Starší komentáře ke článku: navlnachliteratury

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz

Avatar

Autor komentáře: David

Datum vložení: 18.10.2004 0:55:09

Při prvním pohledu na stránky lze asi říci, že záměr a myšlenka spíše převyšuje výsledek.
Když se na stránky podívam z pohledu grafika, přijde mi prezentace taková jednoduchá ... snad ani ne nezajímavá, ale prostě neupoutávající. Autorovi budiž ke cti, že se sám na stránkách (v sekci "o webu" ) zříká používání "blikajících prvků a triků". Nějak mi na úvodní stránce uniká co je vlastně navigace a co jen upoutávající odkazy. To, co by asi mělo být navigací, totiž při přechodu na jiný odkaz mizí z levého (hlavního? sloupce) napravo. Plusem však je nefixní layout (pobavilo mě však min-width:50px; pro body v css stylu).
Z hlediska sémantiky kódu se někam vytratila deklarace DOCTYPE. Validita stránky bohužel není správná při validátorovém ručním použití XHTML (přitom divů v kódu je dostatek :-)), ale ani při použití "nejbenevolentnějšího" HTML 4.01 Transitional. Když zůstanu u validity, tak ani css si ve validátoru moc dobře nepočíná. Dobré je však zpracování pro tisk. V jednotlivých seznamech (autoři či díla) je v kódu trochu víc pře<I>span</I>ováno, v samotných výpisech děl zase asi nepotěší <I>p class="ukazka"</I> na každém řádku. Jistě by to šlo pomocí kaskádového stylu vyřešit lépe.
Přenositelnost na různých prohlížečích dobrá (IE 5.01, IE 5.5, IE 6, Opera 7.11, Firefox 0.9), jen spodní odkaz na autora (email a design) nějak v Opeře a IE 5 zlobí. Ono ty odkazy jsou každý originálem, některá stránka je má a jiná ne (seznam knížek x myšlenkování).
Je sice už půl jedné a i výborné červené z Čejkovic udělalo své, ale přeci jenom je na stránkách ještě hodně práce.
Nechi být tím ošklivým a krutým "strejdou", ale přeci jenom by autor měl ještě chvíli času stránkám věnovat. Počin a myšlenka zajímavé a určitě chválihodné, jenže provedení trochu pokulhává.

Avatar

Autor komentáře: Jirka VK

Datum vložení: 18.10.2004 8:11:11

Obsah stránky bych možná hodnotil kladně, ale podání je takové že se mi na to prostě nechce koukat:
- kombinace patkových a bezpatkových písem je tady tak strašná že strácim přehled (doporučuju podívat se jak se citace ap. bežně dělají)
- graficky stránky ani jinak prostě nenadchnou - nic proti jednoduchosti, ale tohle je přinejmenčim nevábné a neuspořádané
- v kódování je znát silná nejistota, něco zbytečných spanů, absence H1, prostě celkem klasika
- vzhledem k diskuzi z posledního týdne HTMLvsXHTML je tohle klasická ukázka toho jak to dopadne když člověk o tomhle nemá základní zdání - problém je řešen tím že deklarace nejsou a jede se - nějaký tagy velkejma a nějaký malejma písmenama, něco se napíše do CSS a jindy švihnem border atributem (pro jistotu i bez hodnoty v uvozovkách).
Jedno je ale fakt, to mizerný kódování se projevilo jen v Opeře (dost rozhozenin) a jinak je to spíš věc osobní cti autora, ale ačkoliv by obsah stránek možná vnesl ledacos nového do mého života, tak se prostě už nevrátim - nemám rád stránky na kterých se mi čte nepohodlně.

Avatar

Autor komentáře: tomino

Datum vložení: 18.10.2004 18:32:13

Nazdar Jirko, díky za odpověď.
Mizerný kódování: to znamená, že když nedodržuju přesné postupy "how to" jak to děláte vy, striktní kodéři, tak to dělám špatně ... ?

Ostatní otázky tebou vznesené jsem snad uspokojivě vysvětlit v dalších komentářích.

ps: pokud jsi člověk školou povinný a budeš nutně potřebovat informace, které budu mít na stránkách jenom já (pravděpodobnost malá, leč někdy reálná - zkus si na jiných čtenářských denících vyhledat Dona Juana - před půl rokem nebyl nikde), věř, že ti bude úplně jedno, jestli stránka bude uložená ve wordu nebo jen čistý text na bílém pozadí. Komu teče do bot, pro toho jsou informace nejcennější zboží. A na grafiku či nepoužitelnost kódu nehledí. Věř mi, zažil jsem si to.

Avatar

Autor komentáře: Jirka VK

Datum vložení: 18.10.2004 20:04:18

:-)) no tak školou už nějakej pátek povinej nejsem, ale jsem člověk pohybující se mezi počítačema a stavařinou a tak je pro mě literatura, filozofie ap. jen velmi řídkým kořením života. To že jsou stránky téměř nečitělné je fakt a myslím že ho ani moc nevyvracíš, takže je jen na tobě jestli s tim něco uděláš.
Co se kódu týče. Čistý kód je super věc z mnoha úhlů pohledu, ale o tom se fakt už napsalo hodně - proto nečekej že ti jeho bídnost někdo odpustí, když to dáš do kritiky. Jinak já jsem studoval v době kdy internet měl několik desítek serverů a šel mimo mě, takže problém se zdroji jsem poznal, ale myslim že to nic nemění na tom, že ty defakto mučíš své čtenáře. Byť obsah třeba je přínosný, tak jeho podání fakt skoro bolí.
Všechno dobrý a radost z práce přeju :)

Avatar

Autor komentáře: tomino

Datum vložení: 18.10.2004 22:33:24

:-) problematice webu se věnuju petrve rok - což mě samozřejmě neomlouvá - ale já bych to zas až tak nehrotil - že to není čitelný.
Dříve jsem používal písmo velikosti "značné", to mi ale lidi vytýkali, že přece si to můžou sami zvětšit. Tak jsem tam dal standardní velikost defaultního písma s možností zvětšit (v Exploreru, jinde to jde jak víš, snad všude).
Je mi tudíž líto, že podání zajímavých věcí podávám bolestným způsobem - ale co je tak bolestným způsobem? Malé písmo Times, zvýrazněné ukázky Arialem, velikost řádkování. Nic proti, ale kdybych měl volit mezi novýma barva, sebestriknějším doctype a úplně košer kódu, podání děl bych neměnil - je to na bílém pozadí, řádky jsou větší, ukázky knihy jsou jasně oddělené... nedá se svítit, ale tohle nechám, sorry.

Avatar

Autor komentáře: Jirka VK

Datum vložení: 18.10.2004 22:53:44

Nemluvil jsem o velikosti, ale o té kombinaci typů písem, přísahám že je to hrozně nepříjemný na orientaci v textu. Nejsou to sice citáty, ale příklady nicméně první inspirace co mě pro tebe napadla:
<a href='http://interval.cz/__redirect/redirect.asp?what=interval_discussion&url=http://wellstyled.com/css-photo-cards.html' target='_blank'>http://wellstyled.com/css-photo-cards.html</a>
mluvim o těch zelených polích v textu - něco podobného by pro tvoje citáty z knih bylo úplně super (například). Už si rozumíme?

Avatar

Autor komentáře: Jméno a příjmení

Datum vložení: 19.10.2004 10:32:27

Jasně :-) máš pravdu, něco podobného by bylo lepší než ten tučný Arial (u ukázek z knížek). Jen mi to připomíná Courier. Ale jo, to mě nenapadlo - kombinace světlé pozadí + širší písmo tmavší barvy. díky za první konstruktivní návrh :-) při další úpravě stránek s tím něco provedu

Avatar

Autor komentáře: mat

Datum vložení: 18.10.2004 11:52:57

Za prvé - tiskovou verzi bych nedělal s tím velikým logem (chci si přeci vytisknout text, ne logo a papír taky není zadarmo) a udělal bych ji pouze černobílou (viz předchozí závorka).
Co se týče grafiky, je potřeba hodně, ale hodně, zapracovat (osobně bych web zúžil tak na 750px a vycentroval, bude pak vypadat hutněji a uspořádaněji) a použití zelené a modré, víte, co se říká...
Web má patrně ambice být webem informačním, pak by tedy měl svým čtenářům získání informací usnadnit - ale čtenáři mají jen jedny oči, často ještě posílené brýlemi a míchání písma (namátkou tam máte Trebuchet, Arial, Verdanu, Times New Roman v rámci jedné stránky) působí při čtení (a to asi nejen mě) problémy.
Poslední dvě poznámky - možná by to chtělo nějaký doctype, v externím stylopise (má enormních 26 kb) využijte pravidla kaskády (např. u definice písma apod.)

Avatar

Autor komentáře: tomino

Datum vložení: 18.10.2004 18:26:54

ahoj, díky za reakci. nejsem však grafik, malovat neumím a krást loga či obrázky z jiných stránek nechci. Musel jsem si při tvorbě webu vystačit s kombinací malovaní od Windows, Irfan View a Word. při zvážení těchto nástrojů se však musím trošku neskromně pochvalit. :-)

Avatar

Autor komentáře: Kamila

Datum vložení: 18.10.2004 17:21:16

rika se, ze na 90% efektu, uspesnosti, dokonalosti je potreba urcite mnozstvi prace a pak uz to exponencialne roste. pro me by 90% zlepseni webu znamenalo sjednoceni barev na 2-3, popripade svetlejsi a tmavsi tony tehoz, sjednoceni pouzitych fontu (a kombinaci patek/nepatek rozumne a v nutnych pripadech), sjednoceni designu podstranek - aby na me vzdycky kouknul nadpis tehoz druhu (fontu, barvy, zarovnani, velikosti, ktery mi rekne, kde jsem). Neni toho tolik, jsou to, rekla bych, "levne zmeny".

Co je ale zasadni a i jako zkuseneho browsitele me to dostava pokazde, je preskok prvku pri prechodu z hlavni stranky na podstranky. Menu a vyhledavaci policko by mohli zustat tam, kde byli, ne? Tohle je zasadni, porad o hlavy omlacovana a opakovana chyba...

Kdybych si mela ja navrhnout svuj layout s tim, co je na strankach, napsala bych nejaky uvod, co je ucelem webu - jakoze recenze knih, s linkem na prehled. a pak ze nejake doplnkove veci, blabla. nemela jsem cas o tom premyslet, mozna se to da vyuzit lip. a menu a vyhledavaci policko pod nim bych nechala v pravo, na vsech strankach. Hlavni logo nahore bych zmensila, a rozhodne bych se snazila, aby textove pole pod nadpisem a okno menu zacinali na stejne rovine, nedivala jsem se do kodu, jak je to resene, ale existuji snadna reseni.

(hele, a co dat na tu uvodni stranku novinky, s uvodem kazde novinky? kdo to sleduje pravidelne, tomu by s eto mohlo hodit... takze vlastne jen prohodit pravy a levy, na hlavni strance... )

Avatar

Autor komentáře: tomino

Datum vložení: 18.10.2004 18:24:29

Díky za názor stejně jako všem, kteří se ke stránkám do této chvíli vyjádřili. Jak to tak vypadá, tak ale zůstávám nepochopen a zavržen.

to Kamila a všichni, kterým se nelíbí prohození menu z levé na pravou stranu: jako první návštěvník, který tento web nikdy neviděl a který nutně potřebuje informace a zároveň je obyčejný uživatel internetu, v prvé řadě potřebuje najít to, co hledá. Namísto "úvodních obrazovek" jak je tomu na jiných webech, jsou na úvodní stránce odkazy na jednotlivé kategorie webu. Odkaz na spisovatele a knížky je na prvním místě. Pokud čtenář klikne třeba na spisovatele (nebo na jinou stránku), už nepotřebuje navigaci jako nejdůležitější prvek [přece hned nechce skočit na jinou stránku...], teď potřebuje v seznamu najít autora, kterého hledá. Proto se menu přesouvá na pravou stranu, a neobtěžuje čtenáře (čtenář ví, že tam to menu je). Klikne-li na knížku, kt. autor napsal, ustupuje do pozadí i barva pozadí :-) přeci jen nechce číst na tmavém pozadí světlé písmo. Tato úvaha je aplikována na celý web.

Hledání: kdo nemá čas a potřebuje rychle recenzi, nemá čas na hledání formuláře. Proto je políčko na hledání dáno "uměle" doprostřed obrazovky, aby "trklo" opravdu každého.

Sjednocení barev - pokud by na všechny stránky byla použita stejná barva, orientace po webu bude klesat geometrickou řadou. Proto je pro každou stránku použito jiné schéma - pravidelnější čtenáři si na to zvykají a už pouhým pohledem poznají, kde se nacházejí, aniž by museli přerolovat na začátek stránky, aby viděly nadpis, či se podívali do navigace. Snažil jsem se, aby barvy na webu byly příjemné, a tak jsem nepoužíval jen web colors, ale takové hezké. Pokud se vám tato aplikace nelíbí, patrně ji budete vytýkat i Gmalu, který na filtry a jiné kategorie, také používá odlišné barva. Tady to je podobná úvaha.

logo + popis: popis jsem do loga nedával z jednoduchého důvodu - žádný z prohlížečů neumí číst obrázky. A navíc, pokud se obrázky nestáhnout, tak kdo se doví z obrázku, že je to čtenářský deník tomínův?
umístění popisu je vypočítáno, tak aby se při použití standardní velikosti (v Exploreru limitováno nemožností zvětšit písmo) zobrazil přesně pod logem a měl stejnou šířku jako logo. Při zvětšení (Mozilla, Opera) se pořád nic neděje, jen to trošku přetéká.

Novinky na hlavní stránce: jsou tam - napravo - další důvod, proč "menu" na hlavní stránce je nalevo ---> aby se novinky mohly dát napravo, včetně důležitých upozornění - v tom nevidím problém.

Patková a bezpatková písma - pocházím s "Yuhůovy školy" (snad se za mě nebude stydět), a přikládám důraz tomu, že patkové písmo se čte lépe. Proto je použito na nejdelší texty webu, tzn. hlavně recenze. Bezpatkový (především Arial) je použito pro orientaci, tzn. aby zaujalo oko. Nicméně delší texty psát Arialem je prasárna. Trebuchet používat u výpisu zajímavých pořadů rozhlasu - důvod: líbí se mi a je úspornější než Arial (vzhledem k dlouhým názvům pořadů nebo poznámek se to hodí a nenafukuje se tak tabulka). Možná vám připadá nejednotnost písem a barev, ale vězte, že to není unáhlené okamžikové vzplanutí, ale (dovolím si tvrdit) dlouho mou myslí projednávaný problém.

doctype: nepřikládám příliš velký důraz, vzhledem k existenci Exploreru, který si stejně dělá co chce. Ostatní prohlížeče podporují quirk mode, takže s tímto "detailem", který jistě pobouří všechny nadšence validních stránek a příznivce XHTML, sem si starost nedělal, i když přiznávám, že časem se jistě budu přemýšlet, jak uspokojit i tento "subjekt trhu".

Díky Kamilo a všicni, co jste doposud mé stránky zkritizovali :-)

S úctou,
tomino*

Avatar

Autor komentáře: tomino

Datum vložení: 18.10.2004 18:40:19

to jsem ještě já - omlouvám se za chyby v pravopisu. píšu to v knihovně, kde to většinou běží jako na běžícím pásu.
oprava - nejenže prohlížeče neumí číst z obrázku, oni to dokonce neumí ani prohledávací roboti - to jsem tam chtěl říct.

Hledání - na ostatních stránkách je hozené nahoru doprava - proč: jestliže návštěvník začal browsit po webu, vyhledávání mu nebudu cpát hned pod nos (proto je tam nahoře)

Avatar

Autor komentáře: Kamila

Datum vložení: 18.10.2004 19:18:34

LOL, objevujme Ameriku.

(snad jen jedine - ano, kombinace patek a bezpatek ANO, ale smysluplne. Stridme. Barvy dtto - ano, ale dejme jim smysl! huh... uz nemam silu na tohle)

Avatar

Autor komentáře: tomino

Datum vložení: 19.10.2004 21:25:29

Udělám kompromis - na obrazovce bude všechno v Arialu, při tisku je lepší Times. souhlas?

Avatar

Autor komentáře: Adam Vašíček

Datum vložení: 18.10.2004 18:59:21

Všechna tvoje odůvodnění popírají webdesign a hlavně i obyčejný smysl pro pořádek a orientaci. Pokud zastáváš takové názory, tak, myslím, nemá smysl dávat stránky sem ke kritice, protože všechno, co ti tu bylo zkritizováno, vyvracíš. A vyvracet budeš dál - proč přece dávat menu na jedno místo, když na hlavní stránce tam místo něj musí být zrovna novinky. Uživatel se přece VYZNÁ na webu podle GRAFIKY!

Avatar

Autor komentáře: David

Datum vložení: 18.10.2004 19:18:01

Plně souhlasím. Nemá cenu dávat do kritiky web, který je pro pár spolužáků. Mě by, jako uživatele, který na tyto stránky přišel poprvé, docela zmátlo kde vlastně co je. Každá stránka jinou barvou a menu mi skáče ze strany na stranu. Možná jsem moc velkej paličák, ale raději bych (jistě) hledal někde jinde.

Avatar

Autor komentáře: tomino

Datum vložení: 18.10.2004 22:36:38

OK. web není pro pár spolužáků. Já už literaturu na školní půdě neřeším, ale mám ji rád a chci zpřístupnit to, co jsem přečetl, ostatním.

Avatar

Autor komentáře: tomino

Datum vložení: 18.10.2004 22:27:04

To mě mrzí, že to vyznělo tak, že všechno budu vyvracet. Já ale v tom rozvržení stránek vidím logiku - tak třeba na té uvodní stránce - menu není vlevo proto, aby se napravo daly novinky. Je nalevo proto, že návštěvník chce nejprve najít to, po čem touží. Stálí návštěvníci se podívají doprava na novinky. Možná se ptáš - tak proč sem to menu teda nedal nalevo? - protože když bude nalevo (a bude dlouhé, protože chystám další rubriky, které budou web rozšiřovat), tak to bude jen odvádět pozornost a nutit uživatele, aby klikali namísto toho, aby četli.
Proto nemůžu přenést přes srdce, že mi tolik lidí vytýká tento, podle mě jemný přesun.
Částečně souhlasím s těmi barvy - že k modré se nehodí třeba oranžová, ale zase - podle toho třeba já poznám že sem v novinkách a ne třeba v citátech.

p.s.: jaké jsou postuláty webdesignu, které tak nestoudně tříštím na kusy, a jež by si zasloužily striktní dodržování???

Avatar

Autor komentáře: Plaváček

Datum vložení: 19.10.2004 8:04:13

Navigace má být jako pyramida. Je lhostejné, zda bude vlevo nebo vpravo, ale pokud se pro jedno umístění rozhodnete, nesmí se najít síla, která s navigačním menu bude šoupat semo tamo, jak se autorovi zlíbí. Ostatně, velmi pěkný popis, jak má navigace vypadat, najdete třeba zde:

<a href='http://interval.cz/__redirect/redirect.asp?what=interval_discussion&url=http://bakalarka.ldstudio.cz/chunk/pouzitelnost.html#navigace' target='_blank'>http://bakalarka.ldstudio.cz/chunk/pouzitelnost.html#navigace</a>

A čistě mezi námi - neházel bych vyjádření zdejších kritiků za hlavu, především proto, že mají ve všem pravdu a vaše objahoba popírá základní webdesignerské poučky.

Avatar

Autor komentáře: tomino

Datum vložení: 19.10.2004 10:39:50

díky, přiučím se a zvážím.

p.s.: nikdy jsem neřekl že "vyjádření zdejších kritiků" hážu za hlavu! To, že obhajuju svůj projekt neznamená, že si nevezmu výtky k srdci. určitě stránky opravovat budu, jen nechci bezmyšlenkovitě přijmout hned první kritiku, která se objeví. Ale jak tak vidím, tak se kritiky "agregují", takže jsem na vině já, protože zastávám názory, které "popírají" webdesign :-)

Avatar

Autor komentáře: Bronislav Klucka

Datum vložení: 18.10.2004 20:14:27

To je stejne, jako tvrdit, ze kdyz dame volant a radici paku dozadu, na druhy par sedadel, tak vsichni pochopi, k cemu to je a casem si zvyknou....
Opravdu nema smysl menit zazite konvence ovladani... cas ukazal, ze jsou dobre... vymyslet neco noveho jen proto, ze muzu, je designerska onanie....
Tady se casto lide rozciluji, ze jim nekdo napise "design je hroznej, tak sem se do kodu ani nedival", "nepoznal sem, co je menu, tak sem sel pryc".... ale takhle to proste funguje... nebudu se divat na web, kterej se mi nelibi, ve kterem se nevyznam...

Avatar

Autor komentáře: tomino

Datum vložení: 18.10.2004 22:39:18

Podívej se na blogy, s denní pravidelností přibývají nové weby s menu napravo. A ty stále a odborné? - Yuhů, Chosé, Plaváček,...

Avatar

Autor komentáře: Bochi

Datum vložení: 18.10.2004 23:24:41

Byla tu kritizovana hlavne nestalost navigacnich prvku, nikoliv umisteni hlavniho menu napravo. Pravoleva diskuse o menu je jednim z dlouho probiranych temat a spise to vypada, ze nejake univerzalne lepsi reseni neexistuje - zalezi na okolnostech, osobnich preferencich a zamereni webu.

Avatar

Autor komentáře: mat

Datum vložení: 18.10.2004 20:44:35

to je docela legrace, tyhle tvoje myšlenkové eskapády, to snad ani nemůžeš myslet vážně... na to se prostě nedá rozumně reagovat.

Avatar

Autor komentáře: mat

Datum vložení: 18.10.2004 20:46:02

omlouvám se, tohle mělo patřit pod ten veledlouhý spot z 18.24 hod.

Avatar

Autor komentáře: tomino

Datum vložení: 18.10.2004 22:43:48

;-) smrtelně vážně. Ale díky za názory. Opravdu by mě nenapadlo myslet tak sevřeně jako vy. Ale beru to. Ale co trošku kreativity?možná kdybych byl výtečný grafik a web zahrnul jemnými kudrlinkami, tak si řeknete, a hlé, zkušený webdesigner, kód teda ubohej, ale hele, tady je menu napravo, hmm jak kreativní...
možná sem vás vyděsil svou lhostejností k doctype. to se občas stává.

prosím, co byste mi dále vytkli?

Avatar

Autor komentáře: Bochi

Datum vložení: 18.10.2004 23:35:32

Neni treba nazory kritiku zesmesnovat, mozna by bylo vice ku prospechu zamyslet se nad nimi. Zatim tu predevsim obhajujete sve stanovisko (mnohdy absurdnimi argumenty) a kritiku moc neprijimate.
Nikdo nebude vyskat nadsenim nad vasi kreativitou, kdyz uvidi menu vpravo. takovy nazor tu sand nepdanul. Zato tu padnul nazor, ze ne vzdy je kreativita zadouci, nekdy pusobi spise kontraproduktivne. Kdyz pouziji ten primer s radici pakou - jakozto designer noveho auta, muzete uplatnit svou kreativitu (samozrejme take s omezenimi, treba technickymi, konstrukcnimi, aerodynamickymi...) ve vymysleni tvaru karoserie nebo technickych nuanci motoru. Pokud budete "kreativne" experimentovat s polohou radici paky tak, ze pri rozjizdeni se na jednicku bude pod volantem a s vyssimi rychlostmi se presune mezi predni sedadla, asi nebudete moci ocekavat velke nadseni ze strany zakazniku. A to zrejme ani u tech, "kteri uz vase auto znaji a zvykli si".

Avatar

Autor komentáře: tomino

Datum vložení: 19.10.2004 11:08:53

Jestli se vám zdálo, že sem kritiku zesměšňoval, omlouvám se. Ujely mi prsty na klávesnici ;-)

Avatar

Autor komentáře: Martin

Datum vložení: 18.10.2004 23:36:51

Musíš se na svůj web dívat očima uživatele. Ne učima tvůrce.
Tobě možná připadají některé prvky a uspořádání logické, ale uživatel nemá čas přemýšlet. Jestli nenajde do 10 vteřin to co hledá, nebo se na webu ztratí, tak odchází.....a to je škoda, když už si tě jednou našel.

Avatar

Autor komentáře: david holejšovský

Datum vložení: 19.10.2004 8:57:15

Zkus se podívat na web z jiný stránky. Možná že budeš chtít, aby se k tobě návštěvníci vraceli a ne ho jednou využili a jak tu někteří naznačili "přetrpěli" to. Podle mě by mělo být cílem, aby se na web vraceli, i když už ho nepotřebují. Podle toho co jsi psal to vidím tak, že tvuj přístup je "když to potřebujete, tak to berte tak, jak se to líbí mě". Ale nejsem přesvědčenej, že to je ten správnej přístup k podávání informací.

David

Avatar

Autor komentáře: Bronislav Klucka

Datum vložení: 19.10.2004 8:57:50

1/ Tady skutecne nejde ani tak o to, zda ma byt vlevo, vpravo, nebo nahore, ma byt na jednom miste!.
2/ zkusil jste si web proklikat v jinuch browserech, nez msie? napr. Vase emaily? ve FireFoxu to blbne a Opere to tuplem stoji za nic... mate tam hlouposti v css
3/ <a href='http://interval.cz/__redirect/redirect.asp?what=interval_discussion&url=http://navlnachliteratury.kvalitne.cz/www/weblog/index.php' target='_blank'>http://navlnachliteratury.kvalitne.cz/www/weblog/index.php</a>
hlavni nadpis mas jako H3 a datumy jako H2 a podnadpisy jako H1... vis Ty, co to je semantika? Co dane elementy representuji?
4/ vyhlazovani pismenek se zove antialiasing
5/ proc mas v kazde druhe kaskade definovany face fontu? proc myslis, ze teto technologii rika kaskada?
6/ <a href='http://interval.cz/__redirect/redirect.asp?what=interval_discussion&url=http://navlnachliteratury.kvalitne.cz/knizky/writers.php' target='_blank'>http://navlnachliteratury.kvalitne.cz/knizky/writers.php</a>
ja mam takovy pocit, ze to je seznam... proc to neni resene seznamem? treba DL by se tam krasne vyjimal... taku pouzivat DIV pro uzavreni jednoho pismene, "aby to odradkovalo" je dost nechutny... navic, kazdy ma id="pismeno"... id je jednoznacny identifikator a NESMI se a strance vyskytovat vicekrat, navic, pokud si tim chtel zmenit vzhled, opet, proc to delas pokazde? proc nemas v kaskadach
#seznam-autoru div{
}
kdyz uz to nemas v DL....
7/ <a href='http://interval.cz/__redirect/redirect.asp?what=interval_discussion&url=http://navlnachliteratury.kvalitne.cz/provozni/porady.php' target='_blank'>http://navlnachliteratury.kvalitne.cz/provozni/porady.php</a>, nejdnou z niceho nic je nadpis stranky pomoci elementu H5... a Tvuj JavaScript je skutecnou ukazkou toho, jak se to nema delat...


dal uz skutecne nestoji za to pokracovat.... nebo toho mas jeste malo?

Avatar

Autor komentáře: tomino

Datum vložení: 19.10.2004 11:01:57

ad 1) souhlasím pod nátlakem vašich argumentů - opravím menu na první stránce - bude napravo, jako na ostatních stránek, a novinky dám nalevo - nebude tam ale toho moc málo. Když tedy dám menu napravo (aby už přestalo létat), co bych měl dát na hlavní stránku. Předpokládám, že k novinkám mám přidat formulář na vyhledávání. Ale to je pořád málo. Přece nechcete, abych se vrátil k staré ?dobré? úvodní obrazovce...

ad 2) mám doma všechny zmiňované browsery a ve všech to blbe - moje chyba, že jsem to neopravil. parádičky smažu, a bude to napsané normálně

ad 3) representují Heading, přiznávám, že používám pro vás dost nepochopitelné deklarování a používání. Vezmu si příklad z vašeho příkladu ad6 a použiji to tak, aby to aspoň trošku odpovídalo skutečnosti.

ad4) slovíčkaření

ad5) chtěl jsem, aby se alespoň podobné písmo zobrazilo na všech platformách aspoň trošku podobně. možná že by to šlo zkrátit, ale tyto faci (ty delší) jsou odzkoušené Pixym, který ve své knížce popisuje důvody jejich kombinací.

ad6) máš pravdu, je lepší to dělat seznamem, opravím.

ad7) Javascript - ve zdroji je napsán autor skriptu: <a href='http://interval.cz/__redirect/redirect.asp?what=interval_discussion&url=http://www.chose.cz/weblog/1091719620-efektivni-rollover-hover-na-radku-tabulky.html' target='_blank'>http://www.chose.cz/weblog/1091719620-efektivni-rollover-hover-na-radku-tabulky.html</a>, já jsem s ním spokojený, funguje, nezatěžuje pamět, zpřehledňuje tabulku - měnit nebudu
H5 - ok, chtělo by to přepsat třeba na H1, je to ale čistě věc deklarací. Když si řeknu, že H5 chci mít vždycky takhle a nechci to řešit kaskádami, tak je to důvod jako hrom. Ale chápu, že se vám to nelíbí. když už budu u toho přepisování, změním i toto.

děkuju za tenhle příspěvek, je to další konstruktivní kritika, z které budu čerpat při aktualizacích :-)

Avatar

Autor komentáře: Bronislav Klucka

Datum vložení: 19.10.2004 11:22:41

ad 1/ muzes tam dat seznam novinek, 5 nejblizsich radio vysilani, 5 polednich prodanych autoru....
ad 3/ to neni pro me "dost nepochopitelne", to odporuje semantice
ad 4/ to nebylo k designu, jenom tam mas napsano: "Už nějaký pátek mám doma zapnuté vyhlazování písmen, tuším, že se tomu říká antilising nebo tak nějak", tak jsem Ti chtel doplnit informace... :)
ad 5/ nejde o to, ze tam mas x pisem, to je samozrejme dobre, jde o to, ze to mas takrka u kazdeho selectoru... to je naprosto zbytecne...
ad 7/ ok, ale je to nechutny javascript...

co se syntaxe tyce a semantiky jednotlivych elementu... to je velmi podstatne, uvedom si, ze nejsou jenom browsery, ale i jini 'user agents' (vyhledavace, ctecky, atd.) ktere se rozhoduji prave na zaklade vyznamu elementu, tito klienti nemaji ani paru o tom, ze h6 je nejvetsi a na zacatku stranky a jen jednou... pro ne to je nadpis te nejnizsi urovne...
A pokud si muzes rici, ze H5, hces mit stale takhle velky a H1 takhle maly, tak bude lepsi, kdyz si reknes, ze H1 budes mit vzdycky tahle velky a H5 taklhe maly...
Ono to proste neni o tom, ze tam 'placnu' nejakej element a ten potom ostyluju... to by polovina elementu nemusela vuber existovat (h1-h6, abbr,samp,code,...)

pokud chces opravdu udelat dobry a kvalitni web, nejdriv ho napis bez stylu, jenom pomoci syntakticky vyznamovych elementu (zadne <B>, ale <strong> apod.) a potom si to ostyluj....

Je pravda, ze obsahove chudy web bude stat zaprd i v nadhernem validnim designu, ale proc obsahove dobry web nicit prasackym kodovanim...

Avatar

Autor komentáře: Bronislav Klucka

Datum vložení: 19.10.2004 11:23:39

aha... tam ma byt:

(zadne <b>, ale <strong> apod.)

Avatar

Autor komentáře: Bronislav Klucka

Datum vložení: 19.10.2004 11:24:11

a jeste to zavrit.... </B>
a uz by to melo byt ok...
Omlouvam se vsem

Avatar

Autor komentáře: tomino

Datum vložení: 19.10.2004 11:30:35

jasně :-) ale takhle jsem web vytvářel, nejdřív jsem to měl všechno napsané a pak jsem přidával stylopis. Myslím, že vím, proč tam mám velkou nejednotnost. Vždycky když jsem ostyloval jednu stránku, dal jsem si chvilku pauzu. Bohužel, během té pauzi jsem asi zapomněl na to, co všechno jsem použil. Takže O.K., plus pro semantiku a pokusím se to v nejbližší době opravit, tak aby fungovala dědičnost a podobně.
bojím se ale Exploreru, protože ten předávání typu ">" z vyššího prvku na menší nepodporuje. ale zkusím si vystačit s jednotnýma nadpisama a #selektor div (dl,...)

Avatar

Autor komentáře: Bochi

Datum vložení: 19.10.2004 18:21:44

Jenom poznamecku k tematu "hlavni stranka". Je otazka, na kolik ma neco takoveho prakticky smysl, resp. na kolim ma stranu delat specialni hlavni stranku s vlastnim layoutem. Je treba si uvedomit, ze na vasi strankou muzou diky vyhledavacum pristupovat navstevnici v ruznych bodech a muzete si byt skoro jisty, ze to ve vetsine pripadu nebude ta vase "hlavni stranka".

Avatar

Autor komentáře: tomino

Datum vložení: 19.10.2004 21:16:39

tak mi to nedalo a maličko jsem zapracoval. Vzhledem k tomu, že teďkom mám opravdu fofr, nemůžu to dodělat dokonce, ale určitě na to nezapomenu a vrhnu se na to asi v pátek.
Tady je přestavba hlavní stránky. je pravda, že na můj web přistanou návštěvníci přímo do centra, ale myslím, že se sluší prvním návštěvníkům nabídnout hlavní stránku, která po předělání vypadá takto:

<a href='http://interval.cz/__redirect/redirect.asp?what=interval_discussion&url=http://www.navlnachliteratury.kvalitne.cz/zmeny/' target='_blank'>http://www.navlnachliteratury.kvalitne.cz/zmeny/</a>

<strong>Pozor!!!</strong> je to jen návrh, měl jsem na to zhruba půl hodiny a vím, že ve stylu jsou pořád špatné deklarace, ale díky vašim příspěvkům je budu moct opravit a doufat, že se styl zcukne na nějakou přijatelnou velikost. Tady to, co vám předkládám, je pouze layout.
Prosím, napište mi, pokud jste to mysleli takhle - je to vaše vize hlavní stránky?

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 19.10.2004 21:47:03

Jen malý detail - jste si jist, že máte uveden odkaz na Interval.cz správně? ;-)

Avatar

Autor komentáře: tomino

Datum vložení: 19.10.2004 21:54:05

tady: <a href='http://interval.cz/__redirect/redirect.asp?what=interval_discussion&url=http://www.navlnachliteratury.kvalitne.cz/provozni/odkazy-web.php' target='_blank'>http://www.navlnachliteratury.kvalitne.cz/provozni/odkazy-web.php</a> je to v pohodě,

na hlavní stránce taky správě. v čem je problém. Pokud vás pálí, že nemíří do přímo do kritiky webu, není důvod proč se strachovat. Až váš printscreen z hlavní stránky zmizí, odkaz přenesu do Odkazů k vašemu odkazu jako pododkaz :-)

když už jste tu, prosím, myslíte si, že to co jsem načrtnul tady: <a href='http://interval.cz/__redirect/redirect.asp?what=interval_discussion&url=http://www.navlnachliteratury.kvalitne.cz/zmeny/' target='_blank'>http://www.navlnachliteratury.kvalitne.cz/zmeny/</a>
tak že to odpovídá tomu, co jste se mi snažili říct?
díky.

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 20.10.2004 5:23:27

Já chtěl upozornit pouze na to, že magazín má URI <a href='http://interval.cz/__redirect/redirect.asp?what=interval_discussion&url=http://interval.cz' target='_blank'>http://interval.cz</a> ;-)

Avatar

Autor komentáře: Kamila

Datum vložení: 21.10.2004 14:07:28

Libi se mi to mnohem vic.
Jen bych jeste logo posunula, aby licovalo se slovem Orientujeme se.

Hlavni problem neni ten, ze by sis kritiky nevazil, ale ze mas na vsechno sto odpovedi .-) vetsinou mimo misu. Ale tohle byl krok spravnym smerem, drzim palce.

ah jaj. uz jsem uznala ten web i hodny pohledu na urovni kodu. No, pokus o semantiku by tam byl, az na to, ze podle moji logiky je h1 nazev webu, to jest - na vlnach literatury. IMHO by ten mel byt v h1 a vsechno dalsi az v h2 a mozna ani to ne, ale to uz necham jinym, puristum .-)

Avatar

Autor komentáře: tomino

Datum vložení: 21.10.2004 15:49:58

díky. doma jsem už začal pracovat na novym layoutu - bude vystredeny, obsah bude mit 760px, je tam opravena ta semantika a - prevazuje tam modrá, takže ostatních barev je tam minimálně - teď už by to mohlo ladit ;-)
chci pořádně projít všechny stránky (koneckonců tam musím doplnit DOCTYPE :-) a tipuju ze v následujících dnech, nejpozději v pondělí, všechno zkopíruju na server. Chudáci moji čtenáři, kteří zbyli :-) zas si budou muset zvykat na něco trochu jiného.

Avatar

Autor komentáře: tomino

Datum vložení: 25.10.2004 20:33:07

Nazdar lidičky, tak jsem web kompletně předělal. díky za reakce. snad už je to trošku lepší...

Avatar

Autor komentáře: Bohumír Bednařík

Datum vložení: 19.10.2004 16:17:35

Nevím, jestli to tady náhodou už někdo nenapsal, ale nemáš nastavenu barvu pozadí pro prvek body, takže my, kteří nepoužíváme pro pozadí okna standardní bílou, vidíme něco jiného, než jsi ve skutečnosti zamýšlel. Přidat do CSS řádek body {background-color: white;} by neměl být tak velký problém. Bohužel se s tímto neduhem setkávám na mnoha webech (i od "profesionálů")

Avatar

Autor komentáře: Jméno a příjmení

Datum vložení: 19.10.2004 17:37:54

díky, opravím

Avatar

Autor komentáře: Michal

Datum vložení: 23.10.2004 14:01:30

Ahoj, chtěl bych jen podotknout, že obsahově je to parádní web, protože se určitě bude hodit mýmu synkovi na školu, a je mi ůplně jedno, jestli je validní nebo ne. na Mozille se mi zobrazí, co potřebuju, tedy informace. Ostatní je v tuto chvíli nezajímavé. Třeba si autor později udělá čas a chuť a změní web na standardní dle W3C, ale v tuto chvíli je to fakt nepodstatné.
Hlavně čti chlape a přidávej knížky. Mimochodem, ty robsahy knih jsou poměrné dobře zpracovány.

Avatar

Autor komentáře: tomino

Datum vložení: 23.10.2004 16:14:43

;-) díky, doma už pracuju na validnějším webu, asi to nebude úplně sto pro (tak dobře totiž ještě webdesign nezvládám), ale bude se to lépe číst. Knížky čtu, jen nemám čas pravidelně psát rozbory knih. Jde to pomalu, ale jistě :-)

Avatar

Autor komentáře: Michal Pospiech

Datum vložení: 23.10.2004 17:06:44

Vcelku si mi to i líbí. Není to tak profi je to tak vcelku i pěkné. :) Ale až možná na to, že v Opeře se spodní část hlavní stránky zobrazuje trošku divně. Ale jinak pěkné. ;)

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz