EV certifikáty: jak správně identifikovat webové stránky?

15. června 2021

V roce 2007 byly vydány standardy pro vydávání certifikátů Extended Validation zkráceně EV. Vznikly spoluprací mezi certifikačními autoritami a prohlížeči. Od té doby bylo schváleno více jak 30 úprav, které vedly k dalšímu zlepšení.

Po celá léta používaly prohlížeče k odlišení EV od jiných typů certifikátů většinou podobné uživatelské rozhraní (UI), což uživatelům poskytlo jasnou indikaci, že provozovatel webu prošel silným ověřováním identity.

Většinou šlo o malý zelený zámek, který se zobrazoval vedle URL adresy, s informací o názvu společnosti a její jurisdikci.

Mnoho z nich požadovalo jednotné zobrazení, které by uživatelům webu usnadnilo identifikaci EV stránek, ale dosud se prohlížeče rozhodly nezávisle na sobě sledovat zobrazení uživatelského rozhraní specifická pro jejich komunitu webových prohlížečů.

Nyní, v roce 2021, oznámilo několik prohlížečů, že udělaly změny v rozhraní pro EV certifikáty. A to konkrétně to, že po najetí kurzoru na zámek můžete zjistit identitu webu.

Kvůli mnohým změnám je tak složitější zjistit pravou identitu daného webu. Pokud ale víte, kde hledat, dozvíte se tuto informaci na jedno kliknutí.

Debata o „správném“ zobrazení EV pokračuje v komunitě a v následujících letech bude pravděpodobně více iterací. V současnosti chybí jednotný způsob prohlížečů pro prokazování identity a důvěryhodnosti. Uživatelé tak musí spoléhat sami na sebe a své vědomosti o identifikaci pravého vlastníka webových stránek. Nějaké tipy a uživatelské nástroje, jež pomůžou návštěvníkům pochopit důležitost identifikace webu, byly vítány.

Prohlížeč Google Chrome
Prohlížeč Firefox
Prohlížeč Edge
Prohlížeč Safari
Prohlížeč Lynx

Mohlo by vás také zajímat

Nejnovější

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *