Poznejte rozdíly standardů USB

8. dubna 2022

Vyznat se ve standardech USB a jejich specifikacích může být poněkud náročné. Podíl na tom má jejich častá a mnohdy zmatečná aktualizace. Jaké jsou rozdíly mezi USB 3.1 první a druhé generace? V čem se liší varianty USB 3.1 a USB 3.2? A na co je třeba si při nákupu produktu s touto technologií dát pozor? V tomto článku získáte užitečné informace, které vám umožní pochopit vše, co o standardech USB potřebujete vědět.

Už více než před deseti lety byl vydán standard USB 3.0. Jak označení napovídá, šlo o třetí vývojovou fázi USB od svého vzniku v roce 1995. Oproti předchozímu USB 2.0 Highspeed z roku 2000 došlo k velkému  zvýšení přenosové rychlosti, která v předchozí verzi dosahovala pouze 480 Mbit/s.

K dalšímu posunu pak došlo v rámci USB 3.1 Gen 1 a USB 3.1 Gen 2. USB 3.1 Gen 1 Superspeed podporuje rychlost až 5 Gbit/s, ovšem vylepšené USB 3.1 Gen 2 Superspeed+ záhy nabídlo dvojnásobný posun v rychlosti přenosu, a to až na 10 Gbit/s.

Nejnovějším standardem po USB 3.1 první a druhé generace je USB 3.2. To v rámci „tradice“ navyšování přenosové rychlosti dvojnásobnou měrou přidalo výkon až na úctyhodných 20 Gbit/s.

Zmatenost názvů

Příchod USB 3.2 v roce 2017 sice posunul výkonnostní možnosti technologie, do rodiny USB standardů ovšem také zanesl nepředpokládaný zmatek. Varianty USB 3.2 totiž existují rovnou tři. A přesto, že má každá své vlastní speciální označení, od předchozích verzí USB 3.1 se téměř v ničem neliší.

Už s USB 3.1 byla trochu potíž v názvosloví. Nástup USB 3.2 zprvu dával naději na sjednocení názvů a nápravu zmatku. Bohužel se tak nestalo a v mnoha ohledech USB Implementers Forum (nezisková organizace vytvořená za účelem propagace a podpory USB, zkr. USB-IF) tento zmatek ještě umocnilo. Výrobci totiž tímto označením nazvali jak USB 3.1 Gen 1 Superspeed s přenosovou rychlostí 5 Gbit/s, tak i USB 3.2 Gen 1 Superspeed s 5 Gbit/s.

Původní název Rychlost přenosu Obchodní označení Celý název
USB 2.0 480 Mbit/s High Speed USB 2.0 High Speed
USB 3.0 5 Gbit/s Superspeed USB 3.0 Superspeed
USB 3.1 Gen 1 5 Gbit/s Superspeed USB 3.1 Gen 1 Superspeed
USB 3.1 Gen 2 10 Gbit/s Superspeed+ USB 3.1 Gen 2 Superspeed+
USB 3.2 Gen 1 5 Gbit/s Superspeed+ USB 3.2 Gen 1 Superspeed
USB 3.2 Gen 2 10 Gbit/s Superspeed 10 Gbit/s USB 3.2 Gen 2 Superspeed 10 Gbps
USB 3.2 Gen 2×2 20 Gbit/s Superspeed 20Gbps USB 3.2 Gen 2×2 Superspeed 20Gbps

Základní standard USB 3.2 Superspeed totiž nabízí stejně jako 3.1 Gen 1 Superspeed přenosovou rychlost 5 Gbit/s. USB 3.2 Gen 2 Superspeed potom ve stejném případě jako tomu bylo u USB 3.1 Gen 2 Superspeed+ disponuje rychlostí přenosu 10 Gbit/s a teprve až následná generace nabízí posun v rychlosti na očekávaných 20 Gbit/s. Poslední jmenovaný se ale ke všemu nenazývá USB 3.2 Gen 3, jak bychom byli očekávali, ale je to USB Gen 2×2 Superspeed 20 Gbp/s.

Organizace USB-IF se tento zmatek pokusila zjednodušit doporučenými názvy: Superspeed Plus, Enhanced Superspeed a Superspeed+, ale ty se u prodejců neujaly.

Existují tedy dvě verze standardu USB 3.1 a USB 3.2 se stejnými názvy i parametry. Chcete-li nakoupit produkt s technologií USB 3.2 a očekáváte nejvyšší možnou rychlost přenosu, musíte prozkoumat technické specifikace, jinak kupujete „zajíce v pytli“.

USB 3.2 specifika a funkce

Je dobré brát na vědomí, že technologie USB 3.2 je zpětně kompatibilní se všemi dosavadními zařízeními předešlých USB standardů. Jediné, co se liší, je přenosová rychlost.

Kromě různých rychlostí jsou k dispozici různé fyzické tvary konektorů USB. Dostupnost rychlosti 20 Gbit/s lze dosáhnout pouze s USB 3.2 řadičem, zařízením podporující USB 3.2 konektivitu a certifikovaným USB kabelem s konektory typu C.

SSD externí disky ĀSOME disponují USB 3.2 Gen 2 Superspeed 10 Gbit/s

Jednoduchost, výkon, elegance. To jsou klíčové vlastnosti nového externího SSD disku od firmy ĀSOME.

Elegantní ĀSOME Elite Portable SSD 1TB externí disk je rychlý a tichý pomocník pro ukládání vašich dat. Díky technologii USB 3.2 Gen 2 Superspeed+ 10 Gbit/s a úložnou kapacitou 1 TB získáte skvělé podmínky pro ukládání vaší zálohy.

S produktem ĀSOME navíc zdarma získáte čtvrtletní licenci Zoner Photo Studia X, programu na úpravu, organizaci a zálohování fotografií a videí od společnosti ZONER software, a.s.

Vojtěch Pospíšil

Prošel jsem formálním vzděláním zaměřeným na marketing a PR a nyní se věnuji internetovému marketingu a správě obsahu.

Mohlo by vás také zajímat

Nejnovější

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *