Starší komentáře ke článku: jansekerka.com

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz

Avatar

Autor komentáře: um

Datum vložení: 3.10.2005 13:57:10

Vypadá to na první pohled celkem slušně. Fotky jsou Vaše nebo jste je koupil? Teď už jenom aby přišly ty reference. Na závěr bych chtěl podoktnout, že se mi nelíbí slovo poloprofesionální. Buď někdo něco dělá za peníze (občasně zadarmo jako dobročinnost) a je to profesionální práce. Nebo to dělá zadarmo (např. jako koníčka) a je to amatérská práce. Můj názor, nestudoval jsem výkladový slovník.

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 3.10.2005 14:12:30

Amatér - vykonává činnost pouze pro vlastní potěchu (eventuelní zisk nemusí být náhodný, ale není podstatný). Poloprofesionál - vykonává činnost se záměrem se jí v budoucnu živit (přechodné stádium; osobní potěcha může, ale nemusí být přítomna). Profesionál - vykonává činnost pro svou obživu (osobní potěcha není vyloučena, ale většinou nehraje roli).

Avatar

Autor komentáře: Jonko

Datum vložení: 3.10.2005 14:30:05

Description - "JAN|SEKERKA ...link to the success- [b] Tvorba profesionálních webových prezentací"[/b] ... Žeby v tom sám autor nemal tak úplne jasno? ;-)

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 3.10.2005 14:59:23

Tady ovšem může slovo "profesionální" označovat kvalitu díla, nikoli filozofické směřování autora. Mnoho lidí zůstává poloprofesionály celý život a přitom jsou jejich práce naprosto špičkové ;-)

Avatar

Autor komentáře: Palmic

Datum vložení: 3.10.2005 15:04:40

Amaterske take. Urcite budete souhlasit, ze pokud nekdo dela neco pro zabavu, vetsinou odvede lepsi praci, nez za penize :D

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 3.10.2005 15:42:35

S tím souhlasit rozhodně nebudu, protože to není pravda. To je jen přání webdesignérského publika, podporované zkreslenou situací v oboru, který je příliš mladý a proměnlivý, takže se ještě nedokázal stabilizovat ;-)

Avatar

Autor komentáře: Jan Sekerka (sutor)

Datum vložení: 3.10.2005 15:42:39

Děkuji za zastání od pana Málka, slovo profesionální v titulku by mělo vyjadřovat kvalitu práce a označení poloprofesionální jsem napsal proto, že tato stránka nebyla vytvořena za peníze a také většinu stránek za peníze asi dělat nebudu. Vycházel jsem z diskuzí o tomto označení z jiných kritik webů na Intervalu.

Avatar

Autor komentáře: CIA

Datum vložení: 4.10.2005 1:13:00

Aha, tak to jsem ode dneška : profesionální právník profesionální grafik profesionální politik profesionální doktor profesionální redaktor (Je to mé filozofické směřování)

Avatar

Autor komentáře: Jan Sekerka (autor)

Datum vložení: 4.10.2005 14:15:05

Nechci se s Vámi hádat, nestudoval jsem významové slovníky apod.. Jen jsem vyšel z předcházejících kritik, kde se na toto téma již diskutovalo. Pokud vím, tak nikdo zatím nevymezil přesné hranice co je profesionální, amatérská atp. Pokud mi ukážete nějaké takové pojednání nebo vysvětlení, tak se tím budu rád řídit.

Avatar

Autor komentáře: Martin

Datum vložení: 5.10.2005 10:01:59

Profesionál je ten, kdo se tím živí. A tečka. Amatér, který dělá svá díla v profesionální kvalitě, je pořád amatér. Může napsat třeba, že dělá díla "v profesionální kvalitě".

Avatar

Autor komentáře: dgx

Datum vložení: 5.10.2005 10:53:04

Kam byste zařadil stav, kdy si amatér koupí poloprofesionální fotoaparát a dělá s ním fotografie v profesionální kvalitě? :-) Ale vážně: slova amatérský a profesionální mají dnes ve vztahu [b]k službám[/b] trošku posunutý význam a lidé je chápou spíš ve smyslu "odfláknutý" vs. "dokonalý". Tedy v reklamním textu je vhodnější používat termín "profesionální".

Avatar

Autor komentáře: Martin

Datum vložení: 5.10.2005 23:14:50

Pokud se tím neživí, je to amatér. Dám jiný příklad: Existuje vynikající fotbalista, hraje špičkový fotbal na úrovni reprezentanta, ale hraje okresní přebor, 2x týdně na 2 hodinky trénuje a každou neděli má zápas, za který nic nedostane. A když se ho novinář zeptá: Jste amatérský nebo profesionální fotbalista? Jaká je správná odpověď?

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 5.10.2005 23:46:57

Správná odpověď zní, že používáte nesmyslné přirovnání. Jsou obory, kde pojem "amatér" a "profesionál" jsou víceméně přesně definované, například ve většině sportů. Jsou obory, kde definované nejsou, ale přitom všichni vědí, co znamenají, například v oblasti fotografické tvorby. Webdesign je jedna z oblastí, kde ještě neexistuje ustálený standard. Já osobně se kloním spíše k náhledu věci, jaký panuje v oblasti umělecké, než ryze podnikatelské, jakou je dnes fotbal ;-)

Avatar

Autor komentáře: Martin

Datum vložení: 6.10.2005 10:15:03

Nesmyslné? To si nemyslím, nechám ať si to posoudí každý sám. To toho mého příkladu se místo fotbalisty dá použít jakékoliv jiné povolání, třeba fotograf, webdesignér atd. a smysl příkladu zůstane stále stejný.

Avatar

Autor komentáře: Pavel

Datum vložení: 6.10.2005 12:58:21

Ta otázka je zavádející. Ty se ho neptáš na jeho fotbalové dovednosti, ty se ptáš na vztah jeho peněženky k fotbalu.

Avatar

Autor komentáře: Jan Sekerka (sutor)

Datum vložení: 3.10.2005 15:48:44

Fotky nejsou mé a ani jsem je nekoupil, ale stáhl ze serverů nabízející fotky zdarma (morguefile apod.). Navíc jsem dostal vyslovný souhlas autorů k jejich použití. Pokud tím porušuji práva nebo něco podobného, tak se nechám rád poučit, ale myslím, že by to mělo být v pořádku.

Avatar

Autor komentáře: um

Datum vložení: 4.10.2005 16:56:48

Na mnoha serverech bývají fotky zdarma s tím, že je nutné u fotky uvést autora. Ještě bych si toto být Vámi ověřil. Jinak musím přiznat, že jste mě příjemně překvapil, protože velké množství autorů tyto věci ignoruje a sem tam se stane, že nad tím pak zapláčou. Takže přeji ty další reference :-). Co se týká poloprofesionality, líbí se mi vysvětlení pana Málka, takto nějak tyto výrazy chápu. U těchto stránek v tom případě nejde o poloprofesionální tvorbu, ale o profesionální. Stránky jste vytvořil za účelem obživy a asi i pro potěchu :-)).

Avatar

Autor komentáře: xxx

Datum vložení: 3.10.2005 15:21:32

té by možná neškodilo o něco víc /čistě subjektivní dojem) ale jinak se zdá OK

Avatar

Autor komentáře: franta

Datum vložení: 3.10.2005 16:05:31

hmm, fakt pěkné ... ale přec jen a) příliš dominantní hlavička - zabírá cca 40% výšky v běžném 1024x768 a je výraznější než vlastní obsah - změna proporcí by přinesla více informací bez nutnosti rolovat svisle a stránka by získala větší optickou rovnováhu b) ve sloupci novinky je kombinace bílého, černého a červeného písma, které je navíc poměrně malé, možná by stačilo zvětšit písmo - zlepšila by se čitelnost c)obsah - některé texty při prvním čtení nevyjadřují jasně svůj smysl, možná by stálo za úvahu, je změnit - např. poslední odstavec v úvodu nebo první věta ve službách ... d) jednopísmenné předložky na konci řádků e) nedořešené ovládání klávesnicí f) barvy - už bylo zmíněno - zvolený šedo-červený design je dobrý, působí dostatečně kontrastně (vyjma bodu b)) a navozuje pocit solidnosti ... snad jedinou věc bych zkusil změnit a to je trojice šipek pod úvodem - jsou tam dvě šedé a červená, tu poslední jinou barvou - pak tenhle nápaditý útvar (nenašel jsem vhodnější označení) získá na větší důraznosti a pro část návštěvníků se stane natolik dominantní upoutávkou, že bych posléze neváhal ho použít i pro jiné účely.

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 3.10.2005 16:11:28

Jednopísmenné předložky na konci řádků nejsou chybou, ale efektem vnuceným zvolenou technologií. Nemá smysl někomu vyčítat něco, co nelze za pomoci současných technologií řešit [i]správným[/i] způsobem.

Avatar

Autor komentáře: Palmic

Datum vložení: 3.10.2005 16:28:39

Dalo by se resit ve skriptech, ktere zobrazuji vystup nahrazenim mezery pred temito predlozkami nezalomitelnou mezerou..

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 3.10.2005 16:35:02

Prosím, než přednesete další takový návrh, přečtěte si starší debaty na dané téma. Nedělitelná mezera nepatří mezi jednopísmennou předložku a následující slovo, tudíž to opět není [i]správné[/i] řešení. Další debata zde nemá smysl, tato otázka již byla probrána a zodpovězena důkladně a na mnoha místech ;-)

Avatar

Autor komentáře: Palmic

Datum vložení: 3.10.2005 17:06:24

Mno zrovna jsem si vzpomnel na problem validity stranky v XHTML, ktera v sobe mela odkazy s ampersandem. To je fakt, to byla moje reakce kodera skriptu, po ktere musi nasledovat reakce cloveka pres layout no :D

Avatar

Autor komentáře: Jaromir Kuzma

Datum vložení: 4.10.2005 5:57:37

Pan Malek, mohli by ste prosim nahodit nejaky odkaz, kde sa toto riesi? Doteraz som bol presvedceny, ze medzi jednopismennu predlozku a za nou nasledujuce slovo nedelitelna medzera patri. Tie debaty mi nejako unikli, ale rad by som sa o tom dozvedel viac.

Avatar

Autor komentáře: Jaromir Kuzma

Datum vložení: 4.10.2005 5:58:44

Pardon, napisal som skor, ako som precital dalsie prispevky. Odkaz je pravda nizsie.

Avatar

Autor komentáře: Dero

Datum vložení: 3.10.2005 16:34:03

Promiňte, pane Málku, ale domnívám se, že pro XHTML, potažmo HTML existuje jediné řešení, které je zároveň správné. Tím je entita pro tvrdou mezeru (nbsp), kterou lze před takovou předložku (spojku) vložit, čímž se zamezí řádkovému zlomu. Neříkám, že je to snadné či zautomatizovatelné, ale pro menší množství statického textu možné a dobré řešení. Koneckonců, v "papírové" typografii také není snadné automatizovat řádkový zlom uprostřed slova (vkládání spojovníku) - a přece se to dělá. Mimochodem, právě výše zmíněný problém považuji v (X)HTML za neřešitelný správným způsobem.

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 3.10.2005 16:37:22

Nebudu s vámi polemizovat, opět podléháte standardnímu mýtu bez hlubšího studia problému. Viz též http://interval.cz/discussion-read.asp?disc=4026#story40683.

Avatar

Autor komentáře: Dero

Datum vložení: 3.10.2005 16:52:47

Vím, že Vás tím zatěžuji, ale mohl byste prosím uvést jedno takové místo, abych se o tom mohl přesvědčit? Ano, myslel jsem si, že v tomto směru mám jasno. Opravdu ještě stále podléhám mýtu, že nedělitelná mezera mezi jednopísmennou předložku a následující slovo patří. Rád bych si obvzláště v tomto směru doplnil vzdělání.

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 3.10.2005 16:59:16

Mezi [i]některé[/i] jednopísmenné předložky a následující slovo se v [i]české[/i] typografii vkládá znak, který patří do rodiny mezer, ovšem v XHTML neexistuje. Pokud vás problém zajímá hlouběji, hledejte v učebnicích typografie, na weblozích a v článcích na Intervalu, na ALA a jinde ;-)

Avatar

Autor komentáře: Dero

Datum vložení: 3.10.2005 17:18:21

IMHO se v české typografii vkládá znak, který se nazývá nedělitelná (pevná) mezera, mezi jakoukoliv jednopísmennou předložku či spojku a následující slovo. Pakliže tedy neznáte jiné české jednopísmenné předložky či spojky, nežli jsou a, i, k, o, s, u, v, z. Pro úplnost dodávám, že výskyt spojky "a" je na konci řádku tolerován, vyskytuje-li se tato spojka v poměru slučovacím a to nikoliv na začátku věty či větného ekvivalentu. Po opětovném prostudování dostupných českých zdrojů konstatuji, že nenacházím rozdíl mezi tímto tajuplným znakem a entitou nbsp, která se vyskytuje v HTML. Znovu jsem si přečetl ten jediný článek (interval.cz/clanek.asp?article=3314) zde na Intervalu, který toto téma vysvětluje, a zdá se mi, že autor tvrdí totéž co já. Cituji: "[i]Tvrdou mezeru, skrývající se pod kódem  , asi není potřeba příliš představovat. Slouží k potlačení řádkového zlomu v daném místě. V mnoha editorech, kupříkladu v oblíbeném PSPadu, se do zdrojového kódu vkládá kombinací kláves Ctrl+Shift+mezerník. V českém textu bychom ji měli používat k tomu, aby jednopísmenné předložky či spojky (i, o, a další - výjimkou je spojka malé "a") nezůstávaly na konci řádku.[/i]" Weblogy jsem také prohnal googlem, ale nenarazil jsem při zběžné prohlídce na žádný, který by mému názoru odporoval. Vy se vyznáte, možná máte pravdu, chtěl bych tomu přijít na kloub. Nevzpomenete si, kde konkrétně se toto téma probíralo?

Avatar

Autor komentáře: Palmic

Datum vložení: 3.10.2005 17:23:57

Problém bude spíš v tom, že XHTML neobsahuje entitu &npsb;

Avatar

Autor komentáře: Dero

Datum vložení: 3.10.2005 17:34:25

Ne, to jistě ne. &npsb; nikoliv, ale   snad ano? Vážně - jsem zmatený, mohl by mi to někdo, třebas jednou větou, vysvětlit?

Avatar

Autor komentáře: Palmic

Datum vložení: 3.10.2005 17:52:22

http://www.w3schools.com/xhtml/

Avatar

Autor komentáře: Dero

Datum vložení: 3.10.2005 18:14:17

Nechápu, co se mi tímto odkazem snažíš naznačit. Entitu   jsem si bezpečně našel. Nutno dodat, že se mi značně ulevilo - nezbláznil jsem se.

Avatar

Autor komentáře: name

Datum vložení: 3.10.2005 21:48:33

Nic. Jen jsem sem dal odkaz na muj oblibeny zdroj informaci. Nechtel jsem to dal resit. Nechtel jsem urazit :-D

Avatar

Autor komentáře: dgx

Datum vložení: 3.10.2005 18:08:14

nbsp jako Non-Breaking SPace. Ekvivalentem je znak #160.

Avatar

Autor komentáře: dgx

Datum vložení: 3.10.2005 18:05:49

Tak nevím, nejspíš tedy standardnímu mýtu podléhá i celá řada zkušených sazečů, kteří pevné mezery za jednopísmenné předložky běžně sází. Dokonce mýtu podlehli tvůrci sázecích systémů PageMaker a InDesign, stejně tak jejich lokalizátoři. Tak rozšířený mýtus, to už není sranda, to už zavání realitou ;)

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 3.10.2005 19:54:34

Je rozdíl mezi entitou  , tedy nedělitelnou mezerou v podání současného webového prohlížeče, a pevnou mezerou v podání moderních DTP programů (a původních sazečů). Proto nepovažuji   za plnohodnotnou náhradu či ekvivalent, pouze za použitelnou náhražku. Dokud nebude prohlížeč umět vytvořit pevnou mezeru a správně s ní pracovat (což zahrnuje řadu dalších složitých operací s písmem, z nichž 95 % dnešní prohlížeče nezvládají), postrádá IMHO smysl někomu vyčítat nepoužívání entity  .

Avatar

Autor komentáře: dgx

Datum vložení: 3.10.2005 21:33:25

Takže pod maskou arogance ("...podléháte standardnímu mýtu bez hlubšího studia...") se skrývá jen vnitřní nejistota ("Proto nepovažuji..., IMHO"). Jak typické, že?

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 3.10.2005 22:11:13

Cokoli lze prohlásit za "masku arogance". Obdivuhodné ovšem je, když se k tomu použije vlastní výrok obviněného, tomu říkám lekce z praktické psychologie - budu si ji pamatovat ;-) Já osobně považuji za zcestné toto malicherné prosazování zásad, které nelze realizovat stávajícími technologiemi. Je podle mně hloupé kritizovat někoho za jakési mezery a klidně pomíjet zásadní nezvládnutí nebo dokonce překrucování technologií, jakého jsme neustále na webu svědky. Proto jsem se vlastně do této debaty pustil. Nikoho jsem nechtěl provokovat, urážet a podobně, chtěl jsem jen říci, že bychom se měli věnovat závažnějším problémům. Howgh ;-)

Avatar

Autor komentáře: Dero

Datum vložení: 3.10.2005 22:18:59

Já se omlouvám, Davide, Viléme, že vás tu tak svářím, ale kdybych mohl poprosit o nějaký ten odkaz na diskusi nebo článek o tom, proč nemůže být nedělitelná mezera ( ) použita jako ... nedělitelná mezera v typografii? Já jsem asi hlupák, ale furt prostě nechápu, jaktože to současnými technologiemi realizovat nelze. K čemu pak tato nedělitelná mezera ve specifikacích je? Typografií se zabývám, dokonce mám o webové typografii i web, ale tohle mne prostě zaskočilo.

Avatar

Autor komentáře: PKP

Datum vložení: 4.4.2007 0:02:22

Dal jsem si tu práci a zkusil jsem udělat aplikaci na automatické doplňování některých nedělitelných mezer. Může se to hodit nejednomu tvůrci stránek :-) http://mezera.dnh.cz

Avatar

Autor komentáře: Jan Sekerka (autor)

Datum vložení: 3.10.2005 17:12:41

Předem děkuji za kritiku a) Asi máte pravdu, s tou hlavičkou jsem to pravděpodobně přehnal. b) Vím o horší čitelnosti data na LCD monitorech, ale nepokládal jsem to za velkou vadu ze dvou důvodů: 1- písmo lze v IE zvětšit, 2- novinky nejsou tou hlavní náplní, kvůli které navštěvníci přiházejí na mé stránky a když už je ta která novinka zaujme, tak si ji mohou přečíst celou ve větším písmě. To byl můj osobní úsudek, nechám si ale rád poradit od zkušenějších c) Ano, opět máte pravdu, budu muset pro příště najmout kodéra d) viz pan Málek e) doplním f) Šipky mají každá jinou barvu (podle hlavních barev na celých stránkách), proto tam je jedna světle šedá, červená a tmavě šedá. Na tom dominantním tvaru budu muset ještě zapracovat, aby byl opravdu "dominantní". Vím o tom.

Avatar

Autor komentáře: franta

Datum vložení: 3.10.2005 22:41:40

omlouvám se, ale nenašel jsem vhodné místo, kam vložit příspěvek v existujícím stromě diskuze... proto snad jen čistě osobní pohled: při zvážení všech pro a proti a posouzení možností, jak zobrazit text, osobně dávám přednost řešení s nedělitelnou mezerou (navíc, pokud ji sám dodá stroj - dgx), před řešením bez této mezery, protože ona technická nedokonalost je vyvážena skutečností, že uživatel dostává ke čtení text, který vizuálně vyhovuje zažitým pravidlům. Myslím, že to není o mýtech, či překrucování technologií nebo kritice předložek na konci řádky, je to o osobním rozhodnutí, zda poskytnu - bez ohledu na technickou stránku - dokument, který bude respektovat fakt, že jednopísmenné předložky prostě na konci řádku nesmějí být. Pokud převáží názor, že technika provedení je nadřazena tomuto řešení, pak zůstanou předložky zrovna tam, kam je právě prohlížeč umístil ... Pro mne je v tomto okamžiku na prvním místě uživatel - protože jeho dojem ze stránky a textu, který by si měl číst, rozhodne, zda ho zaujal, či odradil (ta úvaha je jednoduchá: když autor má na stránce předložky špatně, jaké vytvoří dílo pro mne, když já jako klient o techické stránce nic nevím, ale chci to mít tak, jak to má být). Nevím, možná se však mýlím ....

Avatar

Autor komentáře: Jan Sekerka (autor)

Datum vložení: 3.10.2005 23:04:12

Děkuji Vám za diskuzi ohledně jednopísmených předložek na konci řádků. To ale není hlavním cílem kritiku mého webu. Proto prosím nadále pokračujte v diskuzi na toto téma zde: http://interforum.interval.cz/ShowPost.aspx?PostID=26155#26155 V tomto vlákně prosím pokračujte s kritikou. Děkuji

Avatar

Autor komentáře: franta

Datum vložení: 4.10.2005 7:14:59

Máte pravdu, tohle téma zdánlivě s kritikou Vašeho webu nesouvisí, tak jenom otázku na závěr. Jak vysvětlíte svému klientovi, že Vaše prezentace a potažmo i jeho (pokud si ji u Vás zadá k realizaci) nebude respektovat fakt, že tyto předložky nesmějí být na konci řádků? Myslíte, že klient pochopí fakt, že neexistuje správné technické řešení? Nebo spíše odejde k někomu, kdo třeba nebude tak kvalitní, ale bez většího přemýšlení to prostě udělá pomocí nedělitelné mezery? Nebo budete mít "dva metry" - jeden na svůj web a druhý pro ostatní, kde to pak klidně uděláte? Velmi by mne zajímal Váš názor. Protože tohle pořád patří do kritiky Vašeho webu.

Avatar

Autor komentáře: Jan Sekerka (autor)

Datum vložení: 4.10.2005 10:12:15

Asi jste mě špatně pochopil, chtěl jsem jenom tuto diskuzi zpřehlednit. Jsem si vědom důležitosti tohoto problému, ale na druhou stranu jistě uznáte, že toto není jedinný nedostatatek, který by se dal stránce vytknout. Pro člověka, který se bude chtít o tomto problému v budoucnu něco více dozvědět, tak určitě nebude procházet všechny kritiky na Intervalu, ale raději(logicky) zkusí vyhledat problém v příslušném tématu. Jsem asi "zdeformavaný" z diskuzních fór, ale opravdu mi to připadlo, že to zpřehlední tuto diskuzi

Avatar

Autor komentáře: Ján Varhol

Datum vložení: 10.10.2005 6:59:54

Možno tá stránka vyzerá ako profesionálna webová prezentácia, ale podľa mňa nie je. Prečo? 1. Zbytočne veľký kus NIČOHO v hornej časti, ktorý ma nútil aj pri veľkom rozlíšení rolovať.. 2. To menu je tiež akési zvláštne - je síce dobré a prehľadné, ale od takejto stránky by som čakal niečo sofistikovanejšie. Ale na druhej strane: grafickému spracovaniu nemám čo vytknúť (fonty - ok, rozloženie blokov textu - ok, celkový dojem - viac-menej ok) Možno nie som taký profesionál, a tak toto berte len ako môj skromný kritický postreh...

Avatar

Autor komentáře: red bull

Datum vložení: 12.10.2005 16:40:39

Totální shit!

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz