Starší komentáře ke článku: Citace korespondence a citační etiketa

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz

Avatar

Autor komentáře: Michal Kubeček

Datum vložení: 26.3.2003 10:55:07

Moc se mi nezdá to příkré odsouzení citací vlastní práce. Nevím, jaká je praxe v humanitních oborech, ale v přírodovědných je to naprosto normální. Velmi často autor navazuje na své předchozí práce a pokud by z nich nemohl citovat, postrádalo by to smysl.

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 26.3.2003 11:07:24

Také nevím, jak je to s autocitacemi v humanitních oborech, ale v "přírodních vědách" tvoří zhruba 20 % všech citací (dle Science Citation Index). Nejde o to, že by autor nesměl navazovat nebo využívat výsledků svých předchozích prací, jde o to, aby se jejich zbytečným a přehnaným citováním nesnažil získat vyšší mezinárodní rating. V tomto směru jsou největším problémem tzv. skryté autocitace, kdy autor cituje práci, vydanou pod hlavičkou kolektivu, jehož je členem (a naopak).

Avatar

Autor komentáře: Josef Krob

Datum vložení: 27.3.2003 22:24:54

I v humanitních oborech je autocitace normální. Dokonce by mohlo být považováno za nevhodné v jiné práci bez citace opakovat myšlenky již dříve jinde uveřejněné, zde je autocitace nezbytná. Samozřejmě vždy a vše přiměřeně.
A ještě by bylo vhodné doplnit citaci <B>osobního sdělení</B>. I to je regulérní záležitost. "Tak vám nevím, jak je to s tou nekonečností." (RNDr. Pavel Váhavý, <I>osobní sdělení</I>, Brno, 20. 3. 2002.)
Dokonce jsem se setkal s autoosobním sdělením, ale to už je kuriozitka.

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 18.4.2003 22:39:24

Autoosobní sdělení? To by mne opravdu zajímalo, mohl byste uvést, prosím, něco bližšího?

Avatar

Autor komentáře: Josef Krob

Datum vložení: 26.5.2003 23:55:49

Opravdu jen kuriozitka. Když jsem psal diplomku a chodil jsem na konzultace na brněnskou hvězdárnu za dr. Z. M., ptal jsme se ho, jak citovat některé jeho výroky (které nebyly publikované, protože on tehdy nějak moc nemohl) a ten mne právě seznámil s možností osobního sdělení a hned to i okořenil tím, že použil ve své práci i sdělení sobě samému a citoval to. Připadalo mi to lehce recesistní a tak jsem dál po tom nepátral, neb jsem měl dost co dělat s vlastní diplomkou.

Ono to vlastně nemusí být zase tak moc nesmyslné - i v běžném jazyce často používáme obrat "a řekl jsem si" - a pokud se třeba snažíte rekonstruovat nějakou vlastní doměnku a její postupný přerod v hypotézu (no jo, já vím, je to už dost vykonstruované, nikoli však nemožné), je "autoosobní sdělení" použitelné.

Avatar

Autor komentáře: Jaroslav Borovicka

Datum vložení: 26.3.2003 15:27:27

Dekuji autorovi za zpracovani teto problematiky - nicmene, mam dotaz: uvedena citacni schemata jsou obecne uznavane normy, nebo prevazujici styl uvadeni, nebo jen jeden z mnoha? Jak jsou citace elektronicke korespondence podporovany napr. v BibTeXu? Doporucil byste neco (jak v cestine, tak v anglictine)? Dekuji vsem za odpoved.

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 26.3.2003 16:00:35

Uvedená citační schémata jsou převzata z příslušných norem. V rámci mantinelů, které tyto normy poskytují, jsem pak schémata redukoval na nejjednodušší možný tvar při zachování jejich správnosti a s ohledem na stávající praxi. (Postupoval jsem přitom asi tak, jako když profesionál doporučuje začátečníkům použití některých elementů v XHTML - poskytne vám správný nástroj, který ale nepostihuje plnou šíři jeho možností.)

Pokud jde o podporu citací elektronické korespondence v různých technických formátech, nemohu vám poskytnout jednoznačnou odpověď o aktuálním stavu. Dříve či později však všechny budou muset tento druh citací vzít v úvahu, protože jsou kodifikovány mezinárodní právně závaznou normou.

Co se týče doporučení informačních zdrojů, projděte si předešlé dva články, odkazuji se v nich na příslušné normy i na další zdroje ;-)

Avatar

Autor komentáře: David

Datum vložení: 27.3.2003 0:19:37

Vilém Málek ve svém článku píše: <I>"Možná vás zaráží, proč mluvím o etiketě a nikoli o etice. Činím tak záměrně, a to proto, že zatímco etiketa je pojem víceméně filozofický a sporný, etika je jejím jasně kodifikovaným odrazem, jímž se lze řídit v praxi."</I>(1) Jedná se zřejmě o "překlep", protože s etikou a etiketou je to přesně naopak!

(1) Málek, Vilém - Citace korespondence a citační etiketa. Interval [online] <<a href='http://www.interval.cz/clanek.asp?id=2165>' target='_blank'>http://www.interval.cz/clanek.asp?id=2165></a> [cit. 2003-03-27, 0:18] :-D

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 27.3.2003 12:13:48

Vážený příteli, ano! Až na to, že se nejednalo o překlep, ale vlčí mhu, vílí kletbu a monitorovou slepotu ;-)

Avatar

Autor komentáře: Vita

Datum vložení: 27.3.2003 22:06:21

Cislovani v [] nebo ()?

Avatar

Autor komentáře: Martin Kopta

Datum vložení: 28.3.2003 2:46:57

Sem vepište svůj příspěvek.

---> To taky udělám!

To je fuk, hranatý jsou častější. Ale ta bibliogr. pozn. nemá být s pomlčkou, datum citace má být před odkazem a chybí mi tu uvedení data vydání, vydavatele a místa vydání, kteréžto jsou dobře známy (Zoner Software. Brno, CZ. 2003-03-26.). A slušelo by se uvádět i standardizační číslo ISSN (viz vpravo úplně dole).

Ovšem uvádět v témže díle odkaz ve formě bibl. pozn. je zhůvěřilost.

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz