Starší komentáře ke článku: Kaskádové styly - pseudotřídy se představují

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz

Avatar

Autor komentáře: Jirka Lahvicka

Datum vložení: 15.3.2000 15:15:00

U IE 5 mi ta ukazka funguje... vzhledem k tomu, ze jde o prohlizec, ktery ma vice nez polovina uzivatelu, urcite stoji za to obcas first-letter vyuzit :-).

Avatar

Autor komentáře: Yuhů

Datum vložení: 29.7.2000 23:47:00

Mně teda nefunguje a neznám nikoho, komu by fungovala. Prostě Internet Explorer to nepodporuje. Howgh! No a jestli myslíte tu "ukázku" na stránce se článkem, tak tam je ve zdroji napsáno: <p><span style="font-size:300%; color:blue;">O</span>dstavec s iniciálou.</p>, čili je to uděláno ručně.

Avatar

Autor komentáře: Jan Říha ml.

Datum vložení: 15.3.2000 22:08:00

Netscape je sr.... a nechápu, proč ho někteří používají. Stylesheety podporuje, ale VELMI omezeně - o firstletter a firstline si můžeme nechat v NN jen zdát.

Avatar

Autor komentáře: Miloslav Ponkrác

Datum vložení: 15.3.2000 23:53:00

Abych řekl pravdu, mám také raději IE, ale musím se NN zastat. Pokud vím, tak IE pracuje pouze na Windows a na Macovi. A co ostatní platformy? Třeba na Unixech si IE moc neužijete. A ne každý chce používat pouze Windows. NN je omezený tak trochu díky Microsoftu. Microsoft totiž provedl dva obchodní tahy, které v důsledcích vedly k ochromení vývoje prohlížečů. Jednak dal svůj prohlížeč zdarma, takže vývoj prohlížečů přestal být obchodně zajímavý. A potom také svojí agresívní politikou začal vystrkovat jiné prohlížeče z Windows, a to tím, že integroval prohlížeč do Windows (alespoň částečně). Ve skutečnosti to vypadá tak, že každý systém má svůj favorizovaný prohlížeč. Windows má svůj IE, QNX má svůj prohlížeč, Linux zase preferuje NN, atd. Prohlížečů je v podstatě jako smetí, není to jenom IE a NN. Ale jinak souhlasím s vámi, že NN je na tom dost špatně. Řekl bych, že jeho vývoj se zastavil někdy kolem roku 1997. Nyní ho má nahradit projekt Mozilla, jehož betaverze je na www.mozilla.org. Třeba pak tomu bude naopak tak, že IE bude v budoucnu ten, kdo bude omezovat, a Mozilla, či jiný projekt to bude táhnout dopředu.

Avatar

Autor komentáře: Roman Slavičinský

Datum vložení: 16.3.2000 10:35:00

Vypadá to, že je to tam, kde to Microsoft chtěl mít - nejvýhodnější je prohlížet stránky v IE pod Windows. Co by za to webmasteři dali, kdyby NN a jiné proprietální softwary již neexistovaly. Vytvořit web trvá 100 časových jednotek. Vytvořit web a odladit je i pro NN trvá 160 časových jednotek! Z tohoto pohledu je NN pouze plýtvač kapacitou webmasterů. Zajímaly by mne další argumenty pro jeho existenci, kromě osobních antipatií uživatelů vůči všemu od Microsoftu.

Avatar

Autor komentáře: Miloslav Ponkrác

Datum vložení: 16.3.2000 11:57:00

Pane Slavičínský, to je ale mýlka! Podle mého to není problém IE versus NN, ale standardu, který by měl být nezávislý na platformě a prohlížeči! Jsou to přeci základní standardy zejména W3C konsorcia. Já osobně bych raději viděl fungující standard, než jeden preferovaný prohlížeč. Microsoft v době vzniku začal záměrně vytvářet nekompatibility s existujícími standardy a záležitostmi, což je dodnes znát zejména v JavaScriptu. Právě odladit JavaScript pro oba prohlížeče někdy znamená napsat dvě verze, jednu pro NN a druhou pro IE. A potom pustit tu pravou. Na Vaši námitku bych mohl napsat scénář: Vytvořit web pro prohlížeč X trvá 100 jednotek. Vytvořit ho tak, aby byl funkční i pro prohlížeč Y trvá 160 jednotek. Za X a Y si dosaďte téměř libovolné dvojice prohlížečů, nemusíte se omezovat jenom na NN a IE. Dokonce nemusíme zůstat jenom u prohlížečů, ale můžeme tento scénář rozšířit i na programovací jazyky, grafické programy, apod. Protože pokud budete používat pouze jeden program, můžete využít jeho rozšíření oproti standardu. Pokud ale chcete nějaká data přenášet i do jiných programů, musíte se držet více standardu, který je vždy trochu omezující, ale zato zaručuje funkčnost. Řešení je jednoduché: Nechť Microsoft zaručí, že IE bude k dispozici pro všechny existující platformy, a může se Váš sen webmasterů splnit. Nechť IE je dáno k dispozici také pro Linux, HP-UX, IRIS, BeOS, QNX, Solaris, Amiga OS, a desítky dalších. Není to zaujatost vůči Microsoftu, ani vůči Windows, je to prostě fakt, že ne všude lze Windows nasadit. A když jsme u toho, já mám Windows rád, stejně tak jako IE. Držím se této platformy zuby nehty, protože splňuje to, co potřebuji. Ale cítím, že už to dlouho nebudu moci dělat. Stojí mě to moc peněz. Jsem programátor, a už mě přestává bavit neustálé změny základních funkcí Windows pod rukama. Začíná být pro mě velice drahé podporovat Windows. Žádný "trvalý" Microsoftí standard nevydržel déle než pár let. A na internetu je celkem jedno jestli děláte pod Microsoftem, nebo pod nějakým operačním systémem XY.

Avatar

Autor komentáře: Miroslav Kučera

Datum vložení: 16.3.2000 12:44:00

Přidržel bych se jednoho rčení - že Microsoft začal vytvářet nestandardy. Ale jak lze definovat nestandard? Je to, co je děláno jinak nez se dělalo doposud, nebo jsou to věci, které nejsou uvedeny v definici HTML? (a přitom je možnost, že v další verzi HTML uz budou a tak se stanou standardem)? Společnost Netspace ma se standardy mnohem vetsi problem nez Microsoft, viz. odrazky - Netscpape v nekterych vecech standard nedodržuje (velikost ramcu, oramovani tabulky) - Netscape rozzhodne zaostava za soucasnym standardem (napr CSS). - Netscape sam se snazil vytvorit standardy (Marginheight, Layer) Co se tace rozsireni IE - je to problem Microsoftu, ze IE neni na vsech platformach, zde muze Netscape dale parazitovat a prezivat:))))

Avatar

Autor komentáře: OMArt

Datum vložení: 16.3.2000 12:51:00

IMHO, problem je v tom ze javascript ani nema poradne definovany standard a ma sam o sobe spoustu ruznych chyb. Neni to davno (verze JS 1.1) kdy bylo definovano, ze vsechny promenne jsou globalni pro object document. Bohuzel javascript 1.2 (a potazmo NN) tuto vlastnost opustily tim, ze layer (at uz tagem div, nebo layer) je samostatny object, ktery neumi pristupovat k promennym !!!SVEHO!!! dokumentu. Dalsi problem je v tom, ze NN stale jeste poradne neumipracovat ani se svymi vlastnimi rozsirenimy (FRAMES) a stale se k nim chova jeko ve sve verzi 2. Takze nam nezbyva nez doufat v Mozillu a Operu... Snad nastanou lepsi casy...

Avatar

Autor komentáře: Miroslav Kučera

Datum vložení: 16.3.2000 12:58:00

V Operu bych taky moc nedoufal - ja vim OMArte,ze jsi jeji priznivec, ale presto mit dalsi prohlizec na podiu se mi moc nelibi. Jeste, ze neni Opera zdarma :))))))

Avatar

Autor komentáře: OMArt

Datum vložení: 16.3.2000 13:01:00

Vydrz na Operu 4, teprve potom budeme mit ten pravy vyber...

Avatar

Autor komentáře: Miroslav Kučera

Datum vložení: 16.3.2000 13:05:00

A dky bude?

Avatar

Autor komentáře: OMArt

Datum vložení: 16.3.2000 13:30:00

Tipnul byx za na podzim, nejpozdeji, vsechni vyvojari uz meni 3kovy jadro v portech za 4kovy...

Avatar

Autor komentáře: Jablko

Datum vložení: 5.2.2005 12:41:43

Zpráva z daleké budoucnosti :-) Mám operu ver. 7.53 a je tuze fine, za chvilu snad bude ver8

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 5.2.2005 12:46:27

Že by byla "tuze fine", o tom bych pochyboval - obsahuje hromadu bugů, které pětková ani šestková verze neměla, a nemá žádný pořádný renderovací model, o spoustě dalších drobností ani nemluvě. Opera se pomalu stává stejnou vykopávkou jako MSIE ;-)

Avatar

Autor komentáře: Martin Kalda

Datum vložení: 16.3.2000 12:50:00

No ja bych se NN moc nezastaval. Tvorit stranky pro NN vyzaduje pevne nervy, protoze NN nezobrazuje spravne zakladni HTML tagy a zcela zvlastne se chova pri pouziti CSS. Chapu sice ty kteri jsou na Linuxu, ze asi nemaji jinou volbu, ale to je jen otazka casu. Projekt Mozila uz sice vydal jakousi beta verzy, bohuzel to vsak v zadnem pripade neni blyskani na lepsi casy spis naopak. Vubec by mi nevadilo smeteni NN z povrchu zemskeho, je to smejd ze mu rovno neni.

Avatar

Autor komentáře: Miloslav Ponkrác

Datum vložení: 16.3.2000 16:57:00

Nejdříve ad standardy od Microsoftu (příspěvek pana Kučery): Standardy jsou dvojího druhu: de jure a de facto. V zásadě je jedno, zda vznikne pomocí nějaké komise, či tlakem nějaké firmy, třeba Microsoftu. U Microsoftu mi ale začíná vadit, že on nedodržuje ani své standardy a rychle je nahrazuje novými. Dokonce firma Microsoft v mnoha případech používá nedodržování SVÝCH standardů jako konkureční boj, kdy nachytá příliš čilou konkurenci, a ukáže světu, že konkurence není kompatibilní s Windows, protože to nechodí jak má. Takto již Microsoft vyřídil více firem. A fakt nedodržování dokonce ani vlastních standardů, to mi OPRAVDU vadí. Jinak, NN je fakt hnusně zastaralý, a bylo by lépe ho nahradit. Ale není jenom NN a IE. I když samotné NN vývoj stránek velmi komplikuje. Co se týká vymyšlených nadstandardů pro HTML, tak zde je samotný HTML standard špatný. Je typicky "za hodně peněz málo muziky". Vezměte si, že dnes dobrý prohlížeč musí zvládat (jmenuji pouze grafické věci): HTML, obrázky mnoha grafických formátů, CSS, JavaScript, Java Applety a další věci. Ale i když je to slušný arzenál, tak tam chybí úplně základní věci. Ve standardu HTML nelze nakreslit čáru, kružnici apod. To je úplně základní věc. Jasně, můžete použít Java Applet, nebo Flash objekt, ale to je hodně přes ruku. A existuje řada dalších, naprosto základních věcí, které v HTML nelze udělat jednoduchým způsobem. A to přes všechnu složitost celého arzenálu kolem HTML. A to je právě důvodem, proč firmy tak rády přidávají ke standardu, a proč webmasteři se snaží využít i nestandardních věcí. Podle mého je HTML špatně vymyšlený standard. Bohužel na standardu HTML se velice podílela firma Microsoft. Stačí se podívat do specifikace HTML 4.01, a zjistíte, že se liší od verze 3.2 především tím, že byly přidány rozšíření IE.

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz