Starší komentáře ke článku: Drupal - tipy na zajímavé moduly

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz

Avatar

Autor komentáře: benzin

Datum vložení: 5.10.2006 22:56:30

Myslim, ze neobjektovost Drupala je jeho hlavni silou i slabinou. Spousta "slabsich" programatoru OOP vubec nechape. Nejsou schopni naprogramovat nic v cem se objevuje objekt. Tudiz takovy slabi programator nevyprodukuje zadny modul pro CMS system, ktery je delany v OOP. Pricemz prave velka modularita je zakladni zbrani takoveho systemu. Jenze se zde obavam jednoho problemu. Diky tomu, ze je jednoduche psat moduly, utopime se casem v neprebernem mori castecne fungujicich modulech, kterym jiz skoncila opdpora: "protoze Petr Novak, trurce modulu dostudoval skolu a svou diplomovou praci ,vytvoreni modulu, dal k ledu." Takze kdyz Drupal vyhraje, prevalcuje vsechny "kompikovanejsi" projekty, ale ve sve podstate s daleko stabilnejsimi zaklady spocivajicimi na OOP. No a nakonec i kdyz takovy OS projekt zabere spoustu casu a usili (vyrazne vice nez komercni bratricci), budou jeho vlastnsoti omezne oproti komernim resenim, ktere si casem najdou jiz cestu, kterou ho zaslapou. Ten proces bude zdlouhavy, ale myslim, ze casem k nemu dojde. No a druhy problem: jsem presvedcen ze cesta optimalizace PHP, pujde prave v optimalizaci objektu. Casem-snad az se poradne rozjede .NET na Linux systemech, dojde i k urcitemu propojeni prave s netem (bude mozno volat objekty v net vytovorene. Napriklad sluzby samotneho systemu Vista). Jenze tohle se bude odehravat prave pres objekty. To bude doba, kdy proceduralni programovani v PHP zacne vyrazne zaostavat.

Avatar

Autor komentáře: Borek Bernard

Datum vložení: 6.10.2006 0:45:54

Osobně nepovažuji za důležité, jestli je API Drupalu objektové či nikoliv. To, co je v OOP přítomno automaticky (zapouzdření, polymorfismus, ...) je v Drupalu emulováno určitými konvencemi, které je nutno dodržovat. To je sice určitou komplikací při úvodním seznamování s API, ale jakmile si jednou zvyknete, nemá to další vliv na kvalitu nebo nekvalitu modulu. V této souvislosti by vás mohl zajímat článek "Drupal Programming from an Object-Oriented Perspective": http://api.drupal.org/api/HEAD/file/developer/topics/oop.html

Avatar

Autor komentáře: benzin

Datum vložení: 6.10.2006 8:33:32

Ano umoznuje to spoustu veci. Dum se da postavit z veprovic, nebo z cihel palenych. Oboje stoji a vydrzi to dlouho stat (mame barak z roku 1792). Ale casem vas to zacne omezovat. Tipickym ukazem je, ze chybi ORM model v drupalovi, ktery by umoznil oddelit databazi od modulu, tim by se vyresil problem s nizkou podporou PostgrSQL, dokonce by tato vrstva mohla umoznovat pripojeni k jinym databazim. (Samozrejme ze ORM modle chybi protoze, Drupal nema objekty :)) Prave diky tomu muze jeden modul poskodit data druhemu modulu, protoze modul ma pristup kamkoli do databaze, prave protoze k ni pristupuje primo.

Avatar

Autor komentáře: Igorik Krutak

Datum vložení: 6.10.2006 19:34:12

skvely clanok. priznam sa, s category a views sa iba pomaly zblizujem, su to hodne komplexne veci. Co sa tyka dalsich modulov, na www.somvprahe.sk ich je v sucasnosti asi 90, tak som presvedceny ze vam viem nejake odporucit. - Mailhandler - nebavi vas pisat clanky cez web? aktivujte si mailhandler, nastavte si mailovu adresu napr pridajclanok@adresavasejposty.cz a poslite si mail. system na zaklada emailu z ktoreho to bolo odoslane, vas najde v databaze a prideli vasmi nicku autorstvo. -advanced user - nemusite editovat/mazat rucne kazdeho usera, prida vam to zalozku pre filtrovanei userov a nasledne zasielanie mailov alebo mazanie vyfiltrovanych uzivatelov -masquerade - maskarada, jednoducho sa prepnete ako admin za vyvoleneho uzivatela a vidite site a dostupne moznosti pre daneho uzivatela (nemusite sa odhlasovat a prihlasovat pod inym, testovacim kontom) -live_discussions - imho lepsie ako block s komentarmi. prida vam block kde ukazuje posledne komentovane clanky aj s poctom komentarov -send - umoznuje poslat clanok alebo excerpt clanku mailom kamaratom -simplenews - umoznuje zaregistrovanym a /alebo anonymnym uzivatelom prihlasit sa do vaseho newslettra -administration - administracia drupalu je imho hrozne neprehladna, tento modul vam vsetky odkazy rozdeli do logickych celkov ako content management, style & layout, users & groups a uzasne zjednodusi administraciu webu -service_links - umoznuje pridavat clanky z vaseho webu ako "social bookmarks" do del.icio.us, digg, reddit, ale mozete si pridat vlastne - linkuj.cz, jagg.cz, vybrali.sme.sk atd -event - prida do systemu novy node type - event, a umozni vam pridavat akcie s datumami na vas web, + zobrazi block s najblizsimi akciami -feedback - umozni navstevnikom vam napisat pomocou formulara -invite - umozni vasim navstevnikom posielat svojim znamym pozvanky z vasho webu s preddefinovanym teztom (aby sa k vam prisli pozriet), a sledovat ci sa uz zaregistrovali) no a dalo by sa pokracovat este dlho. :) predpokladam ze este autor napise par clankov o svojich oblubenych moduloch.

Avatar

Autor komentáře: zlinman

Datum vložení: 16.10.2006 10:23:00

Raději než administration používám http://drupal.org/project/adminmenu_dhtml

Avatar

Autor komentáře: Igorik Krutak

Datum vložení: 7.10.2006 12:46:06

v clanku sa pri vytvarani vlastneho obsahu nespomina modul flexinode. Je CCK nieco ako "novsia/vyspelejsia" nahrada Flexinode, alebo ako to vlastne je? Diky

Avatar

Autor komentáře: Borek Bernard

Datum vložení: 7.10.2006 13:37:15

Dobrý den, Flexinode je více méně překonanou záležitostí. Tento modul svého času vzniknul jako "proof of concept" a nebyl zamýšlen k masovému použití. CCK byl na druhou stranu od začátku budován tak, aby mohl být časem přidán do standardní distribuce, a spíše než na prezentační stránku věci se zaměřuje na sémantiku obsahu (flexinode např. s vloženým obsahem pracuje jako s atomickou jednotkou, zatímco CCK jednotku obsahu vnímá jako množinu polí, což je správnější). Dnes je tedy situace jednoznačná: flexinode nepoužívejte, zvolte CCK.

Avatar

Autor komentáře: Havran

Datum vložení: 7.10.2006 15:50:17

Pokial som spravne pochopil DRUPAL 5 uz obsahuje funkcnost, ktora nahradza (zastarale) moduly page a story (adresare pre tieto moduly su prazdne). V DRUPAL 5 je priamo mozne vytvorit nove typy obsahu, ktore su v zaklade ekvivalentom typu page. Predpokladam ze myslienka je taka aby sa dali nove vytvorene typy rozsirovat o dalsie polia pomocou modulov (podobne ako CCK).

Avatar

Autor komentáře: Borek Bernard

Datum vložení: 7.10.2006 15:54:50

O Drupal 5 jsem se zatím do detailu nezajímal, ale v něm by už měla být funkčnost CCK integrována v jádru, takže mi nezbývá než souhlasit.

Avatar

Autor komentáře: Toni

Datum vložení: 25.1.2007 18:29:19

CCk + Contemplate je přesně to, co jsem hledal, nicméně nějak nemůžu najít, kde (a jak) se ta šablona vyrábí a přiřazuje jednotlivým typům obsahu. Poradí někdo?

Avatar

Autor komentáře: Toni

Datum vložení: 25.1.2007 18:42:06

omlouvám se, už jsem zjistil, že se to dá najít pod administrací typů obsahu

Avatar

Autor komentáře: Natali

Datum vložení: 30.9.2007 23:06:28

Dobry den, moc mi pomohl vas clanek, hledala jsem presne fnkcnost modulu CCK a Views. Mam vsak problem, ktery nejsem schopna vyresit. Snazim se delat seznam kontaktu, ktere jsou v tabulce a po nakliknuti na jmeno se objevi podrobne informace o danem cloveku. Pridavani jednoho kontaktu jsem vyresila pomoci noveho obsahu Clovek (vytvoreneho pomoci CCK postupnem pridavanim poli). A prehledovou tabulku pomoci views. Stalo se mi ale, ze se mi zobrazuje mnoho prazdnych radku v tabulce a pak teprve validne vyplnene kontakty. Netusim take, jak udelat (jak je to ve vasem prispevku) aby se vypisovane pole v tabulce (ve views) chovalo jako odkaz na standardni (plny) vypis kontaktu. Velmi dekuji za radu a doufam, ze jsem se vyjadrila jasne.

Avatar

Autor komentáře: Borek

Datum vložení: 1.10.2007 10:00:54

Dobry den, nejake uzivatelske forum o Drupalu (drupal.org, drupal.cz) by asi bylo lepsim mistem na takovyto dotaz, ale pokusim se ve strucnosti odpovedet. 1) Pokud se vam v danem pohledu zobrazuji prazdne radky, tedy specialni pripad spatnych radku, patrne mate nekde chybu v definici pohledu. Bez dodatecnych informaci nemohu rict vic, ale byt vami, prosel bych si definici pohledu pole po poli a koukal bych, jestli nekde neni neco spatne. 2) Pokud potrebujete nejak upravit urcite pole v danem pohledu (napr. pridat link, jak jste psala), mel by vam pomoci modul contemplate zmineny v clanku. Borek

Avatar

Autor komentáře: Natali

Datum vložení: 1.10.2007 22:13:40

Hezky den! Urcite mate pravdu, ze nekde je misto, kde by tento dotaz zapadl lepe. Vzdy se snazim dlouho googlit a snazim se najid odpoved sama, nez se zeptam a zde mi prisel clanek nakonecm nejblize dotazu :). 1) zkousela jsem, neuspela, nakonec jsem to vyresila (prozatimne), ze nastavim prazdne pole na neco "neco_co_se_nevyskytne" a pak tento tyto radky nevypisuji. 2) contemplate pouzivam pro prizpusobeni vzhledu osoby (jeho detailu, kdy je 1 osoba na stranku) ale nevim, jak bych upravila tabulku, kdy je 20 kontaktu na strance (diky views). Tj. mam hrubou predstavu, jak pouzit views i contemplate, ale nevim, jak skloubit jejich funkcnost dohromady a zda to jde. dekuji za radu

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz