Starší komentáře ke článku: DINO.cz

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz

Avatar

Autor komentáře: Jan Koska

Datum vložení: 26.8.2002 9:00:20

Byť vypadá server na první pohled velmi pěkně, mám k celkovému provedení několik poměrně vážných výhrad.
- Grafika na serveru je příliš dětská. Vím, že to byl záměr autora, ale tato grafika odpovídá jiné cílové skupině - dětem tak do 12 let. Nakupovat ale budou rodiče.
- Rozvržení stránky není ideální. Pokud kliknu na některou kategorii nalevo, v pravem framu se otevře něco co vypadá jako adresář. V mém případě to byly puzzle, které obsahují dlouhý seznam podkategorií. Vlastní produkty k prodeji jsou pak k dispozici až po scrollování - a to surfaři nemají rádi.
- "Koupil" jsem synovi dvě nádraží, a bylo mi děsně divné, že se nikde nedozvím, že jsem je opravdu vybral ke koupi - až pak jsem si všimle že se kdesi v pravém horním rohu změnila cena, za kterou jsem již nakoupil.
- K čemu potřebuje zákazník katalogové číslo?
- Proč se ceník od katalogu liší pouze tím, zda tam jsou či nejsou obrázky - v ceníku přece nemusí být žádné dlouhé popisy produktu.
- Když už jsou použity framy, doporučuji vytvořit ještě jeden napravo, kde bude zřetelně vidět, co uživatel koupil. (pokud to aplikace nedovoluje, tak sorry).
- Vlastní nákup - registrace - z formuláře není na první pohled jasné, které položky jsou povinné.
- Provedl jsem nákup pomocí eBanky a pak zrušil platbu (vůbec jsem se nepřihlásil do eBanky). Systém sice pochopil, že eBanka platbu nepřijala, ale neměl jsem možnost vybrat si jiný typ platby. Místo toho se poměrně dlouhou dobu něco nahrávalo (odešel jsem na chvíli od stroje a když jsem přišel zpět, nemohl jsem zjistit, co se změnilo. Po dlouhém zkoumání jsem si všiml, že už mám cenu nákupu 0Kč.
- Při druhém nákupu jsem se podíval do již provedených objednávek a zjistil jsem že moje objednávka byla přijata - byť jsem přes eBanku nezaplatil.
(psaní tohoto příspěvku mi zabralo téměř stejný čas, jako testování uvedeného webu).

Avatar

Autor komentáře: Radek

Datum vložení: 27.8.2002 15:16:53

Nešel jsem sice až tak daleko jako Vy, ale musím souhlasit že tento web je celkem nepovedený. Grafika je opravdu dětská. A celkově výběr zboží je hodně zmatený, obrázky daného zboží jsou fakt malé, rozmazané... (možná jen ty které jsem viděl)

Myslím že celý web by si zasloužil přepracovat
1. Grafika
2. Přehlednost u výběru zboží...
3. Dle předchozího příspěvku soudím že i celková funkčnost...

Avatar

Autor komentáře: Karel Musil

Datum vložení: 5.9.2002 22:58:12

Hezký den,

přečetl jsem si váš příspěvek i další. Za vaši kritiku vám velice děkuji, je pro nás velice důležité znát názory návštěvníků a jejich postřehy. Nyní uvádím vysvětlení k několika vašim postřehům.
-Grafika stránky byla zvolena v tomto pojetí, pro odlišení a oživení.při zachování rychlého načítání stránky. Původní záměr počítal s pohyblivými pohádkovými postavami (děti v kostýmech), ale většina zákazníků se připojuje přes modem a určitě by nevydrželi zdlouhvé načítání stránky.
-Při kliknutí na kategorii se opravdu vpravo otevře seznam podkategorií a pod ním jsou řazeny výrobky z celé kategorie. Takže můžete zpřesnit výběr a vybírat po kliknutí na příslušnou podkategorii nebo pouze rolovat a listovat a tak projít celou kategorii. Upozorňuji však, že v naší nabídce je více jak 1000 položek, takže možnost zpřesnění výběruje podle mě namístě a do levého sloupce se nevejde.
-V pravém horním rohu je součet nákupních cen všech položek uložených do koše.
Po ukončení výběru v pokladně vidíte vše, co jste vybral a můžete výběr upravit a poté potvrdit nebo zrušit.
-Katalogové číslo je důležité pro jednoznačnou identifikaci zboží a také pro možnost rychlého vyhledání určité položky. Hlavně u stavebnic Lego jsou katalogová čísla uvedena v každé tištěné nabídce či katalogu a jsou tak mezi zákazníky všeobecně známa.
-Je pravda, že by ceník byl přehlednější bez popisů. V našem provedení umožňuje výběr s vyloučením obrázků - zvýšení rychlosti načítání. U každé položky je možné obrázek vyvolat.
-Uvedení označení povinných položek do registračního formuláře je dobrý nápad.
-Stává se, že si zákazník omylem vybere platbu prostřednictvím Ebanky aniž by platbu provedl. U každé došlé objednávky platbu kontrolujeme a pokud není provedena, zasíláme zboží automaticky dobírkou. Omyl při objednávání není důvovod k nepřijetí objednávky. V každé objednávce je možné dopsat jakoukoli poznámku, či ji zaslat dodatečně e-mailem. Také je možné objednávat bez nutnosti registrace prostřednictvím e-mailu či telefonu.

<a href='http://www.dino.cz' target='_blank'>http://www.dino.cz</a>

Avatar

Autor komentáře: Aleš Kouřil

Datum vložení: 27.8.2002 18:09:03

Škoda je, že se v těchto hodnoceních objevují takovéto projekty. Tady nevidím žádný webmasterský um. Je to další modifikace na téma inShop a to má s tvorbou webu pramálo společného. Autor zde prezentuje schopnost využít aplikaci jako nástroj k vytvoření virtuálního obchodu.

Co se týká grafikym tak ta byla zvládnutá v mezích možností... Tady by to byla otázka delší diskuse, jestli je ten design vhodný nebo ne. Já bych se přikláněl k tomu, že ano.

Avatar

Autor komentáře: Jméno a příjmení

Datum vložení: 28.8.2002 10:31:28

kdyz se podivu na domenu co mate e-mail, taky zadny zazrak neuvidim, dino tyto stranky prevysuje po vsech strankach

Avatar

Autor komentáře: FilmCity.cz

Datum vložení: 28.8.2002 16:43:15

kdyz se kouknu na ty stranky SNT, tak je to na povazenou, ale email tam maji :-)

Avatar

Autor komentáře: Jiří Plištil

Datum vložení: 28.8.2002 16:03:57

Muzete mi rict co mate proti inShopu? Muzete mi nejak definovat tvorbu webu? Celkem by me to zajimalo.
Jak ta pozoruji, tak po kazdem akorat v diskusich plivete. Ukazte nam co jste vytvoril, rad se necham poucit co je tvorba webu a jak maji vypadat spickove stranky, ktere udelal pravy profesional.

Avatar

Autor komentáře: Aleš Kouřil

Datum vložení: 28.8.2002 22:24:58

Pro pana Plištila.

Proti inShopu nemám nic. jen si myslím, že aplikace byla několikrát recenzována a předkládána k hodnocení, takže nevím, proč je třeba hodnotit stále to samé.

A to co nazýváte pliváním, je objektivní kritika, kterou rád přijímám i na svou stranu a čerpám z ní poznatky pro další tvorbu.

A mimochodem nejsem profesionál, tak jak si sám definuji profesionála. Ale těch je v našem státě poskromnu. Z 20-ti projektů, které by stály za zvážení, jen 1 dělal profesionál...

A pro ostatní. Nebuďte citlivky...

Pokud budem jen chválit, tak usnem na vavřínech a českej web bude stát s prominutím za hovno!!!!!

Avatar

Autor komentáře: Jiří Plištil

Datum vložení: 29.8.2002 2:21:41

Ale tady se nerecenzuje aplikace inShop, ale samostatny obchod postaveny na platforme inShop. Vsechny shopy postavene na teto platforme nemuseji zakonite byt stejne. Rekl bych, ze ani netusite jake ma inShop vlastnosti, to ze je tvurci nedokazi vyuzit je vec jina.

Je to stejne jako kdyby se zde objevily dva nebo vice zpravodajskych serveru a Vy jste rekl, ze je to postavene na tom a tom redakcnim systemu a ze se hodnoti stale to same. Nezda se Vam to jako blbost?

A nedej boze abyste to zobecnil a pak tvrdil, ze je tu moc webu, ktere vyuzivaji technologii PHP nebo ASP. Ja myslim, ze je jedno na cem je to postavene. Tady je potreba hodnotit design, funkcnost, bezbarierovost pripadne dalsi veci ktere se toho projektu tykaji.

Avatar

Autor komentáře: Peter

Datum vložení: 28.8.2002 16:38:30

ad
<I>"Ukazte nam co jste vytvoril, rad se necham poucit co je tvorba webu a jak maji vypadat spickove stranky, ktere udelal pravy profesional."</I>

... tohoto sa tu nikdy nedozijes. Tie skutocne profesionalne weby su len v ich hlavach. Vedia sice ako co ma byt a fungovat, ale nikdy to nedaju dokopy a nespustia na web. Preto neocakavaj, ze sa nejakeho odkazu dozijes.

Avatar

Autor komentáře: Aleš Kouřil

Datum vložení: 28.8.2002 22:16:32

Ta doména není má (www.snt.cz). A že tam mám e-mail, nemá žádnou souvislost. Ale pokud máte zájem, tak se za svá dílka nestydím:

<a href='http://www.duna-graphics.cz/clan/' target='_blank'>http://www.duna-graphics.cz/clan/</a>
<a href='http://www.tydenik-km.cz' target='_blank'>http://www.tydenik-km.cz</a>
<a href='http://www.ohs-km.cz' target='_blank'>http://www.ohs-km.cz</a>
<a href='http://www.kmotr.cz' target='_blank'>http://www.kmotr.cz</a>
<a href='http://www.octarna.cz' target='_blank'>http://www.octarna.cz</a>
<a href='http://www.maso.cz' target='_blank'>http://www.maso.cz</a>

... atd.

Takových prezentací mám více než 50 a každé bych sám hodně vytknul. Ale to většinou vyplyne postupem času.

Je to jen hrubej výčet. Ale o tom ta diskuse není... Je to o tom, že se do webu sere každej podivín. A mimochodem nekritizuji dílo tvůrce. Ten to zvládl moc dobře. Jen si myslím, že odborníci na web by rádi posoudili a porovnali odborné znalosti problematiky. A tady je to hodně mimo...


Avatar

Autor komentáře: Jiří Plištil

Datum vložení: 29.8.2002 2:27:02

Ty ukazky vypadaji v pohode, nijak jsem to nezkoumal, jen jsem to leto projel. Kazdopadne je videt, ze je delala jedna osoba, vsechno stejne hranate, vsude temer stejna menu.

Dal si myslim to nema cenu rozebirat, skonceme tuto diskusi, protoze bychom se takto nikam nedostali.

Avatar

Autor komentáře: Peter

Datum vložení: 28.8.2002 23:41:15

Chvala bohu ze tych prikladov, ktore skolabuju v Netscape 4.7 je tak malo. O browseroch je tu stale burliva diskusia a predsa iba jeden z hore uvedenych webov sa zobrazi spravne. V dvoch pripadoch dokonca browser vypise hlasku a ukonci sa.
S <a href='http://www.octarna.cz/' target='_blank'>http://www.octarna.cz/</a> si dokonca neporadi ani posledna verzia Netscape.

Nechcem aby ste sa urazali, len som chcel vyprovokovat ludi v diskusii k napisaniu url adries svojich przentacii a vskutku ich tvorcovia by mali viac hamovat ako banovat.

Avatar

Autor komentáře: Aleš Kouřil

Datum vložení: 29.8.2002 0:06:28

Netscape 4.x je ten největší nesmysl, který neměl nikdy spatřit světlo světa. Pro takový poloprodukt nemá cenu něco tvořit. A co se týká ostatních prezentací, tak jsou dodatečně optimalizovány pro ostatní browsery... Ale škoda slov nad zdejšími chytrolíny, kteří plácaj nesmysly kudy chodí...

Zdechněte tu... Končím s takovými diskusemi...

Avatar

Autor komentáře: Aleš Kouřil

Datum vložení: 29.8.2002 0:28:15

Omlouvám se, za předchozí příspěvek.

Je pravda, že pod Netscape 4.x mé weby nefungují a nikdy fungovat nebudou. Jak jsem se zmínil, postupně své weby předělávám na platné standardy w3c, se kterými se dá počítat v IE 4.x, 5.x, 6.x, NN 6.x, Mozila, Opera. Hodně z toho vzniklo ještě v době, kdy se o nějaké optimalizaci na platné standardy moc nemluvilo... Nicméně tato diskuse není o mých webech, ale o serveru DINO. To že se mi nelíbí, že zde nejsou hodnotné projekty (až na vyjímky) pracující s databázemi, využívající možnosti moderních webových standardů a které vznikly v dílnách profesionálních tvůrců asi nic nezmění...

Poznámka, že jen plivu na zdejší dílka je mimo. Prezentoval jsem svůj postoj k tématu a v konečném důsledku spíše autora pochválil. Ale asi jsem málo jásal, tak to bylo přehlídnuto...

Ještě jednou se omlouvám za předchozí příspěvek. A neseďte u těch počítačů tak dlouho a jděte spát.... Dobrou noc :o)))

Avatar

Autor komentáře: Peter

Datum vložení: 29.8.2002 9:24:22

Prepacte aj za moje nemiestne poznamky k tomuto projekktu.

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz