Starší komentáře ke článku: EJB 2.x - analýza problémovej domény 1.

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz

Avatar

Autor komentáře: Pol

Datum vložení: 8.2.2005 9:41:27

Diky za zajimavy serial. Prave prochazim obdobim studia EJB i UML, takze jsem rad ze autor se zameruje na obe tyto technologie. Mel bych 2 poznamky (dotazy) 1) v popise use case "Create an auction" se vyskytuje veta: "Môže ísť o parametre typu vyvolávacej ceny, výšky minimálneho prihodenia, času a dátumu začatia a ukončenia dražby a podobne" To trochu nekoresponduje s mymi dosavadnimi informacemi o pravidlech popisu use casu, ktere rikaji ze popis my mel byt co nejvice konkretni a zahrnovat v sobe vsechny pozadavky, nebot z informaci v popisu maji vzejit kandidati na tridy a atributy trid. Takze se mi moc nelibi spojeni "a podobne", ktere bych radeji nahradil konkretnim vyctem vsech parametru. 2) S EJB teprve zacinam, ale dostal jsem doporuceni se jiz radeji zamerit rovnou na EJB3, ktere ma udajne prinest mnoha zjednoduseni. Presne nevim nakolik jsou obe specifikace rozdilne, proto se chci zeptat, zda si myslite, zda je pro zacatecnika vhodne studovat EJB2.x, kdyz je udajne na spadnuti trojkova verze ? A taky zda budou v serialu zmineny mista, ktere by se ve trojkove verzi resily jinak ? Diky za odpoved a preji hodne elanu do dalsich dilu.

Avatar

Autor komentáře: Autor

Datum vložení: 8.2.2005 11:09:21

[i]1) v popise use case "Create an auction" se vyskytuje veta:[/i] Samozrejme v pripade, ze by tento serial bol zamerany na UML ako take, mate 100% pravdu. V tom pripade je treba striktne vymenovat jednotlive parametre. Lenze tento serial je o architekture EJB 2.x. a uvodne pasaze v ktorych vyuzivam aj UML su urcene na oboznamenie s problematikou ... Takze vasu pripomienku kazdopadne beriem. [i]EJB 3:[/i] Tato nastupnicka technologia je stale vo vyvoji a nic vam nebrani zacat sa s nou oboznamovat. Bohuzial ja osobne zatial neprejdem na tuto novinku a nejaky cas potrva kym tak urobime. Rovnako serial ako taky je zamerany na EJB 2.x. Takze zalezi jedine na vas ako sa rozhodnete.

Avatar

Autor komentáře: mcfisto

Datum vložení: 8.2.2005 13:28:52

No, pravda je, ze specifikace EJB 3.0 je ve fazi Early Draft. EJB 2.x je sice soucasnost, bohuzel jejich design je proste "prasacky" a vhodne pouzit ho umi mozna nekolik opravdovych J2EE guru. EJB 3.0 vychazi ze skutecnych pozadavku programatoru. Jeho implementace napr. od JBosse je uz relativne funkcni a pouzitelna. Cele je to postavene na Hibernate (ktere v drtive vetsine pripadu EJB 2.x v klidu strci do kapsy). No a ti jsem tedy chtel rict, ze pokud clovek s EJB zacina, spis bych zacal s EJB 3.0, ktere jsou proste boziiiiii ;-)

Avatar

Autor komentáře: lamka

Datum vložení: 9.2.2005 8:24:03

boží, boží... ale je na to EJB 3 nějaká literatura?

Avatar

Autor komentáře: StrasneMudry

Datum vložení: 9.2.2005 11:16:05

http://www.caucho.com/resin-3.0/ejb3/tutorial/index.xtp http://jcp.org/en/jsr/detail?id=220

Avatar

Autor komentáře: Jirka Hradil

Datum vložení: 10.2.2005 17:24:49

EJB 2.x nejsou prasacke, pokud pochopite, jak vlastne funguji, PROC jsou tak navrzeny a co v ramci teto implementace umoznuji. Specifikace 3.0 neni na poradu dne, nyni je aktivni a pouzivana specifikace 2.0 a 2.1 (viz. napriklad aktualni certifikace SCBCD u Sunu) a potrva jeste minimalne rok, nez bude 3.0 vubec pouzivana na strane klientu. Ne jako hracka, ale jako technologie v produkcnim prostredi. Hibernate je pekna technologie, urcite, ale s tvrzenim, "strci EJB do kapsy" se muzete jiz zahrabat, pokud neuvedete presne CO a V JAKEM KONTEXTU ;).

Avatar

Autor komentáře: mcfisto

Datum vložení: 10.2.2005 18:28:14

Zahrabat se klidne pujdu, ale az po Vas. Zamerne jsem pouzil slovni obrat 'v drtive vetsine pripadu ...'. No ale pokud se vratim v diskusi: dovolim si tvrdit, ze o EJBckach (2.x) vim docela dost a presto nebo prave proto si myslim, ze jejich pouziti je velice "tezkopadne"!

Avatar

Autor komentáře: Jirka Hradil

Datum vložení: 11.2.2005 0:44:57

Co konkretne vam na EJB pripadne tezkopadne?

Avatar

Autor komentáře: mcfisto

Datum vložení: 11.2.2005 16:36:49

Vadi mi napr. ze pro jeden jedinej objektik musim nadefinovat spoutstu interfacu (home, remote/local ...). Ano, takovy XDoclet to vygeneruje za me, ale EJB3 s anotacema je proste boziii! Dale se zde na jednom miste (bean objekt) nechutne mixuji jak abstraktni veci (objekty) tak SQL dotazy. Pokud pouzivas CMP, tak je to zase nekde uuuplne venku z aplikace. Ano, pokud je to vhodne navrzeno, da se to oddelit, ale primarne se to tak "ma" pouzivat (napr. v tutorialu k J2ee). Opet predhodim anotace v EJB3. Tagze asi tak.

Avatar

Autor komentáře: Jirka Hradil

Datum vložení: 11.2.2005 1:06:32

Jinak se omlouvam za "zahrabani", neberte si to prosim osobne, nebylo to tak mysleno. Jen je treba zminit, pro co konkretne vam EJB nevyhovuji a pak v tom budeme mit jasno :) Diky

Avatar

Autor komentáře: Jirka Hradil

Datum vložení: 10.2.2005 17:26:31

Velmi pekna serie clanku, jen tak dal.

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz