Sedm pluginů WordPressu pro náhradu fontů

Sedm pluginů WordPressu pro náhradu fontů

1

Pro nahrazování fontů existuje nepřeberné množství řešení a to včetně některých skvělých pluginů pro redakční systém WordPress.

Díky těmto pluginům je nahrazení fontů snazší, než kdykoli dříve. Jistě, nahrazení fontů můžete natvrdo naprogramovat ve své šabloně (nebo na stránce možností šablony), nicméně mnohdy je plugin je mnohem lepší, zvláště když chcete zajistit zpětnou kompatibilitu šablony. V tomto článku proto uvádíme sedm fantastických pluginů pro nahrazení fontů. Některé z nich lze používat s placenými službami, zatímco jiné fungují s bezplatnými službami nebo umožňují hostování ve vlastním prostředí.

Všechny uvedené pluginy jsou kompatibilní s verzí WP 3.1.4 a většina z nich je kompatibilní s verzí 3.2.1.

1. Fontific

Fontific je můj nejoblíbenější plugin pro nahrazování fontů. Funguje pomocí aplikačního rozhraní Google Web Fonts API, které nabízí stovky bezplatných písem pro bezproblémové použití na osobních a komerčních webech bez nutnosti registrace.

fontific

Chcete-li Fontific používat, stačí si nainstalovat a aktivovat plugin a poté definovat pravidla fontů v panelu „Fonts“ v nabídce WP „Vzhled“. Poté si jen vyberete, na který selektor CSS chcete styl aplikovat, zvolit požadované písmo pro daný selektor a pomocí posuvníků a ovládacího prvku pro výběr barvy specifikovat parametry, jako je velikost, výška řádku a mezery mezi písmeny.

Průměrné hodnocení na WordPress.org: 4 + hvězdičky.

Výhody

Snadná instalace a nastavení. Díky nabídkám se seznamy a posuvníkům je plugin snadno použitelný i pro méně technicky zdatné uživatele. Dynamický náhled je velmi užitečný zejména v případech, když přesně nevíte, jak chcete písmo stylizovat.

Nevýhody

Máte-li ve stylech velké množství selektorů, správa může být poměrně pracná.

2. WP-Cufón

WP-Cufon je jednoduchý plugin, který slouží k implementaci náhrady fontů Cufon na web WP. Chcete-li jej použít, stačí zkonvertovat soubory fontů a nahrát jich do adresáře fontů pluginů (můžete použít generátor na webových stránkách Cufon). Pak můžete v menu Admin aktivovat fonty, s nimiž chcete pracovat, a určit, které prvky by měly být fonty Cufon nahrazeny .

wpcufon

Plugin WP-Cufon je pravidelně aktualizován a v současné době má verzi 1.6.1. Průměrné hodnocení na WordPress.org: 4,5+ hvězdičky.

Výhody

Velké množství dostupných fontů. Snadné nastavení.

Nevýhody

Musíte hostovat soubory vlastní fontů, které mohou značně zvýšit využití šířky přenosového pásma na webech s vysokou návštěvností. Rovněž odpovídáte za ověření, že licence všech fontů povoluje použití na webu.

3. Typekit Fonty pro WordPress

Chcete-li na svém webu WP používat fonty Typekit, pak plugin Typekit Fonts pro WordPress představuje skvělé místo, kde začít. Typekit, na rozdíl od fontů Google Web Fonts a Cufon, nabízí placené programy, díky nimž získáte přístup k rozsáhlé knihovně fontů. K dispozici je také bezplatný program, který obsahuje omezený počet písem a umožňuje až 25 000 zobrazení stránek za měsíc, spolu s určitými dalšími omezeními.

typekit

Chcete-li plugin použít, jednoduše jej nainstalujte do svých pluginů a aktivujte. Pak přejděte do panelu Typekit Fonts na nástěnce WordPressu a zadejte kód Typekit. Odtud můžete nastavit selektory CSS a v nastavení ch pluginu zadat pravidla CSS.

Průměrné hodnocení na WordPress.org: 3.5 + hvězdičky.

Výhody

Velké množství fontů, z kterých můžete vybírat. Snadné nastavení.

Nevýhody

V případě, že vám nestačí zkušební knihovna fontů nebo máte více zobrazení stránek, musíte platit.

4. Fontdeck

Díky pluginu Fontdeck lze snadno na web WP přidat fonty Fontdeck . Fontdeck má obrovskou kolekci prémiových fontů, jejichž ceny začínají na pouhých 2,50 dolaru za font/rok (při průměrné ceně kolem 7,50 USD za font na rok). Umožňuje klientům také hostovat vlastní fonty a zvládne zpracovat weby s velmi vysokou návštěvností.

fontdeck

Chcete-li plugin Fontdeck použít, stačí jej nainstalovat do adresáře pluginů vašeho webu a aktivovat. Poté vytvoříte projekt pro váš web na stránkách Fontdeck a přidáte své fonty. ID projektu z Fontdeck vložíte na stránku s nastaveními pluginu. Také si můžete vybrat, na které typy textu se mají jednotlivé fonty aplikovat.

Průměrné hodnocení na WordPress.org: 5 hvězdiček.

Výhody

Fontdeck nabízí, ve srovnání s mnoha poskytovateli prémiových webových fontů, velmi konkurenceschopné ceny.

Nevýhody

Instalace je trochu složitější než u některých jiných pluginů. Není možné nijak spravovat projekty Fontdeck v rámci pluginu.

5. WP Web Fonts

WP Web Fonts je další plugin, který spolupracuje s webovými fonty Google. Chcete-li jej použít, stačí jen najít fonty na webových stránkách Google Web Fonts, poté zkopírovat a vložit kód na příslušná místa na stránce WP Web Fonts Options, čímž se přidají do kódu HTML a CSS vašeho webu.

Zde však není úplně zřejmé, jak vlastně integrovat tyto fonty do stylů bez přímé editace CSS vaší šablony nebo případného přidání selektorů přímo do kroku 2. Jinak se totiž fonty na celém webu nahradí webovým fontem, který jste vybrali.

Průměrné hodnocení na WordPress.org: 5 hvězdiček.

Výhody

Jednoduchá instalace.

Nevýhody

Plugin není samostatný a vyžaduje, abyste zkopírovali a vložili kód z webových stránek Google Web Fonts. Rovněž se zdá, že jste omezeni pouze na jeden webový font.

6. WP Google Fonts

WP Google Fonts je další plugin pro práci s webovými fonty Google. Tento plugin je velmi snadno použitelný, obzvláště pro technicky méně zdatné uživatele. Stačí v nabídce se seznamem vybrat font, který chcete použít, zvolit prvek, který k němu chcete přiřadit a uložit. Můžete také přidat vlastní CSS nebo „natvrdo“ definovat volby fontů do externích stylů.

Rovněž zobrazuje náhled dostupných fontů, což je užitečné, protože plugin neposkytuje dynamický náhled.

Průměrné hodnocení na WordPress.org: 4.5+ hvězdičky.

Výhody

Univerzální i pro technicky méně zdatné uživatele.

Nevýhody

Neposkytuje dynamický náhled.

7. AnyFont

AnyFont vám umožňuje používat na webu WordPress libovolný font standardu OpenType nebo TrueType. Ke konverzi fontů do různých formátů webových fontů používá web FontServ.com. Vestavěný správce fontů umožňuje snadno nahrát fonty a obsahuje mapu znaků, takže si můžete ověřit, které znaky jsou pro jednotlivé fonty dostupné.

anyfont

Nabízí také další možnosti správy stylu včetně nastavení stínů. Fonty můžete používat v rámci příspěvků nebo stránek, případně jich aplikovat na prvky CSS. Instalace je snadná. Stačí nainstalovat a aktivovat plugin, nastavit svůj účet na webu FontServ.com a zadat API klíč.

Průměrné hodnocení na WordPress.org: 3 + hvězdičky.

Výhody

Funguje s libovolnými fonty TrueType nebo OpenType. Poskytuje mnoho možností využití.

Nevýhody

Odpovídáte za hostování vlastních fontů. Dále jste zodpovědní za to, že používané fonty jsou správně licencovány.

Závěr

Přestože nejnovější verze systému WordPress poskytují v současné době omezený počet možností pro nahrazení fontů, dostupné možnosti jsou vynikající. Bez ohledu na to, jestli chcete placenou službu, řešení hostované ve vlastním prostředí nebo bezplatnou službu, lze z výše uvedený pluginů vybrat takový, který vám dobře poslouží.

Je zřejmé, že v blízké budoucnosti bude implementace webových fontů na vzestupu, zejména díky možnostem, které designérům otevírá, a jistě přijdou v následujících měsících a letech i další pluginy pro náhradu fontů.

Než se tak stane, jaký je váš oblíbený plugin pro náhradu fontů? Opomenuli jsme nějaký uvést? Podělte se s námi o váš názor v komentářích!

Informace o překladu

Přeloženo se svolením magazínu Webdesigner Depot. Zde naleznete další překlady.

About translation

Language of translation: Czech (for readers from Czech and Slovak republics). Translated with the permission of Webdesigner Depot. Other translations.

1 Příspěvěk v diskuzi

Odpovědět