Výhody a nevýhody nejlevnějších tiskáren

13. září 2021

Často opakujeme, že kupovat nejlevnější tiskárnu za každou cenu se nevyplácí. Jak se říká: “laciné, dvakrát placené”. A u tiskáren to platí obzvlášť. Pořizovací cena totiž zdaleka není tak významnou položkou jako náklady na náplň a papír.

Zdroj: https://pixabay.com/illustrations/printer-scanner-technology-machine-1910679/

Samozřejmě existují výjimky, například když kupujte domácí tiskárnu a víte, že budete tisknout jen velmi málo a nezáleží vám na kvalitě – to pak opravdu není důvod pořizovat drahou tiskárnu.

V tomto článku vám na konkrétních příkladech ukážeme, na kolik vás vyjde provoz levné a drahé tiskárny. Nejprve si ale shrneme, jaké výhody a nevýhody můžeme čekat od levných tiskáren.

Výhody nejlevnějších tiskáren

 • Nízké pořizovací náklady

První výhoda je zřejmá: je jí pořizovací cena.

 • Multifunkce

I ty nejlevnější modely mohou být multifunkční, tzn. dokáží skenovat a kopírovat.

 • Stačí na základní tiskové úkony

Zákazník s nízkými nároky se spokojí se zcela základními tiskovými úlohami.

 • I mezi levnými tiskárnami existují výjimky

Lze najít taková zařízení, která za nízkou cenu nabízí relativně slušný výkon. Ať už v podobě rychlosti tisku, jeho dobré kvality nebo různých funkcí (nebudou mít však všechno zároveň).

Nevýhody nejlevnějších tiskáren

 • Vyšší cena náplní

Nemusí tomu tak být ve sto procentech případů, ale většinou je pravda, že drahé tiskárny mají levnější náplň a laciné tiskárny dražší náplň. Tento rozdíl nemusí být hned na první pohled vidět, ale při bližším výpočtu (který najdete níže) uvidíte, že i nepatrný rozdíl v ceně za jednu stránku se dlouhodobě ukáže jako zásadní. Další významný rozdíl je také v kapacitě náplní. Drahé tiskárny mívají větší zásobníky náplně a vychází tedy levněji.

 • Nižší kvalita tisku

Naštěstí i ty nejlevnější tiskárny dnes tisknou lépe než vynikající zařízení před 20 lety. Ale jestli chcete tisknout fotografie, obrázky, grafy a různé grafické prvky tak, aby působily reprezentativně, nedosáhnete toho s levnou tiskárnou.

 • Kvalita tisku nejde zlepšit ani užitím kvalitního papíru

Kvalitní papír se považuje za jeden ze stěžejních pilířů kvalitního tisku (více o jednotlivých druzích papíru na tisk). I u levných tiskáren může do nějaké míry kvalitu tisku zvednout, ale těžko ji zachrání. I kdybyste třeba jen jednou ročně chtěli vytisknout kvalitní fotografii, laciná tiskárna vám to prostě neumožní ve stejné kvalitě jako dražší model.

 • Často nižší rychlost tisku a větší hlučnost

U vytíženějších tiskáren může být rychlost tisku poměrně zásadní. Stejně tak jejich hlučnost, pokud s tiskárnou trávíte osm hodin denně v jedné místnosti.

 • Vyšší poruchovost

Porouchat se může samozřejmě kterákoliv tiskárna, ale stejně jako u všech produktů na trhu je u laciné tiskárny toto riziko vyšší. Nejčastěji přestane fungovat optický válec u laserových tiskáren. Jeho výměna není naštěstí nijak náročná, ani přehnaně drahá, ale porouchat se toho může mnohem víc, ať už se jedná o zásadní vadu, nebo zaseknutý papír.

 • Nižší životnost

Špičkové tiskárny dokáží za svůj život vytisknout i více než 500 000 stran. Levné tiskárny zvládnou vytisknout například 50 000 stran a ty úplně nejlevnější mívají horní hranici asi na 10 000 stranách (ačkoliv každá tiskárna je individuální). Pokud kupujete tiskárnu do firmy, kde se bude tisknout v opravdu velkém množství, může vám za rok a půl dosloužit.

 • Omezený objem tisku

Kolik stran chcete denně tisknout? Levné tiskárny nejsou stavěné na velkou zátěž. Pokud plánujete tisknout více než 200 stran denně, pořizovat levnou tiskárnu opravdu nemá smysl.

Srovnání drahých a levných tiskáren

Nyní si srovnáme rozdíly v nákladech na namátkově vybraných modelech tiskáren. Vždy porovnáme levnější a dražší model. Uvádíme příklady laserové a inkoustové tiskárny, což jsou dva nejrozšířenější typy tiskáren (více o technologiích jednotlivých typů tiskáren).

Následující výpočet je orientační a týká se pouze spotřeby náplně. Nikoliv spotřeby energie a servisních nákladů.

Inkoustové tiskárny

Oba srovnávané modely mají barevný tisk, srovnatelnou rychlost tisku, za minutu, jsou multifunkční a mají USB i Wi-fi.

Levný model: Epson Expression Home XP-3100 za 1 800 Kč.

Cena originální cartridge: 400 Kč
Výtěžnost: 350 stran
Přibližná cena za stránku: 1,14 Kč

Drahý model: HP OfficeJet 250 za 8 000 Kč.

Cena originální cartridge: 1 750 Kč
Výtěžnost: 2500 stran
Přibližná cena za stránku: 0,70 Kč

Rozdíl v ročních nákladech při tisku 40 stran denně: 5 820 Kč. Na srovnání těchto dvou tiskáren vidíte, že investice do dražšího modelu se vám již za rok a půl vrátí, ačkoliv podle specifikací se může zdát, že se jedná o téměř totožnou tiskárnu.

Laserové tiskárny

V tomto příkladu jsou obě tiskárny černobílé. Dražší model má však 256 MB paměti oproti 1 MB u levného modelu, vytiskne téměř dvojnásobek stran za minutu (38 oproti 20 stranám), má LCD display a velkokapacitní zásobník papíru.

Levný model: Brother HL 1112E za 1 840 Kč.

Cena originální cartridge: 570 Kč
Výtěžnost: 1 000 stran
Přibližná cena za stránku: 0,57 Kč

Drahý model: HP LaserJet Pro M404n za 5 500 Kč.

Cena originální cartridge: 3 700 Kč
Výtěžnost: 10 000 stran
Přibližná cena za stránku: 0,37 Kč

Rozdíl v ročních nákladech při tisku 40 stran denně: 2 400 Kč. Návratnost investice je necelé dva roky.

Jak vidíte, levná a drahá varianta se podle specifikací mohou zdát být velice podobné, ale při bližším přezkoumání se dlouhodobě zcela jasně vyplatí dražší varianta.

Pokud vybíráte tiskárnu specificky pro domácí využití a budete tisknout sporadicky, doporučujeme přečíst článek o výběru domácí tiskárny. Provede vás stěžejními otázkami, které vám pomohou zúžit výběr a najít vyhovující zařízení.

Nejlevnější tiskárna na provoz

Když tedy vybíráme levnou tiskárnu, měli bychom v podstatě hledat nejlevnější tiskárnu na provoz. U každé investice je třeba dívat se na dlouhodobý horizont a špatně vybraná tiskárna se může prodražit víc, než by člověk na první pohled čekal.

Vojtěch Pospíšil

Prošel jsem formálním vzděláním zaměřeným na marketing a PR a nyní se věnuji internetovému marketingu a správě obsahu.

Mohlo by vás také zajímat

Nejnovější

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *