Starší komentáře ke článku: CodeBehind na příkladu pro zcizení Flashe

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz

Avatar

Autor komentáře: michal

Datum vložení: 25.3.2003 8:24:09

Rad bych se zeptal autora, pred kterymi systemy ma ASP.NET vyhodu, ze umi oddelit design od logiky aplikace:

<I>Jednou z velkých předností systému ASP.NET je bezesporu snadné oddělení designu od logiky aplikace</I>

Diky

Avatar

Autor komentáře: Jméno a příjmení

Datum vložení: 25.3.2003 8:42:09

Nejsem autorem, presto se pokusim odpovedet. Podle meho nazoru jsou to takove systemy, ve kterych:
a] samotny system nuti uzivatele (programatora), aby psal aplikaci "spagetovym" zpusobem tj. nedovoluje uzivateli napsat si vlastni objekty, ktere muze jako jeden celek vkomponovat do vysledne stranky
b] kde uzivatel (programator) nedokaze vyuzit nabizenych moznosti, ktere mu system dal.
Pod pojmem system, si v tomto pripade predstavuji spise pouzitou technologii. (Bohuzel jsem videl i pripad, kdy ASP.NET stranka nemela oddeleny design a logiku - skutecne to nevypadalo dobre.)
ASP.NET vsak uzivatele (programatora) nuti k pouzivani takoveho stylu programovani (OOP) a je to jiz v jeho frameworku. Narozdil od ostatnich systemu (technologii), kde si to uzivatel (programator) musi sam vymyslet - naprogramovat, koupit, prevzit atd. => Proto je to snadnejsi.
--- pozn. pod carou. Neznam veskere technologie pouzivane pro reseni webovych aplikaci, takze mohu posuzovat pouze podle me znamych.

Avatar

Autor komentáře: kremik

Datum vložení: 25.3.2003 14:10:35

Jen bych reagoval na tento příspěvek:

ad a) zajimalo by mě, jak může systém programátora k něčemu nutit. Buď to systém podporuje nebo ne a tím to končí. Všechny technologie pro tvorbu dynamických stránek, které znám, toto oddělení umožňují, otázkou jen zůstává jak těchto možností programátor využije.

ad b) "programator nedokaze", to neni vyhoda technologie, ale programátora. Nespornou výhodou pro .NET je právě Visual Studio, které umožňuje v .NETu efektivně a rychle programovat. Bez něj, by řada výhod této technologie byla obtížně využitelná a styl práce by byl stejný jako třeba v ASP 3.0.

Osobně spatřuji výhodu CodeBehindu třeba i v tom, že se vezme jedno zkompilované DLL s veškerým vlastním kódem a všechny "designové" aspx stránky a přenesou se k zakazníkovi, který pak nemá možnost vůbec nahlížet do zdrojového kódu, nebo jej dokonce měnit.

Avatar

Autor komentáře: Jan Brašna

Datum vložení: 25.3.2003 22:19:12

A jina vyhoda oproti PHP +ZendEncoder ?

Avatar

Autor komentáře: Tomas Tichy

Datum vložení: 26.3.2003 0:06:25

Podpora Distributed transactions, kompilovany kod, levnejsi (Zend Encoder = $2400). Automaticka detekce browseru a prispusebeni vysledneho kodu, podpora mobilnich zarizeni a jejich automaticka detekce, web farm sessions, unifikovany system autentikace (Passport)... Co vice ?

Avatar

Autor komentáře: Michal Kubis

Datum vložení: 26.3.2003 7:33:51

Vysledny kod prisposobeny browseru - to by ma fakt zaujimalo, ako sa bude odlisovat kod pre IE, NN, Operu, Mozillu :)) Alebo zeby bol usity hlavne pre IE ?:)

Avatar

Autor komentáře: kremik

Datum vložení: 26.3.2003 8:12:14

To je přesně opsaný reklamní leták na .NET. Přizpůsobení browseru je fakt dost sporný, protože MS nemá ani tucha jak optimalizovat pro Netscape a ostatní prohlížeče. O podpoře pro mobilní zařízení a autentifikaci pres Passport bych mluvil jedině v souvislosti s reálnou zkušeností, kde už to není tak růžové a jednoduché jako v letácích.

Avatar

Autor komentáře: Jméno a příjmení

Datum vložení: 26.3.2003 8:58:31

Mno koho to zajímá, tak si to ověří a zbytečně netlachá. Kód se skutečně liší, stačí si projít i těch pár příkladů co jsou zde na intervalu (např. v článku o validaci dat).

Avatar

Autor komentáře: Jan Brašna

Datum vložení: 26.3.2003 11:19:33

Hmm... Ale stejne jsem radsi pro nekompilovane zdrojaky, zend jenom pro krajni pripad. Rozliseni pro browsery a pda/wml si udelam sam podle user-agenta. Samozrejme o OOP se neda diskutovat, ale krome neho moc jinych vyhod nevidim ;(

Avatar

Autor komentáře: Jan Brašna

Datum vložení: 26.3.2003 11:19:33

Hmm... Ale stejne jsem radsi pro nekompilovane zdrojaky, zend jenom pro krajni pripad. Rozliseni pro browsery a pda/wml si udelam sam podle user-agenta. Samozrejme o OOP se neda diskutovat, ale krome neho moc jinych vyhod nevidim ;(

Avatar

Autor komentáře: bubák

Datum vložení: 26.3.2003 14:11:17

Uděláš si sám... ale kolik to zabere času, když budeš připravovat nové a nové aplikaci, kde si všechno "uděláš sám" metodou copy/paste?

Můžu tě ubezpečit, že jsem taky býval zarytý PHPčkář, ale naštěstí jsem si už vybral a doufám chytil vlak ještě za minutu 12. Věci, co jsou v tomto systému nový se těžko vysvětlují, když jsi jen ve svých mantinelech a netušíš, co navíc je ještě k dispozici. Tomu, kdo jezdí celej život v trabantu lze fakt jen těžko vysvětlovat, že se zde porovnává neporovnatelné - ty si prostě nedovedeš představit, co a jak je v .net nové a co to přináší oproti PHP a ASP navíc. Než jsem si o tom něco nepřečetl, taky jsem měl názor jako ty.

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 26.3.2003 14:19:04

Vidíte, já jsem si o tom něco přečetl, a stejně si nemyslím, že změna generovaného kódu na základě nějakého "interního úsudku" je dobrý nápad. Kupříkladu webdesignérům se nelíbí vůbec... ;-)

Avatar

Autor komentáře: bubák

Datum vložení: 26.3.2003 14:26:45

Tady je třeba vědět, že veškeré vlastnosti web controlů (neb jsou to ony, co mají na svědomí renderování právě určitého kódu) má vývojář plně pod kontrolou. Výchozí chování je takové, že je snaha využít všech vlastností prohlížeče (DHTML ap.) s tím, že pokud to browser nepodporuje, vygeneruje se takový kód, který pracuje v prohlížeči korektně. Toto chování samozřejmě je možné ovlivnit, ale on není důvod - pracuje to dobře, když se s tím člověk trochu skamarádí.
A nakonec nikdo nikoho nenutí použít web control tam, kde chcete mít striktní jistotu co se vypíše. Můžete si udělat vlastní control nebo nedej bože použít Response.Write (návrat na stromy...), tyto možnosti jsou, ale zakrátko zjistíte, že vestavěné web controls pracují opravdu dobře takových hrůz jako <%= data_z_db["polozka1"] %> se s radostí vzdáte.

Avatar

Autor komentáře: Jan Brašna

Datum vložení: 26.3.2003 22:41:33

Ja stale nevim... Asi se mi nechce opoustet linux+apache+php (opensource) a prejit na MS .NET servery :( , nehlede na naklady na VisualStudio...

Avatar

Autor komentáře: bubák

Datum vložení: 26.3.2003 23:37:07

Nene, to není o opouštění, PHP stále je a bude laciný generátor HTML kódu.
Bohužel pouze generátor HTML kódu, nic víc po něm nemůžeme chtít. Tam kde nestíhá, tam nastupují technologie jako JSP nebo ASP.NET.
Prostě s PHP nikdy neuděláš to co s ASP.NET, ovšem budeš se mnou nesouhlasit ted zřejmě. Je to proto, že nejspíš nevíc nic o technologiích webových farem, cachování částí stránek a user controlů, oddělených application pool, recyklování aplikací ale nejspíš ani nic o nativní podpoře Xpath a Xdoc, nebo třeba nejen o session, ale taky o application, viewstate... no prostě je to řada nových věcí, který úplně vpohodě můžeš využít i bez Visual Studia, není problém to psát čistě v notepadu, jak ostatně ukazuje článek.
Dokud ti pro tvou práci stačí PHP, pohoda. Jakmile ti přestane stačit, zjistíš, že jsi s PHP v p... a že to, co bys asi tak potřeboval, už plno lidí kolem tebe umí mnohem líp a jsi mimo hru. Stačí se podívat na nabídky pracovních míst. Kde hledají programátora v PHP?

A .net má trochu jiný přístup od MS než tomu bylo doposud, je zájem, aby bylo co nejvíce jazyků .net, takže i takový v PHP jako jazyk pro ASP.NET by nebylo až tak nepředstavitelný. Na druhé straně naco vyvíjet nějaký PHP s modifikací objektovýho modelu pro ASP.NET, když je k dispozici C#, což je pro mě nyní pokračovatel PHP - syntaxe je velmi podobná, někde téměř stejná.
Hele, lepší než mudrovat, je přečíst si něco o architektuře .net a vyzkoušet si pár věcí, Visual Studio nepotřebuješ, stačí si stáhnout produkt WebMatrix, který je zdarma.

Avatar

Autor komentáře: Jan Brašna

Datum vložení: 26.3.2003 23:56:38

Dik.

Avatar

Autor komentáře: Jan Brašna

Datum vložení: 27.3.2003 0:04:51

Jinak muzes mi nadhodit prosim par prikladu aplikaci na ktery php nestaci? Je pravda ze je to sice jenom skriptovaci jazyk ale naty bezny projekty co delam bohate (?) staci. Kdysi jsem koketoval s asp protoze jsem nejakou dobu psal ve visualbasicu, ale phpko mi prislo primocarejsi. Proto jsem se ted uz o .net nezajimal diky nechuti po nakouknuti na asp.

Avatar

Autor komentáře: Michal Kubis

Datum vložení: 27.3.2003 8:29:12

Neviem, ci to tu uz niekto spomenul, ale taktiez si treba uvedomit, ake naroky na hw&sw ma VS.

Avatar

Autor komentáře: Jarda Jirava

Datum vložení: 27.3.2003 8:49:10

Proc si hnedka kazdy mysli, ze .NET je jenom o Visual Studiu? Ano, VS.NET je narocne na hw (ja jsem ho jel pekne dlouho na 128MB RAM, 650MHz - uz od Beta verze), vzdyt je to o tom, ze se tam pise kod. A jedine co to vlastne zvlada je zvyraznovani syntaxe, nejaka intelisence a dalsi vecicky :-) Jeho sila spociva spise nekde jinde, ale to se dostavame hooodne daleko od HTML kodovani a spise jdeme k OOP a navrhu systemu.
Ja zastavam nazor, ze jde vytvorit vsechno, ale jde o to v jakem case a s jakym nakladem.
pod carou: Co napriklad takove XDE? Je o hodne hardwarove narocnejsi, ale nabizi takovy konfort pri programovani. Vlastne nejenom pri samotnem kodovani, ale provede Vas celym vyvojem systemu. Jenze o tom se tu nikdo nezminil, proc?

Avatar

Autor komentáře: bubák

Datum vložení: 27.3.2003 9:01:14

S tím ASP v VBscriptem se ti ani nedivím, mám stejný názor a mám pocit, že i MS připustil, že ASP není nic tak moc skvělýho.
ASP.NET ovšem není ASP!!!
Je to opravdu hodně jiný, být tebou, nechám ostych z VBScriptu stranu a podívám se na C#. Jednou z dalších výhod je třeba i to, že si napíšeš knihovnu a tu můžeš použít jak ve webové aplikaci, tak v desktopové (prostě spustitelný exe soubor). Co třeba udělat webový rozhraní pro ovládání síťové tiskárny? Anebo katalog, který máš už funkční na webu, dát k dispozici také jako aplikaci pro desktop - knihovny, které generují data z databáze můžeš rovnou použít. S PHP by to při dostatečně dlouhé době vývoje nejspíš taky šlo... ale opravdu dostatečně dlouhé době, když se chce všechno de. Já ačkoli jsem PHP odkojenej bych do toho ovšem v PHP nešel.

Avatar

Autor komentáře: Jarda Jirava

Datum vložení: 27.3.2003 9:02:03

Odpovim spise na Vasi druhou cast prispevku. Zkusil jste VB v dobe, kdy mel k OOP hodne daleko. Nevim co myslite pod pojmem primocarejsi, ale muzu Vas ujistit, ze v soucasne dobe je VB.NET a vlastne vsechny jazyky, ktere jsou zkompilovany do IL jazyka uplne nekde jinde nez VB pred tim rokem a kousek. Na VB muzete zapomenout (ja jsem zacal okamzite se C#, prislo mi blize k Delphi a C i kdyz jsem s VB take pracoval a ne kratkou dobu) a zrovna v soucasne dobe musim psat aplikaci pomoci VB.NET a priznam se ze mam trochu problem. Nejde o takove trivialnosti jako separovat cast retezce atd, ale o pouzivani OOP, dedicnost, polymorfismus, implementaci rozhrani. Ano, jedine co mu asi zbylo je jeho ukecanost :-).
Nechci nikoho presvedcovat, aby presel na .NET, vsechno co zde pisi je pouze muj nazor a ne kazdy s nim musi byt zajedno.

Avatar

Autor komentáře: Jan Brašna

Datum vložení: 27.3.2003 20:40:22

Hmm, diky. Celkem jste me presvedcili si o tom alespon neco precist, taky bych asi zvolil C#, protoze ma celkem blizko k php syntaxi a s klasickym ceckem uz sem taky chtel zacit pomalu koketovat. VB.NET taky urcite okusim, protoze na VB jsem se ucil programovat (narozdil od vetsiny lidi kteri meli Pascal/Delphi).

Avatar

Autor komentáře: Rudolf Dvořáček

Datum vložení: 18.10.2006 15:47:51

Nedávno jsem řešil webové rozhraní a službu, která pracovala nad stejnými daty. Polovinu kódu, který jsem použil k prací s daty na webu jsem použil i ve Windows Službě. Poněvadž jsem nepoužil registraci jako Global assembly, veškerá práce je o zkopírování jednoho (dvou) společného dll do adresáře se službou. Pokud dojde ke změně vnitřní logiky, změní se pouze dll, vše ostatní zůstává jak bylo. Nechtěl bych to samé dělat v C++ jako službu a současně v php jako web page - to bych přitom dělal dvakrát.

Avatar

Autor komentáře: Jméno a příjmení

Datum vložení: 26.3.2003 10:37:33

<I>Nespornou výhodou pro .NET je právě Visual Studio, které umožňuje v .NETu efektivně a rychle programovat. Bez něj, by řada výhod této technologie byla obtížně využitelná a styl práce by byl stejný jako třeba v ASP 3.0. </I>
Toto si myslim neni az tak pravda, nebot existuji i jine nastroje (napr. Notepad :-( ) ve kterych se da vyuzit vsech moznosti, ktere .NET nabizi. VS.NET pouze dava prostredi, ktere programatorovi usnadnuje jeho praci, jelikoz je pro .NET pripraveno. V pripade, ze si zkuseny programator napise nejaky [Add-in, makro] do sveho oblibeneho prostredi, tak mu .NET Framework zajisti stale tutez sluzbu.
Nemyslim si, ze bez VS.NET se sklouzne k programovani stylem ASP.

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz