Proces redesignu webových stránek aneb magazín interval.cz v novém kabátu

7. března 2023

Redesignem se u webových stránek rozumí jejich celková proměna a modernizace. Zpravidla se jedná o aktualizaci designu, obsahu, funkcí a infrastruktury s cílem vytvořit atraktivnější web a dodat návštěvníkům lepší uživatelský zážitek. Na magazínu interval.cz jsme dlouho plánovaný redesign spustili začátkem tohoto měsíce. Přečtěte si víc v tomto článku.

interval-redesign

Co všechno redesign webových stránek obnáší?

Tvorba nového designu webu představuje soubor změn, jejichž záměrem je zlepšení předem stanovených cílů (uživatelské zkušenosti, zpřehlednění uživatelského rozhraní, snížení míry bounce rate apod.) Redesign se týká typicky změn v designu, vizuální identitě webu a úprav struktury a obsahu.

Jak poznáme, že náš web potřebuje redesign?

Mezi nejčastější důvody pro redesign webovek se napříč obory uvádí:

  • web není responzivní
  • stránky mají zastaralou architekturu i design
  • pomalu se načítají
  • stránky nejsou nalezitelné (špatné SEO)
  • uživatelé se na webu neorientují a rychle ho opouštějí (vysoký bounce rate)
  •  web nepřináší dostatek konverzí

Jednoduše řečeno, redesign webu je potřeba v situacích, kdy už zkrátka neplní dobře svůj účel. To se může stát třeba v souvislosti se změnou obchodní strategie firmy. Častými důvody pro úpravu firemního webu tak bývají také zahraniční expanze nebo změny v produktovém portfoliu.

Je ale redesign opravdu vždy potřeba?

Existují případy, kdy kompletní proměnu designu webu není žádoucí. Mnohdy totiž stačí jen částečná obnova některých prvků. Například aktualizace barevné palety webu, typografie nebo jemné úpravy UX. Pokud ale potřebujete tyto dílčí změny provádět společně s většími úpravami typu aktualizace infrastruktury webu, kódu, nebo jeho celkové funkčnosti, potom je na místě mluvit o redesignu.

Bez čeho se kvalitní redesign neobejde

Při celkovém redesignu webu je třeba brát myslet na kvalitního poskytovatele webhostingových služeb, dbát na bezpečnost stránek a optimalizaci pro vyhledávače, a to jak po obsahové tak technické stránce.

Profesionální webhostingové služby

Kvalitní zázemí od profesionálního poskytovatele webhostingových služeb je pro úspěšnost webu klíčová. Poskytovatel webhostingu se musí zaručit za stabilitu a dostupnost vašich stránek a dbát na jejich bezpečnost. Své služby by měl neustále inovovat a mimo hosting nabízet i další internetové služby, které s provozem webových stránek souvisejí. V neposlední řadě musí nabízet zákaznickou podporu s reálnými operátory dostupnými 24/7 po telefonu

Bezpečnost 

Bezpečnost by při redesignu webových stránek měla být jedna z priorit. Nejčastěji se vám za ni zaručí váš poskytovatel webhostingu. Zapomenout nelze ale ani na šifrování komunikace mezi serverem a uživatelem pomocí SSL/TLS certifikátu.

SEO redesign

Abyste zajistili, že vaše webové stránky zůstanou viditelné a budou se umisťovat vysoko ve výsledcích vyhledávání, je důležité při redesignu stránek myslet na optimalizaci pro vyhledávače. Před spuštěním nových webovek nezapomeňte vytvořit mapu stránek, nastavit přesměrování 301 na již existující URL a optimalizovat názvy stránek a meta popisy. 

Přizpůsobení pro mobilní zařízení

V neposlední řadě nezapomeňte, že dobře přizpůsobené stránky mobilním zařízením, které se rychle načítají, mají větší potenciál umisťovat se ve výsledcích vyhledávání výš, než ostatní. Redesign webových stránek by měl tedy být navržen i s ohledem na responzivitu. Obsah stránek se musí skvěle zobrazovat nejen na stolních počítačích, ale i tabletech a smartphonech. 

Výstupy redesignu – jak by měla nová stránka vypadat

Vaše nové webové stránky by po pečlivém redesignu měly být nejenom hezké a moderní, ale především s přívětivým uživatelským rozhraním a snadným ovládáním. Měly by se rychle načítat, být dobře zabezpečeny a optimalizovány pro vyhledávače kvůli lepší nalezitelnosti. V neposlední řadě musejí být přizpůsobené pro různé typy zařízení.

Redesign magazínu interval.cz

Na magazínu interval.cz přes 20 let přinášíme zajímavé novinky, užitečné návody a odborné recenze z oblastí webdesignu, programování, internetového marketingu a bezpečnosti. Zajímají nás ale i tipy a triky z jiných oblastí, které naše čtenáře inspirují. Pravidelně nás navštíví tisíce čtenářů. A právě pro vás, věrné čtenáře, jsme se rozhodli podstoupit celkový redesign. Důvodem redesignu byly časté dotazy na zlepšení čtenářského zážitku a lepší orientaci v obsahu

Jsme rádi, že jsme pro vás mohli zavést několik nových funkcionalit. Jsou to: 

  • Tmavý režim, který si můžete zapnout jedním kliknutím na ikonku měsíce v pravém horním rohu domovské stránky. 

  • Orientaci ve článcích vám usnadní posuvník v horní části. Díky němu budete přesně vědět, v jaké pozici se v článku nacházíte a kolik textu ještě zbývá do jeho konce.

  • Po levé straně každého článku jsme doplnili interaktivní obsah, pomocí kterého se můžete snáze prokliknout do příslušných kategorií členěných dle nadpisu.

  • Vše rámují přehledné kategorie v horním okraji domovské stránky i samotných článků. Díky nim můžete kategorizovat témata, která vás zajímají a vybírat si obsah podle svých preferencí.

 

Interval je nově i zcela responzivní a přizpůsobený pro všechny druhy mobilních zařízení. Ať už náš magazín čtete na smartphonu nebo na tabletu, s novým rozhraním si užijete příjemný uživatelský zážitek bez ohledu na typ vašeho zařízení. 

Jinak se na magazínu interval.cz nic nemění. Chceme vám vytvořit příjemné prostředí, ve kterém budete moci nadále čerpat inspiraci a nasávat nové informace, tak jak jste na intervalu byli zvyklí. 

Jak se nám redesign povedl nám můžete napsat v komentáři pod tímto článkem. Budeme rádi za vaši zpětnou vazbu, rady či tipy na zlepšení.

Vojtěch Pospíšil

Prošel jsem formálním vzděláním zaměřeným na marketing a PR a nyní se věnuji internetovému marketingu a správě obsahu.

Mohlo by vás také zajímat

Nejnovější

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *