Znáte rozdíl mezi webhostingem a vlastním serverem?

4. července 2022

Znáte rozdíly mezi webhostingem a managed serverem? A co z toho je pro vás nejvhodnější? Na to naleznete odpověď v tomto článku.

Webhosting je nejčastěji používaná forma provozu webové prezentace. Pro rozsáhlejší webové projekty s více samostatnými weby na různých doménách vám ovšem nebude stačit. K tomu nejlépe slouží managed server.

Webhosting jako nejlepší řešení pro nenáročné

Webhosting je pro provozování webových stránek první volbou u většiny uživatelů.

Kdy je pro vás webhosting vhodný?

  • Pokud nemáte vysoké nároky na výpočetní výkon serveru provozujícího vaší webovou prezentaci.
  • Jestliže internetová prezentace, kterou provozujete, obsahuje pouze běžnou firemní či osobní prezentaci a blogy.
  • V případě, že máte hluboko do kapsy. Webhosting je totiž zdaleka nejlevnější řešení pro provoz internetové prezentace, jelikož funguje na principu jednoho serveru, který provozuje několik webhostingových služeb. O náklady na provoz se tak dělíte s mnoha dalšími uživateli.

Jaké má webhosting nevýhody?

  • Ostatní uživatelé mohou server necitlivě či nevhodně zatěžovat. Provozuje-li někdo na sdíleném serveru nepřiměřeně náročnou aplikaci, omezí tím všechny ostatní uživatele.
  • Sdílený hosting neumožňuje individuální nastavení. Vzhledem k tomu, že je zřizován jedním provozovatelem pro všechny, nemá uživatel mnoho možností pro vlastní konfiguraci.

Nároční uživatelé zvolí managed server

Oproti sdílenému hostingovému serveru stojí managed server s kompletní správou. Server patří pouze vám, ale poskytovatel poskytuje kompletní servis. Stará se o chod, údržbu, zálohování dat, správu databáze apod.

Na privátním managed serveru můžete přidávat libovolný počet domén, zakládat e-maily, databáze nebo přidávat SSL certifikáty. Ke všemu vám bude po ruce technická podpora a tým administrátorů.

Co můžete od managed serveru očekávat?

  • Výkon, dostupnost a flexibilitu. Celý server máte jenom pro sebe. Nikdo vás na něm neomezuje. Můžete si dle libosti navyšovat parametry a konfigurovat server zcela podle sebe.
  • Bezpečnost. Nikdo vlastním serveru nikdo neohrožuje necitlivým užíváním aplikací a na váš komfort dohlíží tým administrátorů.
  • Neomezené množství domén. V rámci jednoho účtu a poplatku můžete provozovat několik hostingů a nemusíte platit za provoz každé domény zvlášť, jako v případě sdíleného hostingu.

Zvolte si nejvýkonnější servery od ZonerCloudu

ZonerCloud, přední poskytovatel cloudových služeb v ČR, má ve svém portfoliu na výběr ze dvou variant managed serverů. Jeden na operačním systému Linux a druhý na Windows.

Díky intuitivnímu rozhraní zákaznické administrace si ve vašem Cloud Serveru Managed od ZonerCloudu můžete snadno a efektivně spravovat své domény, webové aplikace, e-mailové schránky a vše potřebné k provozu domén a služeb.

Sami si dle potřeby můžete kdykoli navýšit datovou kapacitu u jednotlivých webů a jejich databází.

Profesionální administrátoři ZonerCloudu váš server pravidelně zálohují, monitorují jeho provoz a provádí kompletní správu včetně pravidelných aktualizací a zabezpečení.

V rámci poplatku Cloud Serveru Managed máte k dispozici instalaci libovolné open-source aplikace na jedno kliknutí (ku příkladu WordPress, Prestashop, a další). Bezplatné je také vystavení a instalace SSL certifikátů.

U ZonerCloudu máte na všechny servery garantovanou dostupnost 99,99 %. Pokud se stane, že dostupnost klesne pod stanovenou hranici, máte automaticky nárok na uplatnění slevy na celou službu.

ZonerCloud má své zákazníky na prvním místě. Proto jim poskytuje non-stop zákaznickou podporu s reálnými operátory, kteří jsou kdykoli připraveni řešit jakýkoli problém a zodpovídat dotazy.

Jaká forma hostingu je pro vás ta pravá?

Klasický webhosting je vhodný pro většinu běžných uživatelů. Naopak pro velké firmy a náročné uživatele, kteří potřebují provozovat více webových prezentací zároveň a mají vyšší nároky na provoz a zabezpečení, by měli zvážit vlastní managed server.

Vojtěch Pospíšil

Prošel jsem formálním vzděláním zaměřeným na marketing a PR a nyní se věnuji internetovému marketingu a správě obsahu.

Mohlo by vás také zajímat

Nejnovější

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *