Objevte výhody managed serverů aneb multihosting se správou od profíků

7. října 2021

Jakou variantu VPS zvolit pro náročný projekt, který vyžaduje vlastní vyhrazený server s neomezeným hostingem? Kde vzít kapacitu na to, zabývat se jeho složitou administrací? Jaké jsou výhody toho, mít tým odborných administrátorů, kteří za klienta správu VPS zcela převezmou? 

Managed server je služba poskytující pronájem serveru a jeho servis a kompletní správu ze strany poskytovatele. Ten zpravidla sám celý server připraví a nainstaluje přesně podle zákazníkových potřeb. Po jeho spuštění se pak o něj i kompletně stará. Managed server je ideální pro uživatele, kteří buď s provozem VPS nemají zkušenosti, a technicky se v tom neorientují, nebo jednoduše nemají čas
a kapacitu se o provoz serveru starat sami.

Rozdíl mezi dedikovaným a managed serverem?

Oproti managed serveru jsou klasické dedikované servery zcela v rukou uživatele. Provozovatel serveru se stará hlavně o hardware, v některých případech o zálohování dat na serveru, ale o jeho provoz už se nezajímá. Správu operačního systému, monitoring výkonnosti nebo zabezpečení serveru atd. si musí řešit zákazník. Sám si tak rozhoduje o tom, jaký systém a konfiguraci na server bude chtít umístit.

Dedikovaný server je na rozdíl od managed serveru vhodný pro ty, kteří mají odborné znalosti
o administraci serveru, konfiguraci systému a kapacitu pro pravidelnou správu a dohled nad serverem.

Jak vybrat managed server?

Kritérium číslo jedna při výběru managed serveru, je zodpovědný poskytovatel. Je třeba dbát na to, aby měl poskytovatel se službou zkušenosti a byly o nich dostupné věrohodné důkazy. Už třeba podle webové prezentace firmy, případně komunikace na sociálních sítích lze zjistit, jestli své práci rozumí
a jimi nabízený produkt bude kvalitní. Není však třeba se ostýchat ani přímé komunikace a např. telefonickou linkou se dopředu zeptat na vše potřebné.

Výhody managed serverů

Mezi hlavní výhodu managed serveru patří bezpečnost. Server je totiž vedený na konkrétního uživatele, který ho nemusí sdílet s ostatními klienty. Tím pádem se nikdo vzájemně neohrožuje a uživatelů se nedotýkají ani DDoS útoky, které případně na domény ostatních klientů VPS směřují.

Výkon je další obrovskou výhodou managed serveru. Ten je zaručen především tím, že jeden uživatel má celou kapacitu serveru zcela pro sebe.

U managed serveru je mnohem menší riziko občasného výpadku. Dostupnost je tu zaručená hlavně kvůli absenci možnosti přetížení dalšími uživateli.

V neposlední řadě je výhodou také flexibilita. U zprostředkovaného serveru totiž administrátoři mohou kdykoli změnit parametry či přidat nějaké prostředky navíc.

Nároky na poskytovatele managed serveru

U managed serveru by měl zákazník od administrátorů svého poskytovatele očekávat pravidelnou aktualizaci
a údržbu systému
, včetně aktivního řešení jakýchkoli incidentů, které mohou nastat. Dále zákaznickou administraci s monitoringem serveru, optimalizaci chodu serveru a samozřejmě změny konfigurace, obnovu dat a další zásahy na vyžádání.

Managed Cloud ZONER

ZonerCloudu, předního poskytovatele cloudových služeb u nás, má zákazník na výběr ze dvou managed serverů, které fungují na různých operačních systémech. Objednat si může buď variantu Linux, nebo Windows Managed Cloud.

Skrze zákaznickou administraci lze spravovat neomezené množství domén. V tom, kolik jich na serveru bude, neexistuje žádný limit. Každá taková doména má k dispozici vlastní prostor pro webovou prezentaci, včetně databází, elektronické pošty, nastavení vlastních PHP direktiv, skriptů atd. Kapacitu pro vaše data si můžete kdykoli navýšit dle potřeby. Samozřejmostí je jejich pravidelná záloha na kterou dohlíží profesionální administrátoři, kteří mají krom aktualizací v režii kompletní správu serveru, včetně údržby systému
a zabezpečení.

V rámci provozu serveru je garantována instalace Open Source aplikací dle vašeho výběru (WordPress, Joomla, Drupal, atd..) zcela zdarma. Bezplatně je pro nové zákazníky připravena i instalace a automatická obnova SSL certifikátů.

Další výhody Managed Cloud serveru od ZONERu

Zákazníci ZONERu se mohou těšit intuitivní administrací služeb. V unikátním webovém rozhraní mohou snadně a efektivně spravovat své domény, webové aplikace, e-mailové schránky či další webhostingové produkty.

Managed servery jsou pod nepřetržitým dohledem týmu profesionálních administrátorů, kteří hlídají veškeré aktualizace a updaty. Zákazník tak má garantované pravidelné aktualizace a údržbu systému.

U všech serverů je garantovaná dostupnost 99,99 %.  Tato maximální míra dostupnosti je dána smluvně
a v případě jejího poklesu pod určenou úroveň z ní ze strany poskytovatele plynou finanční sankce.

Server je pod neustálým dohledem, čili je zaručený detailní monitoring serveru.

Služba Cloud Server Managed slibuje  100% garanci vrácení peněz během 14denní zkušební doby. Není-li zákazník se serverem spokojený, svou platbu během této doby dostane zpět.

V neposlední řadě je tu k dispozici zákaznická podpora s reálnými operátory, kteří jsou k dispozici non-stop 24 hodin.

I díky tomu doporučují cloudové služby od ZONERu tisíce spokojených zákazníků od jednotlivců po velké firmy.

Shrnutí

Managed server je nejlepší řešení pro firmy, které potřebují velký datový prostor, nemají čas a kapacitu na provoz vlastního serveru, ale zároveň mají prostředky na financování serveru s externím týmem administrátorů. Je to výborné řešení pro provoz jakýchkoli webových aplikací.

Je třeba dbát na věrohodnost a profesionalitu poskytovatele. Ujistit se o jeho zkušenostech s vedením serveru, zjistit si reference firmy a ověřit si její technickou podporu a technologické zázemí.

Oproti běžným dedikovaným serverům přináší managed varianta mnoho užitečných výhod.

 

Vojtěch Pospíšil

Prošel jsem formálním vzděláním zaměřeným na marketing a PR a nyní se věnuji internetovému marketingu a správě obsahu.

Mohlo by vás také zajímat

Nejnovější

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *