Starší komentáře ke článku: Interval.cz a jeho čtenáři

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz

Avatar

Autor komentáře: #lama

Datum vložení: 12.4.2004 0:19:38

Je pozde v noci (pro vas asi ne), ale pekne jsem si pocetl, zajimava cisla (u hodne grafu nevim, jak jste k nim mohli prijit ;)), ale jedna vec me trkla:
<em>a decentralizaci IT byznisu.</em>
Jak bych cesky napsal byznys, zkousel jsem i google i slovnik, vsude je byznys, doufam, ze me nesali hlava (je to dost mozne), jinak diky za skvely clanek pane Malek...

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 12.4.2004 2:07:58

Máte pravdu, je pozdě v noci. S tím byznisem se to má tak, že jsem při psaní článku čerpal z několika různých zdrojů, z nichž každý používá jiný tvar. Asi bych se měl držet angličtiny, některá slova převedena do češtiny vypadají naprosto příšerně - třeba s tímhle jsem měl problémy vždycky ;-)

Avatar

Autor komentáře: Vlad

Datum vložení: 13.4.2004 11:45:27

...vznikla akademicka debata nezamaskuje, ze byznis je hruba chyba. Z business nelze vyvozovat vyjimku z pravidla tvrdych a mekkych souhlasek a tudiz je nutno ucivo prvniho stupne zakladni skoly brat v potaz.
Priznak klesajici vzdelanosti je na netu sledovatelny zhusta, mene jiz primo u sefredaktoru. Ostuda... nebo jen dalsi dukaz upadku.

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 13.4.2004 11:50:47

Nebo jednoduchý překlep, jaký se může stát komukoli a ze kterého se udělá "případ" jen proto, že Interval.cz má bezkonkurenčně nejlepší jazykovou kvalitu článků, že ;-)

Avatar

Autor komentáře: Vlad

Datum vložení: 13.4.2004 12:11:08

"...bezkonkurenčně nejlepší jazykovou kvalitu" ve vztahu k čemu a komu? Upřesnit, prosím.
O překlep se nejednalo, a to přímo dle Vašeho vyjádření. Zaněly tu výmluvy typu: bude lepší držet se anglického výraziva a některá počeštěná slova vypadají příšerně.
Chyba je chybou a kdybyste se nesnažil ji bagatelizovat a pouze se za ni omluvil, pak neřeknu ani popel.
Jenže obdobné argumentace vycházející z neznalosti rodné řeči jsem už od Vás zaregistroval v jiné debatě (významové rozdíly různých jazykových vazeb).
Proto jsem se ozval. Ale už mlčím, abych z šéfredaktorovy neznalosti češtiny "nedělal případ" :-)

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 13.4.2004 12:23:11

Upřesním s radostí - ve vztahu k ostatním internetovým médiím a mnohdy i ve vztahu k médiím tištěným. Vezměte si odborné servery podobného zaměření, zpravodajské servery nebo i obyčejné tištěné noviny a porovnávejte. Myslím, že naše výsledky jsou vysoko nad průměrem.

Avatar

Autor komentáře: Vlad

Datum vložení: 13.4.2004 13:10:15

Poněkud nepřesná specifikace zvlášť v diskusi pod článkem zabývajícím se statistikou.
Dle mého názoru formulace "bezkonkurenčně nejlepší" je proklamací typu reklamního sloganu a nelze ji bez podrobnějších podkladů brát na vědomí. Je obsahově prázdná jak reklama bývá.
Muselo by dojít k reprezentativnímu průzkumu. A pak srovnávat srovnatelné: v případě Intervalu se jedná o profesionální websit věnující se především problematice publikování (a to na specifickém médiu, internetu). Takových na českém netu není mnoho.
Profesionálním v tomto případě míním to, že jde o editované texty, website má redakci, šéfredaktora atp, prostě placené pracovníky zabývající se obsahem. Profesionalitu odbornou nechť posuzují jiní.
Srovnám-li (čistě amatérsky, tudíž subjektivně) jazykovou kvalitu Intervalu např. s Lupou, pak žádný propastný rozdíl nevidím. Anebo blíže zájmům čtenářů Intervalu - třeba Grafika.cz. Rovněž vcelku jazykově opečovávaný sit.
"Bezkonkurenčně nejlepší" není dle mého názoru pravdivé sdělení a Vy je nemůžete dokázat. Dokonce ani to, že jste "vysoko nad průměrem", nedokážete. Nemůže to prokázat nikdo, pokud k tomu nemá dostatečné podklady. A získat takové podklady je velmi nákladné. Problematika je to nicméně zajímavá, určitě k ní má něco Ústav pro jazyk český při UK (tuším).

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 13.4.2004 13:19:56

Interval.cz se nezabývá problematikou publikování, ale webdesignem a e-komercí. Redakce se skládá z jednoho placeného "šéfredaktora" a několika dobrovolníků, kteří dělají vše ve volném čase. Že jsme vysoko nad průměrem dokázat mohu, stačí vzít několik článků třeba z iDnes a hodit je do libovolného kontroleru gramatiky.

Nicméně, nemám čas ani náladu věnovat se další neplodné diskuzi na toto téma. Místo toho udělám to, co dělávám obvykle - máte-li připomínky k jazykové úrovni Interval.cz, pojďte k nám, můžete pro nás provádět korektury článků. Ostatně, já sám jsem se dostal tam, kde jsem, právě tímto způsobem ;-)

Avatar

Autor komentáře: Vlad

Datum vložení: 13.4.2004 15:14:54

Také mně (zde je <I>n</I> spávně) připadá neplodné přesvědčovat kohokoli o tom, že sdělení "jsme bezkonkurenčně nejlepší" nemůže být pravdivé. A propo, iDnes ap. bulvár nečtu a tudíž neznám ani jejich jazykovou kvalitu :-)
K významové složce vašeho příspěvku:
Webdesign se zabývá a e-komerce je tvořena publikováním na webu. Tudíž jste sdělil jinými slovy to, co jsem napsal dříve: Interval se zabývá publikováním na netu (zařazení účelové: pro potřeby statistických zkoumání a srovnávání).
Jak jsem si všiml, články Interval honoruje. Pak ale není pravdou, že placen jste pouze Vy a ostatní na Intervalu pracují a žijí z lásky ke čtenářům. Možná ve volném čase, ale přivydělávají si tím.

Když mé argumenty jsou zpochybněny, v zájmu diskuse to uznám. A tahle diskuse nemůže vést k ničemu, protože Vaše jsou, jak vidím, nezpochybnitelné.

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 13.4.2004 15:32:23

O zbytku Vašich výroků už nebudu diskutovat, pouze znovu zopakuji, že Interval.cz se nezabývá publikováním na webu. Učíme návštěvníky používat určité technologie, které je možno v určitých případech využít ke zprostředkování obsahu na webu, což není totéž jako publikování.

Pokud jde o odměny autorům, jsou naprosto nesrovnatelné s honoráři autorů tištěných médií a podobně. Je to spíše symbolický projev naší úcty vůči těmto lidem. O jakémkoli přivydělávání je těžko mluvit, protože finanční odměna ani nepokrývá náklady, které autorovi při psaní článku obvykle vznikají.

Všichni ostatní (redaktoři, lektoři a další) pracují zdarma. Placen jsem pouze já, protože obvykle Interval.cz věnuji týdně přes padesát hodin času, což mi jakýkoli jiný způsob obživy naprosto znemožňuje.

Avatar

Autor komentáře: Vita

Datum vložení: 12.4.2004 10:29:28

To je typicky problem slov jez se v cestine pisou podobne jako v anglictine - s 'drobnymi' rozdily. Dalsi podobne neprijemne slovo je immune/imunni. Pro lidi hrajici anglicke hry (prevazne pak mmorpg s vetsim forem) je to velmi proradne slovicko :)

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 12.4.2004 13:03:07

Nevím jak v jiných oborech, ale například v medicíně je angličtina těžce schizofrenní. V podstatě se musíte naučit tři jazyky - "sprostý" lidový, používající krátká slova, vycházející z původní anglosaštiny a podobná v mnoha směrech němčině; "odborný" jazyk vzdělanců, používající podivné mnohaslabičné deriváty latiny, přefiltrované přes francouzštinu; a konečně vlastní latinskou terminologii, která se samozřejmě sem tam "nenápadně" liší od všeho, co používá zbytek normálního světa ;-)

Avatar

Autor komentáře: Vilda

Datum vložení: 12.4.2004 0:55:00

Dobrý ráno, noc, večer.....jak tomu kdo říkáte.....chtěl bych se zeptat, jak zjišťujete tyto informace o návtěvnících :) Že by existovaly nejaky hlavicky jako napr. owners_skills: MegaLame nebo owners_sex: Male(3_times_a_day) :-))) Nebo se snad kazdeho navstevnika ptate....me jste se treba nezeptali ;-))

diky za odpoved

Avatar

Autor komentáře: #lama

Datum vložení: 12.4.2004 0:57:43

$_USER['SEX'];
$_USER['AGE'];
neznate? ;))

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 12.4.2004 2:09:54

Jak lze z článku vyčíst, většina zde prezentovaných dat byla získána prostým dotazováním formou ankety ;-)

Avatar

Autor komentáře: JAn

Datum vložení: 12.4.2004 7:27:26


> Jen kdyby se ti mladší návštěvníci obtěžovali číst také starší články, >abychom už konečně mohli přestat stále dokola odpovídat na stále stejné >dotazy.

No, raději až tak úplně ne...

<a href='http://interval.cz/clanek.asp?article=20' target='_blank'>http://interval.cz/clanek.asp?article=20</a>

... Pokud se rozhodnete používat bezpatkové písmo, tak pouze ve tvaru <FONT FACE="HELVETICA CE, ARIAL CE, ARIAL, HELVETICA, SANS-SERIF">

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 12.4.2004 9:17:52

No to je pravda. Ale třeba vysvětlovat funkci sessions už mně poslední dobou fakt nebaví ;-)

Avatar

Autor komentáře: Vlad

Datum vložení: 13.4.2004 11:54:27

Nepíše se "už mně nebaví" nýbrž "už mě nebaví" případně knižněji "už mne nebaví" (stejně tak pro mě za mě a la pro mne za mne). Ale uznávám, záludnosti zájmen jsou brány až v druhém stupni základní školy.
Mnějte se. A nesmnějte se :-)

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 13.4.2004 11:57:19

Drahý pane, až budu mít na jednu odpověď víc než několik vteřin a nebudu zároveň dělat deset důležitějších věcí, budu se možná sám na sebe rozčilovat, že mi sem tam v tom množství textů něco ujede. Do té doby jste mi naprosto volný - vraťte se, až zkritizujete zbytek internetu. Začít můžete třeba s těmi, kteří neumí česky vůbec ;-)

Avatar

Autor komentáře: Vlad

Datum vložení: 13.4.2004 12:14:14

Méně arogance, prosím. Já chybu neudělal :-) A ostatním je dovedu odpustit lehce, jen ji musí přiznat.

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 13.4.2004 12:19:32

Já chybu klidně přiznám, i v této diskuzi jsem ji přiznal hned ze začátku. Vždy jsem se snažil prosazovat spisovný jazyk český. Chytat ale člověka za písmenka v diskuzních příspěvcích považuji za malichernost.

Avatar

Autor komentáře: vi

Datum vložení: 12.4.2004 9:01:47

Tak tohle (tento rozbor) je mistrovské dílo. Nemám co dodat.

Avatar

Autor komentáře: Michal Kubeček

Datum vložení: 12.4.2004 11:00:13

Do počítání s procenty je potřeba zapojit hlavu, jinak z toho vylezou nesmysly. Jako třeba když z faktu, že loni tvořily ženy 8 procent návštěvníků a letos 6 procent, vyvodíte, že <I>za minulý rok poklesl počet žen, navštěvujících Interval, o celá dvě procenta</I>. Ve skutečnosti to docela klidně může být 25 procent (pokud by návštěvníků bylo stejně jako loni) nebo dokonce mohlo žen i přibýt...

Avatar

Autor komentáře: JAn

Datum vložení: 12.4.2004 11:18:00

Klesl počet žen o <B> dva procentní body </B>

Avatar

Autor komentáře: Pavel SPS

Datum vložení: 12.4.2004 12:21:16

Pricemz pocet zen mohl dokonce stoupnout :-)

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 12.4.2004 12:33:25

Vezmete-li v úvahu meziroční nárůst návštěvnosti Interval.cz, pak vám snadno vyjde, že i při zmenšeném podílu žen na celkovém počtu návštěvníků, samotný jejich počet vzrostl o více než čtvrtinu ;-)

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 12.4.2004 12:27:37

Já samozřejmě vím, že <I>podíl žen na celkovém počtu návštěvníků poklesl o dvě procenta</I>. Je ovšem pitomost vyžadovat, abych to neustále opakoval, protože pak by se celý text stal tak zašmodrchaným, šroubovitým a komplikovaným, že by prostě nebyl čitelný. Naštěstí existuje něco jako věcně jazykový kontext a většina alespoň minimálně inteligentních lidí, na rozdíl od počítačů, je schopna ho pochopit a operovat s ním.

Avatar

Autor komentáře: Michal Kubeček

Datum vložení: 12.4.2004 17:35:57

Teď budu opravdu odporný hnidopich, ale ten podíl žen neklesl o dvě procenta. Klesl o 25 procent. Právě ta většina lidí je při povrchním čtení zvyklá, že když se nějaká hodnota meziročně sníží o dvě procenta, znamená to obvykle "setrvalý stav". A to pokles z 8 na 6 rozhodně není. Záludnost je v tom, že formulace "hodnota <I>X</I> se snížila o <I>p</I> procent" automaticky znamená (a lidé jsou na to zvyklí), že základem je ta původní hodnota. Ve vaší formulaci to tak ale není.

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 12.4.2004 18:54:32

VV tomto konkrétním případě nepředpokládám, že by se kdokoli rozumný dokázal tímto způsobem "zmýlit". Nositelem podstaty sdělení je graf, který je naprosto jasný a nezpochybnitelný. Komentář je pouhým doplňkem, jehož podstatou není ono vyjádření, o kterém zde diskutujeme, ale mnohem obecnější fakt.

Avatar

Autor komentáře: rel

Datum vložení: 12.4.2004 21:51:42

"Návštěvníci serveru Interval.cz podle současného studia..."
nebyva zvykem dotazovat nejvyssi dosazene vzdelani...? mozna by se tech 59% nestudujicich zajimave rozpustilo...

"podle oboru zaměstnání..."
student a nezmestnany se obvykle rozlisuje.

...ale jinak zajimave

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 12.4.2004 22:35:52

1. K dispozici mám i údaje o nejvyšším dosaženém vzdělání, do článku jsem je ale nezařadil. Zařadil jsem údaje o aktuálním studiu respondentů, protože mi to připadalo zajímavé.

2. Student může být studentem a zároveň může být zaměstnán. V tomto případě se po respondentech záměrně vyžadovalo, aby jednoznačně odpověděli, zda a kde jsou zaměstnáni. Cílem bylo určit podíl pracujících respondentů.

Avatar

Autor komentáře: Jan Brasna

Datum vložení: 13.4.2004 0:13:11

> většina čtenářů Interval.cz patří nejspíše mezi kandidáty kategorie v USA populárně nazývané "singles", žije u rodičů

A nebo ma zenu a dve deti... ;) Prave tady se da tezko rozlisit clovek ca 22 let, zijici u rodicu a clovek, treba 24 let, majici rodinu...

Jinak zajimava cisla, rad jsem prostudoval... A jeste dodam, ze osobu, ktera muze za pristupy ze Svedska (*.telia.se) znam ;) ale donaset nebudu.

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 13.4.2004 6:05:56

Nějaký ten přístup se během dne zaznamená přibližně z poloviny existujících TLD. V článku jsem se výslovně zmiňoval pouze o těch, které získali v anketě nebo záznamech serveru významnější podíl ;-)

Avatar

Autor komentáře: peter

Datum vložení: 14.4.2004 14:57:33

Studuje ekonomiu v ramci nej sme mali aj statistiku a asistentka nam na prvej hodine povedala, ze existuju presvedcive klamstva, nepresvedcive klamstva a statistika. Tymto nechcem znehodnocovat uroven clanku (myslim, ze je na celkom dobrej urovni) len chcem povedat ako to niekedy s tymi cislami je.

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 14.4.2004 15:12:30

Tenhle vtip je příliš starý, než aby byl ještě vtipný. Jsou obory, ve kterých statistika slouží převážně ke lhaní, jsou však obory, které by se bez ní neobešly - například taková epidemiologie by bez statstiky jednoduše neexistovala ;-)

Avatar

Autor komentáře: Solvina

Datum vložení: 18.4.2004 23:05:57

He? Jakoze epidemie siri statistika? A pandemie zase matematika...

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz