Starší komentáře ke článku: naseboty.cz

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz

Avatar

Autor komentáře: Richard Palát

Datum vložení: 20.10.2003 9:23:02

11 nadpisů H1 na titulní straně a ani jeden nadpis úrovně nižší.

/* R.Palát; <a href='http://www.najedno.cz' target='_blank'>http://www.najedno.cz</a> */

Avatar

Autor komentáře: Martin Kobera

Datum vložení: 20.10.2003 11:35:29

Toto byl zamer. Mel jsem zato, ze je to lepsi pro vyhledavace. Myslite, ze je to zbytecne?

Avatar

Autor komentáře: Plaváček

Datum vložení: 20.10.2003 11:46:55

Nejen, že je to zbytečné, ale také je to z hlediska sémantiky naprosto chybně. H1 je definován jako nadpis hlavní a z logiky věci může být na stránce jenom jeden. Stejně jako hlavní může být jenom jedna cesta. Představ si křižovatku, kde budou všechny cesty hlavní. Typicky se H1 používá jako definice obsahu celé stránky - tedy v tvém případě - Jsi v Tunisku, to je H1. H2 jako podnadpis by měl sloužit k upřesnění, co v tom Tunisku člověk najde, tedy kupř. - Popis mé cesty v toulavých botách. No... a H3 je právě idelání element, který bude sloužit k nadpisům v přehledu jednotlivých článků. Je to prosté.

Vyhledávač si stejně zaindexuje jako hlavní nadpis pouze první výskyt H1 (tedy alespoň myslím). Naopak by tě třeba Google mohl za tuto sekvenci penalizovat a odsunout tvůj web níž, než by si zasloužil.

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 20.10.2003 11:59:25

Obávám se, že nemohu souhlasit. Nikde ve standardech není řečeno, že stránka smí mít pouze jeden nadpis H1 (na rozdíl třeba od TITLE). Elementů H1 si mohu na stránku vložit tolik, kolik potřebuji k rozčlenění jejího obsahu - pokud na ní mám dva samostatné celky, pak tam ty nadpisy budou dva atd. ;-)

Avatar

Autor komentáře: Plaváček

Datum vložení: 20.10.2003 12:23:16

Je možná sebevražedné odporovat šéfredaktorovi, ale dovolím si částečně nesouhlasit. Netvrdil jsem, že použití H1 vícekrát ve stránce je zakázáno, dovolil jsem si poznamenat, že z hlediska struktury stránky je to chyba, alespoň v tomto případě. Já celý systém nadpisů chápu tak, a snad mi dají někteří za pravdu, že H1 je hlavní nadpis. Hlavní je proto, že uvozuje a oznamuje čtenáři to, co bude obsahem této stránky. Každá analogie kulhá, ale zkusme to. Vezmu-li za příklad knihu, pak hlavním nadpisem se rozumí název kapitoly. A ten je přeci pokaždé jenom jeden, jinak jako název ztrácí smysl. Zkrátka - v případě tohoto webu je nejdůležitější informací stránky to, že se nacházím na stránce, cituji: Přehled nejnovějších příspěvků. Jaké to jsou příspěvky, to už je otázka jiná a přísně vzato se jedná o SEZNAM příspěvků (neboli odkazů). Navíc - přehled příspěvků se časem bude měnit, zatímco to hlavní - totiž stránka Přehledu zůstává stále stejná. Tak bych to viděl já.

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 20.10.2003 12:26:11

Nebudu se přít o tomto konkrétním případě, nabídnu pouze odlišnou analogii - stránku nějakého magazínu, na které jsou tři nesouvisející články stejné "úrovně" ;-)

Avatar

Autor komentáře: Tomáš Pečiva

Datum vložení: 20.10.2003 22:02:52

no tak v tom pripade bude nazev magazinu h1 a ty tri nesourode clanky h2 - od toho je jich sest urovni, aby nemusely byt vsechny hlavni. Podle me je to semanticky spravne prave takto.

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 20.10.2003 22:16:01

Omyl, název magazínu je přeci TITLe neboli titul (to už jen tak nezávazně špičkuju ;-)

Avatar

Autor komentáře: Richard Palát

Datum vložení: 21.10.2003 7:21:37

Title chápu jako title knihy. Tedy to, co je na hřbetu a na obalu.
Když knihu otevřu, najdu v ní znovu název knihy (analogie s h1) a na dalších stránkách pak kapitoly a podkapitoly (anlalogie s h2+)
Ony se ty analogie s reálným světem moc dělat nemají ale pro jednou se snad nic nestane.
Co se title týče, volil bych jej jako kombinaci h1 a h2. Jednak proto, že podle title stránky je většinou vytvářeno i jméno okna, v němž je browser otevřen (to mi usnadní orientaci v případě otevření více různých stránek z jednoho webu). Druhak proto, že pokud si stránku sejvnu, je stejným způsobem vytvářeno i jméno souboru do kterého se obsah stránky uloží.
Pokud se tedy jedná o něco na pokračování, mám automaticky o uložených souborech přehled.
Je na první pohled jasné
- ze kterého serveru pochází
- o čem onen uložený soubor pojednává
Tady na intervalu se title stránky taky občas dynamicky mění, jenomže přesně naopak. např.
XHTML – vysunovací nabídky -- XHTML -- Webdesign -- Interval.cz
Navigace pomocí elementu link -- XHTML -- Webdesign -- Interval.cz

Jinak naseboty jsou fajn.

/* R.Palát */

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 21.10.2003 7:44:27

Já bych už těch analogií nechal - jen bych podotknul, že u knihy je titul (title) terminus technikus a je to ten název vevnitř, když knihu otevřete (respektive jeden z těch názvů ;-)

Pokud jde o Interval, TITLE stránky je utvářeno podle logiky "Název článku -- název rubriky -- název kategorie -- Interval" jednak kvůli vyhledávačům a druhak kvůli prohlížečům.
Ve výpisu nalezených odkazů ve vyhledávačích se zobrazí nejdřív název článku, který je specifický a tudíž důležitější, a teprve následně další informace, které už tak důležité nejsou a tudíž příliš nevadí, když se někde oříznou.
V prohlížeči to funguje stejně - když si dáte history, snadno rozeznáte stránky od sebe navzájem, i když vám prohlížeč položku ořízne ;-)

Avatar

Autor komentáře: Goblich

Datum vložení: 21.10.2003 19:49:32

a kolik lidi si vsimne title a kolik "doufam ze" vyrazneho nadpisu h1??

Avatar

Autor komentáře: Kartelius

Datum vložení: 24.10.2003 0:09:28

hmmm, a kdo rozezna ze se jedna o tag H1? Kdyz budu chtit, zmenim H1 az H6 via kaskadove styly, promicham jednotlive texty a necham Vas hadat o jaky tag se jedna bez moznosti podivat se do zdrojaku... a ted se snaz smudlo ;-) Teda lidi, zas tu ujizdite na hovadinach, nechce se mi verit, ze je tu tolik perfekcionalistu makajicich jen do sve kapsy... No jo, sranda musi byt !!!

Avatar

Autor komentáře: Jan Brašna

Datum vložení: 24.10.2003 23:49:40

Ano, pokud si upravite pres css vzhled jak je potreba, tak je to OK, ale vlastni dokument musi (by mel) mit nejakou semantickou hodnostu... proto vubec tyto elementy existuji, jinak by na vse stacily spany, divy a objecty...

Avatar

Autor komentáře: Civilkář

Datum vložení: 20.10.2003 14:30:33

Souhlasím rovněž s panem Málkem. Ne že by to byl asi ten správný příklad, ale stylování dokumentů v textových procesorech je také důkazem toho, že nadpisy první úrovně se mohou vyskytovat v dokumentu několikrát. Analogií nadpisů první úrovně (H1) budiž názvy kapitol v knize, název knihy je pak TITLE.

Avatar

Autor komentáře: Plaváček

Datum vložení: 20.10.2003 14:43:27

Já se tak snadno nevzdám. V tom případě, pane Civilkáři je to zde stejně špatně, protože pak by há jedničky měly být jednotlivé sekce úvodní stránky - čili Aktuální články, Diskuse o cestování, Aktuální alba, Reklama. A nikolivěk názvy jednotlivých příspěvků. Prostě, na tomto webu je to chybně a budu si na tom trvat přes nepřízeň celého světa.

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 20.10.2003 14:45:41

Prosím aby bylo vzato na vědomí, že jsem neschvaloval jako správné konkrétní užití H1 na tomto konkrétním webu - pouze jsem protestoval proti kategorické zápovědi vícečetného užití H1 na stránce obecně ;-)

Avatar

Autor komentáře: Plaváček

Datum vložení: 20.10.2003 15:10:50

Tak to zkusíme z jiného konce, obrátíme se na pomoc k fulltextovým čmuchalům a ukážeme si to na konkrétním případě známého Googlíka. Budu tedy souhlasit, že vícenásobné použití H1 není chybou. Ale čistě mezi námi, já se vší troufalostí se domnívám, že je to zbytečné a že z hlediska SEO je lepší použít jenom jeden hlavní nadpis. Na důkaz, co na vás vypadne, si zadejte do vyhledávače Google zápis <B>online models</B>. Vybafne na vás slovní spojení, které jsem hned na začátku stránky deklaroval jako H1 a H2. Přesně totéž vám google vrátí ve vyhledávání v tomto pořadí - Title - tedy All online models - Main page jako odkaz a pod tím textový popis definovaný v H1 - tučně All online models a H2 - Internet database of amateur and professional models, photographers,
agencies and stylists. A přesně toho jsem chtěl docílit. Je zjevné, že vyhledávač Google stejně zaindexuje jenom jeden výskyt H1. Tak to je. I v případě Intervalu se pořád domnívám že správně by Magazín měl obsahovat jeden nadpis H1 - tedy jde o Magazín Intervalu a nadpisy H2 by sloužily jako nadpisy tří nesouvisejících článků stejné úrovně. Uznávám, že je to diskuse ryze akademická, ale prostě mi to přijde logičtější.

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 20.10.2003 15:27:33

Člověče, mám dojem, že jsi to teď nějak pomíchal ;-)

Ad Google: Neberu jako argument, protože stroj zobrazuje výřez ze stránky různým způsobem. Stačí si dát vyhledat slovo interval a uvidíš, jak je H1 ignorován, byť je na stránce jen jeden. Nikde přitom není řečeno, že ostatní části indexovány nejsou ;-)

Ad poslední dvě věty: Předpokládám, že jde o reakci na mou analogii - ta ale směřovala do papírového magazínu, třeba na něco pro ženy, Květy, Vlasta a tak. Na Interval.cz samozřejmě nikde více než jedna H1 na stránce není ;-)

Avatar

Autor komentáře: Civilkář

Datum vložení: 20.10.2003 16:35:42

Myslím, Plaváčku, že u Intervalu tomu tak není - Google evidentně zobrazí nejprve obsah elementu TITLE jako odkaz a potom obsah elementu META DESCRIPTION. Totéž se děje na <a href='http://www.alllonlinemodels.com' target='_blank'>http://www.alllonlinemodels.com</a>. Naše diskuse o významu elementu h1 je potom asi trochu bezpředmětná, nicméně význam elementu h1 je nezpochybnitelný a bude narůstat postupným posouváním současného webu k webu sémantickému ...

Zdravím.

Avatar

Autor komentáře: Civilkář

Datum vložení: 20.10.2003 16:18:23

Já taktéž. Omlouvám se za nedorozumění a zdravím Vás.

Avatar

Autor komentáře: Martin Kobera

Datum vložení: 21.10.2003 9:20:52

Panove, dekuji za nazory. Nicmene mohl by mi nekdo z vas poradit neco konkretniho? :)
Ma smysl, abych tedy napr. zmenil vsechny H1 na H2? Nebo mam pro titulky nadefinovat nejakou spec. tridu - napr. "titulekclanku"?

Avatar

Autor komentáře: Civilkář

Datum vložení: 21.10.2003 15:40:48

Dobrý den,

osobně si myslím, že je to jedno. Vzhledem k tomu, že se jedná o názvy příspěvků, které přece jen nemají ze sémantického hlediska takovou důležitost jako hlavní nadpis na stránce, tak bych dal h2.

Zdravím Vás.

Avatar

Autor komentáře: goblich

Datum vložení: 21.10.2003 19:59:10

co takhle udelat normalni strukturovany web site???

Avatar

Autor komentáře: Goblich

Datum vložení: 21.10.2003 19:52:37

ovsem tag title a tag h1 ma docela jinou pouzitelnost!

Avatar

Autor komentáře: goblich

Datum vložení: 21.10.2003 19:42:56

to sice nikde povinosti neni - ale az na to, kdyz chces mit strukturovany web!!! a neni tohle zakladni znalost tvurce webu???

Avatar

Autor komentáře: Goblich

Datum vložení: 21.10.2003 19:39:35

zbytecne??!! ..mit jen jeden tag h1 na 1 strance je nutnost! ..teda si myslim kvuli strukture!

Avatar

Autor komentáře: Goblich

Datum vložení: 21.10.2003 20:04:54

no, musim tady skritizovat asi docela vseobecne VSE!!! ..ad jsou vase vsechny komentare jakkoliv profesionalni, uz po 10 prispevcich je to necitelne, je to unavne se ftom hrabat! Je to dluhe a unavne, unavne UNAVNE!!! ..nechcete to priste nejak skratit ty vase [ne]smysly???

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 21.10.2003 21:52:16

Těší mně, že Vás baví tato diskuse, že jste ji celou poctivě přečetl a přispěl k její nečitelnosti desítkou vlastních poznámek. JEŠTĚ JEDNOU TO ZKUSÍTE A SMÁZNU VÁS JAK STĚRKU!!! Jasné, příteli? ;-)

Avatar

Autor komentáře: Goblich

Datum vložení: 24.10.2003 22:11:57

moc se omlouvam, ze jsem spustil rozruch.
Chtel jsem si prizpevky precist vsechny a prebirat si je, jenze me unavila jejich delka, z cetnosti si vybiram! Take jsem chtel prispet svymi nazory, a doufam, kdyz budou ve smyslu vasi konvence, ze je prijmete s jakoukoliv odezvou. Skoda jen ze nenechate obycejneho cloveka jako ja, napsat svuj nazor na to, jak tezce se pro ne od vas[nekterych] uci :o) co takhle psat treba vice rozsahlejsi kritiky na externi soubor...

dekuji za pochopeni.
Goblich

Avatar

Autor komentáře: jakub

Datum vložení: 21.10.2003 22:20:05

todle je diskuze - nemas chut, nemas zajem - tvuj problem, nemusis to cist, poznatky jsou mezi radky, chce to umet cist, tot k diskuzi na intervalu

Avatar

Autor komentáře: Malis

Datum vložení: 20.10.2003 10:49:05

Supér server. A vůbec mi neva, že je to má poněkud koňský kód. No, jenže tady bych asi měl hodnotit spíš to, jestli to má dobrý ten kód, že... Cítím se trošku rozpolcen, protože se mi opravdu nechce kydat špínu na něco, co se mi principielně moc líbí. A navíc po tom, co jsme tu měli před nedávnem je i ten kód na vysoce profi úrovni. Jenže to, co tu bylo před nedávnem nebylo na úrovni vůbec žádné, takže nebudu ani tyto stránky urážet tím, že bych je s nimi srovnával... Takže budu přísný, ale spravedlivý.

<B>HTML:</B>
Trošku mi uniká to, proč, když se někdo pokouší o stránky v HTML 4, tak je rovnou neudělá v XHTML 1.1. Mezi námi děvčaty, kromě velikosti písmen, ukončování nepárových tagu a několika malých rozdílků jde o totéž a to ixko na začátku vypadá tak sexy, že ano... Ale budiž.
Při pohledu do kódu se nemohu zbavit pocitu, že autor ho umí, ale je jen líný ho používat správně. Spousta chyb je typu "tady jsem chtěl mít odkaz, pak jsem si to rozmyslel a spazal jsem jenom začáteční tag a zavírací jsem tam nechal" nebo "používat ampy je moc stisků klávesnice". Rovněž při vyťukávání altu by autorovi ruka neupadla, obzvláště, když jsou články vypisovány php funkcí, takže by to naťukal ve většině případů pouze jednou a bylo by (obzvláště když u obrázků a odkazů - občas - nechybí title).
Z výše napsaného vyplívá, že autor si nezaslouží shovívavost k začátečníkovi, ale tvrdý odsudek za línost lajdáckého profesionála. Fuj. Stačilo tak málo a mohlo to být v pohodě.

<B>Vzhled:</B>
...alias dyzájn, jak říkáme my, co se v tom vyznáme :) Tož o vzhledu bych řekl skoro totéž co o kódu. Na pohled první to nevypadá zle. Ale už na ten druhý... Když opominu to, že papoušek je proti tomuto serveru naprosto monochormatický pták, narazím i na další problémy.
První dvě věci, které mě praštily do čumáku byly obrázky, skoro přesahující do předchozích upoutávek na články (za což asi zase může lajdák html kodér) a to, že pravý sloupec je úplně napytel nepřehledný. Chápu, že asi je potřeba na podobný server plácnout nějakou reklamu, ale to, jak je rozmístěná na tomto výtvoru není nic moc. Než mít jako první položku pravého sloupce reklamu, tak už radši plácnu do hlavičky větší, ale vzhledem k tradici méně vlezlou reklamu 468x60 pixelů. Na tu jsme tak nějak v hlavičkách zvyklí, takže to zas až tak neruší. Rovněž seznam nejčtenějších článků není z těch nejpřehlednější. Při pohledu na články samotné zjistíme, že text je nepříjemně nalepen na obrázky... Ale dost již ke vzhledu, pojdmě na obsah...

<B>Obsah:</B>
Nebýt na serveru zabývajícím se webdesignem, tak touto položkou začnu a napíšu, že je to super, snad jen informací by mohlo být ještě o kousíček víc, ale, že věřím, že do budoucna budou naše-vaše-jejich body tloustnout do ještě větších rozměrů. Takhle se na tuto položku, která je ale nakonec nejdůležitější dostává až poslední místo, což ale nic nemění na tom, že našeboty jsou mi od prvního načtení sympatické a proto mě velmi mrzí, že jsem k nim musel být takový zlý.

<B>Hodnocení:</B>
Díky obsahu, který vše zachraňuje tak 80%, bez ohledu na obsah tak 30%.

Avatar

Autor komentáře: Martin Kobera

Datum vložení: 20.10.2003 11:18:18

Dik za nazor. Postupne se tim proberu. Jen jsem chtel rict, ze toto je moje prvni dilko na webu. V programovani jsem naprosty samouk a PHP se venuji zhruba rok o vikendech. Vitam jakekoli tipy na zlepseni.

Avatar

Autor komentáře: Malis

Datum vložení: 20.10.2003 13:19:28

...když někoho osočím neprávem. Pokud jsem výše napsal, že na mě stránky dělají dojem odfláknutosti někým, kdo by to zvládl lépe, tak se mi to tak opravdu zdálo. Jedná-li se o Vaše první stránky, pak padám na kolena, smekám klobouk a mlátím holou lebení o zem, protože v tom případě fakt, že to vypadá jako od někoho, kdo to umí a jen to odfláknul, znamená pochvalu. Můj první webík se ani zdáleně nepodobal kvalitou tomuto...

Ještě kladněji hodnotím fakt, že od rána, kdy jsem se na toto dílko díval mění svou tvář a to k lepšímu. Seznam nejčtenějších článků bych stále trošku předělal (nějak od sebe vizuálně oddělil jednotlivé položky seznamu), úplně nahoře bych vycentroval vertikálně navigaci, ale jak vidím, tak se na mnohém právě pracuje, takže se nechám ještě rád překvapit.

Jinak s radou počkám až jestli ještě vůbec bude potřeba, protože mám pocit, že jste od rána sám udělal krok vyloženě správným směrem. Nicméně jen pár na první pohled jasných a snadno opravitelných chyb:
- znak '&' v odkazech nahradit '& amp ; (bez mezer)
- přidat alespoň krátké alternativní jména obrázků
- odstranit align="" - za prvé align by měl být definovaný css a za druhé když už, tak by to mělo obsahovat nějakou hodnotu, jinak to jen zbytečně kazí validitu.

PS: ale fakt bych se přimlouval za trošku méně barev na stránce... Nešlo by to?;)
PPS: teď koukám - když si dám vše o USA, tak mi to napíše, že to nic nenašlo, ale přitom to najde jeden článek. To asi není úplně tak, jak jste to plánoval, že ne?

Avatar

Autor komentáře: Martin Kobera

Datum vložení: 21.10.2003 9:36:55

Ted se zeptam jako uplny zelenac... V cem vezi smysl nahrazeni '&' '&'?

Jeste k tem nalezenym clankum: Web obsahuje 2 typy prispevku - clanky a galerie fotek. Pri hledani se vzdy nejprve zobrazuji clanky a pak galerie. V tomto pripade se stalo, ze k USA neexistuje zadny clanek, pouze galerie. Mam nastavenou chybovou hlasku pro kazdou cast zvlast.

BTW, nevite jak by slo do jednoho prehledu/vypisu zkombinovat prvky ze dvou tabulek (nazvy clanku, nazvy galerii)?

Avatar

Autor komentáře: Malis

Datum vložení: 21.10.2003 10:26:14

Znak & se běžně používá jako symbol oznamující, že přijde nějaká znaková entita (např. nedělitelná mezer &_nbsp_;, dvojšipka vlevo &_laquo_; atd.) Samotný znak & se proto musí zapisovat jako &_amp_;
Ony to většinou browsery zobrazí tak jak to bylo zamýšleno i bez této syntaxe, ale je to v podstatě chyba - když napíšete &nějaký text, tak se validátor (a měl by i prohlížeč) slovo nějaký snaží přeložit jako kód pro textovou entitu a nahlásí chybu.
(pozn. ty podtržítka jsou tam jen kvůli intervalu, ktery zlopacuje text, který má z hlediska html nějaký význam - místo textu &_nbsp_; rovnou přímo píše mezeru. Takže bez podtžítek)

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 21.10.2003 11:29:00

Interval tomu textu nic nedělá, naopak, prostě to není ošetřeno v ASP. To se spraví, jen co se konečně dostanu na ten vstupní formulář ;-)

Avatar

Autor komentáře: Malis

Datum vložení: 21.10.2003 10:30:54

Re: chybová hláška
V tom případě by to chtělo nějak viditelně oddělit i ve výpisu článků. Takto to opravdu vypadá jako chyba vyhledávače. Stačilo by prostě:

Nalezené články:
- Žádné články k tomuto tématu se v této sekci na serveru nenacházejí.
Nalezené galerie:
- El Paso....

Avatar

Autor komentáře: Malis

Datum vložení: 22.10.2003 10:40:36

Hned to vypadá líp :)

Avatar

Autor komentáře: Libor

Datum vložení: 21.10.2003 11:15:47

Jestli jsem spravne pochopil otazku, tak Vam jde o jeden sql dotaz ktery spoji ve vypisu dve tabulky... je-li to tak pak odpoved je/neni snadna :-) Jedna se o JOIN, ale bez znalosti struktury tech tabulek Vam asi nikdo blize neodpovi.

Vychazim z Vaseho prispevku, ze se jedna o Vas prvni projekt, a proto si dovolim ve sve odpovedi predpokladat, ze s JOINem zatim nemate zkusenosti. Jestli jsem otazku pochopil spatne a JOIN znate, tak verte, ze jsem Vas rozhodne nechtel urazit:-)

Takze rad poradim, ale chce to vice informaci.

Libor

Avatar

Autor komentáře: Jindra Sarson

Datum vložení: 29.12.2003 15:53:03

Zdravim,
rekl bych, ze se spise jedna o UNION, s tim jdou hrave vypsat data ze dvou tabulek.

Avatar

Autor komentáře: $rel

Datum vložení: 20.10.2003 10:57:42

na prvni pohled dobra prace, validator vyhodil 33 chyb, ale to necham ke komentari zdejsim programatorum. mel bych poznamku ke strukture stranky:

1-na prvni pose jedna o stranku s online-shopem obuvi. nesel by pouzit nejaky graficky prvek, logo, fotka, hlavicka etc. ktera rika, ze je site o cestovani...?
2-klasicky css layout-nedokoncene sloupce. nejsem velkym proznivcem tohoto designu, da se to udelat i tak, ze ohraniceni sloupcu vede az dolu.
3-dulezitost informaci neni odlisena velikosti pisma, barvou, atd. mate sice barevny nadpis, ale kdyby byly jednotlive sekce na strance vic graficky odpichnute (fotky-diskuze-clanky, nejnov.clanky napr.nad levym sloupcem) bylo by to jiste prehlednejsi.
4-plovouci layout je chvalihodny, nicmene nekdy bych uvital uzsi text i na plnou velikost okna, dlouhe radky se spatne ctou, ale pro uvodni stranku je to je treba lepsi.
5-spatne nastaveny margin na fotky (<a href='http://www.naseboty.cz/art.php?clanek=27)' target='_blank'>http://www.naseboty.cz/art.php?clanek=27)</a>, pro nadpisy nahore (<a href='http://www.naseboty.cz/index.php?)' target='_blank'>http://www.naseboty.cz/index.php?)</a>, rubrika=18)
6-zluty rollover v "nejctenejsich" se mi zda celkem moc vyrazny, oproti ostatnim "efektum" stranky.

Avatar

Autor komentáře: Plaváček

Datum vložení: 20.10.2003 11:13:34

Já mám boty toulavý, kam chci, tam mě dopraví,
a z letní nebo zimní štace, přinesou vám informace.
Poví vám jak lidé žijí, v Tunisku či Malajsii,
jak přesvědčit taxikáře, aby vzdal se honoráře,
zda za padesát či za stovku, seženete odtahovku.
Prošláply všechny světadíly, a pořád mají dosti síly,
v nich turista se neztratí, nejspíše budou od Bati.

Odpusťe malou poetickou vložku, ale kdyby nebyla stvořena narychlo a vypilovala se do detailu, mohla by sloužit jako upoutávka na tento server, který mě svým názvem hned po ránu trochu zmátl a poté příjemně překvapil. Zmátl proto, že jsem očekával v horším případě prezentaci velkoobchodu s obuví a v lepším případě prezentaci maloobchodu s obuví. Ale k věci a popořadě:

<B>První dojem - vizuální</B>
byl vysloveně pozitivní, střídmá grafika, použité písmo dostatečně veliké, v navigaci jsem se neztratil, logo i formulář pro vyhledávání na správném místě, zkrátka na první pohled dobrá práce. Úvodní stránka netrpí ani častým nešvarem, se kterým se setkávám dost často, a tou je halda zbytečných pravopisných chyb. Až potud vše v naprostém pořádku.

<B>Druhý dojem - obsahový</B>
Jak se zdá, server je v provozu poměrně krátkou dobu, protože informací je zde zatím pomálu, ale to se určitě zlepší. Docela jsem ocenil fakt, že se nejedná o strohé a suché texty cestovních kanceláří, podle nichž je všude úžasně, báječně, dokonale, prostě lépe než doma. Fakt, že sem přispívají lidé, kteří turistiku berou jako skutečnou zálibu a jejich stylem není plácnout sebou u hotelového bazénu dává do budoucna naději, že se zde člověk, chystající se na cesty do některé ze zmíněných zemí, dozví opravdu potřebné informace. Sympatická byť z hlediska admnistrace trochu problematícká je možnost daná čtenáři – totiž přidávat vlastní postřehy či komentáře. Tudíž i potud s malou výhradou vše v pořádku.

<B>Třetí dojem – zpracování</B>
Chce se říci bohužel, hned při vstupu na další stránku se ukázalo, že autoři webu se vydali sice správným směrem (tedy alespoň pro mě) a pustili se trnitou cestou beztabulkového layoutu. Zpracování ale mírně pokulhává. Již zde zmíněná chybička, totiž povícero elementů H1 dává tušit, že tvůrci ještě stále ve smyslu tvorby webu bez tabulek trochu tápou, ale myslím, že náprava se dá zjednat během několika málo minut. Také způsob začlenění obrázků do textu je mírně řečeno nešťastný, což nejlépe ilustrují tyto screenshoty: <a href='http://www.plavacek.com/boty/nahled1.jpg' target='_blank'>http://www.plavacek.com/boty/nahled1.jpg</a> a <a href='http://www.plavacek.com/boty/nahled2.jpg' target='_blank'>http://www.plavacek.com/boty/nahled2.jpg</a> . I zde je ovšem úprava snadná, stačí doladit stylový předpis. Také smršť javascriptů přímo v kódu stránky je krokem vzad, vykažte vše nepotřebné do vyhnanství v externím souboru a máte po starostech s případnou aktualizací. Stylový předpis pro tisk zde ale citelně chybí, nejspíš není nutné tisknout navigaci a reklamy, postačil by pouhý čistý text.

<B>Čtvrtý dojem - kompatibilita</B>
Testnul jsem narychlo stránky v Mozille a Opeře, design držel pohromadě, takže i zde vcelku není co kritizovat.

<B>Závěr</B>
Dovolím si tvrdit, že se jedná o slušnou práci, která, pokud tvůrci vezmou vážně vše, co bylo řečeno přede mnou a co si se skromností sobě vlastní dovoluji navrhnout já, ostudu cestovatelům neudělá. Pokud bych měl hodnotit procenty, jak už to zde jeden můj předkritik zkusil, zůstal bych u velmi slušných 85%, řekněme.

Avatar

Autor komentáře: Martin Kobera

Datum vložení: 20.10.2003 12:00:56

Ted reaguju jen na tu poznamku k tisku. Nepredpokladal jsem, ze by nekdo chtel tisknout titulni stranku.

Naopak clanky lze tisknout i bez reklamy - na konci je vzdy odkaz na tisk.

Laboroval jsem i s myslenkou definovat tisknutelne casti pomoci css - ale jak jsem uz zminoval jsem v tomto oboru zacatecnik - no, prilis se mi to nedarilo, spis jsem si tak boril kod. Takze definice tisku bude az se zadari.

Avatar

Autor komentáře: Martin Kobera

Datum vložení: 21.10.2003 20:24:41

Jeste k tem nahledum. Tohle jsem resil celkem dlouho, a nakonec odladil alespon pro Operu. Chtel jsem, aby obrazek zleva zcela prilehal k okraji sloupce a zprava mel odsazeni od textu. Rovnez jsem nechtel mit zadny okraj nahore, tak aby se prekryla linka pod nadpisem clanku (h2).

Ted jsem to trosku odladil. Uz by to melo fungovat i v IE :) Jeste stejnym zpusobem upravim nahledy na titulce.

Avatar

Autor komentáře: Hermit

Datum vložení: 20.10.2003 11:16:20

- title je predkodovanim
- u obrazku zbytecne border - nastavte to v css
- blbnou reklamy ve firebirdu - po prejeti mysi na odkazy reklamy zacnou problikavat a poskakovat (zarovnavaji se v pravem hornim rohu)
- misto *b* je lepe strong
- h1 mooockrat na jedne strance
- ...

jinak bych rek ze tabulky byly pouze nahrazeny <div>

Avatar

Autor komentáře: petr from www.1studio.cz

Datum vložení: 20.10.2003 19:48:16

Je to moc dobra prace Martine...je to presne tak, jak popsal nekdo nahore - nechapu, jak si to mohl pri praci jeste zvladnout!

Avatar

Autor komentáře: Martin Kobera

Datum vložení: 21.10.2003 20:51:48

Petre, dik za uznani. Sam se divim, jak se to mohlo povest :)

Avatar

Autor komentáře: Goblich

Datum vložení: 21.10.2003 20:29:02

moc PJEKNE! jenze je to MATOUCI:
levy a pravy sloupec jsou stejne siroke a hybam ocima doleva a doprava, dokud me to do 2sekund Neunavi! - tzn. jdu pryc - nejlepe ke KONKURENCI!!! hi?

Vim, ze programatori nemaji moc casu na STUDOVANI psychologie uzivatelu internetu, jenze kdyz ten web nejakym zpusobem neudelaji pro navstevnika JASNYM! , paq je jejich snaha docela marna...

CO je tam dulezite? - menu jsem si skoro ani nevsim BARVY jsou desne!!! [sice rozlisne]

zdar!

Avatar

Autor komentáře: jakub

Datum vložení: 21.10.2003 22:26:38

Prijdu, prvni co vidim je navigace, dale sloupce s obsahem, ... zajima me obsah -> patram dale, nezajima -> jdu jinam - nevim o jake konkurenci mluvite (veskrze je to k povaze serveru trosku nesmyslny pojem).
Barvy jsou zretelne a jasne, tudiz se dostavam k zaveru, ze Vami popisovane je do znacne miry naprosto subjektivni zalezitost - ze stejneho pohledu musim rict, ze s Vami vubec nesouhlasim.
Nebo je mozne, ze Vas obsah nezajima a v podstate ani nemate chut do nej proniknout, kdyz uz jsme u psychologie - a propos, kdyz uz si pojem berete do ust, vite vubec Vy neco o psychologii, kolik jste toho cetl?

Avatar

Autor komentáře: Martin Kobera

Datum vložení: 21.10.2003 21:46:23

Nevedel by nekdo, jak odladit <B>hover tlacitka v IE pomoci css</B>? V Opere mi celkem pekne funguje zmena barvy tlacitek pri najeti mysi. Je vubec mozne docilit stejneho efektu v IE? Nebo musim sahnout po javascriptu?

Dale by mne zajimalo, zda je mozne upravit prvek <B>select</B>, tak aby mel stejny skin jako posuvniky? V literature jsem to nenasel.

Avatar

Autor komentáře: Vita

Datum vložení: 21.10.2003 23:24:21

a) neni, IE nepodporuje :hover na nicem krom a
b) nijak, barvy posuvniku nejsou soucasti normy

Avatar

Autor komentáře: Martin Kobera

Datum vložení: 21.10.2003 22:00:26

Nekolik lidi se vyjadrovalo k barvam webu. Nekdo jej dokonce prirovnal k papouskovi :) Chtel bych to tedy upresnit.

Vim, ze se clovek nezavdeci vsem, ale web vznikl pod dojmy z cest do Stredni Ameriky. Chtel jsem, aby zahral behem posmourneho pocasi, naladil na daleke zeme, ktere si spousta lidi spojuje prave s zivymi, sytymi barvami...

Do budoucna uvazuji o volitelnem barevnem schematu pro kazdeho navstevnika. Pokud chcete, muzete navrhnout nejake kombinace barev :)

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 21.10.2003 22:07:48

Mně osobně se barevná kombinace Vašeho webu líbí. Možná by to chtělo trochu doladit, aby každá ta barva měla nějaký konkrétní význam (aby třeba dvě naprosto nesouvisející věci nebyly podbarveny stejně), ale jinak je to bezva. Nikde přeci není psáno, že pouze monochromatické weby mohou být dokonalé ;-)

Avatar

Autor komentáře: Vita

Datum vložení: 21.10.2003 23:36:36

Vyhledavani neni osetrene, na apostrof zhavaruje.

Avatar

Autor komentáře: Martin Kobera

Datum vložení: 22.10.2003 9:38:33

Mate pravdu. Co navrhujete? Mam apostrofy necim nahrazovat?

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 22.10.2003 12:43:29

Doporučuji vstup ošetřit funkcí addslashes()

Avatar

Autor komentáře: Martin Kobera

Datum vložení: 4.4.2004 21:41:26

Dik za vsechny komentare. Co se mi zdalo rozumne jsem pouzil do nove verze webu. Takze, kdo mate zajem, mrknete se: <a href='http://naseboty.cz' target='_blank'>http://naseboty.cz</a>

Zaroven jsem take narazil na problem s divnym chovanim prvku, ktery ma nastaven parametr "float: right". V Mozille se tento prvek vytrvale umistuje na stred stranky. Kdyby nekdo vedel co s tim, byl bych mu vdecen za radu.

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz