Starší komentáře ke článku: CSS3 - zpět do budoucnosti

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz

Avatar

Autor komentáře: Radek

Datum vložení: 26.10.2005 10:57:50

Ještě by se také chtělo zeptat: A bude to někdo implementovat? Je-li termín dokončení specifikace v horizontu tří let, implementace není rozhodně triviální a některé běžné prohlížeče plně neimplementovaly ani CSS2 (a třeba průhlednost nezvládá MSIE ani v PNG natož ji zavádět do CSS), vidím to dost černě. Navíc se to dostává tam, kde skončilo HTML, že budeme mít extra vlastnost na každou blbost (kulaté okraje - a co když si vymyslím zubaté?. Zas budu kde jsem byl), takže to ve výsledku bude paskvil. Že by čas na další, zcela novou technologii?

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 26.10.2005 12:29:33

Implementace CSS3 v prohlížečích bych se nebál, alespoň v těch částech, které jsou pro webdesignéry atraktivní. Starší verze CSS byly implementovány dokonce dříve, než byly normy dokončeny, z čehož pramení řada dodnes trvajících problémů s MSIE. (Průhlednost MSIE umí, umí ji dokonce lépe než ostatní prohlížeče, ale právě že ji vytváří podle nikdy nerealizované části normy CSS.) Co se týče kulatých rohů, budete se možná divit, ale já právě tohle považuji za jednu z nejatraktivnějších vlastností CSS3. Usnadní totiž velmi podstatně realizaci komplikovanějších designů stránek, což zvýší nejen jejich atraktivitu ;-) Otázka, zda nám v CSS3 nevzniká kočkopes, je však rozhodně na místě. Podle mého vzniká a jsem z toho nešťastný...

Avatar

Autor komentáře: Radek

Datum vložení: 26.10.2005 15:05:17

Ještě mi to nedá k těm rohům: chápu, že kulaté rohy odstraní krkolomnosti, kterými se to řeší dnes. Ale bohužel právě jen pro kulaté rohy. Ještě lepší by podle mě bylo, kdyby CSS3 nějak řešilo rohy a okraje elementů obecně (třeba podobně jako :first-line), aby to bylo nachystané, až přijdou do módy třeba okousané okraje :-)

Avatar

Autor komentáře: J

Datum vložení: 26.10.2005 16:30:02

A co vam brani si ty rohy udelat trebas parabolicke ? Pouzijete na to SVG. CSS tu neni od toho aby resilo kresleni ruznych tvaru a patvaru. Oble okraje jsou zkratka nejcasteji pozadovanou vlastnosti aktualne pouzivanych prvku, tak se jim to da jako vlastnost. Pokud chcete neco extra, pouzijete na to extra nastroj.

Avatar

Autor komentáře: Karel

Datum vložení: 27.10.2005 0:26:41

Průhlednost v MSIE ... mohl by jste to prosim, Vileme, trosku rozvest? Nebo uvest nejaky odkaz? Zkousel jsem to na zaklade vasi poznamky hledat, ale nepovedlo se mi najit zadne relevantni udaje. A docela by me to zajimalo. Diky.

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 27.10.2005 6:20:15

http://interval.cz/clanek.asp?article=1612 http://homepage.ntlworld.com/bobosola/ http://www.alistapart.com/articles/pngopacity/

Avatar

Autor komentáře: zipper

Datum vložení: 28.10.2005 16:40:00

Zubaté rohy se budou dát elegantně řešit například pomocí vícenásobného pozadí, které já osobně vnímám třeba jako velmi užitečnou věc. Stejně tak okousané, parabolické, ...

Avatar

Autor komentáře: geneticy

Datum vložení: 27.10.2005 11:20:50

Může to být zajímavé, ta přehršel nových vlastností v CSS...až potud jistě správně, jenže při horizontu tří let (a řekněte mi, kdy W3C se vůbec nějakými vlastními termíny řídilo) se s největší pravděpodobností stane (při rychlosti vývoje internetu), že CSS jako takové (při jeho rostoucí složitosti a problémy s interpretací) bude nahrazeno jinou technologií podobnou flashi nebo nějakým kompilovatelným modulem v nějakém jazyce. Ve strukturální části webových aplikací je trvalý příklon k XML, ale v případě CSS to připomíná dobu živelného vývoje HTML.

Avatar

Autor komentáře: LB

Datum vložení: 22.11.2005 14:44:57

Už delší dobu přemýšlím nad novými technologiemi a omezeními HTML, XHTML, CSS, CSS 2.0 a docházím k názoru že z W3C se snad nikdo nezabývá tvorbou webů. Už dávno by museli vědět jaké styly a problémy trápí tvůrce webů, kde jsou mezery v CSS 2.0. Nesmyslná omezení v definici XHTML (zdá se někomu vyřazení atributu target jako smysluplné?), nemožnost nastavit vertikální zarovnání u blokových elementů a nemožnost nastavení aliasování písma v CSS 2.0 a spousta dalších mi to jen potvrzují. Takže .. je skvělé že vymýšlí CSS3, ale pochybuji že přinese zlepšení v oblastech které webmasteři musí každodenně obcházet.

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz