Chcete provozovat vlastní rádio stanici? Využijte technologii DAB+

13. května 2022

Chcete provozovat vlastní rádio? V prvé řadě si musíte zodpovědět základní otázky ohledně programového formátu (pouze hudba nebo i mluvené slovo? zpravodajství nebo zábava? apod.), účelu fungování (nezisková služba veřejnosti, či komerční provoz?) a cílového posluchače (kdo bude stanici poslouchat?) Máte to? Výborně. Nyní můžete začít zvažovat technické řešení. Nejlepší volbou pro přenos radiového signálu je DAB/DAB+.

DAB/DAB+ je forma digitálního pozemního rozhlasového vysílání. Digitální DAB rádio nahrazuje zastaralé FM analogové vysílání. Přes nejnovější technologii DAB+ vysílá veřejnoprávní rozhlas i některé komerční stanice. Díky DAB+ lze do rozhlasové nabídky dále zařazovat nové stanice, které se již do omezených FM kmitočtů nevejdou. Navíc DAB+ poskytuje čistý digitální zvuk, snadné ovládání a různé multimediální prvky (názvy skladeb a interpretů, obrázky, loga stanic apod.)

Nové rádio ZUN Zoner Underground Network

Digitální rozhlas dává novým komerčním rádiím šanci vstoupit na trh. Ve zcela zaplněném FM pásmu není možné programovou nabídku rozšiřovat a oslovovat další posluchače. Díky vysokému pokrytí digitálního signálu je rádiový trh přístupnější. Aby se noví i stávající hráči na trhu udrželi, musí najít takový obchodní model, který jim v náročném konkurenčním prostředí umožní dlouhodobě prosperovat.

Jednou z nových digitální stanic je Zoner Underground Network, která vznikla v prosinci 2021 za podpory společnosti ZONER Software, a.s. Rádio ZUN na internetu a DAB+ vysílá nu-disco, soulful, jackin, deep, tech house a další příbuzné žánry. Klade důraz na kořeny i nejnovější trendy taneční hudby, přičemž nevynechává ani klasické hity žánru R&B, funk, soul nebo acid jazz.

„ZUN Radio nabízí nejnovější elektronickou taneční hudbu z celého světa. Po technické stránce plánujeme přenos pro mobilní zařízení 48 kbit/s AAC+ V2 a pro počítače 192 kbit/s mp3. Náročné posluchače se speciálními recievery jistě potěší plánované rozšíření na 128 kbit/s AAC+ V2. Bezchybnou stabilitu přenosu DAB+ i na internetu a veškerý hardware nám garantují nejspolehlivější servery od ZonerCloudu, díky kterým budeme moci bezpečně vysílat pro tisíce posluchačů současně,“ říká Ladislav Antoš, ředitel ZUN Radia.

DAB+ se nerovná internetové rádio

I přesto, že ZUN Radio spustíte na internetu, neznamená to, že jde o internetové rádio. DAB/DAB+ šíří signál pomocí sítě digitálních vysílačů rozmístěných po území České republiky. K jeho příjmu nepotřebujete internetové připojení, ale radiový přijímač s anténou, který podporuje DAB+.

DAB/DAB+ překonává FM v kvalitě přenosu

Digitální pozemní vysílání zvuku technologie DAB/DAB+ se při použití nejmodernějších algoritmů pro kódování zvuku dostává na vysoké hodnoty spektrální účinnosti. V jednofrekvenční sítí (SFN) je víc než 12krát účinnější a v multifrekvenční (MFN) 3krát než původní analogové FM vysílání.

Nárokování licence pro digitální pozemní vysílání DAB/DAB+

Postup pro zprovoznění stanice na pozemním digitálním rozhlasovém vysílání DAB/DAB+ je podobný procesu spuštění satelitního rozhlasového vysílání. Síť vysílačů digitálního signálu spravuje operátor, se kterým je třeba uzavřít smlouvu o šíření signálu. Na základě smlouvy lze Radu pro rozhlasové a televizní vysílání požádat o udělení „Licence k provozování zemského digitálního rozhlasového vysílání šířeného prostřednictvím vysílačů“. Nárok na vysílání nabývá v platnost po uhrazení správního poplatku ve výši 25 000,- Kč, uzavření smlouvy s kolektivními správci autorských práv a splnění dalších dílčích podmínek.

Jak naladit DAB+

Signál DAB+ lze naladit na přijímačích podobných klasickému FM rádiu. Pokud si nebudete jistí, že produkt, který se chystáte pořídit je schopen funkce DAB+, ujistěte se raději v technických údajích výrobku. Někteří výrobci logo DAB+ dávají na obal přístroje.

Podpora DAB+ nově bývá součástí výbavy Hi-Fi systému a multimediálních center. Klasické „rádio“ tak mnohdy ani nepotřebujete.

Typy zařízení přijímajících DAB+ dělíme na:

  • DAB/DAB+rádia vybavená běžnou anténou
  • RDS rádias displejem kvůli zobrazování multimediálních prvků (názvů skladeb a interpretů, loga stanic, obrázků apod.)
  • Zařízení s DAB+anténou disponují kvalitnějším signálem i dosahem. Anténu DAB+ lze využít i pro příjem DVB-T2 televizního signálu.

Shrnutí závěrem

DAB/DAB+ je nejmodernější forma digitálního pozemního rozhlasového vysílání. Díky němu lze na rozdíl od analogového FM vysílání rozhlasovou nabídku stále rozšiřovat a zařazovat do ní nové stanice. K příjmu DAB+ není potřeba internet. Vystačíte si s jednoduchým radiopřijímačem s anténou a podporou DAB+.

Chcete-li vlastní DAB/DAB+ rádio na území ČR provozovat, musíte nejprve požádat o licenci, zaplatit správní poplatek a splnit další dílčí podmínky.

 

 

Vojtěch Pospíšil

Prošel jsem formálním vzděláním zaměřeným na marketing a PR a nyní se věnuji internetovému marketingu a správě obsahu.

Mohlo by vás také zajímat

Nejnovější

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *