Starší komentáře ke článku: CSS3 - nastavení barev, okrajů a pozadí

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz

Avatar

Autor komentáře: Ľuboš Kmeťko

Datum vložení: 8.6.2005 9:19:19

"Zároveň však u některých novinek pochybuji o jejich smyslu, ať už jde o vícenásobné obrázky na pozadí nebo obrázkové okraje" To je predsa jedna z najužitočnejších noviniek - umožní to napr. urobiť prvku zaoblené rohy obrázkami bez toho, aby sme museli vnárať do seba niekoľko divov. Prinesie to tiež väčšiu flexibilitu pri tvorbe dizajnu - stačí mi jeden prvok, ktorý môže mať napr. na pozadí nejaký opakujúci sa vzor, a v jednom rohu ešte dekoratívny obrázok atď.

Avatar

Autor komentáře: Tomáš Hluštík

Datum vložení: 8.6.2005 10:05:08

Tak tak, i když pokud bychom měli k dispozici CSS3, šlo by to udělat více způsoby (viz článek). Přál bych si, abychom měli aspoň jednu z uvedených vlastností už dnes ... Teším se (jen abych se dočkal).

Avatar

Autor komentáře: jjj

Datum vložení: 18.6.2005 3:14:32

msie kulatý rohy umí dávno... <html xmlns:v="urn:schemas-microsoft-com:vml"> <body> <v:roundrect style="BEHAVIOR:url(#default#VML);WIDTH:100px;HEIGHT:50px" arcsize="10923f" fillcolor="red"> ttt </v:roundrect> </body> </html>

Avatar

Autor komentáře: sure

Datum vložení: 8.6.2005 10:22:28

Já osobně si příliš neumím představit, k čemu je tato změna užitečná. napriklad aby sa dalo nadefinovat pozadie celej stranky tak ze kazdy stlpec bude mat osobitny obrazok ako pozadie, teraz sa to tusim riesi jednym obrazkom ktory je rozdeleny podla sirky jednotlivych stlpcov.

Avatar

Autor komentáře: vfb

Datum vložení: 8.6.2005 11:11:34

no třeba budu chtít udělat stránku jako starý ohořelý papír a díky CCS3 nebudu muset vymýšlet složitou konstrukci z několika divů, ale prostě nahoru nadefinuji obrazek pro levý roh (třeba s kulatými dírami kroužkových zápisníků) do pravého horního dám obrázek s nějakou skvrnou od kávy a spodní roh bude mít "okousaný okraj"...

Avatar

Autor komentáře: Karel

Datum vložení: 8.6.2005 10:43:09

Dobry den, chtel bych se zeptat, jestli nekdo nevite, zda konsorcium uvazuje predelat CSS do formatu XML (nebo zda jsou o tomto tematu nekde diskuse, jake jsou prekazky, vyhody nebo nevyhody).

Avatar

Autor komentáře: HejTi

Datum vložení: 11.6.2005 19:09:19

Mě to již také napadlo, ale po vlastní analýze jsem došel k názoru, že by to asi nebylo moc prospěšné - oproti stávajícímu zápisu by totiž xml bylo moc "ukecané," což by mělo za následek jednak to, že by se s tím tvůrci webu nechtěli matlat a zvýšilo by to datovou velikost. Na druhou stranu by to určitě přineslo zpřehlednění a některé chyby by se tak opravovali jednoduše atd. Vzhledem k tomu, že jsou ve W3C určitě daleko vzdělanější pánové než jsem já, tak si myslím, že už je to dávno napadlo a zřejmě došli ke stejnému závěru jako já (a určitě k tomu mají pádnější a lepší argumenty), ale to je pouhá spekulace. Co by podle mě bylo ale možná zajímavější, kdyby mohlo být CSS komprimované a to samé u (x)HTML (vím, že to jakýmsi způsobem jde u některých prohlížečů, ale tam je to serverová záležitost).

Avatar

Autor komentáře: DavesMan

Datum vložení: 8.6.2005 11:07:27

Vypadá to věru krásně, ale k čemu mi to je, když nejpoužívanější prohlížeč MSIE6 ještě ani pořádně nepodporuje CSS2. Nejvíc mi leze na nervy nepodpora min-height.... takže skládám styly v PHP v závislosti na browseru, prostě "paráda"!

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 8.6.2005 11:37:55

Není třeba, aby MSIE podporoval CSS3, stačí, když bude jemu neznámé vlastnosti ignorovat, jak by měl podle normy. Když potom uděláte stránku vyumělkovanou pomocí CSS3 a uživatelé MSIE dostanou jen "suché" obdélníčky, uvidíte, jak rychle se na uživatelských stanicích objeví alternativní prohlížeče. Konec konců, tohle už tu jednou bylo, jenže tenkrát zaspal Netscape ;-)

Avatar

Autor komentáře: Pachollini

Datum vložení: 10.6.2005 17:56:11

Myslím, že to bude reálné až klesne MSIE tak na 40%, do té doby bude muset stejně člověk dělat weby tak, aby vypadaly dobře i v MSIE, takže se stejně nevyhne laborování s vnořenými elementy, spoustou tříd atp.

Avatar

Autor komentáře: Lukáš Mačí

Datum vložení: 19.8.2005 9:37:50

No já bych si tím zase nebyl tak jistý. Pokud totiž konkurence udělá web pro uživatele s MSIE krásně vyumělkovaný i stávajícími krkolomnými způsoby, nepřejdou uživatelé z MSIE na inteligentnější prohlížeč, ale ke konkurenci. Je třeba si uvětomit, že BFU často ani neví, co je to internetový prohlížeč, protože modré e považuje za internet jako takový. Natož aby se pídil po tom, jestli je nějaký jiný prohlížeč, jak ho nainstalovat, atd.

Avatar

Autor komentáře: Lukas Mach

Datum vložení: 12.6.2005 13:34:23

>> Nejvíc mi leze na nervy >> nepodpora min-height MSIE chape height jako min-height (pokud je overflow nastaveno na visible, coz vetsinou je), takze vlastne min-height podporuje, Microsoft neumi normalni height a jeste si spletl jmeno.

Avatar

Autor komentáře: BoneFlute

Datum vložení: 23.6.2005 20:45:16

On explorer neumí ani některé vlastnosti z css1 :-D

Avatar

Autor komentáře: Nai Dzet Quiv

Datum vložení: 8.6.2005 15:56:18

CSS3, jak se zdá, vypadá mnohem lépe, než jsem doufal!! Díky za článek!

Avatar

Autor komentáře: HejTi

Datum vložení: 11.6.2005 19:18:58

Chtěl jsem se zeptat, jestli v souvislosti právě s barvama nebudou do css zavedeny "proměnné." To kvůli tomu, když chci u více věcí stejnou barvu, tak abych ji všude nemusel vypisovat. Příklad: [i]html{ $modra:#0000EE; $zelenoucka:#00DE00; } a { color: $zelenoucka; background: $modra; } [/i]

Avatar

Autor komentáře: Ondrej Ivanic

Datum vložení: 12.6.2005 12:42:11

hm... neviem preco ale nikdy som to nepotreboval. Uplne si vystacim s: [div class="class1 class2 class3"]...[/div] IMHO taketo veci do CSS nepatria.

Avatar

Autor komentáře: Lukas Mach

Datum vložení: 12.6.2005 13:37:50

Naopak bych rekl, ze takove veci nepatri HTML. Pokud to pisete takhle, tak jedina moznost je psat: [div class="obsah ramecek cervena"] A vite jiste, ze az zmenite design, tak bude mit div s hlavnim obsahem porad ramecek a bude cerveny? Kdyz delate stylopis treba pro nejaky CMS system, tak se taky logicky snazite nemenit moc HTML kod sablony - a v jednom stylu muze mit obsah stejnou barvu jako menu, v jinem ta barva muze byt uplne jina.

Avatar

Autor komentáře: Ondrej Ivanic

Datum vložení: 12.6.2005 23:16:20

ked si niekto nazve triedy 'vlavo','vravo', 'cerveny', 'zlty' jeho problem... Ked mi uz nestacia viacnasobne triedy a kontextove selektory tak radsej siahnem po neakom preprocesore (napr. m4 je cool). v ML www-style@w3.org sa tato idea objavila uz zoparkrat a nikdy neuspela. Mne sa celkom pozdava tento nazor: http://lists.w3.org/Archives/Public/www-style/2003Jan/0252.html

Avatar

Autor komentáře: PioNieR

Datum vložení: 10.10.2005 13:38:42

ehmm nic proti ale "v prvem rocniku" se uci ze jmena se maji pridelovat podle vyznamu ne podle toho jak vypadaji tedy [b]cerverny-text[/b] - popisujici napr. chybovou hlasku, je to hloupost [b]alert-text[/b] - je spravne jmeno kdyz nekdo pomenuje [b]cerverny-text[/b] je to to jeho problem, ale urcite by se mel nad sebou zamyslet a hlavne prejit si zaklady tvorby webu (IMHO)

Avatar

Autor komentáře: Lukas Mach

Datum vložení: 12.6.2005 13:39:08

To by bylo fajn, ale narusilo by to plynulou degradaci CSSka ve starsich prohlizecich.

Avatar

Autor komentáře: Petr Havlík

Datum vložení: 14.6.2005 19:08:12

Jsem zvědavý, jestli bude taky přesně definováno, jak se má vykreslovat border. Aby se v jednom prohlížeči nevykresloval vně rámečku a v druhém uvnitř. :o/ Taky mě docela štve, že Firefox změní šířku elementu při použití padding. :o/ Doufám, že bude přesně definované chování.

Avatar

Autor komentáře: Jan Brašna

Datum vložení: 18.6.2005 18:48:43

CSS3 by mělo umožňovat volit boxmodel dle potřeby, tudíž toto bude čistě na autorovi.

Avatar

Autor komentáře: Gregor

Datum vložení: 18.6.2005 19:38:43

dost ma prekvapilo ze priehladnost mozem definovat iba pomocou rgba()... W3C by mohlo mysliet aj na tych co definuju farby pekne HEX kode (#fff, #ffffff) a zaviest este nieco ako color-transparency... Myslim ze potom by designerom odpadlo ovela viac prace ako prevadzat kazdu farbu pouzitu v designe do rgb() resp rgba()... Aky je vas nazor?

Avatar

Autor komentáře: PioNieR

Datum vložení: 10.10.2005 13:52:28

no imho rgba() je jedna z naj vlastnosti ktoru CSS3 prinesie. napr. sa budu dat urobit pekne poloprihladne dorpdown menu na ktore bolo dotreraz potreba pouzit zlozity javascript. k HEX zaznamu - samozrejme ze by som moznost HEX uvital hlavne pri ladeni vzhladu to bude dost zdrzovat; uvidme ako s s tym proadia editory, dufam ze kvalitne produkty ako MM DW bude ponukat alebo v lepsom pripade pri zadani rgba( automaticky zadavat farbu v dekadickej stupnici

Avatar

Autor komentáře: zajca

Datum vložení: 26.10.2005 20:51:39

ja už sa tak těším že ně snad něco spadne do gatí to bude tak super :-)))) ale asi si počkáme a když sa dočkáme tak zjistíme že budem moset zasejc čekat než css3 bude podporovat alespoň polovina prohlížečů.nebo spíše bude alespoň 51%uživatelů používat Firefox, protože podle mě bude Firefox první prohlížečem který bude podporovat většinu CSS3 stylů asi po MSN pro MacOS viz. http://www.macedition.com/cb/resources/css3support_selectors.html

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz