Starší komentáře ke článku: bonsaje

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz

Avatar

Autor komentáře: #lama

Datum vložení: 7.11.2003 7:44:53

Moc pekny jednoduchy design, akorat bych v hlavnim divu stranku trochu odsadil obsah od okraje, jinak vyborna prace!

Avatar

Autor komentáře: Sqee

Datum vložení: 7.11.2003 11:06:26

Kód teď hodnotit nebudu, ale rád bych napsal něco málo k designu.

Pěkný ? Spíš slušný.
Jednoduchý sice je, ale až moc. Příliš ostře řezané kontrasty nezvládnuté tak, aby bylo dosaženo pěkného výsledku.
Nápisy velkým fontem ... Vám, jako autorovi nevadí ta kostrbatost textu ? Nestálo by za zváženou vyřešit to např. obrázkem - font? Datově by se to také určitě uneslo.
Jelikož mi oranžový vzhled příliš nesedl, chtěl jsem přepnout "nabízející se" styl stránek na jinou barvu a ejhle - v Opeře 7.11 jsem za odměnu dostal toto "This browser doesn't support style switching." ...

Avatar

Autor komentáře: Radek

Datum vložení: 8.11.2003 16:04:49

Kristaboha co to má být? Kód je sice v pohodě, ale ten design snad autoři nemyslí vážně. To navrhovalo dítě z mateřské školy? Volba barev? Šálí mě snad zrak? Na to se prostě nedá koukat. Ale musí se uznat to skvělý přepínání stylů :-) Z jedné vyblité barvy do druhé - super.
Rada na závěr: kód není všechno.

Avatar

Autor komentáře: Tomáš Pečiva

Datum vložení: 7.11.2003 7:53:34

Desig je hezky, napadity, jednoduchy... rychle se to nacita, hezky propracovane styly, vsude se to zobrazuje stejne, navigace jasna, prehledna a vystizna.
Skoda, ze vylidator vyhodi 6 chyb, ale to pujde snadno opravit a nejde zvetsovat pismo prostredky prohlizece.

Avatar

Autor komentáře: Hermit

Datum vložení: 7.11.2003 9:01:22

- skoda ze nejdou prepnout styly bez zapnutyho JS
- odsazovani pomci nbsp; neni to pravy orechovy
- prechod z 1.0 Strict na transitional kvuli target blank sice neni vylozene spatne, ale osobne bych pouzil stejny DTD u vsech stejne
- to ze je title pouzity hned pred kodovanim vydim jako chybu
- hlavni horni menu by mohlo mit hover a nemuseli by byt pouzity "_", na me pusobi rusive
- nenasel jsem h1 na strankach, nadpisy zacinaji od h3
- u menu bych jeste pouzival dedeni (v css) aby odpadlo class="menuu" u kazdeho z odkazu, kdyz je vse stejny
- <meta content="bonsai, stromy, yamadori" name="keywords" /> - rek bych ze to je "divne" napsany, lepe je to snad takhle - <meta name="keywords" content=" " />
- neni osetrena tiskova verze coz vazne
...

- jinak grafika neni moje krevni skupina, tak ji nehodnotim

Avatar

Autor komentáře: kvezt

Datum vložení: 7.11.2003 9:05:17

styly by se podle mě daly zvládnou trošku líp, třeba ten obrázek na každý stránkce by mohl být na pozadí, odpadlo by formátování nadpisů s posunem atd...
proč se pomocí alternativních stylů mění jen barva hlavičky? Šlo by přece přeformátovat všechny (nejen) barvy....
a proč je tak vysoká patička? - to je imho zbytečný
+ ona velikost písma.... :))
Nicméně to jsou všechno spíš takový hnidopišský drobnosti....
Víceméně kvalitní web který si zaslouží pochvalu:))

Avatar

Autor komentáře: Vesta

Datum vložení: 7.11.2003 9:07:40

Design bych hodnotil jako dobrý, snad bych jenom odsadil tak o 5px horní okraj.
Tisky. Pozitivní je, že všechny potřebné údaje lze vytisknout, ale Vaše definice <p style="margin-top: 180px;"> </P> bohužel posunuje tisk obsahu stránek až dolů. Proto doporučuji dodělat tiskovou verzi (samozřejmě přes media print) a tisknout pouze class="prave1".

Jinak gratuluji k obsahově zajímavým stránkám.

Vesta

Avatar

Autor komentáře: Civilkář

Datum vložení: 7.11.2003 9:14:52

Dobrý den,

dnes to vezmu trochu krátce - nemám moc času. Koukám přes MSIE 6.0, NN 6.2 a Mozillu 1.4.

Kód - koukl jsem se jen rychle, ale vypadá velmi dobře, rozhodně bez závažných chyb. Validátor hází problémy jen s linky, na které jsou navěšeny styly. Já řeším změnu stylu jinak - sice taky pomocí odkazu (a javascriptu), ale ovládaného událostí onclick. Odkaz umožňující změnu stylu tedy potom vypadá např. takto:

<a class="XYZ" href="#" onclick="ssheet(1); return false;" title="ABC">Styl1</a>>

Odkaz pak prochází validátorem bez problému.

Možnost měnit styl chválím, ale v tomto případě je tato možnost zpracována neefektivně. Nabízíte tři de facto stejné a především STEJNĚ VELIKÉ stylové tabulky - každá má nějakých 8,5 kB. Na to, že jejich aplikací změníte pouze barvu pozadí, to je mnoho dat určených k přenosu. Tato data se navíc stáhnou znovu a znovu pokaždé, kdy se stránka stáhne do prohlížeče. Snažím se Vám naznačit, že přenášíte stejná data ve třech stylech najednou - jde o všechna data týkající se pozicování a vzhledu stránky (samozřejmě kromě barvy pozadí). Já řeším tuto situaci opět jinak.

Na stránku aplikuji jednak pevný styl, který se na ni aplikuje vždy, za všech okolností - tedy bez ohledu na zvolené barevné schéma. Tento styl obsahuje všechny předpisy týkající se layoutu a základních prvků vzhledu. Jde tedy o styl persistentní - vytvořím jej tak, že do elementu LINK nepřidám žádný atribut TITLE.

Dále aplikuji styl preferovaný, který se aplikuje na stránku společně s persistentním a obsahuje pouze definici barevného pozadí, čímž persistentní styl doplní. Tento styl má v elementu LINK atribut TITLE.

A konečně dotřetice aplikuji alternativní styl (tak jako vy), který má v elementu LINK atribut TITLE s hodnotou ALTERNATE STYLESHEET. Ten obsahuje opět pouze určení barev pozadí.

Výhoda tohoto řešení? Už jsem ji zmínil. Nestahuji v alternativním a preferovaném stylu balast - tedy ty části stylového předpis, týkající se layoutu (ten je totiž neměnný). Použijete li toto řešení, budete mít místo tří stylů po 8,5 kB jenom jeden styl s cca 7 kB a dva styly po 1,5 kB. Zlepšíte tak už teď dobrý parametr své stránky - a to její velikost. Ta po stažení titulní stránky činí (hlavně díky stylům) asi 45 kB. Po úpravě bude mít nějakých 30 kB.

Vzhled:

Hezký a jednoduše udělaný web. Sám bych to tak nedokázal.


Použitelnost:

Přehledný web. Vždy vím, kam jdu. Navigace intuitivní, vždy je možno se vrátit na titulní stránku. Není sice možnost přeskočit navigaci, chybějí TABINDEXy, ale zde je to asi celkem šum a fuk.

Co je ale horší, že nemáte možnost změnit velikost písma. To mě trochu mrzí, nicméně uznávám, že i to výchozí je dostatečně veliké. Co nabídnout v těch alternativních stylech i jiné velikosti písma? Třeba jen o pár procent ...

Nemáte ošetřenu tiskovou verzi. Škoda. Někde by se možná i hodila, ale to je asi na Vás - těžko říci, zda by si někdo stránku s tímto obsahem tiskl.

Prohlížeče zobrazují stránku konzistentně - jen NN trochu posunuje ten pruh s nápisem BONSAI Info doleva, takže to není zarovnané. Ale rozdíl je minimální.

Něco bych ještě jistě našel, ale šlo by pouze o detaily. Tato stránka má podle mého názoru to podstatné - zajímavý obsah (i když nepříliš široký), originalitu, elegantní zpracování s možností personalizace (za předpokladu zapnutých cookies a javascriptu) a intuitivní navigaci.

Rád dávám 85%. Rozhodně jde o stránku, kterou si zařadím mezi oblíbené.

Avatar

Autor komentáře: Vita

Datum vložení: 9.11.2003 12:52:58

Nemuzu si pomoct ale pri pohledu na tvou prvni vetu pod "dobry den" se musim smat :)

Avatar

Autor komentáře: Civilkář

Datum vložení: 10.11.2003 8:44:23

To je dobře, alespoň k něčemu ta kritika je ...

Avatar

Autor komentáře: Adelaide

Datum vložení: 7.11.2003 9:34:50

Web se mně taktéž líbí, je pěkně rychlý a přehledný. Je tu i dost pěkných obrázků k inspiraci, toky jsou super. Nicméně, protože mně bonsaje zajímají (jako začátečníka), tak by bylo dobré doplnit víc informací. Toto se dočtu v každé příručce, ale chybí mně osobní tipy, co a jak, osobní zkušenosti právě doplněné nákresy a obrázky, podrobější postupy. Kde lze sehnat třeba i další materiál týkající se práce s bonsají, třeba ty krásné stoličky pod celou bonsaj. Pak bude web dost fajn.

Avatar

Autor komentáře: Adelaide

Datum vložení: 7.11.2003 9:36:46

Sorry - toky nejsou fajn, ale FOTKY

Avatar

Autor komentáře: Malis

Datum vložení: 7.11.2003 10:15:23

Jako vždy, nechť jsou mé poznámky brány s rezervou, jenžto jsem starý rýpal...

<B>Obsah</B>
A začněme hned s tím nejlepším, co tu máme - tj. s obsahem. Přiznám se, dané problematice ani trošku nerozumím, ale stránky na mě dělají dojem toho, že přináší přesně ty informace, které bych jako člověk, který o bonsajích moc neví hledal. Asi moc nedají odborníkovi na danou tématiku, ale jako první seznámení s těmito trpasličími stromky jde jistě o kvalitní zdroj infomrací. A když člověk vše vstřebá, jsou tu odkazy na konkurenční stránky, které jdou více do hloubky, takže člověk může pokračovat ve sebevzdělávání. Takže obsah = poklona. Možná by do budoucna nebylo od věci zauvažovat nad zařazením něčeho jako bonsai blogu - autor by mohl přinášet různé příhody, návody a nápady s pěstováním a celý web by to oživilo a čtenář by získal pocit, že ty stromky fakt rostou a žijí. Jinak ale obsah = 90%.

<B>Kód</B>
Ten je samozřejmě nad úrovní většiny prací, které se tu dají najít, o to více asi zamrzí některé nedodělávky. Některé tu již byly zmíněny, některé snad ještě ne (příliš mnoho nedělitelných mezer pro formátování, definice stylů přímo v html kódu, tag a psán velkým písmem - to je takový problém to projet validátorem? - atd.) Struktura dokumentu není úplně dokonalá také díky chaotickému používání nadpisů (správně by měla být struktura h1-h6 ne h1, pak h5 a mezi tím nic, na jiné stránce zase jen h3 a h5 atd. U graficky takto jednoduchých stránek taky nepotěší nemožnost změny velikosti písma v IE a rozpadnutí designu v případě Netscapu. Zkrátka - kód si zaslouží ještě pár hodin dolaďování, než bude úplně super. Stránky také nejsou úplně vyladěny pro nejrozšířenější prohlížeč, ať si o něm říká kdo chce co chce - IE6 - hned úvodní stránka se zobrazí chybně (přinejmenším na mém počítači): <a href='http://bastl.malenek.cz/bonsaje.jpg' target='_blank'>http://bastl.malenek.cz/bonsaje.jpg</a> ... Nicméně i přesto všechno se jedná alespoň tady na intervalu o nadprůměr - 75%.

<B>Grafika</B>
Přiznávám, po grafické lahůdce z minula je těžké být objektivní, ale, jakkoliv jsem zastáncem jednodchého designu, tak tady se mi zdá, že je té jednoduchosti až zbytečně příliš. Stránky o něčem tak fotogenickém jako jsou bonsaje by si dle mého názoru zasloužily trošku více invence. Logo v pravém sloupci jsem, přiznám se, úplně nepochopil. Možná, že jde o představu moderního umělce o tom, jak vypadá bonsaj při pohledu skrz LSD mlhu, ale mě se jednoduše nelíbí, sorry. Když už jsme u levého sloupce - nebylo by od věci odstranit border na pravé straně, jelikož se zdvojuje s borderem celého dokumentu. A u MSIE, který nezná čáru dotted a zobrazuje ji jako dashed to vypadá obzvláště rušivě. Moc se mi naopak líbil obsah galerie, ale při podrobnějším prozkoumání stránek jsem zjistil, že takových galerií je tu několik (druhy stromů apod.) a je trošku škoda, že se o nich člověk nedozví, pokud nepátrá. Možná to ale byl záměr oddělit obrázky hotových bonsají od ostatních fotografií a to taky dává smysl. A na tomhle místě si dovolím ještě jedno škodolibé rýpnutí - jak je to s právy na použití těch obrázků - pokud jste to vše nafotil sám, pak gratuluju jak k pěstitelským, tak fotografickým úspěchům, ale pokud ne, tak by nebylo od věci přinejmenším uvést zdroj. Ale jak říkám, nebuďme apriori podezřívaví - třeba to opravdu je vaše práce a pak se musím omluvit za mírnou nedůvěru. Také by nebylo od věci sjednotit způsob zobrazování obrázků v jednotlivých galeriích. A já se přimlouvám o způsob použitý při prezentaci různých druhů stromů. A ke grafice ještě jednu poznámku - udělat tiskovou verzi pro takto strukturované stránky by byla záležitost cca 15 minut, tak hurá do toho. To co leze z tiskárny teď, je poněkud nepoužitelné. Grafika ode mne dostává, omlouvám se, slabých 30%, i když uznávám, že jde o kategorii čistě subjektivní.

No, myslím, že už jsem toho napsal dost, další věci ať okomentují ostatní. Na závěr zbývá ještě finální verdikt. Takže obsahově a technicky nadprůměrné, jen přizvat nějakého grafika... Celkem dávám, vzhledem k tomu, že nakonec ten obsah je nejdůležitejší <B>70%</B>.

Avatar

Autor komentáře: pethe - autor webu

Datum vložení: 7.11.2003 10:50:25

dobry den,
ako pozeram tak pozeram, ako skusam tak skusam, ale aj mne sa to obcas stane s tym obrazkom na hlavnej stranke, zmensi sa. nevedeli by ste cim to moze byt? dakujem, a vasu kritiku si velmi cenim, skusim vsetko napravit :)

Avatar

Autor komentáře: Malis

Datum vložení: 7.11.2003 13:10:41

No, měl jsem tu drzost, že jsem si dovolil Vám do toho trošku fušovat a tady je výsledek. Na adrese <a href='http://bastl.malenek.cz/bonsai/' target='_blank'>http://bastl.malenek.cz/bonsai/</a> najdete ukázku toho, jak bych úvodní stránku dělal já, co se struktury dokumentu a ostylování týče. Furt to neřeší grafiku kterou bych fakt překopal, ale je to aspoň zvětšovatelný, IE-vzdorný, podstatně jednodušší kód, bez definic css v samotném dokumentu. Velmi bych se ovšem zamyslel nad následujícím:
- v menu začínat podtržítkama? To vypadá opravdu blbě. Co takhle použít seznam nebo nějaké oddělovače (např. | ) - představte si jak bude vypadat menu beze stylů?
- co udělají ty odkazy na změnu stylu, když budu mít vypnutý js?
- tiskový styl je přece udělat tak snadné!

No, ať už tak nebo onak, tady to máte k dispozici. Troufnu si tvrdit, že jsou ty stránky v mém podání o něco štíhlejší, ale jestli toho využijete, či nikoliv, to už je na vás.

(PS: a neměl jsem u toho otevřený váš stylový zápis, z čehož vyplývá, že barvy jsem odhadoval jen tak od oka, takže možná stopro nesedí, ale to už asi zvládnete, ne).

Avatar

Autor komentáře: pethe - autor webu

Datum vložení: 7.11.2003 15:12:39

tak ja len pozeram na vasu ukazku prekopania mojej stranky, a vidim ze sa o dedeni este musim vela ucit :). za ukazku velmi dakujem, ze ma to nenapadlo spravit to tak skorej. verziu pre tlac a aj ostatne vytknute veci dorobim. len sranda je, ak sa mozem pozastavit, jedni vravia, hlavny je dizajn stranky, to uputa uzivatela najviac, ini zasa jednoduchost a striedmost, najradsej by boli keby na stranke bol iba text. hmm, ale co uzivatel najlepsie prijme? asi strednu cestu... aspon je v kritike webu vidno kolko vela je nazorov na tvorbu...

Avatar

Autor komentáře: Jan Brašna

Datum vložení: 8.11.2003 20:31:05

Po pravde musim rict, ze bezneho uzivatele zauijme nejvice graficke zpracovani, to jen stamgasti na intervalu jsou asi jedini co uvitaji stridmost ;)) Tohle se ale opravdu neda rict presne.

Avatar

Autor komentáře: Milan Tesař

Datum vložení: 7.11.2003 10:26:29

Nebudu se zabývat kódem, ale musím se vyjádřit k designu, protože jen málokdy se takhle názorově rozcházím s ostatními kritiky. Mě se moc nelíbí a asi bych měl napsat proč.
- první co na stránce vidím je vlevo nějaká zelená a mě nic neříkající skvrna
- pod tim heslo "umenie bonsai" - to by mohlo být aspoň trochu graficky, takhle nevím, co si o tom mám myslet...aha, ted jsem zjistil ze se jedná o pomůcku při navigaci...no stejne mi to tam nesedi
- vlevo nahoře, kde by normální člověk čekal název/logo není nic (tím myslím, že mi nevadí, že je nadpis na druhé straně, ale že vlevo nahoře je příliš prázdného prostoru...nehledě na to, že nadpis by mohl být také lépe graficky provedený)
- je zajímavé, jak tu všichni hodnotí web jako dobře použitelný, ale já jsem do té doby než jsem začal číst komentáře vůbec nevěděl, k čemu ty barevné čtverečky slouží - myslel jsem, že je to nějaká ozdoba a ani jsem na ně nezkoušel klikat...
- celkově by to chtělo opticky zvýraznit nadpis a potlačit patičku
- mozna bych volil ne tak moc vyrazne barvy a líbilo by se mi, kdy by to celkově vyznívalo trochu jemněji (vím, že tohle už je dost subjektivní)
- pokud se poprve clovek dostane na stranku, je hlavni okno rozhozene - vetvicka je mrnavoucka a text nalepeny na levem okraji - po prepnuti stylu je to ok...asi nejaka chybicka

To je asi vše čeho jsem si zatím všimnul...jinak obsahově dobré...

Avatar

Autor komentáře: pethe - autor webu

Datum vložení: 7.11.2003 10:38:59

dobry den,
dakujem vsetkym vam za hodnotenie a kritiku mojho webu, tak ako som ho spravil...vela veci som sa naucil prave z kritiky a diskusii na intervale.
tento web som robil amatersky, a ked bol dokonceny tak bol validny ako css, tak aj xhtml kod. na kritiku webu som ho prihlasil ale dlho sa nic nedialo, tak som ho zacal este vylepsovat , a tym nieje uplne dokonceny, takze niektore veci su este nevalidne. ale podla vasich kritik to dorobim a malo by byt secko ok. velmi dakujem za pripomienky.

to kvezt//
- tu paticku zmensim, aj mne sa zdala byt nejak moc velika :)
- ad obrazok na pozadi, to je dobry napad, dakujem :)

to hermit//
- s tym prechodom medzi DTD, ja viem, ale ked som chcel aby to bolo validne a otvaral sa obrazok do noveho okna tak som to spravit musel. vela uzivatelom sa podari aj nechtiac zatvorit stranku ktora je otvorena v tom istom okne, a niekedy pri prezerani netu sa to stane aj mne O:-) tak som sa chcel tomu vyhnut. islo by to aj inak urobit aby bolo otvaranie stranky do noveho okna validne bez target="_blank" v xhtml strict?
- title dam za kodovanie

to civilkar//
- dakujem za tip s menenim stylov, skusim to :) dakujem za kritiku, poucim sa

to adelaide//
- aj ja som uz premyslal nad tym zeby som dal vlasne postrehy z pestovania stromcekov. urcite to v kratkej dobre urobim, dakujem

este raz vsetkym dakujem. pethe

Avatar

Autor komentáře: runner

Datum vložení: 7.11.2003 17:53:55

Otevírání odkazu do nového okna například přes javascript.
--
<a href="fotka123.jpg" onclick="javascript:window.open('fotka123.jpg','Fotka','width=500,height=400,resizable=yes,menubar=yes,scrollbars=yes,toolbar=yes,status=yes'); return false;" title="popisek">...</a>
--

Avatar

Autor komentáře: PeB

Datum vložení: 8.11.2003 0:39:42

Pouzitim takoveho "onClick" ovsem nebude stranka validni.

Avatar

Autor komentáře: Petr

Datum vložení: 8.11.2003 19:56:20

Ale bude, zkuste to napsat všechno malým "onclick".

Avatar

Autor komentáře: Vita

Datum vložení: 9.11.2003 12:54:05

<a href='http://www.sweb.cz/pichlik/archive/2003_04_13_archive.html#92799559' target='_blank'>http://www.sweb.cz/pichlik/archive/2003_04_13_archive.html#92799559</a>

Avatar

Autor komentáře: Jan Brašna

Datum vložení: 8.11.2003 20:26:23

Jeste bych to upravil a misto

window.open('fotka.jpg', ...); return false;

bych dal

return !window.open(this.href, ...);

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz