Starší komentáře ke článku: cestovatele.com

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz

Avatar

Autor komentáře: Mixer

Datum vložení: 12.1.2007 17:15:09

Nejsem designer, nicméně z pohledu návštěvníka musím zhodnotit na jedničku. Dobrá práce, chválím i nápad, design i přehlednost.

Avatar

Autor komentáře: Ján Varhol

Datum vložení: 12.1.2007 22:30:38

Naozaj pôsobivé. Celkový dojem zo stránky je nadpriemerný, takže neštudujem ďalej. Jedno mi ale strašne vadí: množstvo rôznych typeface ("fontov"). Myslím, že dva sú také slušné maximum. Ja som napočítal 4 vrátane grafických. Ak sa mýlim, tak ma opravte.

Avatar

Autor komentáře: Daniel Kulhánek

Datum vložení: 13.1.2007 1:27:34

I když toho tam zatím moc není, tak excelentní, výborné :) za chvilku třeba konkurent hedvábné stezky :)

Avatar

Autor komentáře: man

Datum vložení: 13.1.2007 10:19:08

napisu jednou zadost o zarazeni webu do kritiky a po nekolik dnes prijde mail ze neni presne info... tak jsem ho napsal a uz nic. demence nebo co ? proc neberete nektere weby do kritiky ? neceho se bojite ?

Avatar

Autor komentáře: Jmen0

Datum vložení: 13.1.2007 11:03:25

Berou jen co se jim hodi, ja bych dal do kritiky interval.cz, je to lamerska tvorba, preplnena dementnim odradkovanim wanna-be programatora a odporne vypadajicim pseudo-designem. Portal, jako je tento NEMA CO KRITIZOVAT, kdyz sam o sobe nestoji za nic. A uroven clanku je rovnez mizerna, kdejaky studentik pise lepsi clanky, nez redaktori intervalu. Proste je to tu na zruseni a nikdo problematiky znaly to tu necte casteji, nez jednou do roka a i to je vic, nez dost.

Avatar

Autor komentáře: Zdeněk Šeba

Datum vložení: 13.1.2007 18:55:15

I když se mi příčí zúčastňovat se podobných diskusí, prostě se musím Intervalu zastat. Asi jste správně nepochopil jak kritika funguje. Nehodnotí Interval, ale návštěvníci. Je to jeden z nejlepších webů co se odbornosti týče. A ten předešlý diskutující (man), ten na mě při vší úctě působí také dost ...(nevím jak to napsat abych neurazil).

Avatar

Autor komentáře: Ján Varhol

Datum vložení: 14.1.2007 20:55:14

Ja by som len k tej zaostalosti: koľko na internete nájdete stránok, ktoré majú takúto návštevnosť a zároveň stále príjemný vzhľad (+ funčných), ktoré fungujú tak dlho? Mnohým pomohol a keď sa už niekto púšťa do kritiky samotného intervalu tak je buď hlupák, alebo má vážne argumenty. Keďže hore nevidím žiadne argumenty...

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 14.1.2007 22:14:04

Je samozřejmě těžké udržet se na špičce. Dnes uděláte redesign, který daleko předstihne všechny okolo, a zítra už jste ten poslední - protože ostatní také časem redesignují (a využijí přitom vašich zkušeností) a vy nemůžete redesignovat neustále... [i]Berou jen co se jim hodi...[/i] Viz http://interval.cz/clanky/kritika-webu-principy-a-doporuceni/ a http://interforum.interval.cz/ShowForum.aspx?ForumID=54 - případně další diskuse tamtéž. [i]...ja bych dal do kritiky interval.cz...[/i] Viz například http://interval.cz/clanky/interval-cz/ - další poznámky jsou příliš roztroušené, ale najdete je pod mnoha články u nás, i na jiných fórech. [i]...uroven clanku je rovnez mizerna, kdejaky studentik pise lepsi clanky, nez redaktori intervalu...[/i] Škoda, že všichni píší do šuplíku. My bychom jejich články nejen publikovali, ale také dobře zaplatili, viz http://interval.cz/autori.asp (v současnosti platíme i dvojnásobek uváděných odměn ;-) [i]...nikdo problematiky znaly to tu necte casteji, nez jednou do roka...[/i] To se těžko dokazuje - vy znáte všechny [i]problematiky znalé[/i]? Já ne, ale zato jich znám pár, kteří Interval.cz zcela určitě čtou pravidelně, viz například http://blog.converter.cz/index.php?p=1219&c=1. A někteří pro nás občas napíší něco, co má evidentně dlohotrvající hodnotu, viz například http://www.sovavsiti.cz/weblog/55/seo-tahne-mrtvy-kun ;-) [i]...lamerska tvorba, preplnena dementnim odradkovanim...[/i] Toto bych prosil vysvětlit podrobněji, nevím přesně, jak to mám chápat. Těžko lze napravit nějakou (byť i [i]wanna-be[/i]) chybu, když není jasné, v čem vlastně spočívá.

Avatar

Autor komentáře: Jmen0

Datum vložení: 15.1.2007 2:19:11

Dekuji mnohokrat za obsahly feedback. Vy musite byt tim, kdo se snazi interval drzet nad vodou, nicmene priznejme si, ze v roce 2007 by to tu melo vypadat vyrazne jinak. Ve zdrojovem kodu narazim na nadmerne odradkovani, vidim na vice mistech dokonce i 6 enteru pod sebou, maji nejaky vyznam? Pote narazim na nekolik nepeknych inline stylu, nepristupny formular pro vyhledavani (bez labelu i accesskey) a "hladovy" parser komentaru, ktery obcas sporada nejake tagy, pripadne jejich casti. Zobrazuje se u komentaru cela IP adresa, coz prece neni vitane z hlediska bezpecnosti a soukromi jednotlivych uzivatelu. Posledni byte by se napriklad mohl nahradit hvezdickou ci jinym zastupnym znakem. Na zaver prejdu opet k vzhledu: na rok 2004 velice povedene, ovsem nyni jiz pusobi spise nostalgickym dojmem a ponekud zastarale, stejne jako favicon stranky, kterou si pamatuji priblizne z roku 1994, kdyz jsem tenkrat pouzival OS MS-DOS a nadstavbu Windows 3.1. Tehdy tato ikonka byla vrchol dokonalosti =) Dalo by se s tim neco provest?

Avatar

Autor komentáře: aax

Datum vložení: 15.1.2007 11:08:50

>>v roce 2007 by to tu melo vypadat vyrazne >>jinak ??? Výrazne inak? Povedz mi nejaké chyby designu.. z pohľadu užívateľa. To, že je niekde neviem koľko riadkov, je síce možno chyba, ale len v kóde. Výsledok je správny. - Neviem, prečo tu kritizuješ interval, keď diskusia je o niečom inom... Ak Ti to trhá žily, kľudne si napíš blog.. Ale podľa mňa si lama. Tváriš sa strašne múdro, ukáž nám svoje geniálne výtvory.. - Podľa mňa je interval slušný web.. a zatiaľ ho kritizujú len kreténi, ktorí sa nudia a tvária sa, že sú "znalí odboru".. - Všetkým ostatným príjemný deň

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 15.1.2007 11:27:39

Ad odřádkování: Proč si myslíte, že je odřádkování ve zdrojovém kódu nadměrné? Záleží přeci na tom, čím stránku prohlížíte. Pokud používáte standardního WWW klienta, žádná "nadbytečná" odřádkování neuvidíte. Pokud chcete prohlížet zdrojový kód, použijte k tomu určeného klienta - třeba PSPad, který vám kód zformátuje dle libosti. Zdánlivě prázdné řádky vznikají za běhu různých skriptů, které stránku skládají, a to pokaždé trochu jinde. Pozastavovat se nad takovou věcí považuji za vskutku nesmyslné, už léta se stránky nekódují ručně... Ad in-line styly: To je záležitost externí reklamy. Prakticky neovlivnitelné, i když i zde se Intervalu podařilo například prosadit vytvoření reklamních kódů kompatibilních s XHTML. Předpokládám, že časem vymizí i to stylování. Ad formulář vyhledávání: Račižte si stěžovat u Google ;-) Ad parser komentářů: Pravděpodobně narážíte na zkracování příliš dlouhých řetězců. To je záměr. Ad zobrazování IP: O tom se zde i jinde, kde se IP také zobrazuje, již diskutovalo mnohokrát. IP není soukromý údaj, naopak, je to veřejný identifikátor. Zobrazení IP u příspěvku nijak neohrožuje bezpečnost přispěvatele, zato má velice podstatný psychologický efekt - vypudilo ze stránek magazínu různé provokatéry, flamery a vůbec sociální primitivy. Ad vzhled: Formu každého objektu (čehokoli) je možno posoudit minimálně ze dvou hledisek - zda je funkční a zda je módní. Na Intervalu dáváme přednost funkci před módou. Zábavní weby pro náctileté ať si klidně mění vzhled každý týden, podstatou existence odborného média jsou informace. Věřil byste, že existují časopisy, které vypadají stejně už více než století? Dokonce i weby špičkových odborníků, které se od roku 1993 co do vzhledu vůbec nezměnily! Jinak viz též http://interval.cz/clanky/formu-urcuje-funkce/ a http://en.wikipedia.org/wiki/Form_follows_function ;-)

Avatar

Autor komentáře: Jmen0

Datum vložení: 15.1.2007 13:34:44

Ad odřádkování: Proč si myslíte, že je odřádkování ve zdrojovém kódu nadměrné? Odradkovani totiz neni 7x enter, nybrz 2x =) Ad formulář vyhledávání: google na to bohuzel kasle, profit by mu to nezvysilo. Dokonce i RH rezignoval na XHTML 1.1 pouze kvuli googlu, ktery nehodla upravit svuj odflaknuty kod. Ad parser komentářů: tento zamer dle meho nazoru zbytecne komplikuje cteni komentaru, bez nej by jiste bylo lepe nejednomu ctenari, nemyslite? Ad vzhled: precetl jsem si Vami uvedene clanky a nasledne se upevnil ve svem dojmu, ze obsah je vzdy dulezitejsi, nez forma. Ovsem v pripade odborneho portalu, primarne zamereneho na WebDesign ocekavam jisty krok s dobou, cili zalezi i na forme. Jsem nyni zvedavy na Vas novy blabolnik =) Nektere starsi clanky (nejen) na intervalu byvaji zpravidla tematicky a informativne hodnotnejsi, nez clanky soucasne, v tom vidim jistou degradaci kvality a proto jsem zvolil ponekud kontroverzni predmet komentaru, necekajic zadnou rozumnou reakci. aax: pokud chcete videt mou tvorbu, zaslete mi prosim svuj email, na ktery Vam obratem prijde patricny hyperlink. Rad ji porovnam s tou Vasi.

Avatar

Autor komentáře: Jmen0

Datum vložení: 15.1.2007 13:55:19

Vilem Malek: omlouvam se za onen blabolnik, spletl jsem si Vas s panem Lesetickym, ktery skutecne provozuje WebLog s nazvem blabolnik.

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 16.1.2007 2:35:48

Ad parser: Když nezkracoval, stěžovali si uživatelé na špatnou čitelnost. Po "zkrácení" stížností ubylo, ale nezmizely. Není na světě člověk ten... Ad design Intervalu: Připravte nový design, já upravím systém magazínu a dáme čtenářům vybrat. Za každých pět procent čtenářů, kteří si nastaví váš design jako výchozí, vám věnuji kulaťoučkých tisíc korun českých. Podmínkou je zachování funkčnosti a respektování zavedených technologických norem. Ad Blábolník: Tak nevím, mám-li se já cítit poctěn, nebo přítel Plaváček uražen ;-)

Avatar

Autor komentáře: Jmen0

Datum vložení: 16.1.2007 10:52:52

Ad parser: nebylo by vhodne umoznit uzivatelum volbu, tuto ukladat (pomoci cookies) a podle ni bud zkracovat, nebo nezkracovat komentare? (Defaultne by se zkracovalo dal, cili bezny uzivatel by si na nic nestezoval.) Ad design intervalu: sice nejsem grafik, nicmene pokud to myslite vazne, rad se pokusim o novy a modernejsi design, avsak potrebuji od Vas vice specifikovat co bych mel vytvorit. Kod bude splnovat XHTML 1.1, CSS 2.1, WAI AAA WCAG 1.0 (pristupnost) i CSS layout. Funkcni bude bez problemu v MSIE 6.0, MSIE 7.0, Opera, Mozilla (FireFox, ThunderBird, SeaMonkey, etc.), Konqueror a lynx. Bude to stacit? Pokud ano, pak by se hodila stavajici sablona intervalu, na zaklade ktere vytvorim novou, zcela zapadajici do tohoto RS. Dalsiho velmi vyrazneho vylepseni by podle meho nazoru mohl interval dosahnout uvolnenim zdrojovych kodu RS pod GNU/GPL licenci, jenze to se nejspis neplanuje.

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 16.1.2007 11:09:53

Ad design: XHTML 1.0 Strict (XHTML 1.1 nelze korektně provozovat na MSIE), CSS 2.0 (CSS 2.1 neexistuje), WCAG 1.0 AA či vyšší, beztabulkový CSS layout přístupný nejen pro majoritní desktopové klienty, ale i pro mobilní zařízení... RS ovšem z historických důvodů nepoužívá šablony, takže Vám žádnou nemohu poskytnout. Ze stejného důvodu není možné zdrojové kódy uvolnit pro veřejnost - nelze je totiž použít k ničemu jinému, než k provozování Intervalu ;-)

Avatar

Autor komentáře: Jmen0

Datum vložení: 16.1.2007 16:42:23

V praxi lze XHTML 1.1 provozovat i s MSIE (nejspis vite, ze staci detekovat browser a podle toho bud dokument odeslat jako text/html, nebo application/xhtml+xml. Specifikace sice doporucuje takoveto reseni nepouzivat, nicmene na strankach konsorcia to samotni autori rovnez praktikuji) - dobre, pouziji DTD pro XHTML 1.0 Strict, z pohledu uzivatele v tom neni rozdil. CSS 2.1 vizte http://www.w3.org/TR/CSS21/ Chapu, ze je to "pouze" draft, podstatne vsak je, ze Opera, FF i MSIE jej podporuji (samozrejme u MSIE neni podpora cehokoli ani zdaleka idealni). Problem vsak nastava co s mobilnimi zarizenimi, nemam s nimi zatim zkusenosti. Mate tedy na mysli zastaraly WAP (ktery nema zadne vyhlidky do budoucna), nebo moderni XHTML 1.0 basic ? Tuto oblast si rad nastuduji, urcite se mi bude jeste hodit. Dale prosim blize rozvedte, co by melo v chystane sablone byt (nejlepe sem zaslete odkazy na jednotlive stranky ktere mam prekodovat a redesignovat). Pokud Vas dobre chapu, XHTML kod se nyni generuje v ASP. Doufam, ze jednotlivych stranek, cekajicich na novy vzhled neni neunosne mnozstvi a zaroven uz je mi konecne jasne, proc se zde doposud nemenil vzhled =)

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 16.1.2007 17:12:28

Detekci prohlížeče pro zasílání XHTML 1.1 nelze v praxi použít, a to ze dvou důvodů. Prvním je samotné určení typu a schopností prohlížeče z nepovinných (filtrovaných, obfuskovaných atd.) http hlaviček. Druhým jsou cache, proxy a podobná zařízení, která mají nepříjemný zvyk servírovat jednu stránku všem bez rozdílu a navíc ji ještě často posílají s "upraveným" MIME typem. Řekl bych, že z pohledu uživatele je rozdíl podstatný. CSS 2.1 je v návrhu již řadu let, pracovní návrh je to skoro tři čtvrtě roku. Dokud nebude finální, neexistuje, nelze ho používat a nejlze se jím řídit. Stejně tak bych mohl použít CSS3, jehož jednotlivé moduly již také jsou podporovány některými prohlížeči. Co se týče mobilních zařízení, jde především o moderní smartphony a PDA. Původní WAP je rozhodně mrtvá záležitost. Pokud jde o stránky, které je nutno redesignovat - inu, stačí se porozhlédnout po Intervalu. Novou tvář přeci musí dostat všechny stránky bez rozdílu. A na závěr - kód se "vyrábí" částečně v ASP, částečně v .NET a částečně v prastarých, mnoho let zapomenutých binárních knihovnách ;-)

Avatar

Autor komentáře: Jmen0

Datum vložení: 17.1.2007 5:26:19

Jelikoz osobne XHTML 1.1 uz delsi dobu pouzivam, mohu Vas ujistit, ze funguje stejne dobre, jako detekce prohlizece na bazi zasilanych hlavicek, cili naprosto perfektne. Pokud jsou hlavicky urcitym zpusobem deformovane, vlivem vadneho PROXY serveru, nevidim duvod takovy PROXY server nadale uzivat. Ikdyz vetsinou se v tomto pripade zasle uzivateli text/html a vse je dokonale funkcni. CSS 2.0, smartphones + PDA akceptuji. Netusim jen, jak byste si predstavoval zmenu vzhledu, nikdo prece nebude stahovat rekursivne cely tento portal a soubor po souboru menit vzhled =). Reseni bych videl v pouziti nektero z OpenSource RS, nasledne vytvoreni 2 sablon, kde prvni bude identicka s tim, co vidite a druha bude nova. Data lze prekonvertovat jednoduchym scriptem tak, aby vse bylo funkcni s novym RS. Ovsem ja bych mel pochopitelne zajem pouze o tvorbu te nove sablony na zaklade sablony puvodni, coz je doufam pochopitelne.

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 17.1.2007 6:20:54

Ad identifikace prohlížeče a zasílání MIME-type: Protože je toto téma delší, řekl bych, že dokonce vydá přinejmenším na článek či dva, nebudu se mu již zde věnovat. Tato technika je nespolehlivá a tudíž nepřijatelná. (O jednom z aspektů si můžete přečíst například v článku http://seky.nahory.net/2005/05/xhtml-mime-typ/.) Ad změna redakčního systému: Pokud se domníváte, že přenos dat mezi dvěma RS je jednoduchá operace, pak je jasně vidět, že jste ještě nikdy nic takového neprováděl nad živým a rozsáhlým webem s vlastní historií vývoje. Měnit RS kvůli tomu, aby bylo možno měnit vzhled webu, je neomluvitelné a nepřijatelné plýtvání lidskými zdroji.

Avatar

Autor komentáře: Jmen0

Datum vložení: 17.1.2007 7:21:04

Ad změna redakčního systému: prenos dat mezi dvema RS je podle meho nazoru jednoducha operace, pokud se dobre naplanuje. Staci naprogramovat jeden jediny scriptik, ktery zjednodusene receno vybere udaje ze stare DB, upravi jmena tabulek a vysledek insertuje do nove DB. Dulezite je, aby novy system obsahoval stejne funkce, jako system predesly + pokud obsahuje neco navic, necini to problem. RS je zakladni kamen portalu, v tomto pripade byl spatne (jednoucelove) navrzen a tudiz jej nelze snadno inovovat. Existuje v nem alespon podpora pluginu? Pokud ano, tvorba sablonovaciho systemu (ve forme pluginu) je rovnez jednoducha, nevim v jakem stavu jsou zdrojove kody, vzhledem k tomu, ze se jedna o asp, tusim ze v nedobrem. Vas nazor na prizpusobeni zdrojovych kodu, aby se nevypisovalo primo na obrazovku, ale do promennych kvuli sablone bude uzavreny. Sve stanovisko s nejvetsi pravdepodobnosti nebudete menit, chapu, ze i Vy za 5 az 10 let, zacnete mozna take premyslet nad zmenou, ale nyni to jeste neni nezbytne. Drtiva vetsina modernich a navstetovanych stranek alespon jednou za tri roky meni svuj vzhled (seznam, atlas, centrum, atp.) a pritom narozdil od tohoto portalu nejsou primarne zamereny na WebDesign. ZONER minimalne v pripade php5.cz dokazal, ze kvalitni redesign tvorit umi. Na zaver dekuji za hodnotnou diskusi k veci.

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 17.1.2007 8:02:02

Výměna RS je podle vás jednoduchá operace? Jen jeden skriptík, který "upraví" jména tabulek? Napadlo vás někdy, že dva RS mohou mít tabulky natolik rozdílné, že data nelze takto konvertovat? Že nový RS třeba nemá tabulky, které by umožnily převést všechna data (a tudíž zachovat kompletní funkčnost)? Že databáze obsahují kromě tabulek i takové věci, jako jsou kolace, triggery, uložené procedury a podobné věci, které mezi databázemi prakticky vůbec nelze přenášet? A když už jsme u toho, databáze - to jsou, konec konců, jen data. RS kromě toho musí zajišťovat i řadu funkcí, které se v každém jednotlivém RS liší a které každý RS řeší jinak, pokud je vůbec řeší - to je ostatně důvod, proč si specializované projekty vyvíjejí vlastní RS. Vážený kolego, z vašich slov je vidět, že prostě nemáte zkušenosti s takovými projekty, jinak byste nemohl takto lehkomyslně mluvit o změnách RS. "Sekyrečku vem a zatni?" To jde možná v lese, ale ne v oblasti redakčních systémů.

Avatar

Autor komentáře: Jmen0

Datum vložení: 17.1.2007 11:11:34

Dekuji za Vasi smesnou show =)) Na tom, co jsem napsal se absolutne nic nemeni. Collation neni problem pouzit v novem systemu stejnou, jaka je v soucasnem. Triggery i ulozene procedury jsou dle potreby jiz hotove. To jedine, co by se konvertovalo jsou data (clanky, uzivatele, permissions, kategorie, a zbyly *obsah* take. Snazite se komplikovat jednoduche a zesmesnovat doposud seriozni diskusi. Zrejme Vam dochazeji argumenty. =) A ted vazne: podivejte se ku prikladu na BLOG :: CMS (nemusi se pouzivat jen pro WebLogy) a zkuste mi povedet co podstatneho tento CMS oproti intervalu nema.

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 17.1.2007 11:28:45

Původní diskuse byla o designu, vraťme se tedy k němu a "směsnou" šou nechejme stranou. Redakční systém je v této kauze irelevantní. Má nabídka - nový design pro Interval - platí i nadále. Pokud ho vytvoříte, například v podobě statických vzorových HTML stránek, o problematiku redakčního systému se postarám já. Toť vše ;-)

Avatar

Autor komentáře: aax

Datum vložení: 16.1.2007 17:45:28

>>Ovsem v pripade odborneho portalu, primarne >>zamereneho na WebDesign ocekavam jisty krok s >>dobou, cili zalezi i na forme. Dovolím si nesúhlasiť..

Avatar

Autor komentáře: aax

Datum vložení: 17.1.2007 12:19:39

Nemôžem si pomôcť.. ten človek vyzerá ako lama, čo nemá šajnu o čom kecá. Okrem toho, Interval mne osobne vyhovuje, komu nie? Zoznam, Centrum a čo ja viem kto ešte menia design, pretože sú zameraní na služby bežným užívateľom. *Musia* zaujať designom..

Avatar

Autor komentáře: Fred

Datum vložení: 17.1.2007 20:33:11

Web je pěkný, proč ale je pod odkazem zájezdy zabudovaným do menu ukrytý ten affiliate odkaz?

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz