Nebojte se animace v Corelu

Nebojte se animace v Corelu

2

I s pomocí Corelu je samozřejmě možné vdechnout život nějakému obrázku pomocí animace. V našem případě půjde o spirálu, stejný postup však uplatníte i na kterýkoli jiný obrázek.

Nejprve si otevřete Corel Draw a Corel Photo-Paint. Poté si stáhněte obrázek ve formátu cdr, který společně roztočíme.

V Corel Photo-Paint otevřete nový obrázek a v okně, které se vám objeví, nastavte tyto hodnoty:

Režim barev: RGB (24 bitů) Barva papíru Šířka: 260 pixelů Výška: 260 pixelů Rozlišení: 72 DPI Vytvořit animaci: (zatrhnout) Počet snímků: 10

Tvorba animace

V našem případě budeme pracovat se dvěma programy. Ptáte se proč? Budeme totiž vytvářet animaci z kresby, která má ostré hrany. A kdybychom chtěli používat pouze Corel Photo-Paint, docházelo by zcela zákonitě k rozostřování původního obrázku neustálým nastavováním a otáčením. Právě proto budeme veškeré změny obrázku provádět v Corel Draw a následně s neporušenými hranami přenášet do již vytvořené animace.

1. Otevřete si soubor spirala.cdr v Corel Draw, zkopírujte ho (Ctrl+C) a vložte (Ctrl+V) do Photo-Paint, do prvního okna ve vytvořené animaci.

2. Photo-Paint: Zkopírovaný obrázek si vycentrujte. Pravým tlačítkem myši na něj klikněte a z uvedené nabídky vyberte uspořádat a zarovnat a umístit. V okně, které se objeví, vyberte na střed dokumentu (Ctrl+A)

3. Photo-Paint: Nyní musíte zkopírovanou spirálu ukotvit k pozadí. Sloučení s pozadím je totiž předpokladem k  úspěšnému přechodu k dalšímu oknu animace. V případě, že nesloučíte obrázek s pozadím, okopíruje se i do dalších oken animace. Klikněte tedy pravým tlačítkem myši na obrázek, vyberte sloučit a pak sloučit objekty s pozadím (Ctrl+šipka dolů).

4. Corel Draw: Nyní je na řadě další okno. Vraťte se zpět do Corelu Draw. Zde budete i nadále postupně provádět operace, které v závěru povedou k vytvoření úspěšné animace. Ale abych byl konkrétnější. Označte si naši spirálu a nastavte úhel otočení (v našem případě se jednalo o 10°). To provedete v hlavní nabídce v panelu Úhel otáčení. Spirála se pootočí o 10°, následně ji okopírujte a vložte do druhého okna animace. Dále už pokračujte naprosto stejným postupem až do dokončení animace.

Podobným způsobem lze rozpohybovat i řadu dalších obrázků, ale to už nechám na vás a vaší inspiraci. Zde si můžete prohlédnout animaci vytvořenou podle tohoto návodu, ovšem pokud se rozhodnete vytvořit si svoji vlastní animaci, doporučuji (např. u otáčení) zvolit poněkud menší úhel otočení (pokud je to možné, pouze 1°). Výsledek je o to pohlednější a otáčení plynulejší.

Starší komentáře ke článku

Pokud máte zájem o starší komentáře k tomuto článku, naleznete je zde.

2 Příspěvků v diskuzi

Odpovědět