Starší komentáře ke článku: freehry.cz

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz

Avatar

Autor komentáře: Lukáš Mačí

Datum vložení: 29.9.2003 8:44:00

Konečně pěkné ráno s kritikou webu. To tu nebývá často, většinou odcházím znechucen další slátaninou, ale tohle se mi líbí. Graficky pěkné (Keen je můj oblíbenec :-)), kódově celkem taky, funkční na první pokus snad taky. Jenom bych zapracoval na konstrukcích typu
[div class="noprint"]
[div id="pata"]
[/div]
[/div]
Jestli je v tom nějaký hlubší smysl jsem nezkoumal, ale stačilo by přeci patě v CSS pro tisk nastavit display: none a bylo by, ne? To samé se tam opakuje i v jiných situacích.
Nemluvě o tom, že tiskovou verzi bych malinko taky doladil. Na první pohled třeba na úvodní stránce chybí nadpis, atd.
Jediné, co mě opravdu mrzí a za co autor asi nemůže, že reklama kazí validitu stránky. A to není problém jen freehry.cz Myslím, že by společnosti s reklamními bannery měli trochu zapracovat na čistotě jejich kódu, protože někdy to je opravdu slátanina...
Freehry.cz se mě takhle na zkouknutí při pondělku opravdu potěšily!

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 29.9.2003 11:46:04

Pokud jde o reklamu, pak invalidita kódů není problémem společností, které ji provozují. Například Interval si kódy sám upravil pro své potřeby, nechal si je schválit a vše je v pohodě ;-)

Avatar

Autor komentáře: Lukáš Mačí

Datum vložení: 29.9.2003 12:01:29

No, přes reklamu nejsem odborník, ale už jsem se párkrát setkal s tím, že se do stránky měla vložit pouze něco jako značka "Tady bude reklama" a reklamní systém si tam svůj kód vložil sám. U některých druhů freehostingů je např. možnost si jen v administraci vybrat, zda bude reklama nahoře na stránce nebo dole na stránce...
Ale já Vám pane Málku věřím, že se to u seriózních reklamních společností upravit dá a pak záleží jen na autorovi, jak se toho zhostí. Interval je toho dobrým příkladem. :-)

Avatar

Autor komentáře: Vita

Datum vložení: 29.9.2003 12:25:24

Ale on neni zadny problem ten kod upravit tak aby validni byl a te spolecnosti je to jedno - oni vam davaji jen vzor - dulezite je volani spravnych souboru.

Nebo si snad myslite ze vsichni ti kteri maji ve svych strankach validne toplist ci addbanner a spol. si to nechavaji schvalovat? ;)

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 29.9.2003 12:51:23

Čistě teoreticky je kód reklamní nebo jiné podobné služby součástí této služby, takže případné úpravy jsou v rozporu se smlouvou, kterou s provozovatelem služby uzavíráte. V případě nějakých auditových systémů by neoprávněná úprava kódu mohla být brána jako pokus o podvod, což by mohlo vést k vyloučení ze služby ;-)

Avatar

Autor komentáře: Bořek

Datum vložení: 29.9.2003 15:07:59

Vzácný příklad tak jak se to má je např. u WZ.CZ. Tam si člověk může vybrat, jestli zvolí validní banner nebo ne (taky se tam vkládá něco jako "Tady bude reklama"). A pokud se zvolí "Tady bude reklama - Strict", vyleze kód validní i pod XHTML 1.1 a to já rád :-)
Ale je pravda, že se muselo na Admina tlačit, aby něco takovýho konečně udělal ;-)

Avatar

Autor komentáře: Ondra

Datum vložení: 1.10.2003 18:35:11

Tak tak, sam jsem do adminoj wz rek, jestli bych nemoch reklamni kod poupravit aby prošel aspon HTML 4.01 Strict, a on byl dost vstricnej. Predelal to podle myho vzoru sam vsem. Ale ze by ho nekdo prekecal aby to bylo i YHTML Strict? Fakt? Tak to je super.

Avatar

Autor komentáře: Emo

Datum vložení: 30.9.2003 1:52:24

Nektere sluzby to maji primo uvedene v podminkach. Napr. reklamni system, ktery pouzivam na <a href='http://horoskop.emo-cz.net' target='_blank'>http://horoskop.emo-cz.net</a> , ma v podminkach toto:
"Je zakázáno jakkoliv pozměňovat HTML kódy reklamních bannerů bez předchozího souhlasu správce služby."
Tak jsem kod zmenil, mailnul jsem jim link, prisla odpoved, ze je to v poradku a je to :o)

Avatar

Autor komentáře: Tomáš Pečiva

Datum vložení: 29.9.2003 14:00:57

kod toplistu jsem si musel upravit, aby prolezl validatorem a nikoho jsem se na nic neptal, dulezite je spravne nalinkovat soubory a ten jejich javascript zapsat tak, jak se ma.
Dokonce jsem to cele opravene a fungujici v XHTML tem joudum z toplistu poslal, aby se s tim ostatni nemuseli parat, ...no myslim, ze to stejne neupravili a porad jim tam leze ta jejich slatanina :(

Avatar

Autor komentáře: Vita

Datum vložení: 29.9.2003 16:21:33

Jestli si myslite ze prave vy jste ten jedinecny, rad bych vas vyvedl z omylu. Toplist xhtml 1.1 valid kod obdrzel minimalne od 20 lidi ktere znam vc. me, z cehoz lze usoudit ze tech kteri to udelali bude podstatne vice neb zajiste neznam cele osazenstvo republiky :).

Evidentne je jim to u paty.

Avatar

Autor komentáře: Jirka

Datum vložení: 30.9.2003 14:01:06

a moch bych poprosti o uvedení té validní verze, někdo už ji tu psal ale nějak ji nemůžu najít, a přijde mi zbytečné to opravovat když už to někdo udělal.

Díky

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 30.9.2003 14:12:44

A validní verze <I>čeho</I> a <I>podle čeho</I>? Pokud chcete XHTML 1.0 Strict kód pro TOPList nebo Navrcholu, tak si stačí otevřít zdrojový kód stránek Intervalu, najdete to v patičce ;-)

Avatar

Autor komentáře: Vita

Datum vložení: 1.10.2003 11:53:05

No to je prave ono... ze i kdyz priklad jak to validne udelat je dnes na kazdem blogu a u vetsiny neignorantu ale ty pseudosluzby si stale vystaci i s tim bastlem prestoze bych rekl ze treba takovy toplist dostava mail s validnim xhtml 1.1 kodem kazde dva dny.

Mozna na to uz taky maji anti-spam filtr.

Avatar

Autor komentáře: Vita

Datum vložení: 29.9.2003 12:26:10

Neosetrene vstupy, neosetrene hledani. Opet jsem dostal stranku s fialovym pozadim a ruzovymi odkazy :) pomoci tagu style v hledani.

Avatar

Autor komentáře: Jiří Novák

Datum vložení: 29.9.2003 15:23:05

Já bych jenom rád upozornil, že něco jako omezení HTML elementů zdaleka nestačí k tomu, aby to bylo pořádně zabezpečený - nejen proti manipulaci např. s DB, ale i proti rozhození layoutu nebo proti "návštěvníkům" posílajícím příspěvek za příspěvkem atp. - resp. by to mělo být i obecně "blbuvzdorný" (ostatně na Vámi zmíněné stačí jedna řádka v PHP, ale to by nemělo být všechno). Sám v Knize návštěv používám min. několik dalších vlastních funkcí, které BTW nejdou rozhodně řešit interními funkcemi v PHP.

Avatar

Autor komentáře: Mira

Datum vložení: 29.9.2003 20:03:26

Napriklad?

Avatar

Autor komentáře: Jiří Novák

Datum vložení: 29.9.2003 21:31:16

Např.:
<a href='http://forum.builder.cz/read.php?f=15&i=8654&t=8652' target='_blank'>http://forum.builder.cz/read.php?f=15&i=8654&t=8652</a>

Avatar

Autor komentáře: Michal Tuláček

Datum vložení: 30.9.2003 16:48:03

hmm.. jo to osetreni na styl by tam melo byt :) ale to PHP to nepusti, protoze to nikde pres eval neprojede a z promenne jinak kod nespustite (doufam :))... a ze se o to pokusilo vice lidi... je pak zajimave si cist ty chabe pokusy typu:

phpinfo();

echo $password;

echo $username;

exit;

apod...

Avatar

Autor komentáře: Michal Tuláček

Datum vložení: 1.10.2003 22:08:29

Melo by to byt opravene.. zkuste najit vic takovych chyb, konstruktivni kritika je vitana...

Avatar

Autor komentáře: Plaváček

Datum vložení: 30.9.2003 19:31:07

Vítám vás všechny po mém návratu z dovolené. Upřesním jenom, že jsem díky jednomu ze zdejších kritiků navštívil překrásný řecký ostrov, postižený ovšem zemětřesením. Zaplaťbůh se to stalo dříve, než jsem se stal jeho dočasným obyvatelem. Nicméně, a to je informace tak trochu mimo talíř (mísu doma nemáme, neb má drahá polovička usoudila, že velký talíř podporuje nezřízenou žravost a všechno nadměrné nádobí věnovala bezdomovcům), to do této rubriky nepatří.

Zpět k vážné práci. Z pohledu mě, jako samozvaného a poslední dobou vcelku slušně placeného webdesignéra, mi celý kritizovaný web vzdáleně připomněl hojně navštěvovaný Bonusweb (pro neznalé - <a href='http://www.bonusweb.cz)' target='_blank'>http://www.bonusweb.cz)</a>. Ale kdo ví, možná to byl tvůrcův záměr. Každopádně, a to je třeba hodnotit kladně, všechno nabízené je snadno, lehce a pochopitelně dostupné. Díky zvládnuté navigaci člověk netápe a nebloudí.

Zprzněn není ani český jazyk. Pravda, nehledal jsem důkladně, ale zhůvěřilosti typu "by jste nehledali" jsem nenašel a do očí bijící pravopisné dloubáky se na úvodní stránce také nenašly. Chvála bohu a Jiráskovi.

Letmým pohledem do zdrojového kódu jsem zjistil, že autor (nebo autoři) webu něco málo ví o CSS a to je bodík k dobru. Přesto ale si dovolím malé dloubnutí. Toto:

<img src="./img/top5.gif" width="0" height="0" border="0" alt="top5" align="middle" id="image-top5" />

Není to zbytečný zápis? Ačkoliv ve zvoleném DTD je to zápis validní, mám dotaz. Když width je nula, height je nula a border je taky nula, ale align je middle, k čemu vlastně slouží? Tož hoši, povězte, k čemu tam ten obrázek vlastně je, ha? Rád se nechám poučit.

Téma samotné je fajn a zdá se kvalitně zpracované, přinejmenším je znát, že tvůrci webu pravděpodobně každou z her vyzkoušeli, aby o ní mohli napsat. Doufám, že to není jen můj dojem a že nekradou :)

Chválím s malou výhradou zmíněnou hned v úvodu mé minirecenze. Design je více či méně obšlehnutý od Bonuswebu (ten mimochodem také není zrovna originální, tuším, že jsem ho už někde viděl).

Ale budiž, proti tomu, co se v této sekci Intervalu občas objeví je kritizovaný web nesporným krokem vpřed. Budiž to tvůrcům připočteno k dobru. Dávám čtyři hvězdičky z pěti možných. Víc než pět dát nemůžu, musíme počkat, až se dohrabeme do Evropské unie. Tam jsou možnosti neomezené.

Přeji krásný večer.Avatar

Autor komentáře: Michal Tuláček

Datum vložení: 1.10.2003 22:12:21

<img src="./img/top5.gif" width="0" height="0" border="0" alt="top5" align="middle" id="image-top5" />

::>>>

Tak ono to tam je kvuli tomu, ze jsem premyslel jak tyto nepodstatne obrazky skryt pred navstevniky, kterym spadne CSS a jedou jen na textovy rezim... a reseni jsem se dozvedel az po nakodeni FH... :)

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz