Starší komentáře ke článku: E-Java: Certifikát a jeho ověření

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz

Avatar

Autor komentáře: Mirek

Datum vložení: 20.11.2007 15:42:07

Tak se musím přiznat, že po přečtení tohoto článku, už mi nezbývá nic jiného, než smeknout před dovednostmi Lucie. Ať jsem od ní četl cokoliv, tak vždy to bylo super a hlavně "o něčem". Nevím sice o čem chce psát příště, ale mám jeden typ: S certifikáty bezprostředně souvisejí časová razítka, neboť platnost samotného podpisu končí se dnem platnosti certifikátu, vydaného k privátnímu klíči, s nímž jsme podepsali nějaká data. A tak můžeme mít neplatný podpis třeba už druhý den po podpisu. Proto je nutné podpisy razítkovat, a aby to nebylo tak jednoduché, tak i časovému razítku jednoho dne vyprší platnost, a tak nezbývá nic jiného, než jej také včas přerazítkovat. Myslím si, že by razítkování podpisů mohlo Lucii posloužit jako další námět na senzační článek. Nebo se snad pletu?

Avatar

Autor komentáře: dubak

Datum vložení: 20.11.2007 17:18:07

Platnosť samotného podpisu samozrejme nekončí s platnosťou certifikátu - prečo by mala? Časovému razítku nikdy nekončí "platnost". Prerazítkovanie? To je čo? Skúste si niečo k tomu naštudovať :-)

Avatar

Autor komentáře: Ludek

Datum vložení: 21.11.2007 12:38:21

Třeba proto, že po ukončení platnosti certifikátu nemá jeho držitel nadále povinnost (obvykle) střežit privátní klíč a to ani časová autorita. Rovněž může být problematické slábnutí kryptoalgoritmů použitých ke generování razítka. A přerazítkování je zcela standaqrdní postup, jak tuto situaci řešit. Více ke studiu http://www.ietf.org/rfc/rfc3126.txt třeba kapitola 4.4.1

Avatar

Autor komentáře: ferko

Datum vložení: 22.11.2007 16:20:30

Napr. ked budem overovat podpis po roku od jeho vytvorenia a certifikat uz nebude platny, neviem preco by nemal byt platny podpis, ked v case jeho vytvorenia bol certifikat platny. Prave na to sluzia casove razitka, na zaklade ktorych sa da dokazat, ze v case vytvorenia podpisu bol certifikat platny (neskoncila mu platnost ani nebol predcasne revoknuty z nejakeho dovodu). Sluzbu casovych peciatok obycajne poskytuje CA (moze/nemusi), kedze aj razitka musia byt nejako zarucene.

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz