Co jsou to datacentra a serverovny

29. října 2021

Datová centra jsou prostory, ve kterých je zabudovaná síť výpočetních a úložných serverů a dalších IT technologií. Jsou určena pro nepřetržitý provoz a slouží k tomu, aby servery a jiná technologická zařízení měly přístup ke stabilnímu a bezproblémovému provozu, zcela nezávisle na vnějších vlivech. Ve zkratce řečeno uchovávají a zabezpečují klíčová data na jednom místě.

 

Datová centra lze dělit podle účelu a velikosti. Malá a střední datová centra, která provozují jednotlivé firmy nebo vládní organizace pro své vlastní účely, nazýváme většinou serverovnami. Velká datová centra provozují telekomunikační a technologické firmy. Slouží ke komerčním účelům a mají mnohem větší rozměry, protože do nich se ukládají veškerá data nahraná do cloudu (Amazon, Microsoft, Google apod.)

Dnes je po celém světě údajně více než 7 milionů datových center. Prakticky každý komerční i vládní subjekt buduje nebo udržuje své vlastní datové centrum, případně má přístup k serverům třetích stran.

Možností přístupu k datovým serverům je mnoho. Buď lze server pronajímat v jednom z kolokačních zařízení nebo používat služeb datových center spravovaných třetí stranou či veřejných cloudových služeb od velkých hostitelů.

Základní komponenty datových center

Architektura datových center a požadavky na ni se mohou u různých center lišit. Centrum postavené pro poskytovatele cloudových služeb musí splňovat mnohem přísnější požadavky na infrastrukturu a zabezpečení než privátní datové centrum firmy. Rozdíl je taky v jejich využití.

Komerční subjekty mohou své servery využívat pouze pro uchování vlastních dat, naopak vládní organizace mohou provozovat serverovny k utajení a zabezpečení citlivých informací. Vyjma účelu a velikosti je efektivního provozu datového centra dosaženo odpovídající investicí do zařízení a vybavení, které je v něm umístěno.

Jak vypadá moderní datové centrum?

Datová centra prošla v posledních letech výrazným vývojem. Infrastruktura se posunula od lokálních serverů k virtuálním sítím. V dnešní době jsou tak data propojena napříč mnoha datovými centry
a soukromými a veřejnými cloudy. I veřejný cloud je soubor datových center. Aplikace, které jsou hostovány v cloudu využívají zdroje datového centra od poskytovatele cloudu.

Zoner DC – moderní datacentrum v centru Brna

Provoz soukromého datacentra lze ilustrovat na případě primárního datacentra brněnské společnosti ZONER software, a. s., jednoho z největších poskytovatelů cloudových služeb ve střední Evropě.

Centrum je umístěno přímo v administrativní budově společnosti a disponuje klasifikací Tier III od jedničky mezi dodavateli datových center a technologické infrastruktury.

Technologické parametry ZONER DC

V datacentru jsou k dispozici rackové skříně o velikosti 42U až pro 640 serverů s vysokou hustotou a výkonem. Páteřní síť centra má kapacitu 2 × 100 Gbit/s. Do internetu je připojeno pomocí 3 samostatných 10 Gbit/s linek od 3 různých dodavatelů. Do každého racku ústí dva nezávislé zdroje napájení, které jsou nepřetržitě klimatizovány.

Bezpečnost

Datacentrum je nepřetržitě střeženo fyzickou i elektronickou ostrahou. Výpadek elektrického proudu kryjí vestavěné baterie, na kterých servery dokáží fungovat dostatečně dlouho na to, aby byl skrze diesel generátor umístěný před datacentrem dodán potřebný příkon. Proces obnovy se startuje okamžitě při výpadku proudu
a centrum se do minuty opět zcela napájí.

Pro ochranu před požárem je datové centrum vybaveno plynovým hasicím zařízením (GHZ), protipožárními dveřmi a požárními čidly. Jakmile čidla zaznamenají znaky požáru, začne hasící zařízení do místnosti čerpat plyn Novec 1230, který z místnosti vytlačí veškerý kyslík, čímž se požár šetrně uhasí.

Geograficky oddělené zálohování dat

Z bezpečnostních důvodů je záloha serverů prováděna vždy v geograficky oddělených lokalitách. Zálohovací a replikační software, pro tzv. off-site zálohování a záložní provoz na servery napojených systémů se nachází v sekundárním datovém centru Kovoterm v Brně, které je propojeno s hlavním datovým centrem v sídle společnosti optickým kabelem pro zajištění maximální rychlosti spojení a vysoké míry datové prostupnosti.

Část serverů se provozuje i v Datacentru Casablanca v Praze. Základ toho komerčního datacentra tvoří kvalitní technologické zázemí a výkonné zálohované systémy.

Dále je společnost ZONER Software, a. s. členem peeringového uzlu BR-IX. Ten umožňuje přímý peering s řadou významných IT subjektů u nás i na Slovensku.

Udržitelnost a životní prostředí

Pro napájení serverů datacentra ZONER jsou využity energie výhradně z obnovitelných zdrojů. Svědčí o tom  Ekologický certifikát, který firma od dodavatele EON.cz obdržela.

Navíc společnost využívá vlastní solární elektrárnu na střeše datacentra a kancelářské budovy.

Vysoký výkon a dostupnost

Pomocí špičkových technologií je v ZONERu kladen důraz na maximální a stabilní výkon. Dostupnost serverů je garantována i u těch nejnáročnějších aplikací hodnotou SLA 99,99 %.

 

Zajímá vás, jak to v datovém centru ZONERu vypadá? Podívejte se na fotografie »

 

Vojtěch Pospíšil

Prošel jsem formálním vzděláním zaměřeným na marketing a PR a nyní se věnuji internetovému marketingu a správě obsahu.

Mohlo by vás také zajímat

Nejnovější

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *