Starší komentáře ke článku: grk.cz

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz

Avatar

Autor komentáře: Marix

Datum vložení: 17.2.2006 1:40:04

Za sebe - dobra poctiva prace (pravda nezkoumal jsem stranky do detailu). Snad jen ten design. Trochu vic grafickeho citeni by tomuto, rekl bych celkem kvalitnimu webu, rozhodne sluselo.

Avatar

Autor komentáře: Marix

Datum vložení: 17.2.2006 1:55:29

tak jeste doplnuji ... 1) nesedi mi odkazy z leveho na stranky s naprosto odlisnym charakterem (napr. ty zmeny v rozvrhu) - bud je zakomponujte do stavajiciho designu nebo otvirejte do nove stranky, kazdopadne jak je to nyni to uzivatele zmate (vim, ze o tom pisete v Prohlaseni o pristupnosti, ale lepsi s tim neco udelat) 2) zvetsovani/zmensovani pisma v IE sice funguje, ale je celkem nepouzitelny (pouzivejte % ne em) ale stale to nemeni muj predchozi nazor :)

Avatar

Autor komentáře: zdenek

Datum vložení: 26.2.2006 22:10:19

2) To si snad z nás děláte legraci, nebo ne?

Avatar

Autor komentáře: David Svoboda

Datum vložení: 17.2.2006 13:46:16

Dobry den, patkove pismo (napriklad Times) se z obrazovky spatne cte. Pro web se vyhradne pouziva pismo bezpatkove (napriklad Arial, verdana, Tahoma ci nejaky jiny sans-serifovy font). Primlouval bych se za tuto zmenu do pezpatkoveho provedeni. Dekuji

Avatar

Autor komentáře: Tom aka eoan

Datum vložení: 17.2.2006 15:12:10

Opravdu se Vám špatně čte Times (zde konkrétně Georgia, která je i obecně na webu používanější), nebo jste si to někde přečetl? Uznávám, že pro začátečníka jsou obecné poučky důležitým vodítkem. Profesionál by ale měl zapojit více vlastní zkušenosti a citu a v každém individuálním případě se řídit především jimi. Slovo "výhradně" zde zavání demagogií a popíráním vlastního uvažování. (V tomto konkrétním případě se zkuste podívat například na cssvault.com a porovnat písma použitá na tam prezentovaných webech a jejich čitelnost.)

Avatar

Autor komentáře: rony

Datum vložení: 22.2.2006 9:55:36

To, co tvrdite je nezmysel. Slovo 'vyhradne' je samozrejme nezmysel. Pri citatelnosti textu zohravaju rolu tolke faktory, ze "patkovost" a "bezpatkovost" je popri nich iba detail. Povedal by som to takto: pri patkovom pisme hrozi omnoho rychlejsie, ze neskuseny autor to pokazi pri nastavovani inych parametrov sadzby a text sa stane obtiaznejsie citatelnym. Vo vseobecnosti ste sa iba pokusili vypapagajovat zjednodusenu radu zaciatocnikom. A ta rada znie: radsej pouzite bezpatkove pismo ako patkove. Dokazal by som Vam totiz uviest niekolko jednoduchych prikladov, kedy citatelnosti nepomoze ani bezpatkove pismo :-)

Avatar

Autor komentáře: naluc

Datum vložení: 17.2.2006 14:15:10

Pěkný web, po delší době se zde objevil web, který mě donutil něco napsat :) Hezky volené barvy a typograficky taky ok. Něco maličkostí, nad kterými bych se zamyslel: - obrázek v hlavičce hezky sedí jen na levém okraji stránky, přechod do světlé barvy na ostatních okrajích už není tak estetický. Vím, že s tím obrázkem je to boj, ale zkuste to nějak vymyslet. Přechod zde působí až moc lacině. - na úvodní straně se opakuje ten samý obrázek i v textu. Nevím, jak to působí na ostatní návštěvníky, ale ve mně to vyvolává dojem, že nemáte jiný obrázek (tedy negativní dojem) ;) - stín v obrázku v hlavičce bych já osobně udělal jemnější a zároveň bych ho přidal i na tu buřinku. - hlavička je sice klikací, ale v Maxthonu (IE) se mi nezobrazí kurzor ruky. Opera i Mozilla ok. - linka mezi obsahem stránky a menu vyčnívá nad boxy s nadpisem menu a stránky, možná by byla hezčí zarovnaná? - box s nadpisem stránky je vyšší, než boxy s nadpisy v menu, vzhledem k jejich shodné barvě to podle mě ruší. Menu samo o sobě je řešeno dobře, nadpis stránky též, ale takle dohromady ... Teď mě nenapadá, jak bych to řešil. - nadpisy h3 mají stejný margin nahoře i dole, možná by bylo lepší udělat dole o něco menší (poloviční?), abyste tak lépe vizuálně odlišil, že nadpis patří k textu pod ním. - tlačítko hledat bych odlišil od inputu, udělal bych ho více výrazným. - tisková verze nemá žádný nadpis, myslím, že text h1 by se na začátek stránky hodil - u "Seznamu akcí" by to chtělo klikací i obrázek, nejen jeho popis. - maličkost na konec: pomlčka v intervalu dvou čísel se píše bez mezery a jako – (historie, copyright) To bude po zběžném prohlédnutí vše ;)

Avatar

Autor komentáře: Tom aka eoan

Datum vložení: 17.2.2006 15:16:38

Ještě doplnění k té tiskové verzi, odkaz na tiskový styl je skoro zbytečný, stačilo by upozornění ve smyslu, že stránka je připravena k tisku (tiskový styl stejně máte vyřešen).

Avatar

Autor komentáře: Petr Bílý (Cob)

Datum vložení: 19.2.2006 20:28:24

Zdravím bývalé spolužáky z mého rodného ústavu. Jak zpětné koukám, napsal jsem zas slohovku. Snažím se i na svá díla dívat co nejkritičtěji, proto to neber nijak špatně. Tato verze stránek vypadá rozhodně lépe, než ta minulá, leč bych řekl, že původní, Tomův vzhled, byl asi nejlepší. Jak Tomův, tak tento design jsou velice střídmé, nic, co by zaujalo, žádný nápad, stěžejní myšlenka, či alespoň bravůrní ztvárnění jakéhosi "standardu", ale Tomova verze byla lépe barevně a i tvarově sladěna. Toto na mne působí dosti studeně, příliš se mi nelíbí nulové propojeni hlavičky, levého a pravého sloupce, zkrátka +- nulová integrita (můj osobní pohled, mám rád celistvé weby). Také na mne nepůsobí dobře nápis v hlavičce, to psací písmo se ke zbytku webu velmi, velmi nehodí. Když už, tak by to chtělo nějakou montáž do obrázku hlavičky, takto ořízlá budova mi tam příliš nezapadá, navíc na pravém okraji je dost nepříjemně kmen stromu, který ruší zamýšlený dojem. Krom toho se mi nezdá šťastné použít ten samý obrázek o pár cm níže na indexu. Ale jinak to není špatné, ikdyž si troufám říci, že to má nulovou šanci na titul "školní stránky roku", oproti verzi Toma, která tento titul před lety získala. Snad jsem pomohl a přeji mnoho zdaru nejen k maturitě.

Avatar

Autor komentáře: Jakub Janeček - autor

Datum vložení: 19.2.2006 22:54:31

Zdravím všechny, nejprve bych se rád omluvil, že jsem nereagoval dříve, ale byl jsem mimo a neměl jsem přístup k internetu. Všem moc děkuji za kritiku, chtěl bych se náš školní web tímto vylepšit. Čekal jsem velmi ostrou kritiku za design webu, protože si sám uvědomuji, že je nezajímavý a v hlavičce i asi velmi špatný, ale bohužel nejsem schopen s tím moc udělat. Sám nejsem grafik a moje grafické cítění není moc dobré a nikdo jiný na škole mi s tím není schopen pomoci (přeci jenom je to gymnázium a ne střední škola se zaměřením na počítače). Proto bych se rád zeptal Petra Bílého (Coba), zda-li by nechtěl pomoc svému rodnému ústavu se zlepšením stavu stránek (pokud by měl chuť)? Jsem velmi rád, že mě docela chválíte za kód stránek, piplal jsem ho téměř rok (pochopte, vývoj v jednom člověku, který má jiné starosti a neustále se tvorbu kvalitních www stránek učí, trvá velmi dlouho). [b]A teď již reakce na vaši kritiku[/b] To Marix: 1) Není možné tyto odlišné stránky zakomponovat do designu, protože jsou automaticky generované programem a každý den je aktualizuje zástupce. Řešení s otevíráním do nového okna jsem nezvolil, protože se nedoporučuje (otevření do nového okna by si měl volit uživatel). Jaký na to mají názor ostatní? 2) Mohu to opravit, ale měl jsem pocit, že em a % znamenají to samé, není to tak? To David Svoboda: Přemýšlel jsem o tom, jaké písmo zvolit a patkové mi přišlo k webu hezčí. Není problém ho změnit. Jaký na to mají názor ostatní? To naluc: S obrázkem v hlavičce jsou opravdu velké problémy, dva grafici to zkoušeli a ani jeden neuspěl, potřebovali bychom panoramatickou fotku, ale takovou bohužel nemáme a škola se dá dobře vyfotit pouze v určitém období, tudíž čekáme. A bohužel máte pravdu, jinou fotku školy opravdu nemáme! :( Boxy s nadpisy v menu bych nerad dělal větší, protože již tak je menu dost dlouhé, vypadá to opravdu tak špatně? Nadpis H1 obsahuje nápis Gymnázium F. M. Pelcla, proto jsem ho v tiskovém stylu skryl, myslíte opravdu, že by tam měl být? Ostatními vašimi náměty se pokusím co nejdřív zabývat. Ještě jednou všem děkuji a zkuste mi prosím konkrétněji poradit s mými dotazy.

Avatar

Autor komentáře: Petr Bílý (Cob)

Datum vložení: 19.2.2006 23:13:57

Aha, takze struktura stranek je primo vazana na nejakej program? To je skoda... Rad neco udelam, ale uvidim, jak bude cas, mam a budu mit ted dost prace. Nerikam ne, spis bych to ale videl nejak na prazdniny treba, snad o nich bude cas... Kazdopadne mi posli mail s infem, jaky jsou pozadavky, moznost atd...

Avatar

Autor komentáře: Jakub Janeček - autor

Datum vložení: 20.2.2006 14:51:28

Ne ne, struktura není vázána na žádný program (což bych spíše řekl, že je špatně, protože nějaký CMS by se hodil). Co se pomoci týče, tak to nespěchá, ale šlo by hlavně o hlavičku (tu stávající nahradit něčím mnohem lepším).

Avatar

Autor komentáře: zdenek

Datum vložení: 26.2.2006 22:31:35

Samozřejmě s tím písmem to máte správně, buď em nebo procenta nebo klíčová slova. Ale mám jednu zcela zásadní připomínku a divím se, že to nenapsal ještě nikdo přede mnou (asi kvalitní kritici na Intervalu vymírají). ÚVODNÍ stránka - proč odkaz na ni nemáte nahoře, tak jak se to dnes očekává (buď první položka v menu nebo logo) a je to někde dole v informativní sekci, která mě běžně nezajímá. Přišel jsem na to jenom náhodou, skrz kritiku a podrobnější zkoumání. Proč na stránce, která se designově liší nemáte odkaz Zpět? Budete se divit, ale ještě pořád existují uživatelé, kteří se s tímto tlačítkem v prohlížeči nekamarádí. Přiznám se, že na mě potom sekce o přístupnosti zapůsobila trochu divně.

Avatar

Autor komentáře: Jakub Janeček - autor

Datum vložení: 1.3.2006 19:02:00

Zdravím, hlavička je odkazem na úvodní stránku! Znova jsem na to koukal a bohužel v IE se nezobrazuje kurzor ruky, proto vás to asi zmátlo. Odkaz zpět tam není, protože to je automaticky generovaná stránka a tu já nemohu ovlivnit (nicméně se znovu zkusím zástupce zeptat, zda-li by s tím nešlo něco dělat). Sekce o přístupnosti možná zní divně, ale nevím, jak jinak bych to měl vyřešit. Celé stránky jsou přístupné až na pár detailů, které jako neprofesionál už nejsem schopen řešit. Každopádně děkuji za kritiku.

Avatar

Autor komentáře: Zdeněk

Datum vložení: 5.3.2006 17:48:10

A mohu se tedy zeptat, proč v pořád (zatím) nejrozšířenějším prohlížeči se to nezmění na očekávaný tvar a proč není zobrazován TITLE? V diskuzi se řešily takové "závažné" věci, jako drobnosti s obrázkem, ale že je 90% uživatelů mateno navigací, to nikomu nevadilo.

Avatar

Autor komentáře: Jakub Janeček - autor

Datum vložení: 6.3.2006 14:29:45

Nevím, proč se to v IE nezmění na požadovaný tvar, použil jsem řešení od Pixyho a vzhledem k tomu, že asi lepší neexistuje, tak jsem to moc netestoval. Title se mi i v IE zobrazuje.

Avatar

Autor komentáře: Jiří Krubner

Datum vložení: 4.3.2008 19:05:30

Takhle zasranej web jsem už dlouho neviděl. Co za hovado mohlo vymyslet takovou kravinu ?

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz