Rádio ZUN za podpory ZonerCloudu nasadilo technologii RadioDNS

13. února 2023

Digitální stanice ZUN rádio vznikla za podpory společnosti ZONER a.s. Vysílá od prosince 2021, a to výhradně současnou elektronickou taneční hudbu a příbuzné žánry. O bezchybný provoz stanice se starají nejvýkonnější servery od ZonerCloud.cz. Díky tomu může ZUN rádio jako první nezávislá stanice v České republice nasadit technologickou novinku RadioDNS.

„Jako úplně první nezávislá stanice v ČR jsme na ZUN rádiu spustili RadioDNS. Je to nová technologie spojující digitální vysílání prostřednictvím DAB+ s online daty přenášenými skrze LTE nebo 5G sítě. Stabilitu a hladký proces implementace zajistily servery od ZonerCloud.cz. I díky ZonerCloudu můžeme ZUN rádio neustále inovovat.“ říká Ladislav Antoš, ředitel ZUN rádia.

ZUN rádio nově jako jedno z mála podporuje i hybridní rádio

RadioDNS je inovativní technologie, která spojuje digitální zvukové vysílání prostřednictvím DAB+ s online daty přenášenými jinými datovými kanály, například LTE nebo 5G. Tato technologie, známá také jako hybridní rádio, umožňuje bezproblémovou komunikaci mezi digitálním vysíláním a internetem tím, že spojuje vysílací signál s IP adresou posluchače a naopak.

Posluchači v tomto případě přijímají rozhlasový signál primárně skrze digitální vysílání DAB+. RadioDNS jim však umožňuje automaticky přepnout i na příjem signálu přes internet.

zdroj: teleko.cz

RadioDNS oceníte zejména v automobilech

Zařízení kompatibilní s hybridním rádiem RadioDNS podle kvality příjmu automaticky přepíná mezi DAB+ a internetovým streamem. Takže pokud například se svým automobilem vjedete do oblasti, kam vysílání DAB+ nedosahuje, automaticky vás přehrávač přeladí na mobilní síť a vy můžete bez přerušení dál poslouchat.

RadioDNS již nyní podporují automobily značek Audi, Volkswagen, Porsche a BMW. A stále více automobilek o podporu této technologie ve svých vozech usiluje.

Videoukázku, jak RadioDNS funguje, si můžete přehrát na Facebooku společnosti Teleko.

Funkce RadioDNS

Technologie hybridního rádia RadioDNS umožňuje řadu interaktivních funkcí. Třeba zobrazování dynamických metadat na zařízení posluchače. Metadaty mohou být např. odkazy na webové stránky a sociální sítě, ale i dopravní informace, výsledky sportovních utkání či kamerové záznamy ze silnic a dálnic.

Kromě toho metadata z internetu umožňují uvádět informace o programech, včetně plných názvů stanic, barevných log a popisu formátu. Vytvářet díky nim můžete i tzv. „univerzální předvolby“, které pomohou vyhledat rozhlasovou stanici podle vašich preferencí kdekoli na světě.

I rozhlasoví vysílatelé mohou z funkcí RadioDNS čerpat výhody. Shromažďovaná metadata totiž mohou využít k tomu, aby posluchačům poskytli relevantnější obsah a lépe cílenou reklamu. Navíc data získaná z internetového připojení jim mohou pomoci získat přehled o chování posluchačů, podobně jako je tomu u běžné webové analytiky.

Digitální rádio ZUN naladíte primárně na frekvencích DAB+

Digitální rozhlasové vysílání (DAB+), na kterém ZUN rádio vysílá, je nejmodernější formou digitálního pozemního rozhlasového vysílání. Je také známé jako Digitální rozhlas a nahrazuje analogové vysílání FM. DAB+ nabízí výrazně lepší účinnost než FM, a to až dvanáctinásobně v jednofrekvenční síti (SFN) a trojnásobně ve vícefrekvenční síti (MFN).

K poslechu vysílání DAB+ stačí rozhlasový přijímač s anténou a kompatibilitou s DAB+. Čili pro příjem DAB+ nepotřebujete připojení k internetu.

Přednosti DAB+ vysílání

DAB+ má ve srovnání s tradičním FM vysíláním řadu výhod. Především poskytuje čistší digitální zvuk, širokou šířku pásma signálu, vynikající mobilní příjem a snadný výběr programů. A co je možná nejdůležitější, nabízí doprovodná multimediální data.

Na zařízeních s podporou DAB+ mohou uživatelé na obrazovce zobrazovat obrázky, názvy stanic, názvy skladeb a interpretů, či objednávat a stahovat písničky nebo hlasovat v anketách, přímo z rozhraní.

Provoz ZUN rádia zajišťují servery od ZonerCloudu

Bezchybnou stabilitu přenosu DAB+ i na internetu a veškerý hardware ZUN rádiu garantují nejspolehlivější servery od ZonerCloudu, díky kterým může ZUN rádio bezpečně vysílat pro tisíce posluchačů.

ZonerCloud dlouhodobě nabízí nejlepší výkon a dostupnost virtuálních serverů. Díky neustálým inovacím a rozšiřování své serverové infrastruktury je stále o krok před konkurencí. Dokazuje to i nejnovější test výkonu virtuálních serverů z České republiky a střední Evropy. Mezi 16 poskytovateli, včetně Amazonu, Google a Microsoftu, vyhrál ZonerCloud v 5 z 6 kategorií.

ZonerCloud se prokázal jako nejlepší volba pro náročné uživatele, kteří se musí spolehnout na maximální výkon a dostupnost svého virtuálního serveru. Což tak náročný projekt jako digitální rádio přesně potřebuje.

ZonerCloud ZUN rádiu díky třem nezávislým poskytovatelům internetového připojení a záložnímu systému napájení smluvně garantuje maximální dostupnost služeb 99,99 %. Tento závazek však poskytuje všem svým zákazníkům. A v případě, že dostupnost klesne pod smluvenou hladinu, vyvstává zákazníkovi nárok na uplatnění slevy z tarifu.

Připojte se na soc sítě ZUN rádia

Pokud vás vysílání rádia ZUN baví a chcete být u zrodu nové moderní stanice, přidejte se ke sledování na sociálních sítích. Připojit se můžete na TwitteruInstagramu i Facebooku.

 

Vojtěch Pospíšil

Prošel jsem formálním vzděláním zaměřeným na marketing a PR a nyní se věnuji internetovému marketingu a správě obsahu.

Mohlo by vás také zajímat

Nejnovější

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *