Starší komentáře ke článku: Devatero řemesel webdesignu

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz

Avatar

Autor komentáře: Martin Kopta

Datum vložení: 6.12.2002 4:12:12

Sem vepište svůj příspěvek.

---> To také udělám.

Marku, ve všem s tebou souhlasím, ale "graphic designer" (grafický designer) je povolání, jehož náplní je úprava (design) tiskovin (graphic). Grafický designer by měl být nejprve typograf (to je úplný základ).

Člověk, který dbá na to, aby každý člen týmu skládal s ostatními jednu mozaiku, si obvykle říká v anglickém žargonu art director (dílovedoucí).

Už od samého začátku se hádám s lidmi a říkám, že web designer je ten výtvarník, všichni dohromady jsou pak web developeři. Ale už jsem se smířil s tím, že webdesigner je dneska každý developer, a už mi to tolik nevadí. Jen ten dílovedoucí webdesigner by měl být Web Designer.

Ale dost slovíčkaření, sloupek to je pěknej.

Avatar

Autor komentáře: bubák

Datum vložení: 6.12.2002 9:06:53

Jsem taky spíš pro pojem web developer teda.

Avatar

Autor komentáře: Fanda

Datum vložení: 6.12.2002 10:53:33

Myslím, že výraz "webdesign" jakožto synonymum pro kompletní vytvoření webových stránek se již natolik vžil, že už s tím nic nenaděláte(me).
A já bych s tím ani nic nedělal design má kromě významu "vzhled" také význam "vytvořit" a ten myslím tomu, co dnes pod pojmem "webdesign" většina lidí chápe, odpovídá.

Avatar

Autor komentáře: Juraj Rosa

Datum vložení: 6.12.2002 19:29:50

<I>Web designer = Navrhar webov</I>, podobne ako je modny designer, t.j. modny navrhar. <I>Designovat = navrhnut</I>.

Pod tento pojem moze byt zahrnutych mnoho profesii, nevidim vsak dovod, aby sa zuzil len na graficku stranku veci.

Avatar

Autor komentáře: LE@

Datum vložení: 7.12.2002 20:36:31

Na jedně stránce taky vytvořovatelů internetových stránek jsem se dočetla kuriozního termínu podle vzoru houbař - webař! Co vy na to, mudrcové? Fakt je ten, že já o sobě drze tvrdím, že dělám weby a to, co vytvářím by skutečně zvládl každý webdělák, protože se učím vše za pochodu a stejně nakonec skončím v poznámkovým bloku... Tak se tím chlapci netrapte, jak se to jmenuje, neb už klasik praví, že "co růží zváno i zváno jinak, vonělo by stejně". To jest, máte výhodu, že ty všechny potřebnosti umíte. A pro mne zbývá jen ten webdělák, protože webaře už mi vyfoukla firma, která se tím živí profesionálně...

Avatar

Autor komentáře: Leo

Datum vložení: 7.12.2002 22:25:29

Kdyz ono to cesky nezni tak svetove :-) A co treba webak, nebo webista? :-) Leo

Avatar

Autor komentáře: LE@

Datum vložení: 8.12.2002 12:32:36

A co třeba "stránkař", podle vzoru Správkař (huh!) nebo "internetista", ale to je trochu jako od medicíny. Bane, já jsem pro webdesignéra. Když to někdo umí, tak ať to zní velectěně a já halt pro sebe zůstanu tím webdělákem. Aspoň to vypadá, že když už něco dělám, tak we bdělém stavu ;-( Taky když někomu řeknu, že dělám weby, tak on sám mi pak může tak hezky polichotit - jo, to jako že jsi webdesignér, jo? a zní to obdivně, protože většina mých známých je z oborů na hony vzdálených počítačům. Musím říct, že kdyby mi někdo řekl jo to jako že jsi webař, tak to by mi tak nelichotilo. I když houby taky sbírat neumím. Webak mi zas evokuje méblák a webista - není to trochu nudista?

Avatar

Autor komentáře: Michal Kubeček

Datum vložení: 8.12.2002 20:40:19

Podle mých zkušeností si ti nejhorší neumětelové obvykle říkají webmaster.

Avatar

Autor komentáře: LE@

Datum vložení: 8.12.2002 22:54:40

A jó! Dík!

Avatar

Autor komentáře: Jméno a příjmení

Datum vložení: 9.12.2002 17:14:20

Webdizajner

Avatar

Autor komentáře: Eso

Datum vložení: 11.12.2002 16:47:07

No ja jako web-programator muzu jen rict, ze takovych webdesigneru, kteri splnuji to, co je v clanku popsano je jako safranu.

Kdyz se na to podivam z meho hlediska, tak me krome jineho zajima, aby dodany design sel rozumne 'zprogramovat' - coz minimalne znamena aby sly jednotlive casti stranky 'rozsekat' do includes nebo sablon.

Bohuzel, vetsinu dostanu takove navrhy, ze treba na kazde strance je menu delane trosicku jinak, navrhari si vypomahaji tu a tam pruhlednymi gify, na kazde strance maji trochu jine definice stylu - v navrzich nepocitaji s tim, ze neco muze byt nakonec odkaz (takze se tomu zmeni barva, okraj atd...)

Nebo jina vec - napriklad mi prijde dost zcestne navrhnout nejaky textovy blok na strance tak, ze ma strikne omezeny pocet pismen, kdyz ten pocet presahne, tak se to rozhodi - to ze data tam pak pujdou z databaze a budou mit promenlivou velikost tvurce nezajima.

Takze volam - kdyz musim ja umet HTML , CSS atd. abych mohl programovat, meli by se webdesigneri aspon trochu poucit o zpusobech a principech, jakymi jsou internetove aplikace tvoreny.

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz