Starší komentáře ke článku: Drobečková navigace na webu

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz

Avatar

Autor komentáře: stoural

Datum vložení: 4.8.2006 11:04:23

... ale to spojeni "drobeckova navigace" je fakt hrozne. Proc nepouzit ustalene "navigacni cesta"? :)

Avatar

Autor komentáře: Chytřejší šťoural

Datum vložení: 4.8.2006 11:27:51

Protože "navigační cesta" je něco úplně jiného - například "komunikace vedoucí po vrcholu přehradního díla"?

Avatar

Autor komentáře: stoural

Datum vložení: 7.8.2006 17:05:58

Mluvime o kontextu navigace na webu, takze tvuj prispevek je jaksi z cesty.

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 4.8.2006 13:53:13

Proč jsme v překladu použili termín "drobečková navigace" místo vámi navrhovaného termínu "navigační cesta"? Protože: 1. Termín "navigační cesta" pokrývá jen část celé problematiky drobečkové navigace - jak je možno se dočíst i v tomto článku, jde zhruba o jednu třetinu této oblasti. 2. Termín "navigační cesta" se v češtině používá k označení mnoha různých věcí, je tedy velmi nejednoznačný a pro odborné názvosloví nevhodný. 3. Při zpětném překladu slovního spojení "navigační cesta" do angličtiny dostaneme termín, který s drobečkovou navigací nemá nic společného. 4. Přes vaše tvrzení o ustálenosti vámi navrhovaného spojení, termín "drobečková navigace" je mezi odborníky na webdesign znám a je jimi aktivně používán, viz například http://www.mraveniste.org/weblog/2003/08/17-drobecky.html, http://www.vitdlouhy.cz/clanky/navigace.php nebo http://www.symbio.cz/clanky/na-co-jsou-uzivatele-na-webu-zvykli.html. 5. Termín "drobečková navigace" v češtině velmi přesně opisuje princip a smysl tohoto mechanismu - přímo evokuje představu toho, oč jde, čímž usnadňuje pochopení a přijetí termínu i subjektu, který zastupuje. 6. Termín "drobečková navigace" velmi dobře vystihuje původní anglické "breadcumbs navigation" a jeho zkrácená podoba "drobečky" zase odpovídá termínu "breadcumbs" (což vy ve svém návrhu vůbec neřešíte). Tímto se značně usnadňuje práce s anglickými zdroji a jejich převod do českého jazyka, ať už ten převod provádí překladatel, nebo jakýkoli český čtenář studující anglojazyčný informační zdroj ;-)

Avatar

Autor komentáře: David Špinar

Datum vložení: 4.8.2006 14:09:05

Pozor, není to "breadcumbs", ale "breadcrumbs".

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 4.8.2006 14:18:27

Omlouvám se za "přepis", samozřejmě jde o "breadcrumbs", neboli strouhanku ;-) (Ale třeba to zase přivede na tyhle stránky lidi, kteří to tak zadají do vyhledávače ;-)

Avatar

Autor komentáře: David Špinar

Datum vložení: 4.8.2006 17:43:54

No, Vildo, strouhanka to možná doslovisticky je, ale v tomto kontextu jsou to drobečky z chleba. Prostě z té pohádky o Jeníčkovi a Mařence, kteří házeli na zem drobečky ze chleba, aby trefili domů. Kdyby na zem sypali strouhanku, asi by to k ničemu nebylo. No, i když ono jim to vlastně k ničemu nebylo ani s těmi drobečky, ale nápad to byl dobrý. A z toho právě vznikl ten termín "breadcrumbs navigation". :-)

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 4.8.2006 17:52:57

A co jiného než "strouhanka" je větší množství drobečků z chleba nebo rohlíků? Nicméně myslím, že oba chápeme, oč jde. To s tou strouhankou byl z mé strany jen vtip. Kdybych byl opravdu takový ignorant, tak by tady tento článek dnes nebyl ;-)

Avatar

Autor komentáře: Leo

Datum vložení: 12.8.2006 11:29:18

Proc by jim k nicemu nebyla strouhanka? Zpatky po stope a domu je navede uplne stejne, za predpokladu, ze jsou jednotlive zrnka strouhanky od sebe aspon na dohled. Leo

Avatar

Autor komentáře: Tom

Datum vložení: 24.8.2006 16:54:36

Pokud nebude otrávená tak je nedovede stejně nikam, protože ji ptáci taky sežerou :-P (hustý OT)

Avatar

Autor komentáře: archaon

Datum vložení: 4.8.2006 11:48:25

nemáte na tohle někdo nějakej script?líbí se mi to a chci to použít na stránky ale myslim že bych to nevymyslel:-(

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 4.8.2006 14:00:39

Existují skripty (Perl, ASP i PHP), které umí načíst polohu fyzického souboru na serveru a převést ji na "drobečky" tak že každý adresář rovná se jednomu skoku (odkazu), jenže pro soudobé systémy je tento přístup prakticky nepoužitelný. Framework ASP.NET 2.0 obsahuje speciální komponentu pro tvorbu drobečkové navigace, (viz http://interval.cz/clanky/asp-net-2-0-navigace/), ale jinak si drobečky asi budete muset naprogramovat sám, protože vše záleží na konkrétním systému - univerzální řešení neexistuje, obávám se...

Avatar

Autor komentáře: Ali

Datum vložení: 6.8.2006 8:28:44

když pojedete skrze php , tak při načtení stránky získejte z globální proměnné název s kompletní cestou , z té pak separujete prefix a zbytek dělíte například pomocí / pokud používáte cool URIs ať již pomocí mod rewrite či fce lookback obojí je pěkně popsáno v knize PHP5&MySQL , jež je ke koupi zde na intervalu

Avatar

Autor komentáře: Pavel Kolesnikov

Datum vložení: 7.8.2006 0:34:14

S tim bych si dovolil nesouhlasit. Predpokladate, ze URI odpovidaji hierarchickemu cleneni dat. To se ovsem muze s rostoucim obsahem menit, zatimco "cool URIs don't change".

Avatar

Autor komentáře: Pepca

Datum vložení: 7.8.2006 17:30:36

Pokud se změní organizace dat, tak se musí změnit i navigace, takže se dostanem do nového, opět konzistentního stavu.

Avatar

Autor komentáře: Ali

Datum vložení: 8.8.2006 11:06:08

coolURIs i drobečky vytváříte dynamicky na základě existujících příspěvků a kategorií dle nichž jsou členěny, pokud se změní např. název kategorie k čemu by pak neměnná coolURI byla ? 404 ..

Avatar

Autor komentáře: Jan Tichý

Datum vložení: 4.8.2006 13:23:00

Měl bych otázku do diskuze. Měla by součástí drobečkové navigace být i aktuální stránka či ne? Neboli posledním prvkem uvedeným v drobečkové navigaci by měl být jen odkaz na rodiče, anebo i titulek aktuální stránky (samozřejmě nikoliv jako odkaz)?

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 4.8.2006 13:39:04

Obecně se doporučuje i v praxi používá název (titulek) aktuální stránky jako poslední položka drobečkové navigace, samozřejmě neklikatelná. Viz například http://www.converter.cz/tabulky/hustota-kapalin.htm. Opak je u drobečků cesty nebo pozice značně matoucí, pokud na něj někde narazíte. Na druhé straně, u drobečků vlastností (prodejní katalogy) se jako poslední položka obvykle používá vlastnost nadřazené skupiny, v tomto případě klikací. Viz například http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=35761. Podle mého názoru je zde na místě použít "selskou logiku", kterou se řídí většina uživatelů ;-)

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 4.8.2006 14:04:31

Domnívám se, že drobečkovou navigaci lze využít i jako doplňkový SEO nástroj, protože vnáší do stránek vhodné termíny a odkazy. Mýlím-li se, rád bych znal váš názor ;-)

Avatar

Autor komentáře: David Špinar

Datum vložení: 4.8.2006 14:09:59

Ano, samozřejmě. Pro SEO je to velmi užitečná věc. A nejen z hlediska přítomnosti klíčových slov, ale i z hlediska přesouvání pageranku směrem do vyšších pater informační architektury webu.

Avatar

Autor komentáře: Jiří Bureš

Datum vložení: 7.8.2006 11:02:39

To je jeden z důvodů, proč drobečkovou navigaci na stránky dávám. Hlavní jsou samozřejmě uživatelé a SEO beru jako bonus pro sebe, jako autora/provozovatele webu. Jinak dík za odkaz ;-) Nejpozději v pátek Ti ho vrátím.

Avatar

Autor komentáře: Leo

Datum vložení: 12.8.2006 11:36:05

Analogie s drobecky ktere si sypu na cestu abych nezabloudil (nebo s niti v labyrintu) je presnejsi pokud bych pri navratu z lesa ty drobecky sbiral (nit znovu namotaval) takze mi sice dobre poslouzi k navratu zpet, ale kdyz se po nich chci vydat opacnym smerem, tak, kde uz jsem byl, mam smulu. Na webu k tomu slouzi navigace klasicka, a ted mam otazku - do jake miry to ma byt provazane. Nasel jsem napriklad pres vyhledavac odkaz na stranky, kde je drobeckova navigace: http://apps.corel.com/partners_developers/casb/serviceb/puttogether/index.htm dostanu se sice zpatky do jednotlivych casti, ale zpatky na tuto stranku uz se zaboha neproklikam... Leo

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 12.8.2006 11:52:31

Šroubovákem se skvěle šroubují šrouby. Jistě, lze ho použít i jako průbojník nebo dláto, ale televizi z něj neuděláte... Každá věc je vytvořena s jistým záměrem. Každá plní svůj účel a přestože občas může být použitelná i jinak, není to její poslání a vyžadovat to po ní je nesmyslné. Drobečková navigace má svůj úkol, který plní velmi dobře. Nechtějme po ní více, než nám může poskytnout. Nedělejme sami ze sebe hlupáky.

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz