Starší komentáře ke článku: Kde psát a kde nepsat uvozovky v HTML?

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz

Avatar

Autor komentáře: Jirka Kosek

Datum vložení: 11.9.2000 21:00:00

V článku bohužel bylo několik nepřesností, které mohly někoho spíše zmást, než mu celý problém vyjasnit. Uvozovky lze zcela bez problémů zapisovat do textu (mezi tagy). Např. zápis <p>"..."</p> je zcela v pořádku. Není tedy nutné používat přepis pomocí znakové entity ". V textu je znakové entity potřeba používat pouze pro přepis znaků '<' (<) a '&' (&). U ostatních znaků (např. '>', '"' apod.) je to nepovinné, protože jejich výskyt nemůže zmást syntaktický analyzátor HTML. Entita " se používá zejména v případech, kdy je potřeba uvést uvozovky jako součást hodnoty atributu. <monitor uhlopricka="15""> Místo uvozovek lze k ohraničení hodnoty atributu použít i apostrofy. Zápisy <p align="left"> a <p align='left'> jsou tedy zcela ekvivalentní.

Avatar

Autor komentáře: Stanislav Kaisler

Datum vložení: 12.9.2000 11:33:00

Máte pravdu, jsem zmaten. Je tedy ono v článku zmiňované <p>Volám "Haló"</p> možné použít či nikoliv?

Avatar

Autor komentáře: Miroslav Kučera

Datum vložení: 12.9.2000 11:37:00

Je to možné bez obav použít.

Avatar

Autor komentáře: Miloslav Ponkrác

Datum vložení: 12.9.2000 13:21:00

Abych to vše uvedl na pravou míru. Budete-li se přesně řídit článkem, vše bude naprosto v pořádku. Pan Kosek odcitoval správně a přesně normu. Já jsem měl v článku ještě přísnější požadavky, které jsou naprosto v souladu s normou. Pokud se budete článkem řídit, nic nezkazíte, v článku není nic, co by bylo nesprávné, pouze jsem přísnější, než je norma. Některé HTML Validatory vyžadují, aby i volný text neobsahoval uvozovky, ale pouze ".

Avatar

Autor komentáře: Miroslav Kučera

Datum vložení: 12.9.2000 9:57:00

Validator systaxe přímo od W3C má podle Martina Kopty v sobě chybu - vyhazuje uvozovky z viceslovnych nazvu pisem v CSS, coz je v rozporu s tim, co se pise ve standardu CSS... Nic není proste stoprocentní

Avatar

Autor komentáře: Jombo

Datum vložení: 12.9.2000 12:47:00

Tiež som skúšal a napísalo tú chybu, a písalo že správne by mali byť viacslovné názvy fontov v uvodzovkách. Dal som: BODY {font-family : Verdana, Arial, sans serif;} A vyplulo to: Line : 1 Level : 1 Family names containing whitespace should be quoted. If quoting is omitted, any whitespace characters before and after the name are ignored and any sequence of whitespace characters inside the name is converted to a single space. : BODY Line : 1 Level : 2 You are encouraged to offer a generic family as a last alternative : BODY Your validated Cascading Style Sheet : BODY { font-family : Verdana, Arial, sans serif; } Keď som zadal tento validated CSS, tak to bolo bez chyby. No je tam niečo odlišné? :)

Avatar

Autor komentáře: Jombo

Datum vložení: 12.9.2000 12:48:00

Pardon, to som zase zabudol prepnúť z no warnings na all http://jigsaw.w3.org/css-validator/validator-text.html

Avatar

Autor komentáře: Martin Kopta

Datum vložení: 12.9.2000 17:08:00

Tak už mě na Intervalu citujou :) BTW: sans-serif

Avatar

Autor komentáře: Martin Kopta

Datum vložení: 15.9.2000 2:24:00

Nevim, jestli je tam neco odlisne, ale na to, ze jste mel no warning, tak vam to docela slusny varovani poslalo: -- viceslovne nazvy by mely byt v uvozovkach (jeste pred tydnem to tak nebylo, autor byl upozornen a chybu validatoru opravil) -- mel byste na konec seznamu umistit genericky nazev skupiny fontu, treba sans-serif. Jak vidite, validated stale pise bez chyby, ale presto vam to ty uvozovky doporucuje.

Avatar

Autor komentáře: Adam Hošek

Datum vložení: 21.3.2001 15:21:00

V článku je uvedeno, že nikde není norma HTML, aspoň jsem to tak pochopil... každopádně, ať ano nebo ne, toto tvrzeni není pravda, na stránkách W3C tato specifikace je. A samozřejmě pro CSS a další...ve všech verzích, které byly oficiální.

mimochodem... pokud chci napsat HTML entitu na výstup (&neco;), je třeba i její první znak (&) napsat kódem, tedy &neco; :-)

Avatar

Autor komentáře: Adam Hošek

Datum vložení: 21.3.2001 15:24:20

vloudila se chybička ;-)...:

mimochodem... pokud chci napsat HTML entitu na výstup (&neco;), je třeba i její první znak (&) napsat kódem, tedy &amp;neco; :-)

Avatar

Autor komentáře: JAX

Datum vložení: 13.11.2006 11:00:30

Hoši, já z vás snad chytnu psotník... Uvozovky jsou problémem samy o sobě, protože při kombinaci PHP a Javascriptu dochází k nejrůznějším zanořením. Je výhodné používat nadřazené uvozovky "" apostrofám například v kombinaci onclick="nazevfunkce('predanytextovyretezec');". O něco složitější je problém při použití PHP a kombinace javascriptu, konkrétně volání javascriptové funkce z PHP kódu. Jinak - dohadujete se o banalitách, veškeré vaše dohady o normách nenormách by se mohly vyhodit na smeťák, kdyby prohlížeče řádně kontrolovaly kód nejméně stejně, jako je kontrolován javascript a PHP. Pro učené hnidopichy - lepší debugger. Ale nikoli na stránkách idiorsia W3C, ale přímo integrovaný v prohlížeči. Takhle pořád narážím na nejrůznější rejpaly, kteří se snaží každý jen trochu z normy vybočující kód použít jako kladivo na čarodějnice. Naposledy mě takhle kontaktoval nějaký absolvent od pana Koska. Tak jsem mu ocitoval několik vět z knihy HTML pro začátečníky, které rozhodně k plnění norem na sto procent nevedly :-). A přitom právě tohle byla moje základní učebnice a já teď jako samouk od pana Koska jsem narazil na absolventa od pana Koska. Není to zajímavé? Čau moudráci.

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz