Starší komentáře ke článku: J2EE, .NET a vývoj rozsáhlých systémů 2.

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz

Avatar

Autor komentáře: Jarda Jirava

Datum vložení: 11.2.2003 8:42:14

Diky za tak dobre zpracovany srovnavaci clanek. I kdyz jsem si uz vybral na jake platforme budu pracovat a vytvaret aplikace, vzdycky je dobre miti prehled i o jinych moznostech.

Avatar

Autor komentáře: Vlado

Datum vložení: 11.2.2003 9:46:09

Vdaka za hodnotny clanok. Taketo porovnanie s nadhladom od cloveka, ktory ma s oboma platformami skusenosti je daleko lepsi ako akekolvek marketingove dristy z jednej resp. druhej strany.
BTW. Pre redakciu - kedy bude pokracovat serial o Struts od p.Kolesnikova?

Avatar

Autor komentáře: Marek Salanda

Datum vložení: 11.2.2003 11:46:04

Pekne dopoledne pane Vlado,

podivate-li se na clanky, ktere vychazeji na Intervalu, lze v nich videt vyrazne zastoupeni autoru, kteri maji zkusenosti z praxe, coz chceme a budeme podporovat. Drobnou nevyhodou takoveho reseni je to, ze tito odbornici nemohou spolupracovat naprosto pravidlne. Pokud jste vyvojar, webdesigner atd., urcite vite, o cem mluvim. Dostanete zakazku a nejake psani pro Interval jde stranou - to Vas nezivi a ani neuzivi. :o)

Chci podekovat vsem temto autorum za kazdou chvili, kterou venuji Intervalu. Vazim si vaseho casu a verim, ze budete spolupracovat s Intervalem i nadale. Ctenarum chci zase podekovat za toleranci pripadnych drobnych odmlceni takovych autoru. Preji hezky zbytek dne vsem.

Avatar

Autor komentáře: Pavel Kolesnikov

Datum vložení: 11.2.2003 14:33:06

Presne jak psal Marek - ted me nacas pohltil jeden projekt, kazdopadne bych rad jeste tento tyden pripravil jeden az dva dalsi dily se zamerenim na vlastni tagliby Struts a na zpusob, jakym lze ve Struts elegantne resit validaci vstupnich dat.

Na clanek o tazich bych rad navazal jeste motivacnim uvodem do JSTL.

Avatar

Autor komentáře: Vlado

Datum vložení: 11.2.2003 15:58:34

uz sa na to tesim. Dnes som si pozeral nieco o Java ServerFaces, mozno by stalo za to aspon v skratke to porovnat zo Struts - vyhody- nevyhody,moznosti nasadenia a uplatnenia atd...

Avatar

Autor komentáře: Roman Pichlík

Datum vložení: 12.2.2003 17:11:57

Dekuji za clanek opet se povedl. Moje otazka je velice prosta. Jakou mam alternativu k Visual Studiu pokud se rozhodnu pro platformu .NET? V Jave pouzivam v clanku zmineny Eclipse, se kterym jsem nad miru spokojen pokud potrebuji nejake rozsireni doinstaluji si potrebny plugin a jedu navic Eclipse je plne zdarma. Mam sanci pokud zvolim .NET dostat podobne "silny" nastroj za podobnou cenu, tedy zdarma alespon pro nekomercni vyuziti?

Avatar

Autor komentáře: Jan Seda

Datum vložení: 12.2.2003 17:52:27

Obavam se, ze zdarma takove prostredi jako VS.NET neni. Sice nejake takove snahy jsou pod OSS, ale ja osobne nejsem jejich privrzencem (a to jsem clenem nekolika OSS skupin ;) ).
Kazdopadne ja jsem v Jave programoval jen s Ultraedit + command-line a nikdy jsem nechtel prejit na zadny jiny nastroj. Nic me neuchvatilo, krome jedineho prostredi, ktere pokladam za profesionalni pro vyvoj v Jave a to je IDEA.

Avatar

Autor komentáře: Roman Pichlík

Datum vložení: 13.2.2003 7:11:55

Je mi jasne, ze takove prostredi jako VS.NET nikde nedostanu coz je celkem logicke, jde mi spise o to jestli mam sanci neco udelat pod .NET bez VS.NET? Staci mi tedy v podstate vyvojove prostredi, ktere zvladne kompilaci do MSIL? Proc se na to ptam,zda se mi totiz ze proto abych mohl pod .NET neco poradne udelat se bez VS.NET neobejdu, coz se mi moc nelibi. Kdezto v Jave mam plno jiz ozkousenych vyvojovych nastroju na vysoke urovni. Budu rad, kdyz mi to vyvratite.

Avatar

Autor komentáře: Jan Seda

Datum vložení: 13.2.2003 8:05:26

Obavam se, ze Vam to nemohu vyvratit uz ani proto, ze se nedomnivam, ze pro Javu je plno kvalitnich vyvojovych prostredi, ja osobne vim o 1,5 ;) (Jak jiz jsem zminil, jedinym podle kvalitnim je IDEA od IntelliJ a druhe je Eclipse, ostatni ani zdaleka nepokladam za vhodna pro profesionalni tvorbu).Idealni podle me je kombinace IDEA/UltraEdit + rucni kompilace, pripadne pres Ant, neni podle me lepsi a profesionalnejsi reseni, nez je toto. Krome toho i v clanku pisi o tom, ze mnoho prostredi co je, Jave dost komplikuje zivot, viz. JSR navrh.
Ad .NET. Mimo to, ze muzete zvolit cestu, co jiz jsem zminil, ze je podle me nejlepsi pro Javu (tedy kvalitni editor jako Ultraedit, bildovaci nastroj jako Ant (jiz je v OSS i pro .NET) a nic vic nepotrebujete. Kazdopadne licence na VS.NET treba standard je tak prijatelna (ted MS pripravuje akci s CPress, kdyz se bude prodavat tato zakladni verze + nejake dobre knizky o .NET a snad to bude cena kolem 1500,-). Takze reseni je hodne a pokud mate na mysli graficka malovatka, tak zde skutecne nemam prehled. Jsem totiz jejich dost silnym odpurcem a to z mnoha zasadnich duvodu. Takze v tom Vam neporadim. Doufam, ze jsem Vam aspon castecne odpovedel.

Avatar

Autor komentáře: Jirka Kosek

Datum vložení: 13.2.2003 10:35:23

Radkove kompilatory se daji stahnout zdarma z webu MS. Adresu ted po ruce nemam, ale Google to urcite najde.

Avatar

Autor komentáře: Marek

Datum vložení: 13.2.2003 0:01:44

Zadarmo - ale jistě! Přímo od MS!!! ->>> WebMatrix <<<-

<a href='http://www.asp.net/webmatrix/' target='_blank'>http://www.asp.net/webmatrix/</a>

... je tam i download, jinak to minulý rok vyšlo na některém CD časopisu CHIP.

Avatar

Autor komentáře: Roman Pichlík

Datum vložení: 13.2.2003 6:59:03

Ale to se tyka jen ASP.NET ?

Avatar

Autor komentáře: Slavomir Furman

Datum vložení: 13.2.2003 10:58:31

Ak hladate nejaky free nastroj pre WinForm, tak sa urcite pozrite na SharpDevelop. Nie je to VS.NET no vyzera to velmi dobre (visual designer, autocompletion, ...)

<a href='http://www.icsharpcode.net/OpenSource/SD/' target='_blank'>http://www.icsharpcode.net/OpenSource/SD/</a>

Inak zacal uz aj port do Mono
(<a href='http://dotnetweblogs.com/SFurman/archive/02052003.aspx#382)' target='_blank'>http://dotnetweblogs.com/SFurman/archive/02052003.aspx#382)</a>

Len tak na okraj, kupa Visual C#.NET (resp. Visual VB.NET) Standard Edition urcite stoji za uvahu. Za necelych $100 mate IDE svetovej triedy s Intellisense, vizualnymi nastrojmi pre WinForms i WebForms, so spickovym debuggerom, integrovanou dokumentaciou, ...

Avatar

Autor komentáře: adam

Datum vložení: 13.2.2003 14:50:37

<a href='http://www.icsharpcode.net' target='_blank'>http://www.icsharpcode.net</a> na začátky to zcela stačí

Avatar

Autor komentáře: Roman Pichlík

Datum vložení: 12.2.2003 17:41:06

Ma dot.net nejakou podporu pro logovani a testy? Asi ne, jinak by ji mel primo integrovanou jakou napr. podporu XML?

Avatar

Autor komentáře: Jan Seda

Datum vložení: 12.2.2003 17:54:59

Prima podpora pro logovani a testing neni. To v podstate nepotrebujete, ptz to za Vas resi VS.NET. V tomhle je to opravdu spicka.
Jinak pokud budete programovat jako ja pres command-line, tak muzete pouzit OSS, viz zde: <a href='http://sourceforge.net/projects/dotnetunit/' target='_blank'>http://sourceforge.net/projects/dotnetunit/</a>

Avatar

Autor komentáře: Roman Pichlík

Datum vložení: 13.2.2003 7:02:09

To me zajima jak za me resi VS.NET testovani?V Jave si testovaci objekty pisu sam a jako nastroj pouzivam jUnit, z ktereho vychazi i Vami zmineni dotnetunit

Avatar

Autor komentáře: Jan Seda

Datum vložení: 13.2.2003 8:10:56

Nemel jsem na mysli psani testovacich jednotek, to nemuze za Vas resit zadne prostredi. Mam na mysli zposob ladeni, breakpointovani a zde i logovani udalosti a zprav. To lze dost dobre provazat a v tomhle ma VS velkou silu, coz vyplyva i z jeho pouziti na vyvoj OS. Ovsem to uz jsou enterprise features, ktere mi nenabizi zadne prostredi v Jave (coz je pochopitelne, ptz k tomu je nutna dost uzka integrace s OS). Myslim, ze se trochu tocime dokola ;) Jestli chcete, napiste mi na email a muzeme to prodiskutovat, at tu nezaspamujeme cele forum ;)

Avatar

Autor komentáře: Rawe

Datum vložení: 16.2.2003 1:14:57

WebSphere Application Developer. Postaveny na Eclipse. Je to kompletni nastroj pro vyvoj J2EE aplikaci. Takze je k dispozici debugging apod.

Avatar

Autor komentáře: Jan Seda

Datum vložení: 17.2.2003 14:33:05

Dekuji za zminku, ale presto to neni to, co jsem mel na mysli ;) Ja to prostredi znam rekl bych dost dobre a je to hezke, ale presto me ona integrace VS.NET a dalsich produktu dost zaujala a je skvela. Reknu jeden malicky priklad za vsechny.
Napriklad muzete ladit svoji aplikaci a dat si i breakpointy do triggeru nebo stored procedure na SQL Server a sledovat, jak Vam tam tecou data a v jakem stavu jsou jednotlive komponenty a v jakem stavu je napr. SQL server, pripadne urcovat kam logovat data, atd. Uz i jen tohle by bylo na dlouhy clanek.
Eclipse je kvalitni, presto porad pokladam za profesionalnejsi IDEA od IntelliJ.

Avatar

Autor komentáře: Slavomir Furman

Datum vložení: 13.2.2003 10:51:19

Dve poznamky.

Je mnimalne desat roznych implementacii Unit testingu pod .NET.
(<a href='http://dotnetweblogs.com/cmedina/archive/02092003.aspx#2065)' target='_blank'>http://dotnetweblogs.com/cmedina/archive/02092003.aspx#2065)</a>

Napr. mne osobne vcelku vyhovuje NUnit 2.0 (<a href='http://www.nunit.org/)' target='_blank'>http://www.nunit.org/)</a>.

Inak za pozoronost urcite stoji VS.NET add-in pre NUnit (<a href='http://dotnetweblogs.com/NUnitAddin/)' target='_blank'>http://dotnetweblogs.com/NUnitAddin/)</a> alebo tiez NUnitASP (<a href='http://nunitasp.sourceforge.net/)' target='_blank'>http://nunitasp.sourceforge.net/)</a> na testovanie ASP.NET stranok.

Tiez som si vsimol na SourceForge, ze niekto portuje Marathon z Javy do C# (i ked som tak este nevidel postnuty nijaky kod na download) a tak bude snad nieco aj na testovanie WinForm GUI.

Avatar

Autor komentáře: Roman Pichlík

Datum vložení: 13.2.2003 7:28:06

Hmm asi jsem tu jediny kdo nic nevi :-(
Zajimalo by me jak je to stou portaci .NET na jine OS v clanku jste zminil jen jakysi Mono projekt pro Linux. Jak je to tedy s portaci je mozne, ze se .NET v budoucnu objevi na jinych platformach nez Windows? Z toho co nastinili obrazky v clanku mi vychazi, ze je to zavisle na na implementaci CLR jako posledni vrstvy na OS sytemem? Jinak receno soucasny runtime vyuziva API Windows -> pokud by se nasel nekdo (zrejme se nasel) kdo napise CLR na jinym API muze se klidne .NET pouzivat i na jinych OS? Moje dedukce :-) prameni z toho, ze si CLR predstavuju jako obdobu VM v Jave pokud se tedy pletu v tomhle bode, pak jsou drive polozene otazky bepredmetne. Pokud je otazek moc nebo jsou moc obecne staci mi link na zdroje, opravdu me to zajima! Dekuji

Avatar

Autor komentáře: Jan Seda

Datum vložení: 13.2.2003 8:19:47

Vazeny pane Pichlik! Klidne se ptejte, to je jenom dobre a svedci to o premyslivem profesionalu ;) Ted k te portaci. Ano, zatim jedinou verejne znamou portaci je Mono projekt firmy Ximian (mimochodem zalozene byvalymi MS zamestnanci ;) ). Vice o tom projektu muzete najit na <a href='http://www.go-mono.com' target='_blank'>http://www.go-mono.com</a>. Zatim je tezke rici, co a jak bude, uvnitr MS je mnoho pohledu, ja sam patrim k tem, kdo poklada portaci .NET na jine systemy za vyhodnou a prospesnou jak pro MS tak pro vyvojare. Ma to mnoho duvodu. Takze zde opravdu nevim, jak a co bude. Co se tyka obecne prenositelnosti, neni v tom problem. Mozna za tyden by tu ode mne mel vyjit clanek o virtualnich strojich, kde bych to rad popsal. CLR je velmi dobre navrzeno a paradoxne je dosti platformove nezavisle, co se tyka jeho specifikace. Takze v tomhle problem neni. Jak jsem jiz napsal, je to otazka politiky, technikove a architektkti z MS tomu svoji kvalitni praci na designu .NET platformy urcite nijak nezabranili ;).

Avatar

Autor komentáře: Slavomir Furman

Datum vložení: 13.2.2003 11:14:49

Mozno by som este pridal, ze su i dalsie OpenSource projekty portujuce .NET Framework mimo win platformy, napr. dotGNU (<a href='http://www.gnu.org/projects/dotgnu/)' target='_blank'>http://www.gnu.org/projects/dotgnu/)</a> ze i sam MS ma .NET framework implementovany na viacero roznych platform.

Aj MS ma .NET Framework implementacie pre rozne OS, okrem win32.

Komercne implementacie su pre win32 na Intel 32-bit platforme (IA32), je implementacia pre winCE, a zrejme bude i pre Intel 64-bit platformu (IA64).

No a je tu i Rotor (shared source implementacia CLI od MS dodavana s kompletnymi zdrojakmi), ktora bezi pomimo win32 i na FreeBSD a MacOS.

Takze je mozne plne portovat minimalne CLI (co je spolu s C# ECMA/ISO strandard). Do istej miery problemova je portacia veci (COM InterOp, WinForms, EnterpriseServices), kniznic, ktore su viazane na Windows a nie su na inych (napr. UNIXovych) platformach, no na druhu stranu i non-Windows implementacie mozu obsahovat kniznice/nadstavby na jadrom .NET Frameworku, ktore pobezia len na danom non-windows OS.

Posledna poznamka, ako sa MS postavi k Mono, bude podla mna vidno az vtedy, ked Ximian vyda kompletnu prvu verziu Mono (snad niekedy v druhej polovici tohoto roku) a tym faktom sa stane priamym konkurentom CLR od MS (Mono je i na win32, popri Linuxe, a dalsich platformach). V pripade, ze by Mono bolo na slusnej technickej urovni (najma co sa tyka kompletnosti implementacie, velkosti runtime, vykonu a spolahlivosti) a malo dostatok kniznic, vsetky tieto faktory zatial vyzeraju velmi slubne, tak by sa uvidelo, kolko ludi si ceni, ze ich kod bude portovatelny na viacerych platformach a ze maju kompletny zdrojovy text celeho frameworku.
No to len na okraj.

Avatar

Autor komentáře: Jan Seda

Datum vložení: 13.2.2003 13:03:14

Ano, zde mate pravde a mozna jeste doplnit, ze se zvazuje portace .NET na komercni Unix systemy.
K tomu rotoru, to je a neni prava. V podstate se jedna o castecnou portaci, kde chybi knihovny apod. Takze i proto jsem to nezminoval. Osobne si myslim, ze v tomto roce dojde k dalsimu vyvoji s ohledem na multiplatformnost .NETu, ale spise smerem k enterprise systemum (Solaris, AIX, apod.).

Avatar

Autor komentáře: Roman Pichlík

Datum vložení: 13.2.2003 13:22:31

Dekuji za zodpovezeni vsech otazek(i tech hloupych viz. logovani a testing :-(). Oba clanky jsou moc kvalitni a jeste jednou za ne dekuji. Opravdu klobouk dolu pred vasi fundovanosti.
BTW: uz se tesim na clanek o tech VM

Avatar

Autor komentáře: Jan Seda

Datum vložení: 13.2.2003 13:25:19

Nevim, na ktery prispevek odpovedet :)))) ALe ja to chapu, to se stane, kor v tak divnem prostredi a s takovym protokolem jako je http ;)
Kazdopadne nemel jste VUBEC divne a hloupe otazky. Ja dekuji za ne a rad si s Vami cokoliv dal prodiskutuji. Bylo mi potesenim.
Hezky den,
JS

Avatar

Autor komentáře: Roman Pichlík

Datum vložení: 13.2.2003 13:22:35

Dekuji za zodpovezeni vsech otazek(i tech hloupych viz. logovani a testing :-(). Oba clanky jsou moc kvalitni a jeste jednou za ne dekuji. Opravdu klobouk dolu pred vasi fundovanosti.
BTW: uz se tesim na clanek o tech VM

Avatar

Autor komentáře: Petr Antoš

Datum vložení: 9.11.2003 16:34:27

Dekuji za pekne clanky - moje dotazy se tykaji prevazne ADO.NET a integrace .NET do SQL serveru. Myslim, ze by bylo fajn, mit moznost
definovat virtualni sloupce a pohledy s pouzitim MSIL kodu, psat proste
v C# (nebo pochopitelne v cemkoliv:-) i ulozene procedury... Moje zacatky
s programovanim sahaji az k Turbo Pascalu 6.0 (kdy jsem take hned
docela prirozene pochopil, ze objekty jsou to, co mi chybelo) a vzhledem
k potrebe psat databazove aplikace, dostal jsem se k ceskemu nastroji, ktery se jmenoval PC-FAND (v teto diskusi se to zda jako smesna hracka, ale...), kteryzto nastroj tenkrat umel s daty veci, ktere dodnes neumi ani velke SQL serery - konkretne prave definice (resp.vlastne deklarace) sloupcu tabulek pomoci integraveneho jazyka, ve kterem se psala i logika systemu. Takto deklarovane polozky se pak chovaly transparentne jako ulozene (a bylo tedy mozne podle nich indexovat, klicovat, odkazovat se ...). Bohuzel pouzity jazyk byl VELMI kriplovany a navic pouze interpretovany "pascal", ktery nebylo mozne pouzit pro prilis low-level veci. Sam jsem v nem s nasazenim vlastniho zivota implementoval cosi jako obejktove orientovane / udalostmi rizene UI, snazici se oddelit prezentaci od logiky, ktera byla zalozena na modelu "co tabulka, to radoby trida instanci objektu - zaznamu", ale tim jsem v tomto prostredi skoncil, nebot to bylo v roce 1994 a objevilo se Delphi ... nicmene DOSUD jsem nenasel nastroj, ktery by byl tak primocary v deklarativnim popisu relacni databaze. S dotazovanim to uz bylo horsi (zadne standardni SQL, pouze "neco jako"). Kdysi jsem se dostal k ASP a k ADO, kde se jako jedna z moznosti jevila technologie "data shaping" (a moc se mi libila trebas integrace VB vyrazoveho enginu do JETu - bohuzel ne do velkeho SQLka...).

Dockame se integrace CLR do SQL serveru tak jak predpokladam???

Jsem rad, ze se zase setkavam s panem Hejlsbergem :-) a gratuluju M$ ke skvelemu .NETu; posledni 3 roky jsem se zabyval pouze javou a jsem moc rad, ze je konecne ve Windows integrovana (co si budeme povidat:-). Momentalne pracuju jako spravce site (trosku me znechutila arogance java developeru a firem) a uz ted si pisu v C# berlicky, ktere mi pomahaji prezit a je mi tak prozatim celkem fajn :-)))

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz