Starší komentáře ke článku: Hříchy pro šíleného korektora - proč se trápit s diakritikou

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz

Avatar

Autor komentáře: Dero

Datum vložení: 10.4.2006 0:59:55

Moc mě těší obnovení seriálu. Šílenému Daliborovi přeji mnoho sil v boji s mnohahlavou saní bez nabodení. :o)

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 10.4.2006 1:46:16

Je fascinující, že i některé moderní živé jazyky mají spisovnou formu kodifikovanou už více než čtvrt tisíciletí, včetně takových nástrojů, jako jsou slovníky, učebnice gramatiky a odborné společnosti pro údržbu jazyka a jeho další rozvoj. Tyhle debaty se u nich vedly asi tak před dvěma stoletími a hle - přežily to odborné společnosti i diakritika ;-)

Avatar

Autor komentáře: Jiří Bureš

Datum vložení: 10.4.2006 9:51:41

Platí přece ono okřídlené "vstanou noví bojovníci". ;-)

Avatar

Autor komentáře: kokos

Datum vložení: 10.4.2006 10:03:13

toz me to prinde jako celkem nudny clanek vlastne o nicem. a nepisi diakritikou protoze jsem v zahranici a klavesnice s ceskymi popisky se tezko shani. mozna nebudu sam a existuje skupina ctvrta...

Avatar

Autor komentáře: Dalibor Behún

Datum vložení: 10.4.2006 10:17:41

Vidíte, a to jsem se zrovna snažil, aby článek byl aspoň trochu čtivý a "o něčem" :-) Co se týče vašeho důvodu pro nepoužívání diakritiky, v článku zmíněn je (dokonce jako "nenapadnutelné zdůvodnění") - viz podnadpis "Úskalí 'cestiny'...".

Avatar

Autor komentáře: Jiří Bureš

Datum vložení: 10.4.2006 11:31:52

A velká písmena v tom zahraničí taky nemají? Omluva za OT.

Avatar

Autor komentáře: kokos

Datum vložení: 10.4.2006 16:37:18

nevim jak vy ale ja mam na klavesnici enem ty velke. jinak to je ale z clanku tusim skupina tri, tudiz pohodlnost plus vic jak desetilety navyk z dob drevniho inetu dyz sme este s pajkusem a podobnyma tipkama z hysterky/cZertu travili u masin vic casu nez bylo zdravo. vysledek vidite, i tak si myslim ze ta zminka o lidech pracujicich mimo neni zas tak mimo, vzhledem k jejich poctu...

Avatar

Autor komentáře: gofry

Datum vložení: 18.5.2006 23:26:22

Ale napísané znaky predsa nemajú nič spoločné s popiskami na klávesnici. Stačí v OS prepnúť na českú klávesnicu a fyzická klávesnica môže byť trebárs aj úplne bez popiskov. ;)

Avatar

Autor komentáře: misa

Datum vložení: 6.9.2007 16:47:04

Na to je ovšem nutné umět psát všemi deseti na české klávesnici, což ne každý ovládá. :) (Tím se nechci nijak zastávat 'cesky pisicich'.)

Avatar

Autor komentáře: EG

Datum vložení: 12.3.2008 15:47:21

Poridte si, prosim, alespon shift...

Avatar

Autor komentáře: Radek

Datum vložení: 10.4.2006 10:34:07

Jako programátorovi mi příjde poněkud pochybný uváděný důvod s "přepínáním" mezi psaním s diakritikou a bez. Programuje se v jazycích, které s češtinou nemají nic společného a diakritiku nepoužívají. Není proto důvod, aby měl programátor díky své práci zafixovanou češtinu nahoře bez. To už by se rovnou mohlo týkat i anglicky píšících bloggerů :-)

Avatar

Autor komentáře: Dalibor Behún

Datum vložení: 10.4.2006 10:47:59

Děkuji za připomínku. V článku jsem se snažil uvést nejen všechny ryze objektivní příčiny, proč se diakritika nepoužívá, ale i všechny ostatní důvody, které "cestinari" uvádějí. Pro mnohé z nich možná není ani tak problém v tom, že by "mysleli" bez háčků a čárek, ale zkrátka proto, že celý den diakritiku nepoužívají, takže si tak trochu odvykli.

Avatar

Autor komentáře: Květoš

Datum vložení: 10.4.2006 11:19:43

To psaní bez diakritiky svádí k zapomínání správné gramatiky, tady je to nebezpečí, či ne? To při psaní kódů. A obecně - když Ross Hedvicek z Kalifornie vám pošle 400 řádků bez diakritiky e-mailem, jaký stroj na to pustit, stejně ve Wordu to musím přepisovat slovo od slova! A to je jo fuška...

Avatar

Autor komentáře: Arkady

Datum vložení: 10.4.2006 11:41:13

Trosku off-topic poznamka, na e-mail od Rosse Hedvicka je nejlepsi pustit spam-filter a poslat ho do "Junk" ;) Jinak ja taky na internetu pouzivam hacky a carky pouze vyjimecne; neni to v rychlosti, ale proste ze zvyku. V roce 92, kdyz jsem se poprve dostal k siti (tenkrat jen k Fidonet), tak diakritiku pouzivat neslo a dodneska jsem se toho nezbavil. Zvlastni je, ze naopak SMS zpravy natukam v telefonu s diakritikou, ale pokud zpravu posilam pres web rozhrani, pisu ji takto :D Asi jsem lehky schizofrenik.

Avatar

Autor komentáře: tooshy

Datum vložení: 11.4.2006 21:55:13

Doporučuji http://nlp.fi.muni.cz/cz_accent/

Avatar

Autor komentáře: Pavel S

Datum vložení: 10.4.2006 14:27:59

To není tak úplně pravda. Pokud třeba píšete české články o programování, tak nutnost přepínání může dost vadit. Alespoň mne to neskutečně, ehm, štvalo. Já jsem teprve po dlouhém hledání našel programátorskou klávesnici, se kterou jsem spokojen (hlavně má stejnou polohu kláves pro Windows i Linux).

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 10.4.2006 15:38:36

Popravdě řečeno nechápu, proč bych si při programování měl přepínat klávesnici na jinou, než při psaní článku. Na své klávesnici mám nejen všechny české znaky (a několik slovenských, německých a francouzských), ale i všechny speciální "programátorské" znaky. Možná byste měl zauvažovat o klávesnici s více než 27 tlačítky? ;-)

Avatar

Autor komentáře: Marek Dušek

Datum vložení: 10.4.2006 19:14:50

Možná OT, ale to jsem jediný programátor v Čechách, který i při práci používá české rozložení a přijde mu naopak pohodlnější nacvakávat všechny ty hranaté závorky a ampérsandy přes pravý alt? ;)

Avatar

Autor komentáře: Filip Jirsák

Datum vložení: 10.4.2006 20:40:18

Nikoli, nejste jediný takový programátor, patřím k nim také. Ale většina programátorů asi ráda přepíná klávesnice :-)

Avatar

Autor komentáře: Lostindream

Datum vložení: 28.4.2006 12:33:41

Ani já nejsem výjimkou. I při programování používám českou klávesnici. ;-)

Avatar

Autor komentáře: Honza

Datum vložení: 26.6.2006 9:59:21

Tak tak :-)

Avatar

Autor komentáře: von Banhoff

Datum vložení: 11.4.2006 12:32:36

já používám jen českou klávesnici a dolary a kačery píšu přes pryvý alt důvodem je to, že Windows neumí nbez spuštěného exploreru zobrazit indikátor klávesnice (internat.exe) a navíc tenhle způsob funguje i v x-windows, což o psaní přes alt a číselný kód neplatí jinak požadavek na psaní příspěvků s diakritikou mi způsobuje docela nechutnou schizofrenii a často spáchám (když se pečlivě nehlídám) příspěvky, kde se mísí čeština i cestina

Avatar

Autor komentáře: WMan

Datum vložení: 17.4.2006 18:58:41

Já taky píšu "programátorské" znaky přes pravý alt. Navíc jsem si pomocí prográmku Microsoft Keyboard Layout Creator (popis např. na http://www.cdr.cz/a/5518 ) přidal k jl znaky ^~

Avatar

Autor komentáře: Pavel S

Datum vložení: 11.4.2006 9:36:08

Protože standardní česká klávesnice žádné složené závorky, zavináče a podobné znaky nemá a držet při programování takřka neustále pravý alt (v horším případě i se shiftem) mi nevyhovuje. Navíc to takhle funguje jen ve Windows 2K/XP a pokud se občas přepnu do Linuxu, tak plavu. Nyní ke své naprosté spokojenosti používám tohle: http://home.zcu.cz/~friesl/Archiv/Kbd.html Netvrdím ale, že tohle musí vyhovovat každému. Pokud např. někdo zná nazpaměť unicodovou tabulku, tak mu vlastně stačí jen alt + numerická část klávesnice :-). Je ale pravda, že pokud k mému počítači sedne někdo jiný, je poněkud nesvůj (k tomu mám ještě myš předělanou na levou ruku :-).

Avatar

Autor komentáře: LG

Datum vložení: 23.4.2006 15:25:42

Jsem další z řady programátorů, používajících české rozložení klávesnice.. CTRL+ALT+F,G,".... no problemo ;) Není možné postřehnout zpoždění oproti tomu, kdybych klikal pouze na jednu klávesu, popř. 2 (+shift). A divil bych se, jestli to tak nemá drtivá většina programátorů..

Avatar

Autor komentáře: dmx

Datum vložení: 26.4.2006 14:44:43

Tak to fakt nechápu ;o) asi půjde jen o zvyk, ale já si nedokážu představit, že bych naspal třeba jen jednu třídu na čes. klávesnici... en rozložení mi přijde naprosto optimální, všechno je hezky poruce, nemusím lovit nějaké trojkombinace kláves.. navíc přepnout pro krátkodobou potřebu na cz rozložení není žádný problém (ctrl+shift nebo alt+shift), win si navíc pamatuje které okno má které rozložení, takže se nemusí zas tak často přepínat ;-)

Avatar

Autor komentáře: Zdendys

Datum vložení: 14.6.2006 0:41:12

Já jsem pro používat čistou češtinu. Programuji už více jak polovinu svého života (je mi 27 let) a při přechodu z Didaktiku na počítače typu AT se při programování používala tzv. programátorská klávesnice. Několik let mi trvalo přeučit se na standardní českou včetně Z/Y. Jako správce sítě čítající kolem padesáti klientů s vysloveně českou klávesnicí je spíše psychicky náročné klávesnice jakkoli přepínat a myslet na to že jí musíte na konci práce vrátit do původního stavu. Při instalaci WinXP a podobných "grafických" systémů mě ikonka CZ vysloveně vadí a anglickou klávesnici tak vyřazuji ze seznamu. Používání zkratkových kláves se člověk brzy naučí. Můj první případ zkratkových kláves se datuje již z dob T602. Dnes mi spíše vadí, když některé programy zaběhnuté zkratky ignorují. Např. levý CTRL+ALT+V tedy znak zavináče zvládnutelný jedinou rukou je v MSOutlooku 2003 ignorován a navíc způsobí nevytištění následujícího písmene. Další výhoda zkratkových kláves a příkazů je v rychlosti zadání. Přejíždět pravou resp. levou rukou na myš, lovit kurzor po obrazovce a odklikávat požadovaná tlačítka mě opravdu často zdržuje. Krásným příkladem je odeslání dokumentu mailem z MSWordu => ALT+S,L,O následně zadáte několik písmenek příjmení, šipkou a Entrem výberete osoby z nabídnutého seznamu a stisk ALT+D pro odeslání mailu zabere necelé 2 sekundy. Přeji hezký den

Avatar

Autor komentáře: hwsoft

Datum vložení: 14.5.2006 15:35:19

Problem je v tom, ze nektere SW, proste pouziti nabodenicek neumoznuji. Bohuzel jich je celkem dost, proto i ja pisi vetsinou bez diakritiky. S diakritikou pouze clanky, nebo obchodni email, ale i ten az po zjisteni, ze neni problem s kodovanim.

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 14.5.2006 17:10:14

Takže tady, když vidíte, že žádný problém s diakritikou není, byste ji měl také - podle svých vlastních slov - použít, nebo se mýlím? ;-)

Avatar

Autor komentáře: MarBen

Datum vložení: 10.4.2006 11:36:11

Nemohu se zbavit dojmu, že v článku není zmíněn ještě jeden "důvod". Dle mého existuje velká skupina "prispevovatelu", která pod rouškou pohrdání podobnými "přežitky" pouze maskuje to, že rodný jazyk neovládá mnohdy ani na základní úrovni.

Avatar

Autor komentáře: Dalibor Behún

Datum vložení: 10.4.2006 11:48:03

Děkuji za doplnění, obávám se, že máte naprostou pravdu. Neplatí to sice stoprocentně, ale absence diakritiky je v mnoha příspěvcích skutečně doprovázena i mnohem závažnějšími prohřešky proti češtině (již zmíněné ignorování interpunce a velkých písmen, ale i vysloveně předškolácké hrubky).

Avatar

Autor komentáře: tooshy

Datum vložení: 11.4.2006 22:07:22

Jsem profesí lingvistka a češtinu se všemi jejími čárkami, háčky i koužky miluji... leč přesto píšu e-maily bez diakritiky. Důvod je nadmíru prostý: polovina mých přátel by si je totiž jinak nepřečetla. Kdo z nás má tolik trpělivosti luštit, ... co pr#v# tento ji# t#et# #tvere#ek uprost#ed slova znamen#... ;o)

Avatar

Autor komentáře: Marek Prokop

Datum vložení: 14.4.2006 19:41:24

Pro to, že polovina vašich přátel vidí ve vašich e-mailech místo diakritiky jen ji# t#et# #tvere#ek, mne napadají jen tři možná vysvětlení: 1) Žijí v Číně. 2) Žijí v jiném časoprostoru posunutém minimálně o 10 až 15 let zpět proti nám ostatním. 3) Máte špatně nastaveného svého poštovního klienta nebo svůj server. Nebo může být ještě nějaký čtvrtý důvod?

Avatar

Autor komentáře: Dušan Daněk

Datum vložení: 25.4.2006 17:27:42

Ono to není jen o správném nastavení vašich programů - i když i s tím by mělo 99,9% BFU problém, protože většinou ani netuší, co nějaké CP1250, 8859-2 nebo UTF8 znamená. BFU totiž většinou ani žádný emailový klient nemají a píší všechny zprávy přes webové rozhraní (Seznam, Centrum,..). A pokud tato rozhraní správně nerozeznají jakou znakovou sadou jim byla zpráva odeslána, je to konec. Při doručení už to nespravíte (konkrétní zkušenost se serverem centrum.cz).

Avatar

Autor komentáře: --==[FReeZ]==--

Datum vložení: 31.8.2006 14:49:11

Setkal jsem se s obrovskym mnozstvim BFU a chtel bych upresnit, ze 50% z nich pise pomoci MS OutLook a zbytek pres webove rozhranni

Avatar

Autor komentáře: Yokotashi

Datum vložení: 18.4.2006 10:02:27

Dokud je kazdy diakriticky znak kodovan jinym paskvilem, tak mi to nevadi, klidne se vyrovnam s tim, ze misto velkeho S' mam malou jednicku a misto velkeho Z' copyright, ale jakmile se vsechny diakriticke znaky zmeni v otazniky, nebo podtrzitka, zacinaji problemy s porozumenim. Kdyby tak mailove klienty z Windows dokazaly napsat do hlavicky sve kodovani, nebo jeste lepe posilat maily ve standardnim kodovani ISO-8859-2 ...

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 18.4.2006 13:43:52

Kdyby tak všechny e-mailové klienty a servery pracovaly podle norem a kdyby tak Unixfanatici nebyli skálopevně přesvědčeni, že chyba není na jejich straně...

Avatar

Autor komentáře: Pavel F.

Datum vložení: 18.4.2006 13:48:06

Mírně off-topic, ale dnes už by mohl být standardem UTF-8 a ne 8859-2. U nás ve firmě je povinné používat UTF-8 prakticky všude, v mailech, v txt souborech, v zdrojových kódech (programátoři píší komentáře ČESKY!) a UTF-8 je jediný způsob, jak předejít problémům při komunikaci. 8859-2 nemusí mít všude, ale UTF-8 prakticky ano

Avatar

Autor komentáře: Honza

Datum vložení: 20.4.2006 16:41:25

Včera jsem si v Thunderbirdu změnil implicitní kódování odchozích emailů z UTF-8 na ISO-8859-2. Minimálně na yahoo.com UTF-8 nejede... (Ano jsou Češi s emaily na Yahoo... :( ). A včera jsem to změnil poté, co email v UTF-8 nemohli přečíst ani na FHS UK!

Avatar

Autor komentáře: gofry

Datum vložení: 18.5.2006 23:38:44

Práve preto treba písať v UTF8 - užívatelia yahoo budú písať adminom yahoo, že sa im to zle zobrazuje. A potom bude yahoo nútené priadať podporu UTF8, inak užívatelia prejdú k inej službe, ktorá im "nekazí emaily". ;)

Avatar

Autor komentáře: MiK

Datum vložení: 16.12.2006 10:35:09

To spíš si o mně pomyslí, že jsem úplně neschopný, když jim posílám takov#hle maily. O tom, že existuje nějaký admin yahoo, mají jen matné tušení a poslat mu mail je vůbec nenapadne.

Avatar

Autor komentáře: Pepul

Datum vložení: 19.4.2006 21:38:34

Trošku OT, ale nedá mi to. Ač nejsem příznivcem MS produktů, byl jsem zrovna minulý týden v pátek příjemně překvapen zjištěním, že konkrétně MS OutLook má jako standardní a tudíž výchozí kódování právě ISO-8859-2. Jinak souhlasím s tím človíčkem o pár pater níž propagujícím UTF-8...

Avatar

Autor komentáře: noname

Datum vložení: 10.4.2006 13:05:01

Také se snažím psát vždy česky, i proto, že jsem se učil psát na stroji (350 úhozů/min), takže s tím nemám sebemenší problém. Naopak ale mívám problém, když mě okolnosti donutí psát cesky (např. psaní e-mailu několika málo jedincům se špatně nastavenými mail servery) a ten problém spočívá v odlišném pravopisu čestiny a cestiny. Zatímco po "ř" by mě ani nenapadlo napsat tvrdé "y", po "r" by mě zase ani nenapadlo napsat měkké "i" a když píšu 350 znaků za minutu, není moc času na uvažování jestli i/y a mozek to hází "na papír" automaticky.

Avatar

Autor komentáře: Dero

Datum vložení: 12.4.2006 0:27:43

Z toho vyvozuji, že musíte proklínat slova "paprika", "tričko" či "prima". :o)

Avatar

Autor komentáře: Mady

Datum vložení: 10.4.2006 14:13:14

Děkuji za krásný článek, jako byste mi mluvil z duše.

Avatar

Autor komentáře: Richard Palát

Datum vložení: 10.4.2006 16:40:54

Může mi někdo vysvětlit, proč je dnes standardní na e-maily odpovídat tak, že odpověď je umístěna před otázku? Této zrůdnosti jsem si všimnul kdysi dávno ještě v dobách e-mailových konferencí a myslel jsem, že časem, až se uživatelé outlooku naučí si toho svého klienta nakonfigurovat toto vymizí. Nestalo se.

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 10.4.2006 17:03:24

Standardní je to proto, že je to přirozené - nemá to co dělat s použitým e-mailovým klientem. Pokud s někým komunikujete a tuto komunikaci v e-mailu uchováváte (což je naprostá nutnost, máte-li několik takových debat denně), pak je pouze přirozené psát aktuální reakci na začátek e-mailu, kde ji adresát hned najde a přečte. Ve výsledku vznikne velmi přehledný, dobře strukturovaný a neobyčejně užitečný dokument, kde nahoře máte závěrečnou dohodu, ke které jste se svým protějškem dospěl, a postupem níže můžete vidět, jak probíhala diskuse ;-)

Avatar

Autor komentáře: Richard Palát

Datum vložení: 10.4.2006 17:54:08

>Standardní je to proto, že je to přirozené Kdyby to bylo přirozené, pak by se podobným způsobem zobrazovalo i vlákno této diskuse. Na začátku by byla vaše reakce a na konci moje připomínka. Zachovávání historie komunikace (nezbytně nutných částí) je pochopitelně správné. >nemá to co dělat s použitým e-mailovým Outlook byl jediný (mi známý) e-mailový klient, který byl výrobcem takto přednastavený. Jeho uživatelé tak žili v představě, že odpovídat před otázku je správné. Stejně jako si mysleli, že v e-mailu mohou používat různé fonty, obrázky ... >pak je pouze přirozené psát aktuální reakci na začátek e-mailu, kde ji adresát hned najde Vaše odpověď se skládá ze tří odstavců. Podle Vaší logiky bych měl (pokud mám potřebu) reagovat na každý odstavec připsáním odpovědi před odstavec. Nedělám to. Ještě nikdo to tady neudělal. Pokud, tak vždy zkopíruje část textu, na který se snaží reagovat a reaguje pod tímto textem. Pokud nemám pravdu, prosím o URL na příslušné fórum.

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 10.4.2006 18:04:08

Pane Paláte, splétáte dohromady e-mailovou komunikaci, která má svá specifika, a diskusi pod článkem, která má zase svá specifika. Každá z těchto dvou věcí plní odlišný účel, proto má i odlišnou podobu. Takovým nesmyslem, jako je odpovídání na jednotlivé odstavce příspěvku "pozpátku", se raději nebudu vyjadřovat, to je čirá demagogie. K diskusi pod tímto článkem dodám jen tolik, že jde o diskusi vláknovou, což je snad ten nejstarší typ. Na Intervalu ji používáme jednak z historických důvodů, druhak proto, že našim účelům vyhovuje. Existují však i jiné typy - například lineární, jejíž nejčastější forma nové příspěvky zobrazuje vždy nahoře. Vidět ji můžete prakticky na každém českém diskusním serveru, viz třeba Hofyland, Cyberspace, Nyx a tucty dalších ;-)

Avatar

Autor komentáře: F.Augusztin

Datum vložení: 11.4.2006 8:42:59

Ale, ale... http://en.wikipedia.org/wiki/Top_posting Co myslite, preco mate v mnozstve emailovych konferencii zakazany top-posting ? Lebo top-posting je jedna z najhorsich veci z hladiska komunikacie cez emaily.

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 11.4.2006 11:24:37

E-mailová konference s webovým rozhraním pro čtení a soukromá pošta jsou opět dvě velmi odlišné věci. Navíc top-posting není ani v takovém případě zakázán, pouze se nedoporučuje - jenže se nedoporučuje ani bottom-posting a nakonec se vlastně nedoporučuje ani in-line posting, takže výsledek vlastně je, že se nedoporučuje posting vůbec...

Avatar

Autor komentáře: Pavel S

Datum vložení: 11.4.2006 9:46:41

Já používám obojí. Pokud je moje odpověď rozsáhlejší, tak píšu na začátek a přijde mi to takhle dokonce logické. Pokud krátce komentuji různé části předchozího textu, píšu to bezprostředně pod relevantní část textu. Je ale pravda, že ten druhý způsob je značně nepřehledný, pokud komentuje víc lidí nebo pokud se ta e-mailová komunikace párkrát "otočí". Jinak nastavit utlouk tak, aby se dalo psát úplně volně do textu nebo pod něj je neskutečný problém. Zdá se mi, že tam jsou chyby - někdy jsou mé komentáře špatnou barvou, jindy zase špatně odsazené... Ale možná to jen neumím správně nakonfigurovat.

Avatar

Autor komentáře: J

Datum vložení: 11.4.2006 16:01:29

Souhlas, je to prehlednejsi nez natlacit odpoved pod 10 predchozich obratu v komunikaci. Je to dano proste tim, ze mailovy klient zobrazuje mail od zacatku a ne od konce => adresat nemusi skrolovat 50(a vice) radku dolu, aby si precetl 1 radek odpovedi. Pro komentovani jednotlivych vet/odstavcu je samozrejme prirozene psat komentar pod prislusny text. Kdyby se clovek mohl spolehnout, ze nedojde cestou k nechtenym upravam a ze ma adresat odpovidajiciho klienta, ktery umi sam spojovat komunikaci do vlaken, bylo by to o necem jinem.

Avatar

Autor komentáře: Filip Jirsák

Datum vložení: 10.4.2006 21:47:55

Pokud se odpovídá vcelku, odpovídá se před otázku, pokud se vpisuje, vpisuje se za příslušnou část. Je to zdánlivě nelogické... Kromě důvodů, které napsal p. Málek (odpověď nemusím hledat) doplním ještě jedno velmi praktické využití, zejména u webmailů - GMail (a předpokládám, že i Centrum.cz, Seznam.cz atd.) zobrazují vedle předmětu e-mailu také začátek textu e-mailu. Když je tam citace mého e-mailu, je to k naštvání. To samé, když si necháte přeposílat začátek zprávy na mobil. V tomto případě jde logika stranou a vládne čirá praktičnost :-)

Avatar

Autor komentáře: mata

Datum vložení: 11.4.2006 13:29:57

Pěkně shrnuto. Také mě vždy "potěší" když mi přijde oznámení na mobil a na začátku vidím část zprávy, kterou jsem psal já. Nejlepší jsou situace, kdy mail vyberet přes GPRS či WAP a na konci je připsáno. "Potvrzuji. S pozdravem pan xxx" ;-)

Avatar

Autor komentáře: AAA

Datum vložení: 12.4.2006 16:53:26

Proto čtu konference na mail.google.com. Te mi i takovéto meaily zobrazí prostě správně. ostatní emaillový klienti to zatím nevyřešili. A opravdu mě neplatí.

Avatar

Autor komentáře: Snoopy

Datum vložení: 13.4.2006 13:46:16

V tom pripade nevite, co je to ucetnicke (ucetni) usporadani. Tam jsou dokumenty v poradi od nejnovejsich po nejstarsi. A je to presne z tech duvodu zminenych v jinem prispevku nize: a) Nejcerstvejsi data jsou potreba nejcasteji (napr. posledni hodnota nejakeho ukazatele), tj. nemusim obracet cely sanon, kdyz mi staci pouze obratit prvni list. b) Kdyz se do sanonu vklada, tak se to vzdy vlozi nahoru (a opet neni potreba obracet cely sanon). PS: Pisu vsemi deseti s i bez diakritiky bez problemu.

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 13.4.2006 13:50:05

[i]Pisu vsemi deseti s i bez diakritiky bez problemu.[/i] V tom případě bych vás poprosil, abyste respektoval(a) pravidla této diskuse a tu diakritiku používal(a).

Avatar

Autor komentáře: Justas

Datum vložení: 27.4.2006 6:38:11

Přestože také považuji za normální odpovídat ZA otázkou, jsou lidé, kteří po mně vyžadují opačný postup. Většinou s tím, že se jim maily přeposílají do mobilů, a pak dají přednost tomu, když uvidí mou odpověď před svou otázkou. Tohle je pro mě doposud jediný akceptovatelný důvod. Ostatní, jako "je to pohodlnější pro čtení, přece vím, na co jsem se ptal" a podobné, většinou neuznávám...

Avatar

Autor komentáře: dymik

Datum vložení: 11.4.2006 8:14:16

Je to všechno o lenosti. Už nad vámi nestojí stará vrásčitá bába s pravítkem a nemlátí vás za každou hrubku, kterou ve vašem diktátu objeví. Už se nemusíte zabývat větnou skladbou a dalšími "úlety". Ne, že bych spisovnou češtinu prožíval, ale některé, zvláště firemní, e-maily jsou opravdu pikantní... Zjistil jsem, že já jsem se hodně zkazil ICQ. Sice píšu všema deseti, ale zase zapomínám gramatické záležitosti. Prostě si nevědomky řeknu "Ale co, hlavně že pochopí smysl" Prostě počítače jsou fuj fuj

Avatar

Autor komentáře: Lostindream

Datum vložení: 28.4.2006 13:07:56

Přesně tak, s tím naprosto souhlasím. Už i já takovým způsobem začínám psát.

Avatar

Autor komentáře: mirek

Datum vložení: 12.4.2006 13:56:24

prijde mi zavadejici psat, ze psani bez diakritiky svadi k chybne gramatice, rozhodne nemam takovy dojem a jeste poznamka ke cleneni textu do odstavcu + mezititulky: neprecenoval bych roli mezititulku, clanek se pak blizi bulvaru a svadi k dojmu, jaky tady uz nekdo vyjadril, totiz, ze clanky jsou vlastne o nicem (i kdyz na prvni pohled vypadaji dlouze a duveryhodne).. tim ale nechci tvrdit, ze vas clanek je o nicem, to jen aby nedoslo k nedorozumeni

Avatar

Autor komentáře: Dalibor Behún

Datum vložení: 12.4.2006 14:28:03

Rozhodně bych si netroufl tvrdit, že absence diakritiky je ve VŠECH případech doprovázena gramatickými chybami. Mnou uvedené tvrzení, že tomu tak často bývá, mám založené pouze na svém pozorování, nikoli na konkrétních statistických číslech - přesto si ale stojím za tím, že mnohdy jde obé ruku v ruce:-) Co se týče členění textu do mezititulků, dovolil bych si trochu oponovat - role mezititulků je zvláště v případě textů na webových stránkách značná (a rozhodně ne jen v případě bulvárních článků). K tomu, aby člověk četl dlouhý text, který není rozumně rozčleněn do odstavců a neobsahuje žádné "záchytné body" v podobě mezititulků, musí mít opravdu silnou motivaci.

Avatar

Autor komentáře: mirek

Datum vložení: 12.4.2006 15:05:33

rekl bych, ze s gramatikou je to (nejen) na webu spatne, at uz prispevatele pisi s diakritikou nebo bez ni. vetsinou mi nevadi cleneni do odstavcu, spis mi prekazeji mezititulky. prilis casto mam stejny pocit, jako kdyz jsem se na skole snazil roztahnout text na co nejvic stranek. v tu chvili potrebuji tu silnou motivaci, abych v clanku cekal na to, co me zajima. hovorime zde o internetu, kdybych nemel motivaci neco nekde cist, tak jsem za 2 vteriny pryc. asi jsem zaujaty tim, ze na webu je spousta informaci a ty se na sebe snazi upoutat pozornost, coz mi vadi. plane sliby a klamava reklama jsou dnes vsudypritomne a mezititulky jsou jen jednim z jejich prostredku, proto jim nejsem prilis naklonen. omlouvam se, ze pisi malymi a bez diakritiky, jde o zvyk.

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 13.4.2006 15:37:35

Mezititulky udržují čtenáře v textu, efektivně mu zpřístupňují jádro sdělení a zpřehledňují text, který by jako celek čtenáře dezorientoval. Mezititulek je důležitým prvkem sdělení a fakt, že tento mechanismus líní studenti a bulvární pisálkové zneužívají ke svým pochybným cílům nic nemění na podstatě věci.

Avatar

Autor komentáře: Marek Prokop

Datum vložení: 14.4.2006 19:34:25

K půvabným nedorozuměním dochází, když slovenští přátelé v SEO konferenci píší o spatnych odkazoch. Ještě lepší je, když to napíší do velmi krátkého příspěvku, ze kterého nejde poznat, že je psán slovensky. To se pak občas nachytám i já. Pro neznalé SEO a slovenštiny: * zpětný odkaz = odkaz mířící na určitou stránku z jiné stránky * spätný odkaz = zpětný odkaz slovensky

Avatar

Autor komentáře: Yokotashi

Datum vložení: 18.4.2006 9:54:49

Rychlost psani s diakritikou a bez diakritiky se u cloveka zvykleho programovat a psat UNIXove skripty na us klavesnici lisi cca v pomeru 1:5 a to uz je dost. echo "Dokonce je sta'le vy'razne'' rychlejs'i' psa't ves'kera' pi'smena s diakritikou za pomoci apostrofu'', i kdyz' ne''kdy musi' by't pouz'ity dva, a pr'ekonvertovat text za pomoci vlastni'ho programu. Takto jsem napr'i'klad psal celou bakala'r'skou pra'ci." |cs Dokonce je stále výrazně rychlejší psát veškerá písmena s diakritikou za pomoci apostrofů, i když někdy musí být použity dva, a překonvertovat text za pomoci vlastního programu. Takto jsem například psal celou bakalářskou práci.

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 18.4.2006 13:46:16

To není omluva, ale výmluva. Navíc nejen že zahanbujete sám sebe demonstrací svého ignorantství, ale děláte také špatnou reklamu všem uživatelům Unixu, když si osobujete právo hovořit za ně bez ohledu na jejich skutečné mínění...

Avatar

Autor komentáře: Maaartin

Datum vložení: 2.6.2009 2:23:32

Jste mimo jak jen mimo clovek byt muze. Predchozi pisatel vam ukazal jakym zpusobem pise s diakritikou on, co vam vadi. Kdybyste oznacil za ignoranta me, dalo by se to chapat. Ja pisu bez nabodenicek, mam pouze anglickou klavesnici, prepinat odmitam, nebot 1. prehozeni y<->z a nekolika dalich znaku zpusobuje zbytecny chyby 2. cesky layout skoro neznam Pouzivat ceskou klavesnici pro praci odmitam protoze 1. na ni jsou pro me dulezity znaky tezce dosazitelny 2. nemaji ji vsude ve svete (zatimco na anglickou snad vsude prepnout muzu) Zazlivat Janu Husovi diakritiku je samozrejme mimo, me by to tehdy pripadalo jako dobry napad. Proc ale pokazili ceskou klavesnici zbytecnym prehozenim znaku a proc neexistuje moznost pouzivat pouze dead keys, nechapu.

Avatar

Autor komentáře: a8n

Datum vložení: 18.4.2006 20:27:10

Osobně mi diakritika nevadí, občas ji sice při komunikaci prostřednictvím ICQ nepoužiju (hrozný zvyk z DC kde je zakázaná). Co mi však vadí jsou kroužky nad u. Nezjistil jsem, že by měly nějaký význam, pouze otravují při psaní výjimek. Navrhuji proto jejich zrušení, máme přece krásné ú, které používá standar[b]d[/b]ní diakritické znaménko. Tento příspěvek pravděpodobně obsahuje chyby. Čtenářům kterým by to způsobilo psychickou újmu se omlouvám. :)

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 19.4.2006 1:50:21

Kroužek nad u (ů) není samoúčelný, uchovává totiž informaci o etymologii slova. Kroužek nad u (ů) uprostřed slova znamená, že nejde o slovo složené z jiných slov, čárka nad u (ú) uprostřed slova znamená přesný opak, tedy že o slovo složené jde. Na této informaci pak závisí další jazykové mechanismy...

Avatar

Autor komentáře: Maaartin

Datum vložení: 2.6.2009 2:27:39

Samozrejme ze je naprosto samoucelny, pouzivate aktualni stav (pravopisny pravidlo) jako zduvodneni sebe sama. Ve slove "trojuhelnik" vam pomaha to "u", co vam pomaha ve slove "trojhran"?

Avatar

Autor komentáře: pankreas

Datum vložení: 20.4.2006 17:53:20

Když už tak píšete o významotvornosti a potažmo i etymologické významonosnosti nabodeníček, proč tak vytrvale trváte na nesmyslném tvaru "diakritika" bez "diakritiky", tj. jako by šlo o sg. f.?

Avatar

Autor komentáře: Dalibor Behún

Datum vložení: 20.4.2006 18:12:32

Uznávám, že tento způsob používání slova "diakritika" může někoho dráždit. V článku jsem se pro tento způsob používání rozhodl z toho důvodu, že je v soudobé češtině běžný a srozumitelný a že účelem článku nebyl rozbor samotného termínu "diakritika", ale problematika používání či nepoužívání diakritických znamének na českém internetu. Stručné pojednání o mluvnickém rodu tohoto termínu sepsal Yuhů - doporučuji k případnému nahlédnutí: www.jakpsatweb.cz/enc/diakritika.html

Avatar

Autor komentáře: pankreas

Datum vložení: 21.4.2006 11:48:45

Uprimne receno, z tvaru "diakritiko" ve zminovanem clanku jsem se orosil jeste vic... To je neco stejne hrozneho, jako "merito" (misto meritum).

Avatar

Autor komentáře: Radovan Pekař

Datum vložení: 5.11.2007 14:00:25

Souhlasím - snad by to mělo být "diakritikon"?

Avatar

Autor komentáře: pankreas

Datum vložení: 11.6.2008 0:40:28

Diakritikum.

Avatar

Autor komentáře: xi-xa-o

Datum vložení: 26.4.2006 23:34:05

CShack je specifické rozložení klávesnice pro Windows 2000 a XP se zrušenou klávesou CapsLock a Numlock a ScrollLock a s rozložením všech českých a slovenských (a také všech německých a španělských) znaků s diakritikou poblíž znaků bez diakritiky a dále spoustou DTP znaků. Klávesa CapsLock funguje jako nový přeřazovač – přidává ke skoro každé klávese ještě další dva znaky, se Shiftem a bez Shiftu. Klávesa NumLock je zcela vyřazena ze hry – klávesnice se chová jako by byl NumLock stále zapnutý. Původní přepínač NumLock teď funguje jako Mute – ztišení audia ve Windowsech. Klávesa ScrollLock je Playback/Pause z multimediální klávesnice. http://xakru.com/cshack/

Avatar

Autor komentáře: joe

Datum vložení: 15.1.2007 10:03:16

bohuzel se nejedna o dobu davno minulou, neustale narazim na to, ze se diakritika nezobrazuje korektne. At uz je to v ICQ (zkuste pouzivat licq nebo centericq) nebo v Microsoft Outlook Expressu (6.0 aktualizovanem). Nedavno jsem programoval zobrazovani emailovych zprav na webu (php 5.2) a dostal jsem se bohuzel do stadia kdy jsem zjistil, ze pro cesky psane zpravy neni mozne pouzit standardni funkce pro parsovani, protoze to proste nezvladaji. Radeji budu tedy ohleduplny a napisu tento prispevek bez diakritiky, abyste meli moznost precist si aspon 90% textu tak jsem ho zamyslel.

Avatar

Autor komentáře: Šámot Kínebub

Datum vložení: 18.1.2007 16:32:28

Nabodeníčka je vhodné používat i z hlediska možnosti dohledávat daná slova s diakritikou!

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz