Starší komentáře ke článku: Kurz HTML - rámce a vylepšení vzhledu

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz

Avatar

Autor komentáře: JiřiN

Datum vložení: 6.9.2000 13:00:00

Ovšem když "pokud možno v rámci normy HTML 4.0", tak pokud možno bez FRAME. Ve 4.0 je to už jen "dobíhající" možnost, která prý nebude napříště (?) podporována. Když už by bylo nutno něco podobného, asi je podle normy použít více oken. Ale není to ono, to je fakt.

Avatar

Autor komentáře: Miloslav Ponkrác

Datum vložení: 6.9.2000 17:26:00

Moc se omlouvám, nemůžu sledovat všechno, ale nevím o tom, že FRAME by byla dobíhající možnost. Zdá se mi naopak, že HTML 4.0 nemá okolo rámů nic dobíhajícího, co by se chystala v další verzi zakázat, nebo spíše "nedoporučit". Na druhé straně W3C konsorcium se ve standartizaci HTML moc nevyznamenalo, a jejich aktivity velmi přispěly k všeobecnému zmatku, takže tam jeden nikdy neví. Mám pocit, že W3C konsorcium se poučilo, a jeho další projekty už jsou mnohem lepší. Ale nenašel jsem v textu normy HTML 4.0 zmínku o tom, že by něco kolem rámů hodlali sprovodit v příští verzi ze světa.

Avatar

Autor komentáře: JiřiN

Datum vložení: 8.9.2000 10:49:00

Ani já samozřejmě nesleduji vše. Po zveřejnění normy 4.0 jsem si ji stáhl a našel tam poznámku, že FRAME jsou DEPRECATED. Dnes ale už nenacházím na W3C (HTML 4.01) mezi Deprecated elementy FRAME. Zůstalo jen to, že FRAME nejsou mezi prvky dfinovanými ve STRICT. Jen pro zajímavost, potlačované prvky nyní jsou: APPLET, BASEFONT, CENTER, DIR, FONT, ISINDEX, MENU, S, STRIKE a U. Ostatně rozhodující pro budoucnost asi bude to, co bude implementováno v prohlížečích. MSIE 5.5 uvádí "zlepšení práce s rámy", takže asi vydrží i v normě. Omlouvám se, pokud jsem někoho znejistěl svým omylem.

Avatar

Autor komentáře: Miloslav Ponkrác

Datum vložení: 9.9.2000 23:23:00

Pokud vím, tak standardizační komise se snažila framy ignorovat, a dělat všechno pro to, aby nebyly v normě. Jenomže byla postavena de facto před rozhodnutí, buď aktualizujete normu podle praxe, a nebo vám na vaší normu budou všichni kašlat. Bohužel, mám takový pocit, že W3C konsorcium se HTML víckrát vymklo s rukou, protože tento nůž na krk dostalo minimálně dvakrát. Podruhé to bylo při přechodu z HTML verze 3 na verzi 4. V normě 4 je prakticky vše podstatné, co kdy prohlížeče vymyslely jako nadstandard. Tedy i rámy. Říkám to nerad, ale ačkoli jsou jiné standardy vymyšlené W3C konsorciem celkem slušné, v HTML zastávají neustále nějaký nesmiřitelný názor s praxí. Neustále si představují, že lidé NEBUDOU DEFINOVAT VZHLED POMOCÍ HTML, ale pouze pomocí HTML popisovat strukturu. A proto vše, co popisuje vzhled se snaží vyřadit jako deprecated. Vsadím se s kýmkoli, kdo bude mít zájem, že nikdy tyto deprecated prvky nezmizí z HTML. Jakmile by se o to W3C konsorcium pokusilo, dostalo by za vyučenou stejně, jako už dostalo dvakrát z prakticky stále stejného důvodu. Jinak HTML má definované v normě 4 tři stupně. Stupeň Strict, který je určen pro ty, kdo přistoupí na hru standardizační komise o to, jak nepoužívat cokoli,co určuje barvu, tvar, velikost a řez písma, pozadí, apod. Potom Transitional pro běžné použití, ale bez rámů a Frameset pro všechno i s rámy. Toto rozdělení ale celkem nemá praktický význam, protože kromě HTML, které napíšu já sám jsem ho ještě nikdy v !DOCTYPE uvádět neviděl. Takže je to nanic.

Avatar

Autor komentáře: bubak

Datum vložení: 8.9.2000 10:17:00

Prosim, aby jste opravili v 1. odstavci za tabulkou (levy | pravy frame) => frameborder="1" (v obou pripadech je uvedeno "0"). Jeste vyhodte v ukazkach HTML radek => </ frameset"> (je tam uvozovka a navic nema "predchudce" do paru). Predem dekuji.

Avatar

Autor komentáře: bubak

Datum vložení: 8.9.2000 10:24:00

FRAMEBORDER => nepresne jsem se vyjadril, oprava ma byt az za tim = uvadite, ze pri nastaveni "0" je cara a pri "0" (opet nula!!!) neni.

Avatar

Autor komentáře: Miloslav Ponkrác

Datum vložení: 9.9.2000 22:54:00

Díky za upozornění. Máte pravdu, jsou tam překlepy.

Avatar

Autor komentáře: misaka

Datum vložení: 18.1.2006 12:04:25

Prosím Vás mohla bych se zeptat jetli jde nějak udělat, aby se se změnou rozlišení monitoru nerozskákaly rámy...pokud jsou udšlaní na rozlišení 800*600 tak to jde, ale pokud zvíším rozlišení tak se mi začne opakovat pozadí rímu do nekonečna a nevipadá to esteticky....prosím jak na to?

Avatar

Autor komentáře: Repay

Datum vložení: 20.3.2006 23:17:39

jak udelat border ktery je jen 1px cerna cara? tak aby fungoval resize? kdyz dam frameborder="0" resize prestane fungovat ;(

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz