Starší komentáře ke článku: atlaslokomotiv.cz

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz

Avatar

Autor komentáře: Jiri Dobry

Datum vložení: 5.4.2004 0:16:06

Leve menu je malo kontrastni, krome toho by jinak velmy strizlivy design neni nejhorsi. Horsi je to s kodem. Klasicky tr td td td by se snad k zeleznicnimu webu hodilo, ale co se neda odpustit jsou HRUBE chyby kodu. Napr u "rozdeleni lokomotiv" je hned ve vnitrnim ramu chyba neuvedeni "codepage" a zobrazuje se chybne cestina. Dal to nema cenu komentovat.

Avatar

Autor komentáře: voloda

Datum vložení: 5.4.2004 0:40:24

Hrozne vyzerajuci web co sa tyka kodu, grafika je docela uspokojujuca. CSS kod ma vela chyb hlavne v definovani farieb. Farby sa zacinaju znakom #, a mozu byt RGB, CMYK alebo ine. Este jedna vec, ked uz pouzivate CSS tak sa drzte CSS a na parametre typu topmargin="0" v tagu BODY, bgcolor="farba" a take daco zabudnite, to vsetko zrobime za vas CSS, len to treba vediet spravne napisat a pouzit :)
Caf.

Avatar

Autor komentáře: Plaváček

Datum vložení: 5.4.2004 7:59:37

před obsahovou náplní atlasu lokomotiv. Tento web si určitě najde své příznivce mezi všemi milovníky železnic. Design je střídmý a jednoduchý, což u katalogu vadit nemusí, právě naopak. Bohužel, problémem je technické zpracování a nezvládnutý systém navigace.

První chybou, která mě osobně vadila, jsou paznaky místo českého písma v Mozille. To je dáno faktem, že stránka v hlavním rámu nemá nastaveno kódování. Výsledkem jsou velmi zajímavé grafické symboly místo české diakritiky.

Druhou chybou je poměrně zmatený systém navigace. Celému webu bych i odpustil použití rámů, protože u katalogu tohoto typu lze tuto volbu s přimhouřením všech očí akceptovat. Bohužel hned na stránce Rozdělení lokomotiv jsem zmaten, protože autoři podtrhávají i texty, které nejsou odkazem. Na stránce značení lokomotiv je přehled jednotlivých typů, to je v pořádku, jenže zvolím-li si kupříkladu současné značení 210, v detailu se mi ztratí navigace a nezbývá mi nic jiného než použít tlačítko Zpět ve svém prohlížeči, abych se dostal zpět k přehledu.

Tohle mě osobně vadí a jak znám své internetu nepříliš znalé spolupracovníky, okamžítě by se na webu ztratili. Přistihl jsem je totiž, že o existenci tohoto tlačítka neměli hodně dlouho ani potuchy a po mém vysvětlení jej i tak používají s mírným ostychem a obavou, co se stane. Tohle je skutečně největší slabina celého webu a přitom při zvolené rámcové struktuře webu by nebyl problém, aby přehled jednotlivých kategorií byl neustále po ruce v extra rámu. Když už.

Vím, že vyrobit správně navigaci u tak rozsáhlého webu je oříšek, ale já byl prostě dezorientován a během chvilky jsem se ztratil taky. A to jsem ostřílený brouzdal a internetový harcovník, kterého už máloco překvapí. Nebo jsem možná systém navigace jenom špatně pochopil, nevím.

O zdrojovém kódu tu řeč byla a já ho hodnotit nebudu, neboť už tabulkovému kódu nerozumím. Styl je použit výhradně pro definici odkazů a navigace a obarvení scrollbaru, což je dost smutný výsledek. Navíc při vypnutých stylech se stává absolutně nečitelnou horní navigace, která se občas objeví a občas ne.

Až na závěr jsem si všiml, že stránky jsou optimalizovány pro Internet Explorer 5.5 a vyšší, což vysvětluje fakt, proč jsou v Mozille nečitelné.

škoda, takový zajímavý projekt by si určitě zasloužil lepší zpracování, protože jak už jsem poznamenal výše, po obsahové stránce nemá chybu.

Avatar

Autor komentáře: D. Švestka

Datum vložení: 5.4.2004 14:14:06

Zdravím,
díky za rozsáhlou kritiku. O problému s navigací vím, jedná se ale při zachování stylu webu takřka o neřešitelný problém (zvláště u odkazů z tabulkových srovnání). Pokusil jsem se toto řešit alespoň umístěním odkazu na homepage do loga, ale to podstatu problému neřeší. Jinak díky za upozornění na ty menší chybičky, co se projeví zejména v jiných prohlížečích. Na to bych sám nepřišel.

Tak ještě jednou díky a pěkný den.

Avatar

Autor komentáře: nAS

Datum vložení: 5.4.2004 8:51:26

Díval jsem se na tento Web v Opeře 7.23 a hlavní pole s informacemi je "zhuštěné" zhruba na 3cm, což jistě není vhodné na prohlížení :-)

Avatar

Autor komentáře: Civilkář

Datum vložení: 5.4.2004 12:06:34

Dobrý den,

stránky se mi vzhledově líbí - design sice nijak nevybočuje z průměru, nicméně je jednoduchý a přehledný. Pěkně řešeny jsou například tabulky a obrázky s popisky.

Po obsahové stránce bych si troufl říci, že jsou stránky velmi dobré. I když nejsem fanda, tak bych se taky začetl. Mimochodem, citace zdroje u obrázku se moc často nevidí a jsem rád, že autor webu zdroj uvádí - podle mého názoru to svědčí o jisté profesionalitě práce. Absence pravopisných chyb v textu také příjemně překvapí.

Co však jistě není profesionálně zpracováno je kód. Vezmu to telegraficky:

- Tabulkový kód,
- Chybí doctype,
- Zápisy typu <body topmargin="0" bottommargin="0" leftmargin="0" rightmargin="0" scroll="no"> vzbuzují otázku, proč má autor v dokumentu externí stylový předpis,
- inline rám je trochu ošemetná záležitost - pokud vím, je to Microsoftí technologie, která je sice součástí standardu HTML 4.01, ale já bych jej raději nepoužíval - koneckonců v Opeře je inline rám na těchto stránkách vysoký asi tak 2 cm, což asi není úplně ono ...
- někde je absolutní adresace odkazů, jinde relativní - není to trochu zbytečné? Navíc těch absolutně adresovaných odkazů je trochu moc (snad by stačilo absolutně adresovat odkaz na defaultní stránku). Co když dojde ke změně adresářové struktury?
- Obsah elementu TITLE bych někdy volil jinak,
- Písmo nelze v MSIE zvětšit,
- Chtěl jsem si vytisknout stránku s popisem jedné lokotky, ale uřezalo to konce odstavců,
- Zelené položky hlavního menu na světle zeleném podkladě nejsou šťastnou volbou,
- obarvený posuvník funguje jen v MSIE.

Tolik moje kritika. Přeji autorovi hodně úspěchů a doufám, že v tvorbě a aktualizaci obsahu webu vytrvá.

Zdravím Vás.

Avatar

Autor komentáře: barevny posuvniky

Datum vložení: 6.4.2004 8:35:27

ty posuvniky bych jeste upresnil, v msie (nekdy v Opere) a jen nekdy, pri striktnim doctype se posuvniky neobarvi ani v MSIE

Avatar

Autor komentáře: Jan Brasna

Datum vložení: 10.4.2004 4:55:07

Obarnevi posuvniku funguje i v Konqueroru, ale je to balast... Od te doby, co mam aqua-like gui si na posuvniky nedam sahnout...

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 10.4.2004 9:19:11

S tím bych tak docela nesouhlasil. Alespoň ve vnitřních částech stránky je možnost stylování posuvníků IMHO užitečná, stejně jako u prvků formuláře. Sám sice zastávám názor, že obsah má přednost, ale vzhled je nakonec také důležitý ;-)

Avatar

Autor komentáře: Saavikam

Datum vložení: 5.4.2004 20:29:55

Ahojky, nechce se mi opakovat co uz bylo ke kodu napsano. Nejvic me zklamalo ze tam nejsou parni masinky ;-(, ty jsou nejkrasnejsi. Treba takova Slechticna to je masinka.

Saavikam

Avatar

Autor komentáře: josef lada

Datum vložení: 7.4.2004 23:26:00

jasne chybi tam parni masinky.... a uplne treba popis zeleznicni dopravy pred 50 lety, autor uplne vynechal dobu prvni republiky a dobu protektoratu, uplne chyby parni masinky s dobytcaky a dalsi klicove udalosti zeleznicni dopravy (jako preprava 6 milionu lidi jen jednim smerem), ocekaval bych nejakej 6 milionu inline framu spec optim. for MSIE.... regadrs.

Avatar

Autor komentáře: marie cadanova

Datum vložení: 5.4.2004 22:08:52

Web mě obsahově absolutně nadchl. Velmi bych se přimlouvala za sekci parních mašinek, pak by to bylo dokonalé.
Navigace by se mohla časem vyladit, ale pro mě je obsah priorita a ten je tip top!!
Marie Čadanová

Avatar

Autor komentáře: Martin

Datum vložení: 6.4.2004 21:55:30

Mam dojem ze na webu bude vzdycky hlavni obsah a ten je tady uplne vyborny.Co se tyce designu tak ten se mi vyslovene libi neb je velice jednoduchy.Stranky se rychle nacitaji.Jedine co mi vadi ne nevalidita kodu.Ne ze bych byl hnidopich ... ale ... aspon takovy zakladnosti jako je doctype a pod by tam asi vazne meli byt uvedeny.

Avatar

Autor komentáře: Daver

Datum vložení: 7.4.2004 9:15:07

- Menu bych neoznačoval, jako neřešitelné. Dobře by fungovala stromoná struktůra, alá <a href='http://www.mshop.cz' target='_blank'>http://www.mshop.cz</a> anebo klíďo rozbalovací, alá <a href='http://www.modetastyle.cz/modeta/' target='_blank'>http://www.modetastyle.cz/modeta/</a>.
Mohlo by to být např:
- rozdělení lokomotiv
'- motorové
'- elektrické
'- 451
'- 452 .... atd.

- Grafický design je cool.
- Web by se mi více líbil roztažený do celého okna ... myslím, že na tento druh designu by to velký vliv nemělo (možná malinké úpravy), ale hlavně by se tam vlezlo víceinformací.
- Při rozkliknutí např motorových lokomotiv z horního menu a dále procházení jednotlivých typů postrádám (jako laik) obrázek hned na začátku, viděl bych to na levá horní roh a zprava+dolů obtékat, alá články v idnes, protože to, co já o lokomotivě vím, je její vzhled ... a možná že i nějaké "vizuální" rozdělení (minifotka ke každému typu) by bylo supr.
- border: 1 solid; border-color: 77BB2D; ===>> border: 1 solid #77BB2D;
- označení barev se mi stejně nějak nezdá, nechtělo by to mřížku ?
- a vůbec, definice bílého pozadí a kurzoru v téměř každé položce je dle mého názoru zbytečné.


Avatar

Autor komentáře: Vita

Datum vložení: 7.4.2004 9:30:29

Kdyz uz opravujete tak opravujte spravne - ta '1' u border neobsahuje jednotku.

Avatar

Autor komentáře: Daver

Datum vložení: 7.4.2004 9:49:02

yo ... sem krawa ... dík

Avatar

Autor komentáře: Daver

Datum vložení: 7.4.2004 9:18:48

... teď jsem si všiml, že odkaz (třeba na zelpage.goo.cz) to otvírá v "hlavním" rámu ... chtělo by to do nového okna ...

Avatar

Autor komentáře: F.L.Kmet

Datum vložení: 25.2.2009 16:42:06

Chlapy, obsahově je to super stránka momentálně potřebuji většinu věcí, co tam je, ale ouha dostanu se jen na archív google... Děje se něco s tou stránkou bo to stopli... Prosím o jakékoliv informace kde se dopídit obsahu stránek. Předem děkuji.

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz