Starší komentáře ke článku: bone-ju

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz

Avatar

Autor komentáře: Hermit

Datum vložení: 29.10.2003 1:02:13

Jelikoz je brzo rano tak zhodnotim jenom vzhled:
- je to nudne, fadni, neoriginalni, ... suma sumarum u tech stranek clovek moc dlouho nevydrzi

Dalsi veci, ktera se da rychle zkouknout tak je tiskova verze
- menu a paticka jsou pro normalniho cloveka naprosto nepotrebne takze to bych vyhodil
- kontakt hned vedle nadpisu vypada vazne hodne blbe Rozvrzeni bych volil jako u klasickeho dopisu aby to na papiru alespon nak vypadalo

Tot zatim vse

Avatar

Autor komentáře: Víťa Zůbek - autor webu

Datum vložení: 29.10.2003 18:06:41

Omlouvám se, že jsem nereagoval na příspěvky dříve, ale v práci nemám internet.
Nejprve bych chtěl na pravou míru uvést jednu věc. Nejedná se o amatérskou tvorbu, ale o webík dělaný za peníze. Zadavatel (majitel chovatelské stanice) požadoval velmi jednoduchý web z rozpočtem do celého jednoho tisíce Kč. A za tu "sumu" mu přece nebudu tvořit web bůhví jak graficky vymakaný. Prostě jsem mu stránky naskládal informace a fotky, které tam chtěl mít. To jsem uvedl i do mailu, kterým jsem Intervalu popisoval web před jeho zařazením do kritiky. Nevím tedy proč je v popisku uvedeno "amatérská tvorba", asi to tak působí :(
Jinak děkuji za všechny příspěvku, vezmu si z nich ponaučení pro příště.

Avatar

Autor komentáře: Jirin

Datum vložení: 29.10.2003 19:18:50

Dovolte mi tedy dotaz, proc jste web zde daval ke kritice, kdyz jste se vlastne sam priznal, ze se Vam za 1.000 Kc s tim moc nechtelo "babrat" ?

Avatar

Autor komentáře: Jméno a příjmení

Datum vložení: 29.10.2003 19:39:31

Možná jsem chtěl vědět jak někdo ohodnotí poměr cena/vzhled/kvalita(nekvalita).
A možná jsem to jen chtěl zkusil a přitom byl přesvědčen, že tvůrci Intervalu mají dostatek mnohem zajímavějších webů a pokus dostat sem toto dílko bude jen výkřikem do tmy. Byl jsem docela překvapen, když mi od Intervalu přišel mail, abych jim zaslal bližší informace, ale pořád jsem si myslel, že nemám šanci.
A když mi přišlo vyrozumění, že stránky zde budou dnes, měl jsem sto chutí to nakonec ještě odvolat. Ale asi bych pak vypadal jako zbabělec (i sám před sebou).
Hodně mě mrzelo, že zrovna dnes jsem celý den neměl přístup k internetu a nemohl dřív reagovat na příspěvky. Ale trému jsem měl celý den velkou.
PS: snad to není na "blbého psovoda Policie ČR" zas tak strašné.

Avatar

Autor komentáře: Víťa Zůbek

Datum vložení: 29.10.2003 19:50:50

Znovu se za to chybějící jméno omlouvám, ale pořád na to zapomínám.

Avatar

Autor komentáře: wrata

Datum vložení: 30.10.2003 12:53:14

I za tisíc korun by se grafika měla trochu "vychytat". Hlavní menu je barevně úplně příšerné (hover) a to nemluvím o zpracování psa dole v rohu. Nechápu, proč nadpis stránky není větší a nápadnější. A fotografie jste také mohl aspoň barevně vyvážit. Jako zákazník bych nad tři stovky nešel. Jak dlouho jste na tom dělal? Jeden (dva) večery?
Závěr: tisíckovka není výmluvou!!!

Avatar

Autor komentáře: Mato

Datum vložení: 29.10.2003 1:26:07

Dole na stranke je uvedene:
> Stránky odpovídají standartu W3C - XHTML 1.0 a CSS 2 <
No a navrhujem pod to este doplnit:
> Design zodpoveda standardu ziakov zakladnej skoly <

...autorom prajem viac tvorivych napadov pri dalsich strankach

Avatar

Autor komentáře: $rel

Datum vložení: 29.10.2003 8:53:42

opet dalsi produkt intervaloveho silenstvi se supervaliditou. podle tech diskusi tady bych rekl, ze staci zapsat doctype, h1 a p a stranka bude vsemi vynesena do nebes. neni divu, ze sem pak prichazi sajty jako tenhle. nikdo nemuze rict, ze stranka neni udelana podle clanku na tema "jak delat web", ktery tu nedavni byl.

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 29.10.2003 9:03:33

Promiňte, ale nejde o žádné intervalové šílenství. Validita je pouze vstupní podmínkou, na kterou teprve navazuje další tvorba. Nikdo tady nemůže za to, že validita stránek na webu není běžnou věcí. Až bude situace podobná jako v aplikačním programování, kde nevalidní kod vůbec neprojde (a to už dnes pro některá zařízení platí), pak se tady lidé budou bavit o jiných záležitostech. A také zde bude diskutovat mnohem méně jedinců - validátorem přeci dokáže prohnat stránky každý (s výjimkou autora, že ;-)

Avatar

Autor komentáře: $rel

Datum vložení: 29.10.2003 9:17:59

internetova stranka neni programovani, ale formatovani. takze situace je trochu jina, ze. v zasade neni velky rozdil mezi 1 stranou doc dokumentu a html strankou. takze bych to neprehanel.

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 29.10.2003 9:34:19

Pro účel této diskuse souhlasím s tím, že internetová stránka není programování, ale formátování. To ovšem nemění nic na tom, že se musí dodržovat pravidla. Problém je v jednoduchosti celé věci, takže to "formátování" dělá každý a protože neexistuje kontrolní mechanismus, výsledná kvalita za nic nestojí - a naším cílem je tento stav změnit ;-)

Avatar

Autor komentáře: Lukáš Mačí

Datum vložení: 29.10.2003 17:03:33

Internetová stránka je o formátovaní - souhlas! Ale...
Nejdříve musíte popsat strukturu dokumentu pomocí (X)HTML značek, tzn. jakéhosi kódu - což už má k programování dost blízko, a následné formátování je provedeno přibližně stejným způsobem, ale v CSS. Ehm. zarytí tabulkáři píší kód tabulky, popřípadě to za ně dělá WYSIWYG editor - tzn. to samé jako když v Delphi nebo C++ Builderu klikáte na Object Inspector - taky jste nemusel napsat ani řádku kódu a přitom se vytváří program.
Holé formátování je podle mě o tom, že určité části dokumentu přiřadím např. barvu a je hotovo a nemusí mě zajímat, co se děje v pozadí. Když ve např. ve Wordu označím text a zformátuju ho na tučný zelený text je mi jedno, jak to Word udělal. V případě tvorby webovských stránek by mě to pozadí mělo zajímat zrovna tak, jako mě zajímá kód a chod pozadí v programování.

Avatar

Autor komentáře: $rel

Datum vložení: 29.10.2003 22:26:56

to je jiste omyl, i kdyz to zde neni podstatne... ms w totiz taky ma neco jako styly a prace s nimi je dost podobna webu a ne kazdy to zvlada. pokud chci delat ve wordu poradne, nema to daleko k obtiznosti psani webu.

Avatar

Autor komentáře: Lukáš Mačí

Datum vložení: 30.10.2003 8:39:13

Ano, práce se styly ve Wordu je dost podobná, jenomže tam nevytváříte žádný kód, který byste si mohl upravit podle svého. Pokud chcete přestylovat, musíte styl předefinovat nabízeným prostředím. U CSS je možnost editace kódu formátování tzn. jakési sady instrukcí pro prohlížeč... To už se programování podobá mnohem více.

Avatar

Autor komentáře: Sqee

Datum vložení: 30.10.2003 9:37:07

Souhlasím s tím, že vytváření stránek je mnohem blíže formátování (ikdyž není tohle slovo úplně vhodné) než programovaní. Otázky validity kódu a kompatibility by měli být problémem především webového programátora - nikoliv webdesignera. Ten by měl zaštítit celý projekt svým názorem na vzhled, rozvržení, funkce, systém navigace atd. Webdesigner by měl mít sice přehled o tom, jaké prvky jsou vhodné z hlediska validity, ale složité realizace funkčnosti webu by měli být přenechány na programátorovi.
Proto, když do kritiky webu na Interval doputuje nízkorozpočtový či neziskový výtvor, bývá to většinou dílo jednoho jediného člověka, který může být "horkoTěžko" programátorem-webdesignerem-grafikem v jedné osobě. Člověk není nafukovací balón, aby do sebe mohl "nacpat" všechny ty vědomosti potřebné k dosažení "vynikající validity kódu i báječného příjemného vzhledu webu". Proto se většina z nás musí specializovat na danou jednu činnost (avšak potom programátorovi vytknete grafickou strohost stránek) nebo obsáhnout veliké mnoštví všeobecnějších(povrchovějších) informací, tak aby se z nás stala osoba "Všechno-v-jednom" která je schopná udělat web sama, ovšem s určitými kompromisy. Jinak je tomu v případě kompletního webového studia, kde mají odborníky na všechny činnosti potřebné k dosažení nejlepších výsledků - Ale řekněme si upřímně, kolik z těchto profesionálních studií nechává hodnotit své výtvory na Intervalu ???

Avatar

Autor komentáře: $rel

Datum vložení: 30.10.2003 9:56:08

proc myslite? zaklad je dobry grafik, kvalitni navrh struktury. tech par [div] a [class] pak muze dopsat do kodu kazdy, amaterska stranka nemusi obsahovat buhvijake vychytavky, ale muze byt elegantne resena i za minimalnich prostredku. jak uz jsem tu jednou psal, neni to otazka znalosti, ale spise zajmu. kdo chce, nauci se psat xhtml css validne do 1 tydne. kdo chce, bude to mastit vizualne ve MS TitulniStrana. tyto diskuze naprosto uprednostnuji zpusob, jakym je napsan kod a par poslednich site co tu bylo je toho vysledkem.

"Člověk není nafukovací balón, aby do sebe mohl "nacpat" všechny ty vědomosti "...jake vedomosti, je to asi vice otazka citu, nebo vkusu. Muzu napsat pouhych 20 radku kodu a vysledek muze byt graficky vyvazeny a pekny...

Avatar

Autor komentáře: Sqee

Datum vložení: 30.10.2003 10:35:30

Jelikož mě chytáte za slovo, udělám to samé...

1) Pakliže "můžete" napsat pouhých 20 řádků a vytvořit tak graficky vyvážený a pěkný ... Rád bych, abyste tak učinil a já se mohl podívat, jak vypadá dobrý WEB

2) S tou možností naučit se xhtml do 1 týdne bych to zase nepřeháněl !!!
Zkuste si ze svého okolí vybrat pokusného jedince, který ráno vstane, jde do práce, z práce se vrátí v pět hodin, pak asi bude dělat něco ve smyslu aby mu neumřeli doma rybičky a nezanesli se skříně centimetrovou vrstvou prachu apod. (vynechal jsem jsem potřebu jíst, pít, chodit na toaletu, komunikovat s ostatními jedinci lidského druhu...). Poté, když nemá potřebu spánku, zbývá mu úžasných 10 hodin během noci, které může věnovat rozvíjení svých vědomostí v oblasti XHTML a CSS. Nesmysl - že ? Tak to prosím nepřehánějte do absurdních mezí.

3) "zaklad je dobry grafik" ... možná ano, ale potom ho "žraloci-kritici" rozsápou na kusy za špatný, leč funkční, kód

Avatar

Autor komentáře: Bořek

Datum vložení: 30.10.2003 10:44:52

S tím týdnem bych to taky nepřeháněl.

Striktní XHTML se dá za ten týden naučit, CSS pořádně tak možná za měsíc, ale všechny souvislosti k tomu ve své košatosti (přístupnost, použitelnost, vyváženost, psychologie uživatelů, SEO atd. atd.) určitě ne dříve než za několik let. Proč? Protože praxe :-)
Našprtaný věci jsou bez delší praxe k ničemu!

Avatar

Autor komentáře: Sqee

Datum vložení: 30.10.2003 11:09:31

díky - s tím už souhlasím

Avatar

Autor komentáře: $rel

Datum vložení: 30.10.2003 11:48:27

nerikam v cele siri problemu, ale minimalne na takove urovni, abych slusne naformatoval stranku se dvema sloupci a hlavickou, nadpisem a textem

Avatar

Autor komentáře: Jméno a příjmení

Datum vložení: 1.11.2003 15:17:19

Pane Rele, doporucuji Vam precist
<a href='http://www.jakpsatweb.cz/weblog/archiv/2003-06.html#242240' target='_blank'>http://www.jakpsatweb.cz/weblog/archiv/2003-06.html#242240</a>

Avatar

Autor komentáře: $rel

Datum vložení: 2.11.2003 12:16:38

pane jmeno a prijmeni, hmmm a co... nevim jestli jeste autorem toho textu, ale zaujalo me, ze nikdy nerikate jako lektor, ze je neco jednoduche. To ja naopak rikam vsem, protoze kdyz to muzu pochopit ja, muzou i jini a zbytecne bych tim studenty stresoval, ze maji pred sebou neresitelne problemy. jak to souvisi.. html css je tak snadne, ze to muze delat kazdy, staci jen trochu vule. lidi co delaji s pokrocilymi technologiemi maji takovy postoj, ze uzivatel je hlupak, ktery je akorat schopen klikat mysi na ikony. mily pane, staci trochu snahy a budete se divit, co se muzou lidi naucit...

Avatar

Autor komentáře: Bořek

Datum vložení: 2.11.2003 12:49:55

Sním či bdím, je to sen? Totéž ráno, tentýž den?! Ale to už jinde jsme, je to jiná... planeta.

Tak já se taky přidám k té demagogii, jo?
Céčko je tak strašně jednoduchej programovací jazyk, že to zvládne opravdu každej, a jestli ne do 5 minut, tak je fakt hlupák. A programování jako takový? To je vůbec jednoduchá činnost, pochopit všechny základní algoritmy, používání objektů, grafické rozhraní, systémové funkce, přerušení, priority, vlajky atd., to je vůbec trivialita. Takže vážení, s chutí do toho a příručky typu: "Za 5 minut programátorem - rychle a kvalitně" do Vašich knihoven.
Když to zvládám já (po 10 letech praxe), tak to jistě jiní zvládnou za 5 minut, to přece není problém, zvlášť uživatel, který ví, že Word je ten "boží" editor, kterej určitě jedinej umí dělat obrázky vkládané do textu, a třeba "OpenOffice"? Nebuďte sprostý, mladíku, a nenadávejte mi do "Otevřené kanceláře"!

Ach jo. (X)HTML a CSS jednoduchý?! Ano, jako "holé" standardy ano, možná i do těch 14 dní by se to většina logicky smýšlejících lidí naučila. Ale výsledek by byl asi něco podobnýho, co tu vidíme dennodenně v Kritice, že?Jako holé standardy je to k ničemu a ještě "hodně vody proteče" než dotyčný pochopí všechny vazby, co k tomu patří - a ne se je našrotí, ale POCHOPÍ, a také pochopí jejich užitečnost a ne jenom "všichni to dělají, tak já to bude dělat taky, i když nevím proč".

Ale už to opakovat nebudu, nudí mě to. Nazdar.

Avatar

Autor komentáře: Sqee

Datum vložení: 3.11.2003 14:32:01

Bořek -> trefné a zcela pravdivé :)

Avatar

Autor komentáře: Adelaide

Datum vložení: 29.10.2003 7:39:18

xml:lang="en" lang="en"
proč toto v české verzi?

Avatar

Autor komentáře: Civilkář

Datum vložení: 29.10.2003 9:03:25

Dobrý den,

dívám se přes MSIE 6, NN6.2 a Operu 7.2. Vzhledem k faktu, že je stránka prezentována jako amatérský projekt, tak nebudu hnidopich.

Kód:

- element html má sice atributy lang a xml:lang, ale tyto mají mít hodnotu cs;
- stránce chybí element title, který je tolik důležitý pro indexery vyhledávačů;
- nevím, proč jsou na stránkách dva elementy div s vlastností clear: both - stránka má pouze jeden sloupec a její elementy jsou tudíž pozicovány pouze v normálním toku (adresa na tom nic nezmění, i když je pozicována absolutně);
- ve stylu nevidím problém, ale uspoříte si prostor a velikost, pokud budete psát např. padding: 1px 5px 3px 8px a nebudete používat padding-top:, padding-right:, atd.
- správně píšeme sans-serif, ne sans-seriff;

Použitelnost:

- prohlížeče zobrazují stránku víceméně stejně, pouze Opera naplácne adresu natolik na oddělovací čáru, že její poslední řádek lze sotva přečíst (ale jde to);
- písmo lze zvětšovat - fajn;
- je k dipozici tisková verze, ale upřímně řečeno se příliš neliší od vzhledu stránky na obrazovce. Podle mě je lepší, když je tisk více osekaný - pouze černá barva a její odstíny, bez obrázků, navigace jedině s odkazy (pomocí a:after {content: " [" attr(href) "] ";} do závorek za odkaz (i když to podporuje jen Opera), žádné patičky a žádná navigace - k čemu to v tiskové verzi je?;
- v menších rozlišeních (640x480) se obrázek pejska na pozadí slévá s designem stránky a působí to blbě. Nicméně se tak děje pouze v takto malých rozlišeních a při odpovídajících zmenšeních stránky uživatelem;
- stránka je po stažení malá - nějakých 48 kB, takže stahování půjde dost rychle i komutérovi. Nicméně obrázek feny se štěňaty na titulní stránce podle mě není nutný a a mohl by být nahrazen tím obrázkem na pozadí.

Vzhled a obsah:

Vzhled subjektivně hodnotím jako slabý - na té stránce se autor opravdu moc nevyřádil a posunul ji tak do doby před 10 lety. Slabá grafika, staromódní vzhled. Nicméně rozčlenění jednoduché a naprosto jasné, barvy kontrastní a dobře viditelné.

Obsah není příliš široký - i to je možná škoda. Chybí mi kontakt na autora. Co přidat i něco z odborných článků a časopisů? Co takhle nějaké termíny soutěží a výstav psů?

Hodnocení: jednoduchý, uživatelsky přívětivý web s ještě jednodušší grafikou. Dávám 75 %.

Avatar

Autor komentáře: Víťa Zůbek

Datum vložení: 29.10.2003 18:18:41

Na to lang en se musím mrknout, to mi přiznávám ušlo.
Elementy div s vlastností clear: both jsou ve stylu proto, že některé obrázky jsou pozicovány float: left či right a já potřebuju, aby další text pokračoval až pod nimi.
Účelem těchto stránek primárně není informovat o dění ve světě staffordšírských bulteriérů, ale informovat o narozených štěňátkách a připravovaných vrzích a tato štěňata pokud možno prodat. Tudíž vlastně čirá komerce.
Tiskovou verzi jsem moc neřešil, v podstatě šlo jen o to zrušit pevnou šířku bloku s obsahem, tak aby vešla na papír.

Avatar

Autor komentáře: Víťa Zůbek

Datum vložení: 29.10.2003 19:25:24

Možná se pletu, ale <title>Pokaždé něco jiného</title> mám u všech stránek. Myslíte snad něco jiného?

Avatar

Autor komentáře: Civilkář

Datum vložení: 30.10.2003 10:05:59

Dobrý den,

na titulní stránce element <title> nevidím, a to jej hledám ...

Avatar

Autor komentáře: Malis

Datum vložení: 30.10.2003 12:05:21

A ona tam přece je - sice poněkud blbě umístěná až pod definicí stylů, ale je :)

Avatar

Autor komentáře: Civilkář

Datum vložení: 30.10.2003 15:08:51

Pravda, už jsem TITLE objevil. Pardon.

Avatar

Autor komentáře: T.O.M

Datum vložení: 29.10.2003 9:20:51

Mno mame tu velmi velmi podobny styl stranek jako ty predesle..uvnitr mozna pekne ale navenek jak smudlak.

Takze - neni moc casu a tak to vezmu rychle..
Opet mi tu nejako chyb veskery design, autor se zrejme boji veskerych moznych obrazku krome fotek..je fajn ze se snazite o rychlost nacitani tim, ze uplne ignorujete grafiku, ale v tom pripade pak nechapu proc ste to pohrbil velikosti obrazku 7kilo na maly nahled se mi zda docela dost neuskodiloby snizit mozna kvalitu obrazku..ale 25 kilo na maly nahled uz se mi zda trochu crazy ne? chlape kde ste to videl vzit velkou fotku a zmensit ji parametry width a height a bouchnout na stranky, to se vida jen u uplnych zacatecniku, kteri poraadne nepochopily principy HTML ! dal by to chtelo par barvicek je to fakt takovy fadni aspon to obarvit, kdyz uz nic jinyho..ale prosim vynechat svitive zelenou:) chtelo by to vic nadpisu je tam snad jen nadpis stranky a to je vse, pak je vse jednim pismem max. tucne ..to nepridava nijak na prehlednosti i kdyz fyzicky je to mozna nejako od sebe rozdelene.

Dale sem kouknul do kodu..mno je opravdu strohy cely slozeny z par tagu coz je sice chvalidhodne, ale kdybych mel hodnotit prehlednost a vzhled (jak se to tu obcas dela) tak to uz pokulhava ..aspon obcasne odsazeni by myslim neuskodilo je to jednolity text :/

co se tyce tiskove verze- souhlasim dalo by se ubrat par nezajimavych veci.

paticka ..jako minule - proc ma kazdy potrebu odkazovat na W3C atd ??
ja na svych strankach tez neodkazuji na Macromedii na Apache na MySQL na CSS na na na... myslim ze to nikoho nezajima..

a ted jedna vec..ale to budu povazovat za svou neznalost novych ci standardu a vymysluu W3C, protoze mam pocit ze uz sem to kdesi zahlid ale co to toto?

'title="štěňata" /><br />' ??? k cemu to?..neni to trochu zbytecne?

<U>Shrnuti:</U>
+ validita(CSS,XHTML)
+ struktura-prehlednost (i kdyz ty nadpisy!)

-! design
-!!! velikost obrazku(objem dat)
- tiskovy vystup
- paticka
- pomalu kvalitnich informaci

Avatar

Autor komentáře: T.O.M

Datum vložení: 29.10.2003 9:31:44

to je hruuza jak pisete rychle nez to lcovek natuika pribude X prispevku :))

jo jeste sem chtel rict ze mi to vazne prijde drsne malinkaty nahled ma 22 kilo a zvetsenina (640x480) ma temer 70 kilo ??!! to je proste brutus..kdybyste to nafalkal grafikou vsude okolo, aby to trochu dostalo vzhled, bude to mit min nez jeden vas mini nahled!

Avatar

Autor komentáře: Vita

Datum vložení: 29.10.2003 12:14:13

Odkaz na w3c ma mnohdy nejen ukol okrasy protoze do paticky neni co napsat ale take jako schopny kontrolni mechanismus - poznate kde jste udelal pytlovinu. V opere to jde sice zjistit celkem rychle jednim trojhmatem ale musite to zjistit sam - takhle vas na to mohou upozornit i jini.

To nicmene neznamena ze se mi plaintexty libi.

Avatar

Autor komentáře: T.O.M

Datum vložení: 29.10.2003 15:59:53

Popravde ted sem vas zcela nepochopil, preci kdyz uz si to tam dam tak to nejdriv sam prodjedu a ne to tam dat a pockat kdo na to klikne a upozorni me na chybu a pokud tak to preco pouzivam pri vyvoji a ne kdyz uz je vicemene po vsem ??! tady to ma efekt bych rek nulovy.

Avatar

Autor komentáře: Vita

Datum vložení: 29.10.2003 16:34:43

Nevychazejte z toho ze stranky jsou kniha - kniha se dodela a konec. Stranky ktere se dodelaji a konec jsou stranky mrtve. V pripade teto 'prezentace' je zrejme ze to muze byt ponechano tak - nicmene zkuste si uvedomit ze mate dynamicke stranky ktere administruje 3x tydne clovek ktery pouziva jen jakysi bbkod. Napsat parser ktery bude kontrolovat syntaxi neni nikterak lehke a proc delat neco co validator uz ma.

Takhle pokud budu webmasterem serveru ale o zmeny na nem se bude neco starat nemam zadnou praci s kontrolou - a priznejme si ze v dnesni dobe rozhodne neni pravidlem delat validni dokumenty, takze tim aspon date najevo potencialnim klientum ze umite aspon nepsat jako prase. Pochopitelne za predpokladu ze klient vi o co se jedna.

Avatar

Autor komentáře: Jméno a příjmení

Datum vložení: 29.10.2003 16:40:11

Nevím proč někomu vadí v patičce věci jako co je to vůbec za dokument, podle čeho je dělán a kde si každý může zkontrolovat je-li tomu skutečně tak apod. Vždyť nikdo nikoho nenutí, aby to opravdu zkoušel nebo ne, vlastně nikdo nikoho nenutí, aby se vůbec díval do patičky, tak v čem je problém!?

Avatar

Autor komentáře: Víťa Zůbek

Datum vložení: 29.10.2003 18:35:17

Nikde snad nemám vytvořený nahled tak (alespoň doufám), že jsem jen pomocí width a height zmenšil velký obrázek, pokud je tomu jinak jedná se o překlep a ne o záměr. Uvítám pokud mi napíšete, o který obrázek se jedná.
Odkaz na validitu stránky je v patičce hlavně pro mě samotného. Pokud na stránku něco přidám, kliknu na odkaz a okamžitě zjistím případné chyby (neuzavřené tagy, překlepy v kódu a pod.) A pokud na odkaz klikne některý z návštěvníků, možná se někdy začne zajímat o to co to ta validita vlasně je, a to nám snad jde také.
Co se týče nadpisů, myslím si že je jich tak akorát - viz Naše štěňata a Standard.
'title="štěňata" /><br /> jde jednoduše o to, aby případné první slovo popisku začínalo pod obrázkem a ne vedle něho.
A děkuji za důkladný rozbor.

Avatar

Autor komentáře: Víťa Zůbek

Datum vložení: 29.10.2003 18:56:11

Vypadlo mi slůvko:
A pokud na odkaz klikne některý z návštěvníků, možná se někdy začne zajímat o to co to ta validita vlasně je, a <B>o to</B> nám snad jde také.

Avatar

Autor komentáře: Vita

Datum vložení: 29.10.2003 20:10:04

Myslite si ze ten title nekomu neco prinese kdyz je jeste strucnejsi nez obsah samotneho elementu?

Avatar

Autor komentáře: Víťa Zůbek

Datum vložení: 29.10.2003 21:48:08

Bohužel původně zde mělo být něco jako:
Štěňata Bart a Barbie - foceno xx. xx. 2003 tam a tam, ale klient dosud nedodal k fotkám popisky.

Avatar

Autor komentáře: T.O.M

Datum vložení: 29.10.2003 23:53:20

Mno neni to pouhe zmenseni pomoci parametru height a width protoze nahled ma 20-25 kilo a zvetseni 50-70 oboji je podle me prilis a 20 kilo na miniauturu je silenost skoro premyslim jak se vam to povedlo :) ale uznavam ze se to tedy stat muze i kdyz by nemelo ! :) jinak je to prakticky u veciny fotek ve fotogalerii

jinak co sem tu tak cetl o te paticce tak dobra no ukecaly ste me :) muze to tam byt i kdyz si myslim ze validitu by snad clovek mel kontrolovat z localu a pak to teprv umistit na internet...

Avatar

Autor komentáře: Víťa Zůbek

Datum vložení: 30.10.2003 0:28:09

Díky moc za upozornění, vůbec jsem si toho nevšiml. Fotky které jsem si skenoval sám jsou OK - velká cca 20 až 29 kB a náhled cca 5 kB, ty které jsem dostal na CD a jen zmenšil jsou skutečně moc velké, ale přehlédl jsem to dokonce i při uploadu na server. Mea Culpa! Už se pracuje na opravě.

Stránky si samozřejmě kontroluji i z localu, ale to pokaždé musím dělat přes formulář na W3C, na netu to jde přímo z patičky stránky. A myslím si, že každý odkaz na validator je ku prospěchu. Možná se i běžní uživatelé začnou zajímat, k čemu, že to vlastně je.

Avatar

Autor komentáře: dymik

Datum vložení: 29.10.2003 9:38:08

Souhlasím s Civilkářem (psal jsem něco podobného a vy jste mi to vyfouk, moc děkuju :-) ) a ještě bych dodal :
- barevná kombinace :hover je šílená - šedá s modrou ?? S tím by nesouhlasil ani Kocour z Červeného trpaslíka :-) Volil bych něco kontrastnějšího. Tohle by se Vám snad mohlo hodit :
<a href='http://www.pixy.cz/apps/barvy/' target='_blank'>http://www.pixy.cz/apps/barvy/</a>
- jinak mi to přijde i co do obsahu takové mdlé. Kdybych si chtěl pořídit bullteriéra, nevím jestli bych se spokojil s těmito informacemi.
- "3x BOB, 3x CAJC, 12x CAC, 3x CACIB, 3x Res." tak k tomu by se perfektně hodily abbr s vysvětlivkami. Více na <a href='http://sovavsiti.cz/c01231.html' target='_blank'>http://sovavsiti.cz/c01231.html</a>
<a href='http://www.sovavsiti.cz/css/abbr.html' target='_blank'>http://www.sovavsiti.cz/css/abbr.html</a>

Ke kódu mě žádná připomínka nenapadá, takže celkově : Tento projekt mi připadá zatím v plenkách. I když je to amatérský projekt, neškodilo by přidat maximum informací o tématu.

Avatar

Autor komentáře: T.O.M

Datum vložení: 29.10.2003 16:05:34

No myslim ze jde spise o vkus, nez o kontrast, na to snad clovek nepotrebuje zadny"editor" pokud by slo cloveku o kontrast da tam bily na pis na cerne pozadi nebo jeste lepe skvela svitive zelena na kontrastni rude..to je poctenicko

mysli ze autor techto stranek se na nejaky design nebo vzhled nebo podobne nechutne veci uplne vykaslal stejne jako jeho predchudce, vzdyt tam neni potreba cpat hned tuny obrazku kdyz clovek neni prilis kreativni, ale myslim si ze zvolit aspon nejake slusne barvy a ne kde se nahodou ukliknete, neni snad takovy problem.

Avatar

Autor komentáře: Víťa Zůbek

Datum vložení: 29.10.2003 18:48:35

Barevná kombinace :hover stříbrná s modrou se mi zdá k ladění stránek přiměřená, reakce na najetí myší je znatelná a není nijak řvoucí.
A děkuji za názor i odkaz.
Jsem přesvědčen o tom, že většině vážných zájemců o štěně s průkazem původu je význam zkratek BOB, CAJC a pod. znám (výstavní tituly), protože pes není věc na pár dnů, ale společník na řadu let a pokud jsem rozhodnut si takového psa pořídit, měl bych už o kynologii něco málo vědět.

Avatar

Autor komentáře: Plaváček

Datum vložení: 29.10.2003 18:51:23

Dovolím si nesouhlasit, síla internetu tkví v tom, že se dozvím víc, než vím. Pro vás to tolik práce není a začátečníkovi, který se odhodlá pořídit si domů takové břímě, to může pomoci.

Avatar

Autor komentáře: Jméno a příjmení

Datum vložení: 29.10.2003 19:02:32

Možná máte pravdu, ale text byl především věcí majitele chov. stanice.
Ale při nejblišší příležitosti tam to abbr s popiskem zkratky přidám. Majitel bude čubrnět a zvídavý čtenář a zájemce bude uspokojen :)

Avatar

Autor komentáře: Víťa Zůbek

Datum vložení: 29.10.2003 19:27:45

Omlouvám se za to jméno a příjmení :)

Avatar

Autor komentáře: dymik

Datum vložení: 29.10.2003 19:35:18

Barevná kombinace : Mně především vadí, že tuto barevnou kombinaci, respektive stříbrnou barvu, nevidím jinde na stránce. Já bych hlasoval pro :hover efekt bez backgroundu + text-decoration : none :-)
Myslím si, že existují i lidé pro které pes s papírama znamená něco jako prestiž a na nějaké výstavy ho tahat nechcou. Mají ho třeba proto, aby si mohli říct "Jo, mám psa s papírama". Samozřejmě to je taková pitomá úvaha, ale člověk nikdy neví :-) A i pro takové lidičky by měli být vysvětleny ty značky. Když už se vám nechce do abbr, tak na začátek stránky napiště něco ve tvaru :
BOB - B... O... B....
atd.

Avatar

Autor komentáře: Víťa Zůbek

Datum vložení: 29.10.2003 19:49:14

Snad máte pravdu s tím hover, ale udělal jsem to tak a moc jsem o tom nepřemýšlel.
S tím BOB je to trošku složitější.
Není žádné B... O... B..., ale BOB = obsáhlé vysvětlení co je to za titul, na jaké výstavě se dá získat, jaké další podmínky musí pes spnit atd.
Pokud by to někoho zajímalo, něco jsem o tom napsal už dříve:
<a href='http://www.cz-pes.cz/nazory/tituly.htm' target='_blank'>http://www.cz-pes.cz/nazory/tituly.htm</a>
Kód stránky prosím, ale nehodnoťte, psal jsem to už dost dávno a i z mého dnešního pohledu je to strašná prasárna (to HTML)

Avatar

Autor komentáře: dymik

Datum vložení: 29.10.2003 20:17:21

Tak to je výborný. Vytvořte stejnou stránku v designu bone-ju a pak na jednotlivé pojmy odkazujte pomocí identifikátorů. Myslím, že uživatelé budou maximálně spokojeni, když budou vědět "vo co go" :-)

Avatar

Autor komentáře: The King

Datum vložení: 29.10.2003 10:30:23

<div class="adresa">, <div class="menu">... co treba použít místo toho elementy které jsou k tomu určeny? jinak by to chtelo trochu vylepsit design trochu grafiky+css.

Avatar

Autor komentáře: Hlupak

Datum vložení: 29.10.2003 15:39:21

a ktere elementy jsou k tomu, prosim vas urcene?

Avatar

Autor komentáře: Bořek

Datum vložení: 29.10.2003 16:19:19

Pro adresu <address> Ale protože někomu nemusí vyhovovat kurzíva, kterou to prohlížeč většinou zobrazí, je možno tomu pak dát onu třídu "adresa" a do ní dát třeba "font-style: normal".

Avatar

Autor komentáře: Hlupak

Datum vložení: 29.10.2003 16:43:38

dobra, address beru... a co s tim menu?

Avatar

Autor komentáře: Jirka

Datum vložení: 29.10.2003 16:54:39

a proč tomu pak ještě dávat tu třídu, kdyť to můžete rovnou předefinovat pro ten TAG.

Avatar

Autor komentáře: Bořek

Datum vložení: 29.10.2003 17:02:26

Samozřejmě máte pravdu.

Ruka byla rychlejší myšlence :-)

Avatar

Autor komentáře: Jméno a příjmení

Datum vložení: 29.10.2003 17:03:00

myšlenky :-)

Už zas.

Avatar

Autor komentáře: Víťa Zůbek

Datum vložení: 29.10.2003 18:51:56

Děkuji za tip. Abych řekl pravdu, vůbec jsem na address nepomyslel. Prostě mě to nenapadlo, ale myslím si, že snad velká chyba není.

Avatar

Autor komentáře: Plaváček

Datum vložení: 29.10.2003 18:38:42

objevilo se tu pár ohlasů, na které musím reagovat, i když jsem si uložil bobříka mlčení. Především mě trochu mrzí fakt, že tvůrce kritizovaného webu se zatím neozval, ale možná svou chybu napraví. Potom mě mrzí skutečnost, že kritika webu sklouzává do bažin nedorozumění. Až na pár světlých výjimek. Kupříkladu se tu snesla kritika na patičku webu, kde si autor dovolil zanechat informaci o faktu, který není na českém internetu pravidlem, totiž že výsledný kód splňuje základní parametry, které jsou pro danou normu vymyšleny a respektovány. I moje maličkost tyto informace v patičce webu uvádí, ne snad proto, že bych hodlal dělat machra, ale především proto, že při ladění kódu je to neocenitelný odkaz. Navíc, patička webu má nést víceméně zbytečné informace a k tomu je také určena. A čistě mezi námi - i klient, který neví zhola nic o způsobu, jakým se dobré webové stránky tvoří, bude potěšen, když se mu po kliknutí na odkaz zobrazí kouzelné slůvko Congratulations - Gratulujeme. Já při tom netvrdím, že HTML kód by měl být za KAŽDOU cenu validní, trvám ale na tom, že validitu by splňovat měl, pokud je to MOŽNÉ a realizovatelné. Proto oceňuji, že tvůrce tohoto webu si dal práci s kontrolou toho, co píše. Fakt, že stránky graficky zaspaly dobu je dokonce omluvitelný za předpokladu, že je tvořil nadšenec a že nedostal zaplaceno. Pokud se jednalo o dobročinnost, pak je všechno v pořádku. Pokud se jednalo o placenou práci, pak webdesigner neodvedl dobře svou práci. I vzhled prezentace je nedílnou součástí designu každého webu. Samozřejmě záleží přítom na určení webu, jiné grafické ztvárnění zvolité pro erotický online časopis a jiné ztvárnění pro prezentaci zemědělského družstva a úplně jinak budete postupovat u webu zaměřeného výhradně na informace. A tak dále a tak dále. O tom příště.

Avatar

Autor komentáře: Víťa Zůbek - autor webu

Datum vložení: 29.10.2003 19:19:41

Už jsem se ozval :)
Díky za podporu s patičkou, taky to tak vidím.
To že stránky zaspaly dobu mě mrzí, ale na mém monitoru 800 x 600 vypadají o maličko líp než na 17" 1024 x 768.
Asi zklamu ty, kdo ke mě byli shovívaví, protože jsem "snaživý" amatér. Za tento webík jsem vzal jeden celý litr, či spíše dostal jsem 1000,- Kč, abych za tuto sumu něco vytvořil. Ale myslím si, že jsem svého klienta snad neokradl. A za pět hodinek práce (včetně kafe) mám alespoň na velké hasičské auto s opravdovou stříkačkou pro tříletého syna na vánoce.
Jinak vzhled stránek ( hlavně barvy) se klientovi líbí, prostě každý má jiný vkus. Já osobně preferuji spíš to, si čtenář může zvětšovat písmo, že to ve většině prohlížečů vypadá podobně a že stránka alespoň náznak struktury.
A děkuji <B>všem</B> za jejich čas, nápady a názory ať už byly jakékoli. Vezmu si alespoň nějaké ponaučení pro příště.

Avatar

Autor komentáře: Jan Brašna

Datum vložení: 29.10.2003 21:42:58

Jenom bych se zeptal, jestli to neni odkaz navic, ktery jenom zbytecne snizuje google pagerank ?

Avatar

Autor komentáře: Víťa Zůbek

Datum vložení: 29.10.2003 21:53:22

Můžete mi prosím napsat, který konkrétní odkaz máte na mysli a proč mi by mi měl snižovat pagerank?
Asi mi to už moc nemyslí :)

Avatar

Autor komentáře: Jan Brašna

Datum vložení: 31.10.2003 22:44:15

Myslel jsem odkaz na validator... Nevim jak presne se pagerank pocita, ale myslim ze cast vaseho pageranku se vam ukousne a venuje se timto validatoru, ale mozna uz taky blbnu...

Avatar

Autor komentáře: Leo

Datum vložení: 29.10.2003 22:30:21

Vite co mi prijde divny? Jak detabujete o tom, jestli je zmena odkazu pri hover dost napadna, a uplne se v tech vasnivych validnich CSS debatach vytratilo visited, ktery je pro uzivatele mnohem zajimavejsi, kvuli orientaci. Hover driv nebylo a zili jsme, snad kazdy vi kde zrovna klika mysi ne? CSS a:visited se navic da pres background-image a jeho vlastnosti pouzit i na graficke odkazy (a nejde to udelat pres JS), ale kazdy patla jenom hover. Leo

Avatar

Autor komentáře: sd

Datum vložení: 29.10.2003 23:45:47

HI. Hover by som povedal, ze sa dnes pouziva na nejake to graficke prikraslenie webu, ja osobne zastavam system css ako pics and flash (ale fakt nic proti tomu).
Visited moze byt, ale ako ste (si) uz poznamenal kazdy vie kde klikol.
Zaver: visited aj hover a nic zle sa nedeje. sry, ze sa to moc netyka stranky na kritiku.

Avatar

Autor komentáře: Leo

Datum vložení: 30.10.2003 14:39:47

Nepochopil jsi me, ja jsem PRO to, aby se odlisovaly navstivene odkazy, tam to ma prakticky vyznam, zatimco hover je jen ozdoba. Vyjadril jsem se blbe. Kazdy vi na co klika (pritomny cas), tedy na cem ma mys (hover), ale kdyz mas na danem webu desitky odkazu tak uz nevis kde jsi vsude byl (na co jsi kliknul, cas minuly). Leo

Avatar

Autor komentáře: sd

Datum vložení: 30.10.2003 16:56:20

jj, pochopil som ta, ale zle som to napisal. Mas pravdu, ked je tych odkazov vela tak sa to hodi.
K tomu hover, aj s tym mas pravdu, ale mne islo hlavne o to, ze dnes, ked sa vlastne k akejkolvek stranke snazimme urobit aj atraktivny vzhlad tak by bola hlupost nepouzit hover (ked je k dispozicii).
Na tejto konkretnej stranke mi nejak visited nechyba, ale kedy nemala hover bolo by to asi take zle ako na stranke <a href='http://www.astrovm.cz' target='_blank'>http://www.astrovm.cz</a> (druha kritika), kde to vyslovene chyba. Aj z pohladu odlisenia hlavnych odkazov navigacie (je to tam sice odlisene inym sposobom, ale nic moc) od ostatnych odkazov, co ma podla mna aj prakticky vyznam.
So thah's all.

Avatar

Autor komentáře: Leo

Datum vložení: 30.10.2003 17:00:26

Prave - osetrit visited se da stejne jako hover, a prinasi to mnohem vetsi pridanou hodnotu. Proto me prekvepuje, ze se o tom nikdo nezminuje, a mam pocit, ze to nema ani Pixy v jeho grafickych CSS rollover odkazech. Ja osobne to pouzivam. Da se to ovsem i zneuzit :-) Leo

Avatar

Autor komentáře: Vita

Datum vložení: 30.10.2003 21:45:22

U pixyho by to nemelo moc smysl, on se vam totiz visited odkaz sice ukaze ale uz se nezjistuje zda se ta stranka nezmenila. Tedy u blogu muzete mit odkaz visited ale on tam muze byt dalsi prispevek.

Avatar

Autor komentáře: Leo

Datum vložení: 30.10.2003 22:39:16

Nemyslel jsem primo naostro pouzite na jeho blogu, ale v ukazce jeho slavneho CSS grafickeho rolloveru. Rozumime si? Leo

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz