Starší komentáře ke článku: Jaká je perspektiva on-line reklamy?

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz

Avatar

Autor komentáře: Ing. Miloš Hovorka

Datum vložení: 6.12.2002 1:09:18

Výborný a poučný článek. Oceňuji také velkou objektivitu článku.

Ing. Miloš Hovorka, autor projektu <a href='http://www.dane24.cz' target='_blank'>http://www.dane24.cz</a>

Avatar

Autor komentáře: Dr. Ing. Franta Laama Csc.

Datum vložení: 6.12.2002 10:06:55

Genialni prispevek. Zda se mi velmi objektivni, ale ne tak jako clanek.

Dr. Ing. Franta Laama Csc., autor tohoto prispevku <a href='http://www.interval.cz/discussion-read.asp?id=1752&content=all' target='_blank'>http://www.interval.cz/discussion-read.asp?id=1752&content=all</a>

(pozn. clovece, vy ten interval nejak moc ctete. tohle melo byt co? viral marketing snad? ;)

Avatar

Autor komentáře: J. Novak

Datum vložení: 6.12.2002 10:22:36

Mne se myslenka, ze mi nekdo cte e-maily, nebo sleduje, kam se pripojuju, vubec nelibi. Pokud bych nekoho takoveho odhalil, asi bychom se sesli u soudu.

Avatar

Autor komentáře: humppa

Datum vložení: 6.12.2002 10:34:53

Smi taxikar v pracovni dobe vozit jen tak zadarmo sve zname? Ma firma, pro kterou pracuje, pravo sledovat kolik toho najezdil prazdny a kolik s klientem? Ma pravo ho sledovat pres satelit a hlidat, zda opravdu dela svoji praci ci ne?

Smi nekdo pracujici na pocitaci brouzdat na Internetu jen tak pro svoji zabavu? V pracovni dobe z firemniho pocitace pres firemni pripojeni? Ma firma pravo sledovat co dela na pocitaci? Zda pise firemni ci soukrome emaily?

Nekdy to neni zase tak jednoznacne.

Avatar

Autor komentáře: Radek Pilát

Datum vložení: 6.12.2002 16:27:03

Ne to trochu jinak, ale chce se to nad tim trochu zamyslet. Většina modernich portálů, ale třeba i větších vebových projektů velice podrobě sleduje a analyzuje chování návštěvníka. Co zadal ve vyhledávání, co mu to našlo, na co z toho kliknu, zda upravil vyhledávací dotaz a opakoval vyhledávání, jak dlouho sledoval kterou stránku, kam z ní pokračoval a podobně. Pokud se na takovémto webi přihlásíte třeba do takovéhoto diskusního fóra, lze nasbíradná data přiřknout konkrétní osobě, konkrétnímu jménu. To se ale obvykle neděje. Proč? Protože to množství dat je tak obrovské, že nikdo nebude dohledávat jestli Standa Vopička naštívil 22.6.1998 nastánku XYZ ma 20minut. Bylo by to sice super zjištění, a urřitě zásah do soukromí, ale to nikoho nezajímá.
Nasbíraná data se natatisticky zpracovávají a sumarizují do přehledů a grafů, které pouze a jedině odosobněné a sumarizované mají nějaký praktický význam.
I v našich projektech podobné anylýzy zpracováváme. Zjednodušeně řečeno je nám ale nějakej Vopička ukradenej, nás a naše zákazníky zajímají statistiky chování určitých skupin návštěvníků. Třeba proto, aby náš systém právě panu Vopičkovi příště zobrazil banner na produkt který předtím urputně hledal vyhledávačem.
Zásah do soukromí by to byl pokud by se těmi promázními daty někdo prohraboval. Někdo živý. Na to ale jikdo nemá čas a hlavně důvod. Výsledkem celého snažení je, zvýšení inteligence programu. Vyhledávač Vopičku pozná, z DB si přečte co ho zajímá a podle toho mu upraví zobrazenou inzerci. Perzonalizace dovedená k dokonalosti. Vopička je rád, že se mu zobrazují bannery na kolečkové brusle na ne na dávské vložky a inzeren je spokojen, že svými impresemi nemrhá na neperspektivního návštěvníka. A my jsme spokojeni dokonce dvakrát. Jednak proto, že jsme odvedli kus poctivé programátorské práce a jedna proto, že ji někdo ocení a že mu poslouží.
Pochybuji že nás Vopička bude hnát k soudu kvůli kolečkovým bruslím.

Avatar

Autor komentáře: Radek Pilát

Datum vložení: 6.12.2002 16:28:37

Do Prčic, to je zase překlepů, musim psát pomalejc. :-)

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 6.12.2002 16:45:40

Souhlasil bych s Vámi, až po ten okamžik <I>„...pokud by se těmi promázními daty někdo prohraboval. Někdo živý. Na to ale jikdo nemá čas a hlavně důvod...“</I> Problém je v tom, že dříve nebo později u některých lidí takový důvod vznikne, takže někdo si ten čas udělá a bude se namáhat. Jaké je z toho pak překvapení, když někde najdete neautorizovanou citaci ze svého mailu, určeného uzavřené diskusní skupině na serveru, který byl přeci tak úslužný... ;-)

Avatar

Autor komentáře: Radek Pilát

Datum vložení: 6.12.2002 17:34:37

Mate jistě pravdu, ale to již je věc ochrany databáze spíše než samotné etičnosti či neetičnosti shromažďování těchto dat.
V ideálním případě by ten přístup měl mít pouze program, který se stará o tu zmiňovanou presonalizaci. V praxi k nim ale mejí přístu i autoři tohoto systému, ale poue přes "konzoli". Vyhledání něšeho konkrétního je pak zdlouhavé a nepohodlné. Navíc bych si dovolil zopakovat, že těchoto dat je opravdu hrozné množštví, což vyločuje symsluplné stopování konkrétní osoby. Každou vteřinou pribývá strašlivé množství a naopak rok stará data se nekompromisně mažou, jinak by to systém položilo.
Pokud bych připustil, že někdo z našich programátorů, by byl tak málo vytížen, že by si napsal nějaký skriptík na sledování konkrétní osoby, tak je tu jěště problém koho vlastně sledovat. Vopičku, Bambejška, nebo Doudlebovou? Nebo neidentifikoveného uživatele číslo 175524543? To bych řek je asi nejzásadnější problém. Pokud by někdo z našich lidí věděl, že mezi uživatele patří i Sadam Husain, Augusto Pinochet, George Bush, Bill Gates, nebo někdo podobný, tak se asi mrknem, co si četl (ale s tím tito lidé musí počítat). Ale Vopička může být v klidu. :-)

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 7.12.2002 10:16:55

Možná, že vedete mimořádně spokojený a dobře placený tým pod tvrdou kontrolou. Nebo možná žijí ti lidé ve vzduchoprázdnu? Takové celebrity, jako Saddám Husajn určitě nebudou používat takovýto server, takže tady nebezpečí nehrozí. Problém je v tom, že lidé mají vždy nějaké kontakty se svým okolím, takže se může snadno stát, že pokud se váš člověk pohádá se sousedkou Novákovou, babou princmetálovou, co mu furt vytápí sklep, rád se mrkne na nějaké ty údaje ze soukromí její dcery nebo manžela. Tady teprve hrozí nějaké nebezpečí, ne ve scénářích ze špionážních románů. ;-)

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 7.12.2002 10:22:24

A přičinil bych ještě malou poznámečku, vztahující se k onomu případu s e-maily. Problém je IMHO v tom, že ty informace prostě někde jsou. Vy tvrdíte, že se po roce mažou, jenže nevíte, jestli vás třeba za půl roku nevyhodí, jestli firma nezmění strategii, nepředá tato data nějaké reklamní agentuře, nebo nebude sama převzata někým jiným a podobně. Pokud jsem si všiml, není tomu tak dlouho, co byly zrovna třeba archivy e-mailových konferencí zveřejněny (a chudák Bill Gates se stal opět slavným ;-) Toto nebezpečí reálné je ;-)

Avatar

Autor komentáře: Pavel Král

Datum vložení: 8.12.2002 16:38:25

"Mate jistě pravdu, ale to již je věc ochrany databáze spíše než samotné etičnosti či neetičnosti shromažďování těchto dat. "
Myslím, že se mýlíte. Podle zákona na ochranu osobních údajů je NEZÁKONNÉ jakékoliv zpracování osobních údajů, které jde nad rámec účelu, ke kterému byly tyto údaje zjištěny. Pokud vím, tak v zákonech je sepsáno to minimum etiky, na kterém se většina shoduje.
Kromě toho článek je o vytváření databází kontaktů s vyhodnocením preferencí. Podle mého soudu není obtížné zobecnit chování jednotlivého návštěvníka tak, aby se zjistila cílová skupina, do které patří, a do databáze kontaktů zapisovat jen tu. Taková databáze je pro inzerenty již velice zajímavá, přitom je mnohem méně rozsáhlá, než celý log.

Avatar

Autor komentáře: rosino

Datum vložení: 10.3.2006 23:36:48

myslim, ze cele toto je zbytecne. Jestlize pan Vopicka hledal "brusle", uz je urcite ma a priste bude hledat treba "lubrigacni gel" a k cemu ta DB je? aby mu spis ty brusle uz znovu nenabizel :D

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz