Starší komentáře ke článku: bloguje.cz

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz

Avatar

Autor komentáře: Hustý

Datum vložení: 15.9.2003 7:23:02

Nečekal jsem, že se zde objeví i stránka, kterou někdo často používá :)

Avatar

Autor komentáře: Rengen

Datum vložení: 15.9.2003 7:46:32

Na tuhle stránku se příliš kritiky říct nedá...proč ? No už podle jmen autorů (eLKa a Arthur Dent) je jasné, že v kódu moc chyb nenajdeme. Jediné co kód kazí je vyhledávač Jyxo - taky sem s tím měl problémy, protože mi to kazilo validitu, tak sem to vyřešil následujícím způsobem :

<br />
<form action="<a href='http://jyxo.cz/search.php">' target='_blank'>http://jyxo.cz/search.php"></a>
<div class="centered">
<input type="hidden" name="look" value="redzone" />

<input type="hidden" name="stem" value="on" />
<input type="text" name="s" size="15" id="sstr" />
<input type="hidden" name="d" value="cz@redzone.cz" checked="checked" />
<input type="submit" value="Hledej" />
<br />
<a href="<a href='http://www.jyxo.cz/"><img' target='_blank'>http://www.jyxo.cz/"><img</a> alt="Jyxo" src="<a href='http://jyxo.cz/img/jyxo5.gif"' target='_blank'>http://jyxo.cz/img/jyxo5.gif"</a> /></a>
</div></form>
<br />

Samozřejmě je potřeba upravit cesty, aby to nevyhledavalo na mé stránce. Taky mě zamrzelo, že většina hodnot je zadávaná v absolutních jednotkách, takže ti kdo používají IE a chtějí si zvětšit text, mají holt smůlu. Problém také nastane, pokud přepnu obrazovku do rozlišení 800x600.

I tak jde o příkladnou stránku, z které by se měli poučit autoři většiny zde kritizovaných webů.

Avatar

Autor komentáře: Bořek

Datum vložení: 15.9.2003 8:22:41

Moc chyb nenajdeme? Hm.
Tak jen náznakově: Kód je nevalidní a ty <B>relativní</B> jednotky px jsou chyba jako Brno - a ještě takový blechy, 11 px.

Avatar

Autor komentáře: Bořek

Datum vložení: 15.9.2003 8:24:56

...a ten kód je rozhodně nevalidní nejen kvůli Jyxu...

Avatar

Autor komentáře: Rengen

Datum vložení: 15.9.2003 8:39:28

Dobře, tak to kazí Jyxo a Toplist

Avatar

Autor komentáře: Tomáš Pečiva

Datum vložení: 15.9.2003 15:31:35

Kód toplistu lze přepsat tak, aby byl validní a zároveň i fungoval, chce si to s ním jen trošku pohrát a opravit jej podle norem.
Vertikální skrolovací lišta při 1024*768 - to snad ne :-(

Avatar

Autor komentáře: Libor Krayzel

Datum vložení: 15.9.2003 8:52:14

Lidičky, musíte si uvědomit jednu zásadní věc: na titulní stránce se zobrazuje obsah příspěvků z weblogů uživatelů. Jestliže je kód některého z weblogů nevalidní (což je), tak nemůže být validní ani titulní stránka.

Avatar

Autor komentáře: Richard Palát

Datum vložení: 15.9.2003 12:20:33

Jedině šílenec a sebevrah by udělal výtah článků na titulné straně bez likvidace tagů.

Avatar

Autor komentáře: Arthur Dent

Datum vložení: 15.9.2003 12:23:18

Šílenec a sebevrah ty tagy právě likviduje a titulku čistí :)

Avatar

Autor komentáře: Richard Palát

Datum vložení: 15.9.2003 14:05:12

Pak argument o nevalidním kódu nekterého z přispěvovatelů je lichý a chybu je třeba hledat jinde.

Avatar

Autor komentáře: Vita

Datum vložení: 15.9.2003 8:26:26

Brno bych na strankach venujicich se tvorbe webu radsi nezminoval... podivam-li se na jeho stranky, stydim se ze bydlim ve meste ignorantu jejichz 'nove' stranky jsou nejen po strance kodu minimalne 'zajimave' - ale predevsim po stranach ergonomie a grafiky zcela zvrhle.

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 15.9.2003 12:29:04

No ale zas Brno je zlatá loď s Intervalem na palubě, že ;-)

Avatar

Autor komentáře: Bořek

Datum vložení: 15.9.2003 12:47:26

Tak to já se stydím zase za Portál veřejné správy... Zas jeden úřednickej zmetek. Přitom právě takovéhle OBR-projekty by neměli s přístupností žádnej problém (všechno v CSS, tudíž samotný kód minimální) a ještě by to stálo o polovinu míň a bylo by s tím nejméně o polovinu míň práce. Škoda že není selekce, na co chci rozdělit svý daně a na co ne. Tohle je sice potřebný, ale v tomhle výsledku bych to neplacením bojkotoval až by někoho konečně kleplo, proč na to lidi nechtějí dát ani pětník (a už vůbec ne lidi bez MSIE a Windows). Stydím se za Mlynáře a jeho sebranku, jak můžou něco takovýho schválit, to bych fakt rád slyšel - ještě že jsem neviděl ten pořad v ČT, že prý je to i pro slepý (něco asi jako reader a validita či sémantika jim při té příležitosti nic neříká! - a přístupnost jako taková už vůbec ne). To bych se asi pozvracel!

Avatar

Autor komentáře: Libor Krayzel

Datum vložení: 16.9.2003 11:27:47

Kód titulní stránky je již validní

Avatar

Autor komentáře: Vita

Datum vložení: 15.9.2003 8:28:02

Zrovna sem by se dal pridat label, accesskey a fieldset. Taky tam chybi title u vsech odkazu (jiste by sel vygenerovat). I tak to vypada prinejmensim slusne.

Mozna jen priste trochu setrit mezerama...

Avatar

Autor komentáře: $rel

Datum vložení: 15.9.2003 9:39:45

bohuzel, nevejde se ani na monitor ani s 1024*768. pravy sloupec neni zarovnan napravo, konci nelogicky v pulce stranky a ridky text ho obteka. mozna jine reseni (nahore/dole...) a mensi velikost. seznam weblogu: neprehledna tabulka, chybi odsazeni (margin) od kraje tabulky, sloupce neprehledne (mozna rozliseni-cara mezi sloupce/radky). hlavicka: protazeny konec pismena z jako hr mi prijde trochu divny. pekne je vyreseny to menu nahore. graficky podprumerne. ta prazdnota nevypada jako zamer, ale bezradnost. jinak pekny.

Avatar

Autor komentáře: Malis

Datum vložení: 15.9.2003 12:29:56

Takže - shodněme se na tom, že bloguje.cz jsou stránky, které evidentně konečně dělal někdo, kdo to přinejmenším celkem uměl. O to více mrzí některé zbytečné haluze. Největší z nich je již zmíněná šířka stránky - ale to se dá lehce odstranit vykopnutím přebytečné informace width:100% u #login - při šířce auto (nebo žádné, což je totéž) se to zobrazí právě jako 100% - chyba je sice v exploreru (přidává těch deset bodů okolo navíc), ale není takový problém se toho zbavit.
Velkou chybout taky je, že bluguje.cz a <a href='http://www.bloguje.cz' target='_blank'>http://www.bloguje.cz</a> není totéž (obzvláště v případě, kdy se stránky jmenujou bloguje.cz bez www a tato adresa neexistuje).
Další chyby jsou už menší, ale přesto: [p][strong]Jméno příspěvku[/strong][/p] by měl být nadpis.
Pomocí phpka by to chtělo odstraňovat html kód ze zdrojových textů (tím by se dalo zbavit například haluze [font...]...[/fo<B>tn</B>] nehledě na to, že nikdy nevíte, co za html/js kód může ve zdrojáku být a může to nadělat mnohem větší paseku než nevalidní kód.
To, že externí služby jako Jynx nebo Toplist generují nevalidní kód je sice smutné, ale nikoliv něco, s čím bychom se měli smířit, obzvláště proto, že to není až tak těžké po nich přepsat - já sám používám pocitadlo.cz a pomocí úpravy si 5ti písmen mi to taky hází validní xhtml1.1, ačkoliv to, co mi je počítadlem nabízeno validní není. To platí o uzavření hodnot to uvozovek, rozsekání skriptů vypisující tagy na více řetězců atd.
Je taky dobré si dobře spočítat počet otevřených divů a následně je taky uzavřít. (viz chyba 20 - neuzavřený div).
Co se designu týče, tak se přiznám, že mi přijde trošku nedodělaný. Líbí se mi záhlaví s menu - jednoduché a decentní, ale to pod tím mi přijde takové rozházené.

Ale jinak uznávám, že je to po dlouhé době vcelku kvalitní práce.

Tak to bude pro dnešek asi vše. Howgh.

Avatar

Autor komentáře: $rel

Datum vložení: 15.9.2003 13:36:38

co se tyce kodu, je stranka dobra, dalsi prednosti je z toho vyplyvajici rychlost. ale divim se, ze ma stranka vubec grafika. vybada to jako testovani css layoutu ve zkusebnim rezimu. tenhle site je ukazkou prace, ktera sice vyhovuje vsem standardum, ale ohledne grafiky uzivatelskeho rozhrani si autori moc prace nedali. z tohoto duvodu bych byl stejne kriticky, jako kdyby slo o totalne nevalidni tabulkovy design z frontapge. nekde jsem cetl, ze nejaka stranka je praci dtp-ckare, co se pokousi delat web, tak tohle je prace programatora, co se pokousi delat grafiku. opacny extrem.

Avatar

Autor komentáře: dymik

Datum vložení: 15.9.2003 15:42:15

Vypíši pouze stručně :
- META tag s kódováním by měl být před TITLE
- umístění vyhledávání až na konci ? Přijde mi to divný...
- hlavní stránka by se neměla jmenovat "Hlavní stránka", ale spíš "Naši uživatelé" nebo tak nějak. Nenašel jsem žádné seznámení se službou, kterou provozujete. O co jde a tak podobně.
- "nový deníček" bych přesunul na druhou položku, myslím, že je podstatnější než seznam weblogů nebo diskuse
- odkaz "bloguje.cz" ?? jednu chvíli jsem si myslel, že je to další odkaz na index. Není lepší "o autorech" nebo "o bloguje.cz" ?
- nebylo by lepší u faq napsat do seznamu často kladené otázky pod sebou a pak na odpovědi odkazovat ?
Celkově :
Zdrojáček má pár moušek, ale jinak k předešlým webům je to hyper super :-) A těch pár moušek se týká přístupnosti stránek. Sic jsou přístupné, ale mohou být ještě více a to bez újmy na designu. A co se týče designu tak jsou dobrý. Neříkám super, protože pak by autoři byly až moc pyšní :-)

Aktualizováno : NE, nejsou přístupné. Nejde zvětšit písmo, což je základní prohřešek, tak to prosím vás opravte.

Avatar

Autor komentáře: Rapl

Datum vložení: 15.9.2003 19:04:00

Tak již jsem pochopil, o co tady většině jde. Hlavně aby byl kód validní (ne, že by neměl být!), měl správnou strukturu, oddělení "grafiky" od designu - použití CSS a tím to hasne. To tam klidně už může být jenom textová verze, protože stránka je bílá jak zeď - teda kromě jakéhosi loga nahoře.
Rychlost stránek je sice fajn, ale nějaký rozumný kompromis grafika/načítání stránek by nebyl naškodu - tím chci říct, že bych přidal více grafiky, když tam ten text moc prostoru nevyplňuje.

Avatar

Autor komentáře: Tacud

Datum vložení: 15.9.2003 21:36:28

Jestli jste opravdu poctivě četl všechny příspěvky, určitě jste narazil i na kritiku grafiky. A jak tu již bylo několikrát řečeno...

Názor na grafiku je čistě subjektivní záležitost každého z nás, kdežto validita kódu a pravidla jsou jednou dána a buď to špatně je nebo neni a nezáleží na subjektivním názoru jednotlivce i když může pořád dokola opakovat, že se to nijak neprojevuje.

Tzn. pokud není v pořádku zdroják, upozorní na to všichni (navíc, přecejenom jsme na Intervalu a víme, jak to tady chodí :o), protože to chyba je, ať už se na to kouká kdokoliv, ale pohled na grafiku tohoto webu (dá-li se to tak říct) může být pro každého různý... někomu příjde vhodná, průměrná, kterou není potřeba komentovat (nevyjádří se), někomu se líbí, ale nechce, aby autoři zpychli :o) (nevyjádří se), někomu se nelíbí a řekne to nahlas... a to je právě ta malá část příspěvků, která se ke grafice vyjádřila...

Já osobně mám stejný názor jako je uvedeno v jednom příspěvku výše... horní část je vcelku zajímavá (s ohledem na obsah webu), ale zbytek je docela rozhozený a dal by se určitě ještě trochu zkultivovat.

Avatar

Autor komentáře: $rel

Datum vložení: 16.9.2003 9:26:19

dovoluji si lehce oponovat, protoze i grafika ma jista pravidla, ktera je treba dodrzovat a jsou zcela mimo kategorie libi nelibi. grafika se mi nemusi libit, ale muze byt funkcni a logicky resena. jde o veci jako odsazeni, zarovnani, ohraniceni, vhodne typy pisma, kvalitni logotyp, prace s volnym mistem, atd.

Avatar

Autor komentáře: Tacud

Datum vložení: 17.9.2003 18:16:46

Ale to už se bavíme spíš o designu stránek, kde grafika je pouze jeho součást. I když uznávám, že toto téma je asi hodně propletený a každý to vidí trochu jinak :o)

Avatar

Autor komentáře: $rel

Datum vložení: 18.9.2003 10:02:45

design =

1) systematicke rozvrzeni, vetsinou v graficke forme.
2) kresba, nebo crt
3) ornamentalni vzor

grafika=

1) obrazova reprezentace.
2) prace grafickeho umeni, umelecka grafika.

zdroj> dictionary.com (vytah)

Avatar

Autor komentáře: Vita

Datum vložení: 15.9.2003 22:13:26

No zrovna u blogu se bez grafiky bez potize obejdu :)

Avatar

Autor komentáře: Jakub

Datum vložení: 15.9.2003 21:41:23

Zdravim,
hm a zkousel jste nekdo taky ty stranky prohlizet pod jinym prohlizecem nez IE, sic v IE je vsechno nadherne usporadane, ale napriklad v mozille uz to tak nevypada... [hr /] oddelujici clanky nebo co to je na úvodní stránce tak zasahujou do pravého menu..
Pod operou jsem se na to radsi ani nekoukal pac na to nemam cas..

Jakub

Avatar

Autor komentáře: Tacud

Datum vložení: 15.9.2003 21:59:17

Opera si s tím taky neví rady. Tady [hr /] sic do pravého menu nezasahují (až na ten poslední), ale už taky nejsou tak krásně uprostřed jako v IE, tzn. celkem to kazí dojem a čtenář asi chvílí přemýšlí nad původním záměrem designera.

DIV, ve kterém je nápis "Co píší naši uživatelé?" na levé straně přesahuje přes. Vyhledávání přes JYXO už není pod sebou... ale od druhé poloviny stránky (vertikálně) začíná formulářové pole, za ním obrázek a za ním radio buttony.

No a nakonec příjde to nejhorší, co vidí každý na první pohled: horní menu. "Podtržení" při :hover není pod nadpisem, ale překrývá samotný odkaz.

Ale není to nic co by pár drobných změn v css souboru neodstranilo...

Avatar

Autor komentáře: Tacud

Datum vložení: 15.9.2003 22:07:22

V NN7.1, O6 a M1.4 zobrazuje naprosto stejně rozhozený web... tzn. autoři zřejmě vzali chyby IE jako správnou vlastnost :o)

Avatar

Autor komentáře: Vita

Datum vložení: 16.9.2003 10:26:14

Koukam na to pod operou 7.11 (nic jineho vlastne ani nepouzivam mimo zkur*@!&! brutis coz je informacni system nasi skoly. No vlastne spis jen takove pseudo protoze jakakoli informace tam vlozena je drive ci pozdeji odsouzena k zaniku neznamo kde.

Avatar

Autor komentáře: jakub

Datum vložení: 15.9.2003 22:02:26

taky na to koukam, je to naozaj mirne rozhozene, ale myslim, ze to nebude problem doladit ...

Avatar

Autor komentáře: Vita

Datum vložení: 16.9.2003 10:28:35

p. Malek rikal neco o zacatku zari. Vzhledem k tomu ze je pulka zari a on mmj programuje, zrejme se vase predstava (zacatek zari = zacatek zari 2003) prekrizila s jeho predstavou ;)

Aneb rekne-li vam programator termin dokonceni jako den v tydnu ci poradove cislo dne v mesici, ujistete se ze mate na mysli stejny tyden, stejny mesic a stejny rok. Popripade i o ktery kalendar se jedna :)

Avatar

Autor komentáře: jakub

Datum vložení: 16.9.2003 10:36:07

Cece Vito, to asi nebylo na me? ;)

Avatar

Autor komentáře: Libor Krayzel

Datum vložení: 16.9.2003 10:41:23

A co vám brání začít systém používat už teď?

Avatar

Autor komentáře: Martin Malý - arthur Dent

Datum vložení: 16.9.2003 11:22:24

Kdo je pan Málek? Co ten má co plkat o bloguje.cz? :))

Ale pokud myslíte mně, odpovím.

Dám tam hlášku "Systém běží už naostro" - co se změní?
Leda to, že ho budu muset přestat upravovat a vylepšovat - do běžícího systému se nesahá, kromě oprav chyb... :)

Říkal jsem něco o začátku prázdnin, nikoliv září. Ano. Jenže jsem měl na výběr: Buď to začátkem prázdnin spustit naostro a nechat tak, nebo ostrý provoz pozdržet a dodělávat nové vlastnosti, možnosti, funkce... A protože je Bloguje nekomerční projekt, víceméně udělaný pro radost, myslím si, že nemá cenu si hrát na nějaké "ostré spuštění".

eLKa má pravdu - systém je funkční a je putna, jestli je deklarován jako testovací nebo jako ostrý. Nebo Vy myslíte, že je mezi tím rozdíl? Pro naše uživatele asi ne.

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 16.9.2003 13:45:00

2 Vita: Směl bych se zeptat, jaký smysl má předešlý oříspěvek? Copak já mám něco společného s Bloguje.cz?

Avatar

Autor komentáře: Vita

Datum vložení: 16.9.2003 14:19:47

To melo byt na dotaz o neco niz. Proc se to ocitlo zde (system nebo ja) netusim. Spis ja, asi mi zas hrabinkalo :)

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 16.9.2003 15:41:09

Fajn. Mám jenom připomínku k tomu programování. Pokud chcete vědět, jak jednat s programátory a proč se vždy vše opožďuje, přečtěte si <a href='http://interval.inshop.cz/inshop/scripts/detail.asp?itemid=181' target='_blank'>http://interval.inshop.cz/inshop/scripts/detail.asp?itemid=181</a> Pokud jde o mne, v současnosti mi 90% času zabírá udržování redakce v chodu. Proto od odchodu Marka Šalandy nejsem schopen dodávat okamžitá řešení a pružně reagovat na připomínky, jak jste si jistě všiml. Čili cokoli nyní slibuji, slibuji s vědomím, že nemám šanci reálně ovlivnit výsledek, mohu pouze důvěřovat kolegům a přátelům, že obětují své volno v můj prospěch ;-)

Avatar

Autor komentáře: Arthur Dent

Datum vložení: 16.9.2003 12:07:25

Já používám Mozillu, eLKa používá Mozillu a nic rozhozené není :)

A ty HR jsem vyhodil.

Avatar

Autor komentáře: Masters

Datum vložení: 16.9.2003 10:01:24

Nevite nekdo, jak dlouho ma byt jeste forum mimo provoz? Diky

Avatar

Autor komentáře: Libor krayzel

Datum vložení: 16.9.2003 10:42:05

Pokud vím, tak forum není mimo provoz.

Avatar

Autor komentáře: Malis

Datum vložení: 16.9.2003 11:10:54

... ale řekl bych, že obsah stránek "Doména je doéasní mimo provoz" není úplně funkční fórum, nebo jo? ;)

Avatar

Autor komentáře: Jméno a příjmení

Datum vložení: 16.9.2003 11:23:31

Pokud máte na mysli fórum na <a href='http://forum.bloguje.cz/' target='_blank'>http://forum.bloguje.cz/</a>, tak to funkční je.

Avatar

Autor komentáře: Arthur Dent

Datum vložení: 16.9.2003 11:24:44

A jiné fórum na stránkách, alespoň co vím, neinzerujeme...

Avatar

Autor komentáře: Láďa Rejpal

Datum vložení: 16.9.2003 15:30:59

On má na mysli <a href='http://diskuze.interval.cz/' target='_blank'>http://diskuze.interval.cz/</a>
To s vámi, A.D., nemá nic společného. Prostě OT příspěvek.

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 16.9.2003 15:36:59

Nové diskuse už jsou zprovozněny a jedou v testovacím režimu. Použili jsme hotové komerční řešení, moji kolegové však museli provést ještě nějaké úpravy v SQL rutinách. Jakmile bude vše připraveno natolik, abychom se nebáli k tomu pustit uživatele, spustíme to veřejně. Teprve následně se budou dělat takové nepodstatné věci jako slaďování designu a podobně ;-)

Avatar

Autor komentáře: Hermit

Datum vložení: 16.9.2003 12:06:07

Tak po delsi odmlce (shaneni nove prace/stale nic vhodneho nenalezeno) napisu taky par veci, ktery mi docela vadi, asi se budu opakovat, ale opakovani matka moudrosti
- "title" je pred kodovanim (to bych rek ze je docela velka chyba)
- v 800x600 prapodivne chovani (nechutne pretekani) oddelujich car, jedine kdy to je ok tak je IE
- hr jsou takrikajic kompatiblni pouze IE
- chybi tiskova verze (to mi fakt vadi)
- ten ram "Co pisi uzivatele" ulitava v Opere a Mozille, zase ladeno jen pro IE
- a mel jsem jeste asi 3 veci ale ty jsem zapomel protoze me furt nekdo otravuje :)

Avatar

Autor komentáře: Jméno a příjmení

Datum vložení: 16.9.2003 12:08:25

Prosím VERZI MOZILLY. V Moz 1.4 je vše OK, v Opeře 7 taky...

Avatar

Autor komentáře: Hermit

Datum vložení: 16.9.2003 12:55:19

- Mozilla/5.0 (Windows; U; Win 9x 4.90; en-US; rv:1.5a) Gecko/20030728 Mozilla Firebird/0.6.1
- Opera Version 7.11 Build 2887

Jinak co dodat S nejvetsi pravdepodobnosti probehla zmena a co se nedeje hr zmizly

Avatar

Autor komentáře: Rash

Datum vložení: 16.9.2003 12:13:15

Nevite jestli standardu odporuje pouziti vice komentaru za sebou?
Dost me to potrapilo - ach ten IE6 - pokud mate dva plovouci DIVy,
ktere na sebe presne navazuji (vyplnuji celou sirku rodice), pak par
komentaru mezi nima udela hezky efekt. Ze by pocatek implementace vlastnosti content od M$? (Zkuste par komentaru vymazat. ;))

<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.1//EN"
"<a href='http://www.w3.org/TR/xhtml11/DTD/xhtml11.dtd">' target='_blank'>http://www.w3.org/TR/xhtml11/DTD/xhtml11.dtd"></a>
<html>
<head>
<meta http-equiv="content-type" content="text/html; charset=iso-8859-2" />
<title>Chyba IE6?</title>
</head>

<body style="width: 300px;">

<div style="width: 150px; float: left;">
sloupec levy
</div>

<!-- comment1 -->
<!-- comment2 -->
<!-- comment3 -->
<!-- comment4 -->
<!-- comment5 -->
<!-- comment6 -->

<div style="width: 150px; float: right;">
sloupec pravy
</div>

</body>
</html>

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz