Co znamená chyba 403 a jak ji vyřešit

19. prosince 2022

Potřebujete načíst stránku, ale zamezila vám přístup? Nemůžete se dostat k jejímu obsahu, i když stránka reálně existuje? V čem je chyba, a jak požadovaný web zobrazit? Odpovědi na tyto otázky se často liší, jedno ale mohou mít společné – chybu HTTP 403 Forbidden. Pokud se už nějakou dobu na internetu pohybujete, jistě jste na hlášku „chyba 403 – přístup odmítnut“ narazili. K jejímu zobrazení existuje mnoho důvodů.

Error 403 Forbidden je chybová hláška zobrazující se při komunikaci http klienta s webovým serverem. Přestože server porozuměl požadavku na přístup, nemohl jej poskytnout. Pokud vám tedy prohlížeč místo obsahu stránky, které se snažíte dosáhnout, zobrazí zprávu „403 Forbidden“, znamená to, že pro přístup k dané adrese URL nemáte dostatečná oprávnění.

Co je příčinou chyby 403?

Příčinu chyby 403 nejlépe pochopíme, vysvětlíme-li si nejdříve celý proces přístupu na webovou stránku:

  1. Prohlížeč nejprve odešle žádost o přístup na příslušnou webovou stránku webovému serveru.
  2. Požadavek dojde serveru ve formě hypertextového protokolu (http).
  3. Server dotaz zkontroluje a pokud ho vyhodnotí kladně, prohlížeč zareaguje odesláním http stavového kódu ve znění „2xx úspěch“ (např. 200 OK nebo 201 Created).

Uživatel tento proces zpravidla nemá šanci zaznamenat. Vše se odehrává ve zlomku vteřiny během načítání stránky.

Pokud přístup na server není úspěšný, odpověď se vám dostane ne v podobě dvoustovkového kódu, ale jako chybová hláška 4xx (nejčastěji 404 Not Found, nebo 403 Forbidden).

Chybové stavové kódy serveru 4xx

Všechny kódy začínající 4 jsou odpověďmi serveru, který žádost o vstup sice zaznamenal, ale nedokázal mu vyhovět. Jak už název kódu 403“ Forbidden“ napovídá, uživatel má vstup na stránku zakázaný.

Chyba může být na straně uživatele – klient k přístupu na webovou stránku nedostal autorizaci. Stavový kód 403 říká, že hledaná URL adresa sice opravdu existuje, žádost o přístup ze strany klienta ale nemůže být provedena.

Příčiny chybové zprávy 403 Forbidden se liší, ale ve většině případů lze chybu opravit. Pojďme si říct jak.

Jak chybu 403 „přístup zamítnut“ opravit

Nejprve se ujistěte, že do lišty vyhledavače zadáváte správný název stránky. Pokud jste žádný překlep neudělali, zkuste vymazat vyrovnávací paměť svého prohlížeče (tzv. cache). Může v ní být nějaký problém, kvůli kterému se na web nemůžete dostat.

A nakonec zkuste vymazat i všechny cookies uložené ve svém prohlížeči. Ale ujistěte se, že je v prohlížeči máte aktivní. Některé webové stránky totiž mohou povolení cookies v prohlížeči vyžadovat jako podmínku k tomu, abyste na ně mohli vstoupit.

Další doporučení

Jakmile se jednou s chybou 403 setkáte, zkuste jednoduše chvíli počkat. Zavřete stránku, vraťte se na ni po pár minutách. Pokud není chyba na vaší straně, administrátoři serveru už určitě pilně pracují na tom, aby potíže co nejdříve odstranili.

V neposlední řadě může být chyba na straně poskytovatele internetových služeb. Pokud stránku, která vám chybový kód http 403 zobrazuje dobře znáte a bez problému jste ji už v minulosti navštívili, zkuste kontaktovat svého poskytovatele a ujistěte se, že vaše veřejná IP adresa nebyla přidána do indexu blokace. To zjistíte také ve chvíli, kdy vám přístup nepovolí i další jinak známé stránky. Takový problém musíte řešit přímo se správcem připojení.

 

Ceny energií stoupají, my nabízíme efektivní řešení.

Přejděte do cloudu a ušetřete!

PORADIT S VÝBĚREM

Vojtěch Pospíšil

Prošel jsem formálním vzděláním zaměřeným na marketing a PR a nyní se věnuji internetovému marketingu a správě obsahu.

Mohlo by vás také zajímat

Nejnovější

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *