Starší komentáře ke článku: holidaytour.cz

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz

Avatar

Autor komentáře: mynameis

Datum vložení: 16.5.2005 0:45:00

k barvám se snad ani nebudu vyjadřovat:o) Já bych volil stránku třeba do zelené (či modré) která je v horním banneru. MENU - malé, špatně čitelné... TEXT - přidat vyšší řádkování a větší písmo. ADMIN - je potřeba odkaz, když se jedná o tak skrytou sekci? Co je tohle za "spojení" ../../ ? Všechno česky a najednou Links... ODKAZY v textu - odlišit - jsou nevýrazné. nelze to úplně zatratit, ale provedení je dost neštastné... soustředil bych se na výběr barev + čitelnější (větší text). Zkusil bych to provzdušnit paddingem.

Avatar

Autor komentáře: Gregor

Datum vložení: 16.5.2005 1:11:31

pripajam sa k nazoru linkovanie ../../ sa da pochopit ale ./ nechapem vobec! Dalej som nepochopil vyznam oboznamenia navstevnika s aktualnym kurzom CNB a s tym kto ma dnes meniny? je to fakt u takejto agentury nutne? favicon mi pripomina stopku iba oranzovu ;) zdrojovy kod je neprehladny necleneny chyba tomu semantika...

Avatar

Autor komentáře: Aleš (autor)

Datum vložení: 16.5.2005 16:11:48

Díky za názor, uznávám, že se barvy nemusí někomu zamlouvat. Jak jsem již uvedl, připravuje se možnost alternativního designu s možností volby barevných schémat uživatelem webu. Význam uvedení kurzovního lístku je jednak v oživení webu, jednak v tom, že začíná vznikat sekce se slovenskými objekty. Též máme platící zákazníky ze Slovenska, které bude jistě zajímat aktuální kurz. Některé zákazníky máme i z ostatních států Evropy. Uvedení datumu a svátků nepovažuji za velký prohřešek, naopak si myslím, že na návštěvníka aktuální datum působí jako kontrola, že má načtenou aktuální verzi stránky. A proč si při té příležitosti nepřipomenout, že má manželka svátek? To, že favikon připomíná stopku je dobře nebo špatně?

Avatar

Autor komentáře: Pavel (autor)

Datum vložení: 16.5.2005 16:32:38

Za linkování přes relativní cesty se omlouvám, původně to bylo proto, že na localhostu jsem měl tento projekt ve složce a relativní cesta byla nutná. A "./" se tvořilo z toho důvodu, že tyto cesty generuje PHP podle toho jaká je v adrese cesta. Nyní jsem to u odkazů a stylů/scriptů opravil jen na "/", ale rel. cesty vidím stále jako nejjednoduší řešení pro includování. S tím, že zdrojový kód je nepřehledný, souhlasím. Ale rád bych věděl, jak bych ho měl zpřehlednit. Vzhledem k tomu, že veškerý výstup jde přes PHP, není např.odsazení tabulátory možné. V sémantice dodržuji nadpisy a zvýraznění. Odstavce jsou dodrženy jen někde, spíše u novějších stránek.

Avatar

Autor komentáře: naluc

Datum vložení: 16.5.2005 22:05:08

[i]"Vzhledem k tomu, že veškerý výstup jde přes PHP, není např.odsazení tabulátory možné."[/i] Buď nechápu já a nebo neznáte "\t" ;)

Avatar

Autor komentáře: Pavel (autor)

Datum vložení: 17.5.2005 17:15:21

Odpověď naleznete zde: http://interval.cz/discussion-read.asp?disc=3870#story37058 - ve výstupu z PHP si nemužu kontrolovat každý příkaz echo, kolik tabulátorů tam mám.

Avatar

Autor komentáře: naluc

Datum vložení: 17.5.2005 18:42:34

Nemůžete a nebo nechcete? ;) Přehledný kód je vizitka autora, usnadňuje čtení, ale máte pravdu, jiný význam nemá. Tím myslím HTML kód, který je vidět, ale i PHP kód, jehož odsazení slouží hlavně pro lepší orientaci Vám. Někdo preferuje kód bez zbytečných white-space znaků, já osobně jsem pro pěkné HTML. Nechtěl bych, aby to vyznělo jako hloupá reklama, ale na www.blackpearl.cz si můžete prohlédnout můj kód a je z velké části generovaný právě přes "echo"... Je to práce navíc, ale nestojí to za to? :)

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 17.5.2005 19:38:27

Je to práce navíc a rozhodně to nestojí za to! Takzvaný "přehledný" kód je pozůstatkem z dob, kdy se výhradně statické HTML soubory psaly ručně a kdy každá mezera či řádek znamenaly změnu ve vizualizaci souboru. Byla to jen z nouze ctnost, protože neexistovaly nástroje pro efektivní práci s kódem a prohlížeče měly problémy se zpracováním souborů. Současná situace je přesně opačná. Není třeba kód pentlit nesmyslnými tabulátory a podobnými okrasami, naopak, kód by měl být co nejúspornější, bez bílých znaků. Kód je tady pro stroje, nikoli pro lidi - a ti lidé, kteří si ho chtějí prohlédnout, by si na to měli opatřit patřičný nástroj. (Jedním z nejlepších je český PSad ;-) Mimochodem, kdybyste někdy spolupracoval s větším počtem lidí na nějakém komplikovanějším projektu, zjistil byste, že generovat "přehledný" kód přímo z programu je prakticky nemožné. Zdrojový kód programu se podobnými snahami neúměrně rozrůstá, znepřehledňuje a ztrácí znovupoužitelnost. Jediný v praxi proveditelný způsob, jak v podobném případě zajistit "přehledný" kód, je prohnat každou vygenerovanou stránku purifikátorem. Což je absurdní nesmysl - zvyšuje se tím zátěž serveru, prodlužuje se reakční doba a zbytečně se nafukují soubory, což zase přetěžuje přenosový kanál. Každý nadbytečný bílý znak v (X)HTML souborech se mnohonásobně prodraží - zaplatí za něj provozovatel aplikace, majitel serveru, poskytovatel přenopsové kapacity, konzument stránky, ale dokonce i nezúčastněný uživatel internetu, který se musí uskromnit, aby někdo jiný mohl odnikud nikam přenést hromadu neužitečných bytů. Fascinuje mě, jak si kdekdo klidně mávne rukou nad "zbytečností" validních dokumentů nebo vůbec dodržování obecně závazných norem a zákonů, a přitom se nestydí ostatní kritizovat za to, že nemají kód formátovaný podle jeho sobeckých představ. I když ono to asi jde ruku v ruce, obojí je známka bezohlednosti a morálního primitivismu...

Avatar

Autor komentáře: Pachollini

Datum vložení: 4.6.2005 15:55:35

Věcně s Vámi naprosto souhlasím, pane Málku, ale zdá se mi, že dávat názory na validitu dokumentů do souvislosti s "morálním primitivismem" je přece jen poněkud přehnané.

Avatar

Autor komentáře: Pavel (autor)

Datum vložení: 16.5.2005 17:32:47

Mě se ty barvy celkem líbí, ikdyž je všechny vymýšlel Aleš. Za kritiku textu díky, už jsem jej zvětšil. Admin není skrytá sekce, je v ní volně dostupné počítadlo návštěv. O relativních cestách píši v reakci na následující příspěvek. Links jsou přepsány na Spřátelené weby. Odkazy bych odlišil, akorát nevím jak, co byste navrhoval?

Avatar

Autor komentáře: CI5

Datum vložení: 16.5.2005 3:37:52

V zadání stojí: [b]Použité technologie: XHTML, CSS, JavaScript, PHP, MySQL ???[/b] Tak proč je to v html 4?? A ta grafika je fakt dost obludná...

Avatar

Autor komentáře: Aleš (autor)

Datum vložení: 16.5.2005 15:54:00

Díky za kritiku a názor. Grafika měla působit naivním dojmem, uznávám, že pro někoho může být obludná. Časem přibyde možnost volby alternativního designu a barev... Co se týče uvedeného předmětu příspěvku, dovolím si pana autora naopak kritizovat já a to za použití poněkud silného výrazu "lhát". I laikovi musí být ze zdroj. kódu jasný standard HTML 4.01, jedná se tedy o pouhý překlep v zadání. Navíc je to zřejmě překlep redakce Intervalu neboť v zadávacím e-mailu jsem XHTML neuvedl. A i kdybych ho uvedl a záměrně, uniká mi účel podobného "lhaní". Jestliže se autor kritických slov soustřeďuje na takovéto malichernosti a na první pohled jisté překlepy a označuje je slovem "lhaní", působí to na mne dojmem "hledání mouchy za každou cenu". Nicméně díky za pozornost :-)

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 16.5.2005 16:02:31

Že šlo v případě "XHTML" o překlep v redakci, mohu potvrdit. Už jsem ho také napravil ;-)

Avatar

Autor komentáře: CI5

Datum vložení: 17.5.2005 20:34:36

[b]"hledání mouchy za každou cenu"[/b] ? No nezlobte se na mně, ale HTML 4.01 už taky neni žádná novinka. A rozdíl mezi HTML 4.01 a xhtml je celkem výrazný (ikdyž ho někdo možná ani netuší)... GRAFIKA (upřesnění): Myslím si, že grafika nepůsobí naivně, ale spíš trapně. Pokud Vám můžu poradit... zkuste třeba odstranit úplně ten hranatý modro-bílý objekt... bude to o dost lepší A na místo něj dát třeba nějaký prvek, který s sebou nese i informační hodnotu. KURZY ČNB: Prosím, odstraňte je. Vůbec, ale vůbec na takové stránky nepatří. Pokud za každou cenu chcete data z externího zdroje... zkuste třeba Meteopress - má celkem praktické počasí. Další připomínku mám k NEDOSTATEČNÉMU KONTRASTU písma k pozadí. Na úvodní stránce http://www.holidaytour.cz/ jsou oranžové odkazy na kraje "Střední Čechy (4) Český ráj (18) .... " zkuste to otestovat např. na http://www.sovavsiti.cz/kontrast/ a zadejte barva pozadí: f0ecdd barva písma: ff6600 Dostatečný kontrast? NE! Další moucha: To samé platí i na ostatních částech webu. např. na http://www.holidaytour.cz/nabidka/?kraj=n tmavo-žluto-zelený text na skoro stejném pozadí e6d8b5 a 827a37 je nepoužitelné Toť zatím vše :-)

Avatar

Autor komentáře: Aleš (autor)

Datum vložení: 17.5.2005 22:36:06

Neračte se zlobit Vy na mne, ale reagujete na něco, co jsem nikdy nenapsal. Netvrdil jsem, že HTML 4.01 je novinka a proto byl použit namísto XHTML. Konstatoval jsem pouze, že Váš výrok o lhaní je hledání much za každou cenu neboť i laik pozná že byl použit standard HTML 4.01 a proto kritizovat překlep v zadání je zbytečné. Otázka další je, zda bychom měli začít další "flame war" o tom co je výhodnější používat, zda HTML 4.01 neb XHTML. Ale do této polemiky se s Vámi nebudu pouštět, protože zde již jednou velmi obsáhlá byla. Vaší pozornosti doporučuji http://interval.cz/serial.asp?serial=91, hlavně pak článek Jiříko Koska. S použitím jeho závěrečných slov tedy konstatuji že neztrácíme čas snahou o publikování svých stránek v XHTML a Vám doporučuji nehádat se s ostatními, zda je lepší XHTML nebo HTML a ušetřený čas věnovat smysluplnější kritice webu. ad GRAFIKA: ten hranatý modrobílý objekt jsou zasněžené kopce v zimě, to zelené je louka s trávou a to žluté je slunce :-) ad KURZY ČNB: lituji, ale i přes Vaše prosby kurzy neodstraním. Důvodem uvedení je jak jsem již konstatoval to, že máme mnoho platících zákazníků ze Slovenska (též z některých dalších států Evropy) a Ti si rádi přečtou aktuální kurz. Je to i určité oživení stránky. Získávané informace z ČNB jsou navíc zcela zdarma. Informace o počasí z Meteopressu jsou docela drahá záležitost, pakliže nemáte na mysli zobrazování jejich 3 ikonek z titulní strany s aktuálním počasím na 3 dny, které často vídávám na různých webech a jsou většinou předmětem krádeže kódu. Takže, abych tento problém ještě doplnil, protože tuším, že namítnete, když máme platící zákazníky, že si můžeme zaplatit i info o počasí. Souhlasím s tím, že kurzy jsou na našem webu okrajová záležitost. Okrajová by byla i informace o počasí. V tomto případě dávám přednost tomu co je zdarma. ad NEDOSTATEČNÝ KONTRAST: jedna věc je test, druhá moje oko. Souhlasím, že kontrast je horší, není to ovšem žádná katastrofa. Mé oko nemá problém. Mimochodem, zkuste si na doporučovaném testu otestovat modré odkazy na bleděmodrém pozadí v tomto fóru... Díky za kritiku :-)

Avatar

Autor komentáře: CI5

Datum vložení: 20.5.2005 20:53:31

[b]Mé oko nemá problém.[/b] ?? A toto fórum není předmětem kritiky Vašeho webu. Odbíhání od Vaší prezentace ja trochu známkou toho že Vám došly argumenty. No.. jak chcete. Já Vám poradil zvětšit kontrast :-)

Avatar

Autor komentáře: Aleš (autor)

Datum vložení: 22.5.2005 17:40:57

Jistě, radu beru na vědomí a celkem souhlasím. Uvidíme jak se design vyvine dál. Po kritice našeho webu přinejmenším určitě přistoupíme ke změně barev. Navíc, jak jsme již uvedli, zřejmě přibyde možnost volby barevných schémat uživatelem.

Avatar

Autor komentáře: franta

Datum vložení: 16.5.2005 9:49:31

autoři se vydali dobrým směrem, ale jsou teprve na počátku svého díla ... výhrady: pevný layout - nevejde se do 1024x768 při zapnuté liště historie pevný layout - nepřežije jedno zvětšení písma - začne se hroutit proč se musí textová verze pouštět javascriptem?? "nahuštěný text" - již přede mnou někdo kritizoval nabídka Silvestr 2004-2005 - je na který rok? není již trochu "prošlá", pokud ano, tak je to v polovině května pěkná ostuda, která svědčí o tom, jak se autoři o své dílo starají .... tragicky ošetřená = neošetřená tvorba odkazů, možná by si měli prostudovat něco o tvorbě přístupných odkazů nebo alespon napsat obsluhu chyb .. při změně parametrů to na každé stránce napíše něco jiného - takto nezpracovanou správu chyb považuji za tragickou a ostudnou, protože např. hláška: "Litujeme, ale stránka /?loc=objednav nemohla být zobrazena, protože část za otazníkem není korektně napsaná" - je co?? myslí si autoři snad, že uživatel bude studovat co vlastně mělo v parametru být?? - jednoznačně předělat a ošetřit!

Avatar

Autor komentáře: Pavel (autor)

Datum vložení: 16.5.2005 17:28:26

Pevný layout je postaven tak, že by se měl akorát vejít do okna 800x600, takže problém bude zřejmě v příliš velké liště historie. S textovou verzí máte pravdu, udělal jsem ji včera jen v rámci úprav horního panelu. Aby tento odkaz byl k něčemu, tak by se informace o stylu měla přenášet v query stringu, ale na to bych musel přepsat všechny odkazy, což se mi zatím nechce. Druhá možnost je přenášet informaci o stylu v cookii přes PHP, což se mi ale nezdá správné. Myslíte, že mám odkaz zrušit? Celý web asi budu předělávat někdy v létě, takže odkazy půjdou přes nějakou funkci a jazyková verze ani alternativní styl nebudou problémem. Zároveň přepíšu kód tak, aby lépe odpovídal sémantice a tomu, co jsem se naučil. Za nahuštěný text díky, už jsem výšku řádku zvětšil. Za text "Silvestr 2004-2005" se omlouvám. Zatímco Aleš to na začátku roku přepsal, já jsem měl na localhostu starou verzi a při včerejších úpravách jsem ji tam nahrál. (O tom, že to bylo včera se můžete přesvědčit v Google keši ze včerejška 02:17:49 GMT - http://www.google.com/search?q=cache:Ik8t2KFAtqcJ:www.holidaytour.cz&hl=cs ) Ve tvorbě odkazů jsem nenašel nic neošetřeného. Pokud přístupným odkazem myslíte odkaz s minimálním query stringem, tak to bohužel není moc možné. Bohužel námi využívaný placený hosting u pípni.cz nepodporuje mod_rewrite, kdyby jej podporoval, rád bych jej využil. Musím se přiznat, že kritiku správy chyb jsem asi nepochopil správně. Rád bych věděl, jak byste si to představoval. Sjednotit 404 a nenalezenou stránku v redakčním systému? Pomoci uživateli s chybou jako je tomu u 404?

Avatar

Autor komentáře: franta

Datum vložení: 16.5.2005 18:26:42

layout - je problém ho udělat pružný? ve FF když zvětším o stupeň písmo tak se stávací design zhroutí ... a ještě mi řekněte, proč bych se jako uživatel měl přizpůsobovat já vašemu dílku? nemělo by to být opačně? stránky přístupné v maximální možné míře? Mám hancicap - funkční pouze levou ruku a tudíž si panel historie nastavím tak, abych ho mohl pohodlně procházet ... nevidím důvod proč to kvůli jednomu webu měnit ... zamyslete se nad tím, bohužel vidím, že patříte do té kategorie tvůrců, kteří vidí nejdříve své dílo a pak teprve uživatele .... a myslí si, že se uživatel přizpůsobí, proč by se oni měli přizpůsobovat uživateli, že?? Silvestr - občas se chybička vloudí, to znám, už vidím nový Silvestr. Rewrite - je to samozřejmě škoda, že ho nelze použít, pak ovšem bych viděl u správy chyb následující - zkuste si zadat "chybné" údaje v různých částech vašeho webu - pokaždé se objeví něco jiného, jednou jenom bílá stránka s upozorněním, podruhé bílá stránka s upozorněním a odkazem potřetí zůstane layout a jenom se vypíše chybové hlášení ... , já jsem tento problém řešil tak, že jsem kontroloval správnost vstupních hodnot a v případě, že nevyhovovaly, jsem automaticky zavolal úvodní stránku - tím jsem "experimentující" obvykle odradil od dalších pokusů a ty, kteří to změnili omylem, jsem nestresoval hláškou: "Neznámý identifikátor objektu" na bílé stránce bez možnosti odsud odejít .... a ani jsem nemusel použít page 404, pokud je to v redakčním systému, kde to nemůžete ošetřit, tak bych jako jediné řešení viděl jednotnou uživatelskou 404 s možností návratu např. na hlavní stránku ....

Avatar

Autor komentáře: Pavel (autor)

Datum vložení: 16.5.2005 20:15:03

Já jsem nic o tom, že písmo nejde zvětšit nepsal! Napsal jsem jen, že je ten layout optimalizován pro 800x600. To, že layout není zvětšitelný a že stránky nejsou moc přístupné, vím. Když máte zapnutý ten panel historie, jak veliký máte view-port? 600px? Abych věděl, pro kolik to mám příště optimalizovat. Díky. A když se mi hroutí layout, tak mě hned nemusíte škatulkovat. Ano, to je dobrý nápad házet uživatelům nějakou stejnou chybovku. Zobrazovat úvodní stránku by se menuselo líbit Googlu, při chybě by obdržel stránku, která je v pořádku 200 (a už ji má zaindexovanou). Ale myslíte si, že při špatně zadaném querystringu je v pořádku hodit status 404 (Not Found)? Potom bych ještě prosil, abyste mi odpověděl na problém s textovou verzí a tvorbou odkazů. Dále bohužel nevím, jak spolu souvisí mod_rewrite s chybovými hláškami.

Avatar

Autor komentáře: franta

Datum vložení: 17.5.2005 0:53:40

o zvětšení písma jsem psal já již v prvním příspěvku a dal jsem ho do souvislosti s pevným layoutem, protože váš návrh designu je právně z těch, kterým by pružný layout nevadil, používate pevný levý sloupec a pravý by mohl mít proměnnou šířku, pak zmizí spousta problémů s rozlišením a nemusíte řešit problém bočních panelů .. pokud moje slova vyzněla jako škatulkování, tak se omlouvám, ale bohužel reakce autorů jsou si podobné jako vejce vejci - prostě napíšou abych se přizpůsobil já jejich webu nebo mne zahrnou doporučeními, jak ten panel vypínat a zapínat nebo jak ho musím mít široký, abych jimi navržené stránky viděl celé ... S indexací vyhledávačů máte pravdu, zde může být zádrhel, ale robot vám tam sám špatný argument nenapíše a přes to málo, co o tom vím, tak indexace nefunguje na principu testování všech dostupných kombinací parametrů, které by šly předat ... takže v tomto okamžiku nevidím způsob jak přinutit indexovacího robota indexovat s vadnými parametry ... ale pokud to jde, velmi rád se něčemu přiučím pokud použijete rewrite, tak skryjete před uživateli předávané parametry - takže pak by stačila uživatelská 404 a nemusíte řešit problém, jak má aplikace reagovat na chybu předaných parametrů - tam vidím souvislost s chybovými hláškami a tvarem odkazů nebo alespon ta hlášení sjednotit a dát uživateli i jinou možnost jak stránku opustit, než pomocí tlačítka zpět ... myslím, že textovou verzi jste mi objasnil dříve a jiný problém jsem tam neviděl, špatně jsem pochopil myšlenku - javascript tam dozajista slouží k změně stylu pro zobrazení stránky ... já bych vůbec js nepoužil, menu bych udělal bez js a prostě bych nechal stránku znova vygenerovat - to vidím jako jedno možné řešení, ale přiznám se, že já osobně používám ještě úplně jiné .... prostě generuji statickou html stránku beze stylů, jenom řádně logicky uspořádanou - tu pak lze i bez dalšího js tisknout, poslat mailem, stáhnout na disk .... jinak můj osobní názor, pokud jste zvolil barevnou kombinaci a byl jste s ní spokojen, tak ji ponechte, ta co je ted na stránkách poměrně dobře plní svůj úkol a stánku opticky rozčlení

Avatar

Autor komentáře: Pavel (autor)

Datum vložení: 17.5.2005 17:42:26

ad layout: Ano, layout by neměl být pevný. Jak psal Václav Prokop, daly by se použít realtivní jednotky, při předpokladu, že by se změnilo záhlaví s logem. ad indexace: Indexace funguje tak, že robot přechází po odkazech, takže způsob jak by se robot mohl dostat na chybovku je, když někdo (konkurence) třeba naschvál umístí na svoje stránky odkaz se špatnými parametry. Ale i v tomoto případě by to asi vyhledavači nevadilo, protože by tuto duplikaci dostal pouze z jednoho odkazu, proti všem ostatním. ad rewrite: Ano, to je dobré řešení a nenapadlo mě. Do budoucna si určitě vybereme hosting s mod_rewritem. ad textová verze: stránku bych také radši nechal vygenerovat, ale prozatím je to možné, jak jsem již psal v reakci na váš první příspěvek, jen přes cookii. Když jsem se nad tím zamyslel, tak je to asi i správnější než to posílat přes query_string, co myslíte?

Avatar

Autor komentáře: jarek

Datum vložení: 17.5.2005 21:27:38

No neviem, ci je to spravnejsie. Ja mam napriklad cookies vypnute...

Avatar

Autor komentáře: franta

Datum vložení: 19.5.2005 9:43:32

aby se naše myšlenky nerozešly ... ad) indexace po odkazech je pouze část práce robota - pokud by někdo umístil na konkurenční stránku "vadný odkaz" pak nastane otázka, zda je správně, aby jeho odezvou byla vaše stránka s HTTP/1.x 200 OK? Co si o tom bude "myslet" robot? nemělo by to skončit někde jinde, třeba na 404? pokud já tam mám odkaz na home page, tak je 200 OK, stránka existuje a paradoxně by se přes vadný odkaz klient z konkurence dostal na funkční stránku, pravda je ovšem, že tento druh předávání používám pouze v intranetových aplikacích, takže tento problém pro internet neřeším, pokud váš hosting nemá mod rewrite existují i jiné metody, např. přes uživatelskou 404, i když velcí PHP programátoři se k tomu nestaví zrovna optimisticky ... ad) textová verze - co chcete předávat? informace o použitém CSS? osobně bych vůbec nepoužil js, ale to by byla dlouhá a nic nepřinášející diskuze o různých pohledech a možnostech řešení jednoho problému, pokud vám tohle řešení vyhovuje a nemáte stížnosti klientů, tak ho ponechte, jenom můj osobní náhled na věc je tento: kde potřebuji, to řeším tak, že celý web je dostupný i ve statické formě - protože u vás se přepne vždy jen jedna stránka, což nemusí vyhovovat statická verze přináší i možnost nabídnout celý web ke stažení bez použití speciálních offline stahovacích programů, zjednodušuje to přípravu pro tisk a umožňuje to celé dílo publikovat i na CD bez závislosti na OS ... ale to jsme již dalece za hranicí této diskuze, takže spíše přeji designovou pohodu a spoustu úspěšného php kodu ...

Avatar

Autor komentáře: Pavel (autor)

Datum vložení: 23.5.2005 16:08:25

Omlouvám se za zpožděnou reakci. ad indexace) Zase máte pravdu. :) A díky za to - robot by při špatném dotazu neměl obdržet status 200 - OK (dokonce ani 404 - Not Found - ten jen s mod_rewritem), měl by být jiný. Podívám se do dokumentace k protokolu HTTP, vím, že existuje přímo status pro chybné parametry. Další otázka je, jestli budou na takovéto statuty jiní roboti brát ohled, ale to by snad měli. ad textová verze) Myslím, že jste mi úplně neporozumněl. Tu cookii bych předával z PHP, už jsem si to ujasnil - přes metodu GET je to blbost. Velice děkuji za opravdovou kritiku a příjemnou diskusi. Přeji také Vám vše dobré a hodně konstruktivní kritiky. Pavel Zbytovský - webmaster@holidaytour.cz

Avatar

Autor komentáře: franta

Datum vložení: 23.5.2005 17:32:44

jestli ještě budete tohle číst, tak já si myslím, že tam má být 404, protože podle definice URI je querystring součástí URI a pokud není platný, tak není platná URI, tj. chyba 404 .... možná se mýlím ...

Avatar

Autor komentáře: Pavel Zbytovský

Datum vložení: 31.5.2005 20:58:04

Ano, je to tak. Podle specifikace http://www.w3.org/Protocols/rfc2616/rfc2616-sec10.html se má použít status 404, když je špatné URI. Myslel jsem si, že bych neměl použít 404, ale třeba 406 nebo 409, protože se často píše "404 - soubor nenalezen". Kdysi jsem něco podobného četl tady: http://www.pooh.cz/1001/a.asp?a=2003772&db=1001 a nějak mi to utkvělo v paměti. Jestli budeme ještě dále diskutovat, tak diskusi si prohlédnu každou něděli maximálně měsíc od posledního příspěvku. :) Potom jen náhodně.

Avatar

Autor komentáře: um

Datum vložení: 28.5.2005 18:34:38

Kromě koláčků existují také sezení. Pro tento případ je možná vhodné použít oboje, protože z jedné strany uživatel nemusí podporovat cookies a zdruhé strany zase session udrží nastavení jen po dobu návštěvy stránky...

Avatar

Autor komentáře: Tomáš Hanus

Datum vložení: 16.5.2005 17:13:40

Zdravim, je to uplne mimo diskuzi, ale snad mi prominete. Napsal jsem jako maturitni praci HTML editor a potrebuju od nekoho nezavisleho posudek, zda ho lze vubec pouzit pro tvorbu stranek. Muzete ho prosim nekdo vyzkouset a pak mi na email napsat vase nazory. Diky Tomas Stahujte na http://ixulot.ooo.cz/program.rar http://ixulot.ooo.cz/editor/setup.exe

Avatar

Autor komentáře: P.J.

Datum vložení: 17.5.2005 3:24:28

1) tady to nema co delat ta vase reklama na editor. 2) pouzivate Golden HTML Editor ? :) .... jako by si z oka vypadli

Avatar

Autor komentáře: Václav Prokop

Datum vložení: 16.5.2005 20:25:55

Predem se omlouvam, pokud sem napisu neco, co uz bylo uvedeno v diskusi. 1) Ostyloval bych talcitka, inputy 2) Pokud jste napsali do paticky ze je validni html, bohuzel totez neplati o css 3) 800x600 = 2 posuvniky 4) barvy - bez diskuse - to menu je hrozny 5) h1 by neskodilo zvetsit 6) Jeste k menu - spojil bych ho jako celek Celkove to na me pusobi divne

Avatar

Autor komentáře: Pavel (autor)

Datum vložení: 16.5.2005 21:38:03

1)To stylování inputů se mi zdá zbytečné, neboť by uživatel měl mít k dispozici nativní GUI, aby věděl co s tím políčkem má dělat. 2)Sice tam není napsáno, že to je validní, ale je to tak myšleno. Spíše ale ten odkaz používam pro kontrolu. 3)To máte pravdu, když se to posuvníkama nacentruje, tak to čitelné je, ale myslíte, že by bylo lepší ještě menší velikost i pro rozlišení třeba 1600x...?

Avatar

Autor komentáře: Václav Prokop

Datum vložení: 16.5.2005 21:43:55

Bud jste to nepochopil vy, nebo ja vase odpovedi... 1) Jaky je rozdil mezi tim, jestli je tlacitko standardni, nebo border: 1px solid Barva v css? 2) CSS neni validni 3) Nechapu

Avatar

Autor komentáře: Pavel (autor)

Datum vložení: 16.5.2005 21:59:03

1) Někde jsem četl, že užvatel má dostat ve formuláři stejné tlačítko, jako má třeba v potvrzovacím dialogu Win. 2) Jejky. Nedokončil jsem větu. Ano CSS není validní podle [b]validátoru[/b]. Jak říká, tušim, třeba Pixy, validátor CSS nevaliduje správně podle standardů. Jinak by tam chyby nebyly. (asi) 3) Aby se neobjevovaly posuvníky bylo by třeba zmenšit ještě velikost. Ale ta se mi zdá při větším rozlišení už tak dost hubená.

Avatar

Autor komentáře: Václav Prokop

Datum vložení: 17.5.2005 8:57:02

Zkuste relativni jednotky, napr: width: 80% min-width: 700px

Avatar

Autor komentáře: Pavel (autor)

Datum vložení: 17.5.2005 16:54:31

Relativní jednotky jsou možnost, ale musela by se zřejmě upravit hlavička, takže by to bylo na déle. Ale dík za příklad.

Avatar

Autor komentáře: Aleš (autor)

Datum vložení: 16.5.2005 21:53:15

ad 4) Už začínám věřit tomu, že jsou ty barvy šílené. Budiž, budu zkoušet jiné možná i před zavedením možnosti volby barevných schémat uživatelem webu. Ostatně změnit barvy v css je ta nejmenší práce. ad 5) Je to věc názoru, osobně mi velikost postačuje. ad 6) Taky věc názoru, myslím, že je to takhle přehlednější, nevím...

Avatar

Autor komentáře: Gregor

Datum vložení: 17.5.2005 4:01:56

ad CSS. ano CSS je validne! podla specifikacie CSS 2.1, ktoru validator nevie zvalidovat. ale su tam aj nejake chyby: napr. width: 99,9% ma byt width: 99.9%. Taketo malickosti niekedy narobia bordel... ad prehladny kod: Ak pouzivate php na generovanie stranok mozem vam odporucit johnov Pretty&&Source co je parser stranok XML/XHTML/HTML stranok... http://johno.jsmf.net/archiv/pretty-source.html

Avatar

Autor komentáře: Pavel (autor)

Datum vložení: 17.5.2005 17:10:39

ad CSS: díky - zrovna ta desetinná čárka místo tečky je překlep. ad přehledný kód: Ano, takhle jste to pochopil správně. Akorát se mi zdá, že dodatečné formátování textu pro výstup nemá přiliš velký smysl. Když potřebuji něco přepsat, tak jdu stejně do zdrojového kódu PHP. Mít odsazený kód je spíš taková vizitka autora. U PHP se mi zdá zbytečná.

Avatar

Autor komentáře: Gregor

Datum vložení: 17.5.2005 20:22:20

jasne aj ja prepisujem kody v php, ale ked niekto nieco hlada resp. sa prezera kod na webe chcem aby to bolo prehladne... napr. pozrite si zdrojak mojej stranky http://crimson.elepha.info - bola aj v kritike webu... keby som nemal dotycny parser ani nechcem vydiet ako by ten kod vyzeral...

Avatar

Autor komentáře: jarek

Datum vložení: 17.5.2005 21:34:35

Tak to by som ani ja nechcel v[b]'y'[/b]diet. Radsej by som to v[b]'i'[/b]del. Ach jaj, slovencina nasa...

Avatar

Autor komentáře: amater

Datum vložení: 18.5.2005 12:40:34

Jen me zajima, ze pokud si napisi do vyhledavani nejaky formular na odesilani nejakeho sciptu projde mi,neni osetrene vyhledavani :)

Avatar

Autor komentáře: Pavel (autor)

Datum vložení: 18.5.2005 18:44:03

Díval jsem se do logu, co přesně jste tam dělal, vyzkoušel jsem si to, a vypadá to pěkně - Hledání: /formulářové políčko/ Pro vás ostatní (záznam z logu 18.5, řádek:560): www.holidaytour.cz/?loc=hledani&hledat=%3Cinput+type%3D%22text%22%3E&pocet= Ale nevím jestli je to bezpečnostní chyba, co se dá udělat s formuálářem? Hledání je ošetřené přes escapování uvozovek, to proti SQL injection stačí.

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz