Kancelářské sady pro Windows server

3. března 2020

Pořídili jste si nejvýkonnější server od ZonerCloud.cz? Pokud přemýšlíte, jaký nejlepší kancelářský balíček nainstalovat do operačního systému Windows, a zároveň chcete ušetřit, rádi vám poradíme, jakou sadu pro tvorbu a editaci dokumentů vybrat.

I když má operační systém Windows spoustu užitečných funkcí, bohužel postrádá v základu nabídku komplexnějších kancelářských balíčků. Najdete v něm jen základní textové editory, jako Poznámkový blok či Wordpad. Kvůli složité politice Microsoftu není možné instalovat běžné verze MS Office, proto vám přinášíme výčet nejpoužívanějších kancelářských sad, které jsou k dispozici zdarma.

Desktopové (offline) kancelářské balíčky

Jedná se o programy, které nainstalujete na server pomocí instalátoru a následně z disku spouštíte. Výhodou těchto aplikací je zpravidla nabídka pokročilejších funkcí.

LibreOffice (nástupce OpenOffice)

Tato aplikace zvládne otevřít většinu formátu sady MS Office, na které jste zvyklí (.doc, .ppt a .csv a řadu dalších). Díky tomu se vám nestane, že by vám nějaký příchozí soubor nešel otevřít. To samé platí i pro ukládání vámi vytvořených souborů. Buď můžete ukládat ve výchozím Open Office Format nebo ve formátech MS Office. Tato aplikace se dá také rozšířit o další funkcionality, doplňky a šablony.Aplikace LibreOffice obsahuje programy Writer (text), Calc (tabulky), Impress (prezentace), Draw (editor vektorové grafiky), Math (vytváření a editace tabulkových vzorců) a Base (správa databází).

Výhody:
✚ nabízí přibližně stejné možnosti jako MS Office
✚ kompletně v češtině a zcela ZDARMA
✚ předchystané základní šablony
✚ existuje i v online verzi

Nevýhody:
▬ neoficiální aplikace pouze pro Android
▬ občasný problém s kompatibilitou souborů s formáty MS Office (umí je otvírat i vytvářet, ale uloží je často se špatným formátováním)

 

Apache OpenOffice

Oblíbený kancelářský balíček, u kterého vycházejí každý rok nové stabilní verze, ale další vývoj této aplikace by pozastaven. Jeho nástupcem se stal LibreOffice, který je aktuálnější a nabízí více funkcí. Pokud ale potřebujete provádět pokročilejší práce se složitějšími tabulkami, doporučujeme sáhnout právě po Apache OpenOffice.
Aplikace obsahuje, stejně jako její kolegyně LibreOffice, programy jako Writer (text), Calc (tabulky), Impress (prezentace), Draw (editor vektorové grafiky), Math (vytváření a editace tabulkových vzorců) a Base (správa databází).

Výhody:
✚ nabízí přibližně stejné možnosti jako MS Office
✚ kompletně v češtině a zcela ZDARMA
✚ stabilní a odladěný program pro větší a složitější úpravy

Nevýhody:
▬ ochuzený o novější funkce kvůli pozastavenému vývoji
▬ občasný problém s kompatibilitou souborů s formáty MS Office

 

WPS Office

Hlavní předností tohoto nástroje je kompatibilita se souborovými formáty DOCX, XLSX, PPTX, která je na daleko vyšší úrovni, než je tomu u LibreOffice/OpenOffice. Chováním a vzhledem se velmi podobá MS Office. Obsahuje textový editor Document, tabulkový procesor Spreadsheets, prezentační program Presentation a PDF.

Výhody:
✚ vše v jedné aplikaci (záložky v jednom okně podobně jako v internetovém prohlížeči)
✚ předchystané šablony
✚ výborná kompatibilita souborů s formáty MS Office
✚ mobilní aplikace pro Android i iOS, které fungují i offline

Nevýhody:
▬ nutnost registrace
▬ pouze v anglickém jazyce
▬ omezená free verze (vyšší verze placené), nicméně pro základní využití postačuje
▬ chybí podpora formátů ODF používaných v LibreOffice/OpenOffice
▬ nepřítomnost české kontroly pravopisu (dá se doinstalovat)

 

FreeOffice

FreeOffice je bezplatná verze programu SoftMaker Office a jedná se o plnohodnotnou alternativu k MS Office. FreeOffice obsahuje mnoho funkcí placeného produktu, ale vynechává některé klíčové, které můžete získat pouze upgradem na kancelářský program SoftMaker.Obsahuje TextMaker (textový editor), PlanMaker (tabulkový procesor) a Presentations (prezentační program).

Výhody:
✚ předchystané šablony
✚ vynikající kompatibilita souborů s formáty MS Office

Nevýhody:
▬ pouze v anglickém jazyce
▬ omezená free verze (vyšší Softmaker Office placené), nicméně pro základní využití postačuje
▬ chybí podpora formátů ODF používaných v LibreOffice/OpenOffice
▬ nepřítomnost české kontroly pravopisu (dá se doinstalovat)
▬ mobilní aplikace pouze pro Android

 

Online kancelářské balíčky

Hlavní výhodou on-line kancelářských balíčků je jednoduchý přístup odkudkoliv, bez nutnosti instalace. Často ale nedosahují ani funkce kvality desktopových verzí programů.

Google Dokumenty

Většina z nás se s tímto balíčkem již setkala. Vzhled je velmi podobný, téměř identický s MS Office, komunikace plně v češtině a nabízí i možnost jednoduchého sdílení souborů. Základní balík a prostor na disku dostanete zdarma a poskytuje i odladěné aplikace pro Android i iOS, které fungují také offline.

Výhody:
✚ možnost jednoduchého sdílení souborů
✚ kompletně v češtině
✚ základní balík a prostor na disku ZDARMA
✚ odladěné aplikace pro Android i iOS, které fungují i offline

Nevýhody:
▬ nutnost registrace
▬ špatná kompatibilita se soubory sady MS Office

Mohlo by vás také zajímat

Nejnovější

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *