Zorientujte se ve světě domén se specifickými požadavky

10. března 2020

Určitě nikoho nepřekvapí, že CZ doména patří mezi nejregistrovanější domény v Česku. Jedná se o relativně nenáročnou doménu, jejímž držitelem se může stát prakticky kdokoliv. Výjimku tvoří subjekty, které nemají sídlo na území států EHP, protože tyto může registr CZ.NIC vyzvat k doložení adresy na území EHP.

Naproti tomu spousta z vás, kteří jste zvyklí na jednoduchou registraci CZ domény netuší, že jiné ccTLD domény mají už specifičtější požadavky pro povolení registrace. Proto může být trochu složitější se v tom vyznat.

Naštěstí na to s CZECHIA.com nejste sami. Jsme tým profesionálů, který se na poli webhostingu a domén pohybuje už 26 let. Máme proto největší zkušenosti s požadavky různých registrů a poskytujeme také největší nabídku domén. Připravili jsme pro vás stručný přehled, díky kterému se snáze zorientujete ve specifických požadavcích na registraci některých ccTLD domén.

Rezidence

Základním požadavkem, který může registr mít je, aby držitel domény pocházel ze státu, pro který je daná TLD doména určena. Jako příklad si můžeme uvést SK doménu (Slovensko), CA doménu (Kanada) nebo doménu Austrálie – .com.au.
Některé ccTLD domény jsou pak také omezeny širším územním celkem, jako například Evropskou unií, například EU doména, nebo doména Itálie – IT.

Obchodní status

Některé země trvají na tom, aby domény byly registrovány pouze subjekty, které dodají osvědčení o přidělení DIČ nebo také výpis z obchodního rejstříku.

Trademark

U některých domén je registrace umožněna pouze subjektům, které na dané jméno mají platnou ochrannou známku, tzv. Trademark. Některé registry dokonce rozlišují i to, zda uznají trademark platný kdekoliv, nebo zda musíte mít trademark platný přímo v zemi, pro kterou je dané TLD určeno.

Technické požadavky

Některé domény mají specifické technické požadavky na nastavení DNS, které je potřeba splnit pro úspěšnou registraci. Například domény Islandu (.is) požadují, aby u záznamů v nameserverech, na které má být doména registrována, bylo TTL 86400 sekund, což je 24 hodin.
(TTL = Time to Live, označuje dobu, po kterou může být DNS záznam uchován v cache lokálního DNS serveru poskytovatele připojení k internetu, pozn. redakce)

Také například německé (DE) a maďarské (HU) domény vyžadují v souladu s vlastními podmínkami funkční DNS zóny na cílových nameserverech.

Kombinace výše uvedených požadavků

Existuje také celá řada domén, které tyto požadavky různě kombinují a podmiňují.
Například u IE domény pro Irskou republiku musíte být při registraci buď irským subjektem, nebo písemně doložit, že obchodujete s irskými subjekty, případně máte v Irsku platnou ochrannou známku. Dále musíte dodat dopis, ve kterém uvádíte důvody, proč zrovna vy si zasloužíte danou doménu zaregistrovat.

Jde vám z toho hlava kolem?

Chápeme, že se ve všech těch parametrech, požadavcích a hromadě specifikací, můžete cítit mírně ztraceni. Jsme tu od toho, abychom vás provedli nástrahami doménového světa a pomohli vám získat doménu, kterou si chcete registrovat pro váš web.
Jsme profesionálové a registrace domén děláme na českém trhu nejdéle ze všech subjektů. Spolehněte se na nás a nakopněte svůj web s originální doménou.
Navíc za přečtení tohoto článku, pro vás máme speciální bonus! Klikněte na banner a získejte unikátní kód, díky kterému získáte novou EU doménu na 1. rok zdarma!

Další články, které by vás mohly zajímat:

Mohlo by vás také zajímat

Nejnovější

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *