Starší komentáře ke článku: Hříchy pro šíleného korektora - psaní velkých písmen

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz

Avatar

Autor komentáře: Dero

Datum vložení: 9.12.2004 14:42:51

Výtečný článek - srozumitelně a čtivě napsaný, zaobírá se tématem, které i zkušenému jazykozpytci často činí potíže, s lehkostí a nadhledem. Vhodně uvedené příklady jen podtrhují význam a užitečnost takového článku.

Autorovi děkuji a přeji hodně štěstí do další tvorby.

Avatar

Autor komentáře: Dalibor Behún

Datum vložení: 9.12.2004 15:07:32

Mnohokrát děkuji za ocenění, jsem moc rád, že se článek líbil:-)

Avatar

Autor komentáře: Dero

Datum vložení: 9.12.2004 15:47:08

No baže, takových článků jen houšť. Když se člověk podívá do diskuzí, kde se baví takoví typičtí "techies", tak je mu často smutno, čeho všeho se dočte. Bohužel je to tak, že v této době téměř polovina technicky zaměřených lidí nejenže neví, jak se píše "Spišská Nová Ves", ale, řečeno s jistou nadsázkou, často prosí o "krytyku webovích stránek". Z toho bolí oči.

A nejsou to jen typičtí "techies", kteří se takto vyjadřují. Dělám korektora na amatérském literárním serveru (www.pismak.cz) a je to to stejné. Velká, malá písmena jsou jen třešinkou na dortu upečeném z prefixů s/z, sufixů jmen, vyňatých slov a deklinace. Minusky postačí. A to ani nezmiňuji interpunkční diletantství ...

Právě proto oceňuji Vaši práci a snahu.

Já děkuji.

Avatar

Autor komentáře: camlost

Datum vložení: 10.12.2004 10:56:39

Myslím, že i já mohu svůj dojem z článku vyjádřit citátem herce Plachty: "Já děkuji."

Avatar

Autor komentáře: Jenda

Datum vložení: 14.1.2005 15:50:15

Ad 1) Nevim proc by kdokoli kdo nebydli pobliz mel vedet jak se Spisska (pripadne jakakoli jina) Nova Ves pise. (A kdyz uz jsme u toho byl byste tak mlaskav a vysvetlil nam z jakeho duvodu je v tomto pripade ves s velkym V?)

Ad 2) To nebude zalezitost techies. Spousta lidi u nichz se o technickem zamereni neda mluvit ani nahodou pise stejne. Jak jste sam zjistil. Asi holt s vyukou cestiny na skolach bude neco blbe. Mozna treba to ze se misto ni uci historie literatury.

Avatar

Autor komentáře: Kdosi

Datum vložení: 18.12.2005 17:20:17

Myslím, ze i váš článek by byl opravdovým oříškem pro nynější korektory a ačkoliv nejsem člověk k tomu povolaný, mohu říct, že Spišská Nová Ves se píše tak právě proto, že je to oficiální název, který zároveň označuje místo, kde žije určitá skupina lidí. Radím vám, naučte se používat interpunkci a diakrtiku, hodí se to.

Avatar

Autor komentáře: pachollini

Datum vložení: 9.12.2004 19:05:29

Připojuji se bezvýhradně.
Zajímal by mne velmi názor (Váš i čtenářstva) na psaní velkých písmen u osobních zájmen na webových stránkách. Velmi se to rozmohlo, ale nějak se s tím pořád nemohu smířit, protože se mi zdá, že tady nejde o žádné osobní oslovení, spíš mi to připadá tak nějak vlezlé. (S výjimkou situace, kdy se zaregistruji a server tudíž ví, že mluví právě se mnou ;-)

Avatar

Autor komentáře: Dalibor Behún

Datum vložení: 9.12.2004 19:17:04

Děkuji za zajímavý námět k diskuzi. Přiznám se, že jsem si zatím alergii ani na jednu z těchto variant (vy/Vy) nevypěstoval. Pro co bych se ale přimlouval v každém případě, je to, aby v rámci jednotlivých webů byla zachována konzistence - aby se oslovení nepsalo jednou tak, jednou tak.

Každopádně jsem sám zvědav, jak se na tuto otázku dívá čtenářstvo...

Avatar

Autor komentáře: Josef Krob

Datum vložení: 9.12.2004 20:53:18

Já bych se rovněž přikláněl k neinflačnímu používání Vy a šetřil bych ho pro jednotlivce a uctivost.

A jak se vám líbí: setkali se tam Rómové a Nerómové?

Avatar

Autor komentáře: Dalibor Behún

Datum vložení: 9.12.2004 21:22:23

Upřímně řečeno, slovo Nerom se mi nelíbí ani za mák a osobně bych udělal všechno pro to, abych se mu vyhnul. Pokud ale mluvíme o problematice velkých písmen, "Nerom" je napsaný správně. (V PČP je uveden obdobný příklad "Neslovan".)

Avatar

Autor komentáře: Josef Krob

Datum vložení: 10.12.2004 23:16:06

Add Nerom: Tak v tom případě vyhlašuji pravopisnou neposlušnost. Odmítám být pojmenován jako příslušník doplňkové množiny... :-(

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 9.12.2004 19:34:38

Já osobně si myslím, že velká písmena by se měla používat jen tak, jak to bylo původně zamýšleno, tedy jako projev úcty v osobní komunikaci. Nikdy jsem nepsal velká písmena jinde, než v dopisech, e-mailech, ICQ, diskusích a podobně, a to pouze tehdy, když jsem se obracel ke konkrétnímu jedinci. Psát velké písmeno při komunikaci s kolektivem se mi příčí a velká písmena paušálně používaná na některých slovech jsou mi odporná...

Avatar

Autor komentáře: milos

Datum vložení: 10.12.2004 8:58:01

diky
a dalsi temata :
- diky povodni zahynulo ... lidi (lidem slovo kvuli pripada nespisovne)
- narozdil a na rozdil - hodne se to pise blbe v knihach

Avatar

Autor komentáře: Jiří Daněk

Datum vložení: 13.12.2004 15:41:59

navrhuji další témata týkající se slovosledu ve větě, viz. "pomůžeme záplavami postižené Francii" x "pomůžeme Francii postižené záplavami" anebo rozmáhající se umisťování slovesa na konec věty

Avatar

Autor komentáře: Dalibor Behún

Datum vložení: 13.12.2004 18:55:43

Srdečně děkuji, "falešné vazby" někdy opravdu působí dost komicky a budu se jim rád věnovat (stejně jako problematice slovosledu obecně). Ještě jednou díky a zdravím...

Avatar

Autor komentáře: j@kommo

Datum vložení: 15.12.2004 14:31:17

V tom případě bych se přimlouval za zmínění správného tvaru rozkazovacího způsobu slovesa vidět (tedy viz) :))

Avatar

Autor komentáře: Jméno a příjmení

Datum vložení: 1.1.2005 15:09:10

"Díky povodním mnoho lidí zahynulo" může napsat jen ufon, který chce se svou rasou okupovat Zemi a každá lidská smrt ho naplňule radostí .... Čeština umí skvěle rozlišovat náš vztah k události:
- negativní - "vinou nepozornosti řidiče automobil havaroval"
- pozitivní - "díky slunečnému počasí prožili u vody hezké odpoledne"
- neutrální - v důsledku - " jako důsledek ostrého slunce si spálil záda" (a vinou vlastní pitomosti :-)

Avatar

Autor komentáře: Jakub Vrána

Datum vložení: 10.12.2004 13:35:16

Také se připojuji ke chvále článku a jen doufám, že všechny předané informace vycházejí ze skutečnosti. Nepovažuji se za analfabeta, ale některé věci jsou pro mě nové, např. "Jestliže vlastní jméno označuje osídlené místo (město, čtvrť, sídliště a podobně), píše se velké písmeno ve všech slovech vyjma předložek" - to je asi poměrně nové pravidlo - nebo "jezdí ve felicii" - vídám to i v novinách, ale důvod malého písmene neznám.

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 10.12.2004 13:38:34

Pane Vráno, jako šéfredaktor Intervalu se cítím opravdu hluboce uražen. Chcete snad tvrdit, že předkládáme našim čtenářům bludy, že si články cucáme z prstu nebo co? Máte pro toto nařčení nějaký důvod, neřkuli důkaz?!

Avatar

Autor komentáře: Yuhů

Datum vložení: 10.12.2004 20:28:28

Viléme, překvapuje mě, že se hned hluboce urážíš.

Stačilo by zmínit, že psaní velkých písmen ve všech slovech názvu osídleného místa vyjma předložek je opravdu velmi nové pravidlo, přesně jak Jakub Vrána soudí. Dříve -- a není to tak dávno -- se psalo velké pouze písmeno první.

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 10.12.2004 21:45:19

Tohle Tvoje "nové" pravidlo platí už víc než deset let, to za prvé, a za druhé, milý pan Vrána se nedivil své neznalosti pravidla, ale rovnou nás obvynil, že jsme si ho vymysleli. A to mne tedy uráží zatraceně pořádně, protože na světě ze všeho nejvíc nesnáším lži, podvody a lajdáckou práci!

Avatar

Autor komentáře: Marks

Datum vložení: 11.12.2004 18:26:43

obvynil.....takovouhle chybu by si neměl dovol žák prvního stupně základní školy, natož šéfredaktor intervalu :)

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 11.12.2004 23:49:37

Překlepu se dopustí každý, lze ale za překlep považovat těch minimálně šest chyb, které vidím ve vašem příspěvku?

Avatar

Autor komentáře: Tomáš Tintěra

Datum vložení: 12.12.2004 21:26:18

Vážený pane Málku. Překlep lze odopustit snadno a občasnou hrubku tohoto kalibru také.
Ale jestli bojujete za pravdu, začněte doma a neříkejte hrubce překlep.

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 12.12.2004 21:42:52

.djekujy za, doprucěny od přyštje, se nim budu řydjiT

Avatar

Autor komentáře: crysman

Datum vložení: 12.10.2007 23:53:57

Náhodou jsem vygooglil tento dobrý článek a jen tak z legrace jsem se v diskusi dostal až sem. Chudák pan Vilém, kdyby radši býval uznal chybu hned, udělal by líp, "y" a "i" je totiž na klávesnici dost daleko od sebe na "překlep" (alespoň teda na mojí QWERTY je to o písmenko :) Ale jinak samo souhlasím, že chybujeme všichni. Já jednou napsal taky jakousi kravinu..

Avatar

Autor komentáře: Joe

Datum vložení: 13.10.2007 10:52:33

Neplet si preklep s prehmatem. Tady v USA se tomu rika proste "typo" a nikdo kolem toho nedela sceny - stejne tu skoro nikdo neumi poradne psat :)

Avatar

Autor komentáře: crysman

Datum vložení: 23.11.2007 16:25:28

Cože? Jaký je tedy, prosím, rozdíl mezi "překlepem" a "přehmatem", to se rád nechám poučit.. Jako že překlepu se dopustíš jen když do klávesnice klepeš kladívkem? :) Mimochodem, teď mě tak napadá, že se pod mou přezdívkou může podepsat za mě kde kdo a napsat sem kdejakou kravinu. A nejenom sem, ale úplně do všech fór na celém Internetu. Panebože, musím končit, určitě mě odposlouchávají! A ten chlap naproti se tak divně dívá.. :)

Avatar

Autor komentáře: camlost

Datum vložení: 13.12.2004 6:58:59

V. Málek: "na světě ze všeho nejvíc nesnáším lži, podvody a lajdáckou práci!"

I vy kujóne! :-) Lajdáckou práci? Není tomu tak dávno, co se tyto stránky renderovaly v Mozille velmi nepěkně (co si budeme povídat, ani dnes to není perfektní, ale jelikož hlášení problémů nemá v případě interval.cz požadovaný efekt, vůbec se tím nezatěžuju). Oprava také netrvala jen pár dní. Evidentně vám lajdácká práce zase tak moc nevadí. Určitě ne natolik, abyste se snažil s tím něco udělat. To jen tak na okraj.

Btw. v tomto světle vypadá ta věta hned trošinku jinak. ;-)

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 13.12.2004 8:29:51

Nemohu být a nejsem odpovědný za vzhled magazínu před mým příchodem. Navíc lze vcelku úspěšně předpokládat, že špatné vykreslování v Mozille nebylo zaviněno lajdáckou prací mých předchůdců, ale jednoduše natolik nízkým podílem tohoto prohlížeče, že nepovažovali za nutné stránky pro něj upravovat. A co se týče "hlášení problémů", stejně jako v naší roztomilé korespondenci vám doporučuji, abyste se nejdříve naučil jak má takové "hlášení" vypadat, aby mělo smysl (a možná byste mohl začít tím, že se naučíte psát e-maily ;-)

Avatar

Autor komentáře: heug

Datum vložení: 14.12.2004 8:19:13

Pane Malku, je zjevne, ze nedokazete vubec priznat jakoukoli chybu viz. prispevky vyse.
Chovate se stejne nabubrele a arogantne jako p. Brezina z nejmenovaneho institutu, pokud se nekdo, i presto ze opravnene, dotkne vaseho citliveho mista-tedy intervalu.

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 16.12.2004 1:44:57

Samozřejmě, že je Interval.cz mým citlivým místem, nebo Vy snad pohrdáte svou vlastní prací? Sám znám nejlépe chyby a problémy tohoto projektu, ale nevidím žádný důvod, proč bych měl souhlasit s nařčením, které si někdo vycucá z prstu a nedokáže ho ani trochu reálně podložit.

Avatar

Autor komentáře: camlost

Datum vložení: 16.12.2004 11:20:10

Pane Málku, všimněte si drobného rozdílu mezi námi. Zatímco já kritizuji vzhled "vašeho" magazínu, vy jste mě nařknul z toho, že neumím psát e-maily. :-) Nicméně vám to odpouštím, ačkoli se možná neubráním několika drobným popíchnutím. ;-)

Co se týče onoho podílu alternativních browserů, přečtěte si (společně s vašimi zaměstnanci) některé zde uveřejněné články, občas jsou v nich docela poučné informace. Svádět svou neschopnost implementovat standardy na malý podíl něčeho na "trhu" mi připadá poněkud zábavné.

Myslím, že vy sám byste měl být tím nejkritičtějším testerem své vlastní práce. To, že jste si nezkusil odeslat příspěvek z alternativního prohlížeče, je smutné. Nebo jste to zkusil? A jak se vám líbí zobrazení modrého pruhu s tlačítkem "Přidat nový"? Jak se vám líbí zobrazení odkazu "Knihkupectví"? Jistě, jsou to jen detaily, ale reaguji na vaše prohlášení o lajdácké práci, pardon. Všimněte si, že se nepokouším o zákeřné akce typu změna velikosti písma.

Překládání důkazů svého tvrzení jsem se chtěl vyhnout, předpokládal jsem, že svému magazínu věnujete aspoň těch pár minut, které jsou potřeba na zběžné prohlédnutí v alternativním prohlížeči. Pokud byste i přesto nebyl schopen Interval prohlédnout, vystavím někde na vyžádání screenshot. Že bych neuměl psát e-maily? ;-) Kdo ví...

FYI: Firefox 1.0 cs, Win XP Pro SP1

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 16.12.2004 11:30:36

Budete se asi divit, ale momentálně mám na svém počítači nainstalováno pět různých operačních systémů s celkem sedmadvaceti různými prohlížeči a jejich verzemi. Z vašeho textu soudím, že kritizujete stránku s formulářem pro přidávání příspěvků, protože ta jediná je na současném Intervalu problémem, a to proto, že je zde již čtyři roky. Takže se vám omlouvám, nemůžete za to, že Interval.cz nesledujete soustavně a neznáte jeho historii. Jestli najdete problém na jiných stránkách, které jsou mým dílem, rád je s vámi prodiskutuji, bavit se o tomto pohrobkovi už nemá smysl ;-)

Avatar

Autor komentáře: Josef Pavlik

Datum vložení: 12.1.2005 23:10:47

Jeste pozmanka k tomu, jak vypada stranka, ze ktere se vkladaji prispevky - Na Opera 7.23 je pruh s tlacitkem 'pridat novy' prerusen. (Btw, mela tam byt carka, za 'pridat novy'?). Alternativni browser Exploder, nebo jak se jmenuje, nemam, tak nevim, jestli to na nem treba funguje. Ale chtel bych jenom rict, ze stranky by se nemely delat podle toho, jak nahodou funguji na nekterem (jakemkoliv) browseru, ale podle standardu

Avatar

Autor komentáře: Jenda

Datum vložení: 14.1.2005 15:55:44

V pripade pravidel je deset let kratka doba. Tedy alespon pro normalniho cloveka. Nema kazdy ze sledovani zmen pravidel pravopisu zivnost.

Avatar

Autor komentáře: Dalibor Behún

Datum vložení: 10.12.2004 18:03:58

Dobrý den, nemusíte mít obavy - jak jsem naznačil v úvodu, všechny informace vycházejí z aktuálních pravopisných norem (většinou z PČP, kde jsou mnohdy příklady velmi podobné těm, které jsem použil v článku). A obecně o této sérii mohu říct, že žádné z informací, které obsahuje, nejsou vycucané z prstu:-)

Avatar

Autor komentáře: Jméno a příjmení

Datum vložení: 29.12.2004 11:09:21

Škoda Felicia WRC 4.2 Turbodrak HDi - přesné označení typu, velké písmeno. Stará orezlá felicie - zobecněný pojem, malé písmeno.

Avatar

Autor komentáře: Rigga

Datum vložení: 11.12.2004 14:32:40

Zdravim autora, clanek je moc hezky uzitecny. Nemate tip na nejaky web ktery se cestinou a gramtikou podrobne zajima - jaka si e-skola CJ?

Diky moc R.

Avatar

Autor komentáře: Dalibor Behún

Datum vložení: 12.12.2004 19:39:35

Taktéž zdravím a děkuji. Přiznám se, že s češtinářskými weby příliš zkušeností nemám, i když vím, že takové existují. Pro zajímavost možná zkuste <a href='http://interval.cz/__redirect/redirect.asp?what=interval_discussion&url=http://www.cz-language.upol.cz' target='_blank'>http://www.cz-language.upol.cz</a>. Není to klasická e-škola, ale pár užitečných informací by se tam určitě našlo:-)

Avatar

Autor komentáře: Vlastimil Ott

Datum vložení: 31.12.2004 15:08:30

Na svém webu <a href='http://interval.cz/__redirect/redirect.asp?what=interval_discussion&url=http://www.e-ott.info' target='_blank'>http://www.e-ott.info</a> se o něco takové pokouším. Problematiku psaní velkých písmen a spoustu dalších věcí tam mám zpracovanou už asi dva roky.

Avatar

Autor komentáře: mone

Datum vložení: 12.12.2004 15:42:46

jak se pisi nazvy hudebnich skupin apod.??
diky

Avatar

Autor komentáře: Dalibor Behún

Datum vložení: 12.12.2004 19:32:58

Vzhledem k tomu, že se jedná o vlastní jména, tak rovněž s velkým písmenem (Kamelot, Olympic, Psí vojáci atd.). Například v angličtině se navíc píšou s velkým počátečním písmenem téměř všechna slova v názvu - mám pocit, že kromě předložek (tzn. Pink Floyd, Dire Straits, Blind Guardian, ale třeba Ace of Base).

Avatar

Autor komentáře: mone

Datum vložení: 13.12.2004 18:19:16

prominte, spatne sem polozil dotaz. omlouvam se.
jednalo se mi o psani velkych pismen u VSECH slov v nazvu.
z vasi odpovedi jsem to vsak pochopil,
dekuji

Avatar

Autor komentáře: Dalibor Behún

Datum vložení: 13.12.2004 18:57:07

Rádo se stalo, moc díky za zajímavý dotaz...

Avatar

Autor komentáře: Jirka Bráza

Datum vložení: 14.12.2004 0:21:25

Zrovna minulý týden jsem narazil na zajímavý problém s psaním velkých písmen na jednom nejmenovaném úřadě :)
Píší třeba Rada Města Milevska, zatímco mě by přišlo lepší Rada města Milevska... Rada města je nepochybně orgán, o "Městu Milevsku" tak přesvědčen nejsem.
Každopádně se mi potvrdilo, že v zásadě je v češtině správné to, co si umím zdůvodnit ;-)

Avatar

Autor komentáře: Dalibor Behún

Datum vložení: 14.12.2004 8:38:39

S Vaší dedukcí do určité míry souhlasím, i když mi můžete věřit, že někdy lze zdůvodnit i naprostý nesmysl:-)

Co se "Rady města..." týče, zřejmě bych ji psal tak, jak jste to navrhoval (tedy město s malým "m"), stejně jako třeba "město Liberec". Jedinou výjimkou jsou města, v nichž je slovo "město" součástí zeměpisného názvu (např. Město Albrechtice, Město Touškov, ...)

Pokud by tedy Milevsko spadalo do této kategorie (osobně si ale myslím, že tomu tak není), potom by i Rada Města Milevska byla napsána správně. V opačném případě by se mělo psát "Rada města Milevska".

(Viz také Jazykovou poradnu ÚJČ.)

Avatar

Autor komentáře: Jméno a příjmení

Datum vložení: 20.1.2005 10:58:36

Dovolím si Vás opravit. V tomto případě bude správně opravdu "Rada Města Milevska". Ne z důvodů, které uvádíte, ale proto, že slovo "Město" v tomto případě nahrazuje (zkracuje) spojení "Městský úřad". Tudíž "Rada Města Milevska" nahrazuje "Rada Městského úřadu Milevsko" (město Milevsko žádnou Radu ani radu nemá). V textech se odlišuje "město", "obec" (osídlená oblast) a "Město", "Obec" (zkrácená varianta názvu úřadu).

Avatar

Autor komentáře: HankaP

Datum vložení: 18.2.2005 12:33:11

Já si dovolím pro změnu nesouhlasit s Vámi. PČP sice u pojmenování současných zastupitelských sborů a orgánů států, oblastí, měst apod. dodávají "[b]zpravidla[/b] jen oficiální názvy", nicméně mezi příklady uvádějí "Rada města Hradce Králové" (a já si troufám předpokládat, že Hradec Králové na tom bude s Radou i radou úplně stejně jako Milevsko)...

Avatar

Autor komentáře: Jméno a příjmení

Datum vložení: 18.2.2005 15:34:02

Nezapomeňte ovšem na to, že Hradec Králové nemá městský úřad. A tento volený orgán se [b]jmenuje[/b] "Rada města Hradec Králové".

Avatar

Autor komentáře: Bochi

Datum vložení: 15.12.2004 1:08:42

Dekuji za dalsi velmi pekny clanek a tesim se na dalsi. Vase "osveta" je, zvlaste na internetu, urcite zapotrebi, tak vydrzte!

Avatar

Autor komentáře: Roman

Datum vložení: 16.12.2004 8:10:01

Pěkný článek. Obávám se ale, že cílovou skupinu "webovích češtiňářů" bohužel nepostihne. Oni by stejně asi ani nechtěli vědět, co je to vlastní jméno nebo příslovce :o) Těším se na nějaké další pokračování.
Hihi, a nedrážděte moc šéfredaktora, nebo bude zase hluboce uražen a já pak budu opět muset pročítat nějakou nesouvisející diskusi :o)

Avatar

Autor komentáře: milos

Datum vložení: 17.12.2004 6:57:26

nahodou, me ta diskuse zaujala. Treba neco rika o osobnosti sefredaktora.
Me se zda obdivuhodne i to, ze nekdo nejaky server zakozi a spravuje.
a tady je aspon na co koukat

Avatar

Autor komentáře: Jakub Žídek

Datum vložení: 18.12.2004 0:53:58

Clanek se mi opravdu libil, ale zaujal me jeden priklad:

"S mikrofonem za hokejem"
nemelo by to spise byt
"S Mikrofonem za hokejem"

diky za odpoved

Avatar

Autor komentáře: Dalibor Behún

Datum vložení: 18.12.2004 10:55:53

Moc děkuji za zajímavý postřeh - přiznám se, že jste mi docela nasadil brouka do hlavy:-) Osobně si myslím, že se ono pravidlo o psaní dvou velkých písmen nevztahuje na vlastní jména obecně, ale pouze na určité specifické případy (názvy ulic, hospod atd.)

Název rubriky "S mikrofonem za hokejem" bych zařadil do stejné kategorie jako názvy literárních a hudebních děl. Píšeme například "Na západní frontě klid" nebo pochod "V nový život". (V těchto případech se píše s velkým písmenem pouze předložka.)

Určitě se ale budu touto otázkou ještě zabývat a až něco zajímavého zjistím, pokusím se přidat poněkud fundovanější odpověď:-)

Ještě jednou díky...

Avatar

Autor komentáře: Dalibor Behún

Datum vložení: 20.12.2004 10:31:38

Doplňuji ještě vyjádření p. Chromého z Jazykové poradny ÚJČ:

"Pravidlo psaní velkého písmena po předložce platí pouze pro názvy osídlených míst a dalších přidružených pojmenování (např. názvy hospod atp.) Názvů literárních děl nebo pořadů v rádiu či v televizi se netýká. Píšeme tedy jedině <B>'S mikrofonem za hokejem'</B> a 'Na západní frontě klid'."

Avatar

Autor komentáře: dj

Datum vložení: 18.12.2004 20:31:31

Cizinci naucit Cesky. JInak jen tak dal, super clanek

Avatar

Autor komentáře: Dalibor Behún

Datum vložení: 18.12.2004 20:41:35

Díky:-) Jenom bych rád upřesnil, že jsem Slovák pouze příjmením, jinak jsem se narodil v Čechách (v česky mluvící rodině) a celý život tady také přebývám. Slovensky bohužel nešprechtím...

Avatar

Autor komentáře: Josef Pavlik

Datum vložení: 12.1.2005 23:08:44

Psani privlastnovacich pridavnych jmen s velkym pismenem, to musi byt taky pomerne nove pravidlo. Ja si vzpominam, ze ve skole nam vtloukali do hlavy, ze privlastnovaci pridavna jmena se zasadne pisi s malym pismenem. Ja tedy velka pismena pisu jenom kdyz je to nezbytne nutne, protoze se mi jednoduse nechce mackat shift :-).

Avatar

Autor komentáře: Jindra

Datum vložení: 14.1.2005 8:04:28

Vážení, potřeboval bych poradit... Nemohu se s kolegou shodnout nad tím, co přesně znamená a v jakých případech lze použít znak <B>&</B>, samozřejmě nikoli v prog. kódu, ale ve volném textu. Můžete poradit nebo vyjádřit se?

Avatar

Autor komentáře: Jenda

Datum vložení: 14.1.2005 15:37:59

by meli nekomu silne stisknout pravici. Nejlip do sveraku.
A aby byla vetsi sranda tak zrovna jak jsem vylezl z gymplu tak je zmenili. Jeste ze jsem je stejne neumel.

P.S.: Predstava, ze si budu pamatovat jak vzniklo jmeno kdejakyho baraku a tudiz ktery pismenka maji byt velky je opravdu usmevna. Celej zhavej.

Avatar

Autor komentáře: pan kulička

Datum vložení: 26.1.2005 22:05:35

Rychnov u Nových Hradů......jo jo je to patálie

Avatar

Autor komentáře: Jiřina Čechová

Datum vložení: 31.1.2005 7:55:47

Dík, že zde můžu nahlédnout. Drezůra učitele JČ v mládí je mi dodnes k užitku. Takže jsem někdy raději v mém názoru "paličatá", protože druzí mohou také někdy dobře nahlodat!

Avatar

Autor komentáře: Fytka

Datum vložení: 28.1.2006 8:43:45

Dobrý den, děkuji za příjemně a jasně vysvětlenou problematiku velkých písmen. Ráda bych se zeptala na psaní velkých písmen u takových událostí, jakými jsou např. "mistrovství Evropy, světa, ČR" apod. Domnívám se, že velké M se píše, pokud je zmiňováno kompletní označení soutěže, ale z vlastní zkušenosti vím, že snad ani není možné jej zjistit :-( (Také cizí názvy po přeložení jsou leckdy různorodé.) A pokud tam není udán rok konání, považuje se název již za nekompletní, a tudíž s malým m? Pokud můžete poradit, budu ráda. Děkuji!

Avatar

Autor komentáře: Sára

Datum vložení: 25.11.2006 15:54:40

Chtěla bych Vás upozornit na chybu v názvu dům U dvou slunců, protože tento dům je zajímavý právě tím, že v jeho názvu se píše velké pouze u, ale d už ne. Jsem si tím stoprocentně jistá, protože ten dům jsem viděla na vlastní oči, stojí v Praze v ulici Nerudova a je to dům českého spisovatele Jana Nerudy. Učili jsme se o tom ve škole. Náš profesor českého jazyka je jazykovědec. studentka Gymnázia, Brno, Křenová 36, 13 let

Avatar

Autor komentáře: .

Datum vložení: 13.1.2007 12:52:28

zajmavé díky. kvůli tomuhle asi nedostanu na vízo čtverec.

Avatar

Autor komentáře: Laura

Datum vložení: 21.3.2007 18:32:02

Díky za přínosný seriál. Nepodařilo se mi z něho ale zjistit, s jakým písmenem se správně píše slovo "pozemšťan". Je to stejné jako u "Čecha"? Mate mě na tom totiž fakt, že o Zemi, Slunci apod. se píše s velkým písmenem jen, pokud se hovoří skutečně v astrologických pojmech.

Avatar

Autor komentáře: bobik

Datum vložení: 3.9.2007 19:55:07

v pravidlech je pozemšťan s malým.

Avatar

Autor komentáře: Tučková

Datum vložení: 8.11.2007 10:48:01

Prosím o zodpovězení dotazu.Jak se správně napíše Den upálení Mistra Jana Husa. Potřebujeme toto dát do kalendáře a nevíme si přesně rady s velkými písmeny. Děkuji. Blanka Tučková

Avatar

Autor komentáře: Dalibor Behún

Datum vložení: 8.11.2007 10:55:29

Dobrý den, správná varianta by měla být: Den upálení mistra Jana Husa (tedy velké D, J a H)

Avatar

Autor komentáře: ivana

Datum vložení: 25.3.2008 8:20:12

jaké písmeno ne píše v názvu: nařízení vlády č. 361/07Sb. _a ve vyhláškách a metodických návodech?

Avatar

Autor komentáře: bronislavacesakova

Datum vložení: 13.8.2008 16:40:34

Někdy mě posedne zpupnost ujasnit si třeba, jak je to s psaním malého, nebo velkého zet ve spojení =zákon o=. Ne že bych byla schopna průběžně dodržovat nějaký pravopis, jak se ostatně jistě čtenář přesvědčí sám; neprošlo-li již mé psaní jazykovou opravou osoby znalé. Na stránce Ústavu pro jazyk český http://prirucka.ujc.cas.cz/?action=view&id=190 jsem našla poměrně jednoznačné stanovisko: Názvy zákonů se tradičně píšou s malým písmenem. Součástí jejich oficiálního názvu je číslo příslušného zákona, které je k vyjádření jedinečnosti dostačující: =zákon č. 112/2000 Sb.= Za tímto názvem často následuje informace o tom, čeho se zákon týká, i ta se píše s malým písmenem: =zákon č. 112/2000 Sb.=, o obcích. S malým písmenem se píšou i neoficiální názvy: =stavební zákon, vysokoškolský zákon= atp. (Z důvodů, které snad vysvitnou níže, si všímám, že končí-li ústavní věta zkratkou á té pé následuje jen jedna tečka věštící jak konec zkratky, tak konec věty.) (Případ ukončení věty zkratkou es bé je zamotanější tím, že Ústav slova =zákon č. 112/Sb.= vyznačuje ležatostí, nikoliv uvozovkami. Hádám, že i v tomhle případě by mohla stačit jedna tečka; a to uvnitř uvozovek. Ve =zdrojového kódu= stránky objevuji, že ležatost Ústavu končí až po jejich jediné tečce.) Malé zet je navíc posvěceno Zákonem. Ve Sbírce to tak sázejí. Vizme např. stránku Vnitra http://aplikace.mvcr.cz/archiv2008/sbirka/2008/sb069-08.pdf kde se píše že =se mění zákon č. 159/2006 Sb., o střetu zájmů=, s malým zet. A je to zvykem už od dob první republiky, jak je možno se přesvědčit na stránkách Poslanecké sněmovny http://www.psp.cz/eknih/ Přesto nacházím ve slovech Ústavu i jistou pochybnost. Výslovné odvolání na zvyk (tradici) jinde chybí. Podobně se podivuji nad zmínkou o úřednosti - neúřednosti (oficiálnosti - neoficiálnosti). Úřednost či neúřednost, se mi jinde zdá, nemá na velikost písmene vliv. Píšu Ípák s velkým í, i když je to dost neúřední obměna I. P. Pavlova. Jak už to v příručkách bývá, můj příklad tam chybí. Prosté =zákon o tom a tom=. Třeba zákon o obcích. Už nepodávám po čísle následnou zpráva o tom, čeho se zákon týká; pojmenovávám, určuji. Jsou ovšem i pochybovači. Mediální studia, český a slovenský čtvrtletník pro kritickou reflexi médií http://www.syndikat-novinaru.cz/medialni-studia/ radí v autorském manuálu http://www.syndikat-novinaru.cz/medialni-studia/upload/AutorskyManual.doc sjednotit v textu psaní velkých a malých písmen například u zákona o České televizi; připouští malé i velké zet. Univezita Palackého v Oloumoci hostí na svých stránkách =internetový portál Český jazyk=, kde v patičce na stránce o psaní velkých a malých písmen http://cesky-jazyk.upol.cz/articles.php?id=32 můžeme nalézt větu: =Na zveřejněné příspěvky se vztahuje zákon o právu autorském.= Zákon s velkým zet. (A tady se vysvětlí předchozí odbočka k tečkám. Tato věta končí zkratkou velké es malé bé za níž následují dvě tečky. Jedna kvůli zkratce a druhá kvůli konci věty? To je mi nějaké divné.) Wikipedisté, rozprávějíce o jiném velkém písmenu http://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedista_diskuse:84.42.146.141 píšou zákon o hlavním městě Praze s velkým zet. Fakulta podnikohospodářská Vysoké školy ekonomické uvádí v pokynech k úpravě diplomových, seminárních a písemných prací vůbec http://fph.vse.cz/att/jakpsatDP/dp_02.pdf že =zkratky vysokoškolských a vědeckých titulů uvádí ČSN 01 6910, zákon o vysokých školách a Pravidla českého pravopisu=, a píše zákon s velkým zet. Nevypadá ale malé zet zákona vedle velkého čé České státní normy a velkého pé Pravidel ošizeně? Stanislav Wiener píše v blogu na Í dnes http://wiener.blog.idnes.cz/c/35193/Novela-Zakona-o-cestine-platna-od-1-1-2009.html o novele zákona o češtině. Možná, že jeho velké zet má být vtipem. O psaní velkých písmen je možno si také počíst na Pravidlech cé zet http://www.pravidla.cz/vice/psani-velkych-pismen/?kapitola=8 a na Intervalu cé zet http://interval.cz/clanky/hrichy-pro-sileneho-korektora-psani-velkych-pismen/

Avatar

Autor komentáře: Lenka

Datum vložení: 23.11.2008 12:27:48

Výborná pomůcka, zvládnout velká písmena je více než obtížné, a proto děkuji pánům autorům za tento orientační článek!

Avatar

Autor komentáře: TONA

Datum vložení: 18.12.2008 21:18:02

AHOJKI VĚRO JKSEMAŠ JASEMAMDOBŘE A SANDRAV MA CHLAPEČKA FZVHZHGUHGTZUH

Avatar

Autor komentáře: Jája

Datum vložení: 5.3.2009 17:13:47

Ahoj... Chtěla bych se zeptat, jak byste napsali větu: Četl jsem M/mladou F/frontu D/dnes. učitelka nám tvrdila, že je všechno s malým počátečním písmenem, ale já a moji spolužáci s ní nesouhlasíme...

Avatar

Autor komentáře: Miroslav Kucera

Datum vložení: 5.3.2009 18:31:21

Podle meho nazoru Mlada fronda Dnes(DNES). Rozhodne to nemuze byt vse malym pismenem.

Avatar

Autor komentáře: Zuzi

Datum vložení: 15.3.2009 20:12:42

Dobrý den, s přítelem se nemůžeme shodnout na psaní velkého či malého písmena u běžného partnerského oslovení - např. lásko/Lásko, miláčku/Miláčku, apod. On tvrdí, že velkým písmenem vyjadřuje úctu. Podle mě je správně malé písmeno, protože se nejedná o přezdívku, a s úctou si tato oslovení nespojuji (př.: vážím si maminky, ale nebudu psát "ahoj Mami"). Jak to zdůvodnit? Děkuji.

Avatar

Autor komentáře: Dalibor Behún

Datum vložení: 16.3.2009 9:08:42

Dobrý den, velké písmeno bych v těchto případech určitě také nedoporučoval. Čeština podobný nástroj vyjádření úcty nepoužívá (na rozdíl např. od vykání nebo velkých písmen v zájmenech typu Vy, Váš). Museli bychom pak psát oslovení typu "Vážený pane Řediteli", "Vážený pane Prezidente", a to opravdu vypadá víc než zvláštně. :-) Samozřejmě nikdo nemůže Vašemu příteli "nakázat", jak Vám má dávat najevo úctu, ale pokud mluvíme čistě o pravopisu, je správně varianta s malým písmenem.

Avatar

Autor komentáře: moje jméno?

Datum vložení: 16.3.2009 14:38:31

S tím souvisí ještě jedna věc. Jak používat Vám/vám, Váš/váš v tiskovinách (např. v novinách)? V rozhovorech, v článcích, v inzerci. Já se přikláním k malému "v", ale ani v UJČ jsem nenalezl jednoznačnou odpověď (snad jen v příručce UJČ je uvedeno, že velké písmeno se používá v [úřední] korespondenci). A co taková webová diskuze. Pokud bych psal mail, určitě bych volil "Vážený pane Behúne". Ale použití velkého písmene v diskuzi je poněkud sporné, přestože si Vás/vás vážím a chovám k Vám/vám úctu.

Avatar

Autor komentáře: Dalibor Behún

Datum vložení: 16.3.2009 14:48:15

Dobrý den, nechci být s touto otázkou "příliš rychle hotov", ale mám pocit, že právě s výjimkou oficiálnější korespondence (kde se velká písmena u Vy, Vás, Vám atd. doporučují) nejsou pro tuto oblast stanovena žádná striktní pravidla. Já sám se (po určitém vývoji:-) v těchto "šedých zónách" většinou také přikláním k malému "v", ale např. v diskuzi bych za určitých okolností klidně zvolil velké počáteční písmeno.

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz