Starší komentáře ke článku: Interzen 2007 představuje: shaman.cz

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 17.12.2007 15:52:53

Tenhle web se mi zalíbil okamžitě, jak jsem ho poprvé spatřil. Od té doby mě to už několikrát napadlo, ale nikdy jsem k tomu nic nenapsal, tak to rozvedu tady. Tento web, podobně jako další kvalitní weby, používá vlastní stránku pro ošetření chyby 404. Je to stránka vzácně informativní, věcná, jasná a myslím, že ztracenému hledači celkově nápomocná. Domnívám se však také, že se jí nevyhnul jeden technický problém - vazba na externí soubory. Pohlédnu-li do kódu, vidím tam vloženou faviconu, externí stylopisy a dokonce i nějaký JavaScript (blíže jsem to nezkoumal). Domnívám se, že z technického hlediska je toto chybou. Pokud uživatel něco nenašel, může to být dáno nejenom tím, že hledal něco, co na webu není, ale třeba i nějakou chybou, poruchou webu. A pokud má web jako takový nějaké technické problémy, pak mohou být třeba nedostupné i soubory, s nimiž je provázána tato stránka. Nevím, možná se mýlím a možná je to malichernost (u méně kvalitního webu bych to určitě pominul), ale sám za sebe si myslím, že stránka reagující na chybu 404 by měla být co nejméně závislá na svém okolí. Ideálně by měla být závislá jen a pouze na serveru, na kterém se nachází, bez jakýchkoli dalších vazeb. (Pro představu, http://interval.cz/error-404.htm to ilustruje.)

Avatar

Autor komentáře: Shaman

Datum vložení: 19.12.2007 23:25:38

Díky moc za pochvalu. Není mi však jasné, v čem by mohla vazba na externí soubory vadit. Pokud by na webu nebyl nalezen stylopis, stránka se zobrazí bez něj. Bez javascriptu zkrátka nebude fungovat nasvěcování tlačítka k odeslání vyhledávacího formuláře. A nepřítomnost favicony myslím také ničemu neuškodí, podobně jako u obrázku s vykřičníkem. Naopak se domnívám, že využití externích souborů může stránku 404 zlidštit a také ji (graficky i funkčně) sladit se zbytkem webu, což může být uživateli jen ku prospěchu. Nechceme přece, aby měl pocit, že je něco špatně.

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 20.12.2007 1:30:19

Argumentovat tím, že "nechceme přece, aby měl (uživatel) pocit, že je něco špatně", zde považuji za zcestné. Ono "něco" v tomto případě skutečně je špatně a poznat by to měl i uživatel. IMHO je to důležitější, než snaha o zachování fazóny. (Ačkoli ani té se netřeba vzdávat, vždyť je možné použít stylování přímo v hlavičce stránky.) Pokud předmětný JavaScript neposkytuje uživateli žádnou důležitou (nenahraditelnou) službu, pak [i]z hlediska uživatele[/i] skutečně nebude vadit, pokud budou soubory navázané na chybovou stránku 404 nefunkční nebo nepřítomné. Vadit to ale bude [i]z hlediska serveru[/i]. Každé zobrazení chybové stránky 404 v takovém případě může vyvolat až tři další stavy 404 Not Found. Pokud se toto stane na nějakém frekventovanějším webu, může to vést k nezanedbatelné zátěži serveru a velmi snadno může dojít například k přetečení. A pokud server sdílí několik webů, může dojít k řetězové reakci a zhroucení systému... Domnívám se, že při ošetřování různých chybových stavů by webdesignér měl myslet nejen na "svého" člověka, ale i na techniku (a ostatní lidi, kteří ji s ním sdílí). Proto se mi jako principiálně správnější řešení jeví nezávislá chybová stránka. (Zdůrazňuji, že web, o kterém je tu řeč, považuji již léta za technologickou špičku co do přístupnosti a použitelnosti - proto mě irituje taková drobnost, kterou bych jinde pominul ;-)

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz