Starší komentáře ke článku: hrachovka

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz

Avatar

Autor komentáře: Plaváček

Datum vložení: 2.4.2004 2:17:44

S hrachovkou jsem se v životě setkal už mockráte. Málokdy ovšem z toho vzešlo něco dobrého. Pokud se někomu z vás někdy povedlo dopřát si dva talíře jinak zdravé polévky a zapít to několika půllitry dobře vychlazeného piva, jistě víte o čem mluvím. Krátkodobý kulinářský zážitek vystřídá ranní nepříliš vonná kocovina. Holdujete-li takovému způsobu stravování, nežeňte nebo nevdávejte se. Ale to jsem zase odbočil, a i když se nejednalo o Řecko, omlouvám se. Vrhněme se do práce.

S tímto webem i jeho tvůrcem nebo tvůrci jsem se už setkal na serveru grafika.cz. Pokud mohu posoudit, jsou velmi aktivní, bohužel ne v tom, co by mělo být primárně jejich cíl. Totiž zlepšovat svou práci. Nechci jim křivdit, ale prozatím se omezili na to, že donekonečna nabízejí své weby ke kritice, ale málokdy si vezmou ponaučení. Pokud ano, pak to pohříchu moc vidět není. Ale budu konkrétní.

Po technické stránce je celý web postaven celkem na úrovni. Řekněme, že závažné přohřešky v kódu se jim vytknout nedají. Grafická podoba webu jako taková je bohužel věcí značně subjektivní, přesto si neodpustím poznámku. Budu protentokráte otázkovat:

Proč proboha tvůrci nevyužijí lépe dostupnou plochu dnes už celkem slušných a rozměrných monitorů?
Proč je tolik bílého volna kolem dokola, až oko nechápe?
Proč je celý web nahňácaný do minimálního prostoru?
Jde o hudební festival, proč se trochu neodvázat?
Proč safra se hover u odkazů mění na bílou, která na světle zeleném pozadí leze pěkně na nervy?
Proč musím mít pořád na obrazovce víc táhel než potřebuju?
Proč se diskusní fórum připravuje a web se dává ke kritice?
Proč je to opět zase výchozí písmo absolutně nečitelné a mrňavé?
Proč je celý web takový nudný?

Já nevím co říct.

Možná to někdo udělá za mě. Z hlediska kódu není co vytknout. Jenže - mě osobně se zpracování stránek festivalu, kde budou vystupovat mí oblíbenci Slíže nelíbí. Někomu možná ano. Uvidíme po dalších reakcích.

Avatar

Autor komentáře: Richard Žižka

Datum vložení: 2.4.2004 4:08:18

Dekuji za kritiku, ale myslim, ze v nekretych tvrzenich neni prilis opravnena (subjektivni nazor):

"... malokdy si vezmou ponauceni.", "...kodu neni co vytknout."

Pravy Vy jste mi vytknul u webu haitl-horses.com, ze neni obsah oddeleny od struktury, nejsou pouzity h1, h2, nevi tiskovy layout, nemoznost zvetseni pisma. Toto a dalsi zalezitosti jsou u Hrachovky vyreseny, takze si myslim, ze jsme si jakesi ponauceni vzali. Nemyslite?

Kdybychom web optimalizovali na 1024 x 768 a vice, budou zde ohlasy, ze se Vam zobrazuje posuvnik pri 800 x 600. Proto jsme web optimalizovali na 800 x 600 a vice.

Stranka s forem. Opravdu na Vas tak spatne pusobi jedna stranka z celku?

Richard Zizka

Avatar

Autor komentáře: Richard Žižka

Datum vložení: 2.4.2004 5:42:52

Jo napadlo me. Muzete mi dat link na web, ktery byl tady ve kritice o kterem jste prohlasil neco jako "Nejake vyhrady bych mel, ale jsou to malickost. Web je udelany velmi dobre."???

Richard Žižka

Avatar

Autor komentáře: Plaváček

Datum vložení: 3.4.2004 11:24:42

Možná jsem byl k tomuto webu trochu nespravedlivý, což nejspíš bylo dáno pokročilou noční hodinou a nemírnou konzumací výtečného šampaňského. Prohlašuji zde veřejně, že jsem web strhal víc, než si zasloužil. Za což se kaju a upřímně omlouvám.

Přesto platí mé výtky k volbě titěrného výchozího písma (zrovna se tu na Intervalu rozhořela poměrně vášnivá diskuse, jejíž přečtení tvůrcům tohoto webu doporučuji, viz <a href='http://interval.cz/discussion-read.asp?disc=3208)' target='_blank'>http://interval.cz/discussion-read.asp?disc=3208)</a>. Mě osobně prostě tak trochu vadí víc táhel na stránce, než mám k dispozici myší. A ta se vám objeví, pokud si mezi druhou a třetí hodinou ranní svým rozostřeným zrakem chcete něco přečíst a nic jiného vám nezbyde, než zvětšit si písmo. Což jste umožnil ovšem tak napůl, protože novinky se vám díky pevné výšce ztratí v nenávratnu. Byť uznávám, že novinka z prosince už není novinkou, ale i tak je to mrzuté.

Přiznávám webu zajímavý grafický nápad, ale vzhledem k zvolenému layoutu se pořád nemohu zbavit pocitu, že se jedná o promarněnou šanci a že autoři tohoto webu mají připravený jeden css layout, který obměňují výhradně volbou pozadí (viz vámi citovaný haitl-horses, vaše domovské stránky a nově také v Grafice.cz probíraný web malíře Janovského) a rezignují na nové možnosti tvorby. Ale budiž, je to vaše volba a koneckonců, můj názor na grafickou podobu je pouze můj a jak je vidět z ostatních reakcí, lidem se to líbí. Což je nakonec rozhodující kritérium. Takže tolik ode mě.

Avatar

Autor komentáře: Viktor Janeba

Datum vložení: 2.4.2004 8:29:26

S grafikou bych si dovolil trochu oponovat... mne se libi.
A dokonce si dovolim i vypad: z webu, ktere mate uvedeny ve Vasich referencich, se mi libi pouze ta MS a neco mi prijde jako vyslovene osklive (triobar). Loga vam OPRAVDU nejdou. A "takove nudne" jsou VSECHNY Vase weby.
Samozrejme je to vse subjektivni.

Avatar

Autor komentáře: Malis (www.malenek.cz)

Datum vložení: 2.4.2004 9:27:01

Tak jsem napsal svou kritiku a pak jsem si přečetl ty ostatní - a dneska musím s plaváčkem bohužel dost nesouhlasit, což se nestává úplně často. Pokusím se mu odpovědět na některé jeho otázky, byť pochopitelně autor tak může učinit lépe:
V nejčastějších rozlišeních 1024x768 a 800x600 toho volného bílého prostoru kolem zase není přespříliš. Jde o vyloženě subjektivní věc, ale mě to přijde akorát.
S hoverem souhlasím, chtělo by to aspoň tmavší background. Táhla jsem také zmínil, takže mi nezbyde než souhlasit i s tímto. Co se fóra týče, tak asi máš také pravdu, ale u tohoto hodnoceného webu asi nejde o nejstěžejnější část, takže to mi až tak nevadí. Výchozí písmo je akorát a čitelné (v MSIE). Web není nudný - neříkám, že jsem neviděl akčnější weby, ale už jsem to napsal - tohle se mi líbí.

BTW: škoda, že je to z Prahy tak daleko, na Horkýže slíže bych zašel hned. A už dlouho jsem tu o nich neslyšel. Ale třeba jen špatně poslouchám.

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 2.4.2004 9:37:05

Na těstoviny musíte do Brna ;-)

Avatar

Autor komentáře: Jméno a příjmení

Datum vložení: 2.4.2004 14:29:25

Na Horkýže Slíže nemusíte jezdit až do Valašského Meziříčí... Tento rok budou v Českém Brodě (cca 35 km od Prahy) na Rock 4 People.

Avatar

Autor komentáře: Jan Brasna

Datum vložení: 2.4.2004 23:30:00

Mno pokud nekdo pojedete do Brodu, tak se tam urcite potkame...

Avatar

Autor komentáře: runner

Datum vložení: 3.4.2004 0:32:41

Pardon, minule jsem se zapomněl podepsat. Každopádně se tam NĚKDE uvidíme... lístky jsou již objednány, tak jen doufám, že nebude pršet (jak je zvykem). :)

Aby se neřeklo... Web (hrachovka) se mi vskutku líbí; R4P má v tomto směru ještě co dohánět.

Avatar

Autor komentáře: if

Datum vložení: 2.4.2004 16:26:15

mate nejaky svuj web ?

Avatar

Autor komentáře: nikdo

Datum vložení: 3.4.2004 9:52:44

<a href='http://www.plavacek.net' target='_blank'>http://www.plavacek.net</a> ?

Avatar

Autor komentáře: radek oblog

Datum vložení: 3.4.2004 3:45:48

Plaváčku, to je trošku slepá střelba, ne? Ten web je docela dobrej, ale tvoje nemístná rozezlená střelba, to je spíše závist či nenávist... ;)

Avatar

Autor komentáře: Kozeny.Viktor

Datum vložení: 2.4.2004 7:37:47

Já vám nevím, ale mě se tenhle webík líbí a řekněmě že i moc. A to jak po grafické stránce, tak i po stránce programátorské... Hlavně mě na první pohled zaujal ten kytarista, je precizně nařezán a osobně mám rád přechody obrázků jakoby mimo hranice webu. A i kulaté logo je pěkně zabudováno, což mi IMHO přijde složitější, než když se pracuje s logy jiného tvaru.

Samozřejmě ale souhlasím s Plaváčkem, že by webík mohl vyplňovat větší část uživatelova okna a taky každopádně ten bílý hover v levém menu nepovažuji za dobrý nápad.

Ale ve výsledku se mi to moc páčí, konečně zase po dlouhé době něco, čemu jsem se víc věnoval a co mě zaujalo...

Viki

Avatar

Autor komentáře: mysak

Datum vložení: 2.4.2004 8:21:48

Proc je vyska stranek omezena ? Sefcovat s dvema posuvniky neni prilis pohodlne ani pekne. Hlavni pismo by mohlo byti o neco vetsi. Bily hover v aktualne je opravdu nevhodny. V navigaci bych zvyraznil zvolenou stranku.

Avatar

Autor komentáře: Emil

Datum vložení: 2.4.2004 8:39:55

Dosti podstatna vada: pokud si zvetsim pismo, tak text v levem sloupci "Aktualne" utece uplne pryc a uz ho nikdy neuvidim. Z prosince zustane jen jeden radek.

Avatar

Autor komentáře: Malis (www.malenek.cz)

Datum vložení: 2.4.2004 9:16:59

Nechoďme dlouho okolo horké (hrachové) kaše a řekněme to hned na úvod: kdyby si autor hrál o hoďku nebo dvě (možná ani to ne) déle s kódem, dalo by se říct, že se jedná o dílko dokonalé. Takto je to velmi dobré, ale přece jen by to chtělo pár věcí upravit. Co se grafiky týče, ta je perfektní, kód je taky dobrý až na pár konstrukcí, které jsem úplně nepochopil (např. [div id="mainTitle"][h1]Hlavní stránka[/h1][/div]). Následující námitky nechť jsou chápány jako malý návod k tomu, jak z velmi dobrého udělat dokonalé:
a) v menu by to chtělo zvýraznit právě zobrazenou stránku.
b) určitě bych udělal proměnlivou délku stránky. Se stejným pozadím a tak, ale při zvětšení písma je jednak škaredý ten posubník létající vzduchem a Aktuality jsou oříznuty nekompromisně v půlce věty. Fixní výška je zbytečná už jen z toho důvodu, že se stránka stejně celá nevejde na výšku monitoru, takže setejně musí člověk používat posuvník hlavního okna prohlížeče a pak ještě jeden ve vzduchu.
c) což je z opravdu důležitých věcí vše. Samozřejmě, že seznam kapel by mohl být seznam, už výše zmíněné konstrukce pro nadpisy také nejsou až tak úplně v pořádku, písmo by mohlo vypadat v MSIE a Netscapu stejně veliké atd., ale přesto si myslím, že když tyto dvě změny autor zapracuje, může své dílo považovat za hotové i pro hnidopišské Malisovo oko.

A na závěr ještě jednou zopakuji, protože se mi líbí opravdu moc - před grafikem smekám. Graficky nápadité a přitažlivé a přitom jednoduché a přehledné - tudy cesta vede!

Avatar

Autor komentáře: IJ

Datum vložení: 2.4.2004 11:00:23

Grafika pekna, kod dobry. Pracuje to pod prehliadacmi Opera, MSIE, Mozilla, Konqueror. V Opere pri zvacseni na celu obrazovku (F11) prestanu pracovat styly a stranka sa zobrazi v textovom rezime. Podobne problemy som mal aj ja, treba sa pozriet na styly. Prvy subor CSS sa mi nepodarilo zobrazit.

Avatar

Autor komentáře: Jan Brasna

Datum vložení: 2.4.2004 23:31:13

> pri zvacseni na celu obrazovku (F11) prestanu pracovat styly

stacilo by afaik zmenit media na "screen,projection"

Avatar

Autor komentáře: Jméno a příjmení

Datum vložení: 7.4.2004 16:16:45

Jen k délce řádku a tedy k prostoru okolo. Je to dilema.
Docela zajímavě o člení dlouhých řádků píšou v <a href='http://www.webstyleguide.com/type/lines.html' target='_blank'>http://www.webstyleguide.com/type/lines.html</a>

Avatar

Autor komentáře: Civilkář

Datum vložení: 2.4.2004 13:39:05

Dobrý den,

mě se web líbí. Všechna zásadní pravidla přístupnosti splňuje, na štíru je snad jen s barevným kontrastem při rolloverech v hlavním menu (koneckonců i ta bílá v novinkách není zrovna košer). Orientace na webu je snadná (vzhledem k jeho rozsahu by ostatně bylo smutné, kdyby tomu tak nebylo), ve formuláři je javascriptová kontrola a web je validní.

Vše výše uvedené atributy vnímám jako pozitiva vzhledem k faktu, že web je zřejmě pouze dočasného charakteru - Hrachovka 2004 se asi bude odehrávat pouze jednou, že ... Autoři tedy svou práci neodflákli.

Jediné, co se mi nezdá, je čeština na webu. Autoři nechť prominou, ale některé věty mi moc česky nezní - např. o správnosti výskytu některých čárek ve větách bych polemizoval, popřípadě bych danou větu napsal prostě jinak. Nicméně jazyková správnost textu zřejmě není odpovědností webmastera, resp. kodéra ... Takže snad bych trochu přitlačil na klienta jakožto dodavatele zdrojových textů.

Pokud jde o grafiku, polemika mezi autorem (autory) a Plaváčkem se mi spíše zdá býti rivalitou dvou konkurenčních firem, které na sebe nevraží. Já si myslím, že grafika tohoto webu i grafika Plaváčkových webů je ukázkou hezké grafiky, která uživatele rozhodně neurazí. Nevyužitý prostor na stránce má své důvody, Plaváčkův Triobar se mi líbí také.

Zdravím Vás.

Avatar

Autor komentáře: Civilkář

Datum vložení: 2.4.2004 13:42:55

V první větě má být pochopitelně "mně".

Avatar

Autor komentáře: Viktor Janeba (www.gobak.cz)

Datum vložení: 2.4.2004 14:12:56

nenene, pozor, ja NEJSEM autorem a ani autora neznam, jsem zcela mimo. Na dukaz prikladam i sve webovky (pokud me za nej nekdo bude tepat, at si poslouzi: je to 3 roky stare a weby uz v podstate nedelam a kdyz, tak jen grafiku, zivi me DTP pro velke vydavatelstvi).
Ja jsem se ozval, protoze mam pocit, ze se zde vytvoril kult osobnosti.

Avatar

Autor komentáře: Jiří Šebek

Datum vložení: 2.4.2004 13:46:46

Ja musím říct že mě se to po designové stránce také líbí

Avatar

Autor komentáře: Jiri Dobry

Datum vložení: 2.4.2004 14:23:50

Rejpat se muze, ale krome nekolika detailu je to skoro perfektni. Detaily se daji vyladit (napr bych zesvetlil pozadi pro slepejse). Jedno se tomu ale urcite uprit neda. Je to to nejlepsi, co jsem tu posledni dobou videl. (pred tim kytarisou smekam)

Avatar

Autor komentáře: Richard Žižka

Datum vložení: 2.4.2004 14:59:24

Tak teďka jsem si všechno přečetl a moc díky za kritiku. Jsem rád, že se web většině líbí jak po grafické stránce tak po kódu. Na nedestatcích zapracuji...

Richard Žižka

Avatar

Autor komentáře: milan pohorelsky

Datum vložení: 6.4.2004 6:32:12

Ano líbí. Jen bych možná "mázl" bílou barvu aktivních odkazů do nějakého odstínu zelené z webu, která je mezi. Kolem je i dost bílé, takže jste určitě vybíral co tam sedí víc.

Avatar

Autor komentáře: vnc

Datum vložení: 2.4.2004 17:02:37

konecne po dlouhy dobe dobry web, tak jen par drobnosti: na 21 je te bile docela dost (kdyby to nebyla bila barva, tak by to nebylo tak neprijemny pro oko), malinko je divny ze hlavni menu a odkazy v levym boxu nejsou uplne stejny (v hlavnim menu nemaji underline) a pohodlnejsi je u odkazu mit je jako aktivni prvky ne jen ten textproste tlacitka) a v kodu jsem si vsiml ze u fotek tam jsou jednak id-cka a druhak class-y, mozna ze by slo ty id.cka nadefinovat tak, aby se uz ten class nemusel pouzit, ale jinak se mi to libi :)

Avatar

Autor komentáře: Vita

Datum vložení: 4.4.2004 10:33:46

- pri zobrazeni galerie nevidim posledni tri obrazky cele, vypadaji ve dvou tretinach uriznute ocz bude zrejme dano pevnou vyskou 'stranky' a prilis velkym mistem potrebnym pro zobrazeni
- navigacni prouzek s menu 'vyleza' mimo samotnou stranku

Oboji opera 7.11

- :hover na odkazech v novinkach ma nevhodnou barvu, bila na svetle zelene je necitelna.

Avatar

Autor komentáře: honza

Datum vložení: 4.4.2004 23:45:03

nechapu tuto diskuzi a plavacka,
furt jen nekoho kritizuje a ten web je docela slusnej, oproti
jeho lodickam

Avatar

Autor komentáře: Petr S.

Datum vložení: 5.4.2004 9:18:12

sry, ale asi jsi nepochopil rubriku "Kritika".

<I> furt jen nekoho kritizuje a ten web je docela slusnej </I>. Ten web je po kódové stránce hrozný.

Avatar

Autor komentáře: Petr S.

Datum vložení: 5.4.2004 9:19:46

Omlouvám se.

Omylem jsem si myslel, že reaguji na atlaslokomotiv.cz

Avatar

Autor komentáře: robert

Datum vložení: 5.4.2004 10:29:27

<a href='http://forum.grafika.cz/read.php?f=95&i=11404&t=11404' target='_blank'>http://forum.grafika.cz/read.php?f=95&i=11404&t=11404</a>

Avatar

Autor komentáře: Richard Žižka

Datum vložení: 5.4.2004 10:49:00

Co je na tom webu po kódové stránce tak hrozné???

Richard Žižka

Avatar

Autor komentáře: miluju plaváčka

Datum vložení: 5.4.2004 11:46:15

richarde,
přečti si
<a href='http://forum.grafika.cz/read.php?f=95&i=11404&t=11404' target='_blank'>http://forum.grafika.cz/read.php?f=95&i=11404&t=11404</a>
(asi jeden z posledních článku :-)) o české povaze)

Avatar

Autor komentáře: t603

Datum vložení: 6.4.2004 10:15:21

1) Udelal jsem si PrtScr stranky, orizl jen na aktivni okno a zjistil, ze 261 pixelu z celkovych 601 zabira bezinformacni cast KAZDE stranky. To jest 43 %! Sileny! Vyska logo.png spolu se slogan.jpg davaji dohromady tech 261 pixelu. Na vlastni informaci pak zbyva malinkaty kousek kdesi vpravo dole, kde zurive musim jezdit posuvnikem. Takze pokud se nechci nic dozvedet a jenom pokoukat a poklikat, tak jo, ale jinak? Jak bych si mel z webu treba vytisknout informacni letak s kontakty, daty, programem, mapou...?

2) Co ta pravopisna chyba v heslu festivalu? :-(((

3) A ty tri tecky na konci byly sazeny asi skutecne jako tri znaky tecka a ne tri tecky coby jeden znak.

4) A ty uvozovky? Moc se mi nelibi.

5) V neposledni rade je chabe osetrena fotogalerie. To, ze po kliknuti na nahled vyskoci fotografie v novem okne, to je OK, ale kdyz kliknu na dalsi, tak by to okno s puvodni fotografii mohlo dostat focus, at uz samo od sebe, nebo od rodice. Takhle klikam a nic z toho, protoze nevidim, ze se neco meni.

Ja nevim - ja mam web kvuli informacim. Rychle, prehledne, tisknutelne, stazitelne, spravne cesky.

Toz tak.

t603

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz