Starší komentáře ke článku: Návrh aplikací v jazyce UML - Unified Modeling Language

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz

Avatar

Autor komentáře: Dalibor Pešek

Datum vložení: 5.11.2003 9:29:05

Je to zajímavé i když kdo o UML potřeboval něco vědět pravděpodobně si již koupil knížku. Tenhle článek by byl zajímavější kdyby se tu objevil před dvěmi nebo třemi lety.
Mohl byste uvést zdroje z inetrnetu ze kterých jste čerpal, připadně stránky zabývající se podobnou tématikou? Ano, mám google, ale nemám čas a chuť se v tolika stránkách proklikávat. Je jich mnoho a mne by zajímaly jen ty kvalitněji zpracované o čemž vy asi budete mít lepší přehled.

Avatar

Autor komentáře: Rene Stein

Datum vložení: 5.11.2003 9:40:38

Dobry den,
serie clanku nebude pouze pasivne popisovat elementy jazyka UML, jak je zvykem ve vetsine knih, ale po nezbytnych zakladech se soustredi hlavne na prakticke zkusenosti s analyzou a vytvarenim systemoveho designu aplikaci (navrhove vzory, aplikacni frameworky). Mate pravdu, stranek o UML je hodne a jedna se z vetsi casti o plevel bez zrna:) Prehled kvalitnich stranek se na Intervalu (da li sefredaktor :) ) take objevi. Nejnovejsi informace a kvalitni materialy k UML naleznete primo u zdroje - <a href='http://www.rational.com/uml/index.jsp' target='_blank'>http://www.rational.com/uml/index.jsp</a>

Avatar

Autor komentáře: Martin Lhotsky

Datum vložení: 7.11.2003 10:17:31

Moc bych se primlouval za to neodbyt v popisu praktickych zkusenosti navrhove vzory a frameworky pro web aplikace. Navrhove vzory se totiz vetsinou zameruji na implementaci v klasickych desktopovych aplikacich.
Jinymi slovy - zajimal by me Vas pohled na vhodnost/nevhodnost pouziti klasickych /Gamma a spol/ navrhovych vzoru podobne jak je to rozebrano u nekterych z nich na <a href='http://msdn.microsoft.com/practices/type/Patterns/Enterprise/EspWebPresentationPatterns/' target='_blank'>http://msdn.microsoft.com/practices/type/Patterns/Enterprise/EspWebPresentationPatterns/</a>

Avatar

Autor komentáře: Rene Stein

Datum vložení: 7.11.2003 20:22:48

Urcite se tim zabyvat budu, i kdyz GoF vzory jsou vhodne pro jakykoli typ aplikaci. Napr. v ASP.NET se business vrstva nelisi od Windows Forms. Vim ale, co asi mate na mysli - WWW aplikace jsou specificke tim, ze nektere vzory se musi modifikovat, aby fungovali efektivne - Singleton pro "jednoho" uzivatele, sdilene FlyWeight, bezstavove objekty kvuli multithreadingu atd.

Avatar

Autor komentáře: Rene Stein

Datum vložení: 7.11.2003 20:26:17

"nektere vzory se musi modifikovat, aby fungovalY efektivne" - takto je to spravne, omlouvam se, trochu mi ujela ruka :)

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 7.11.2003 23:30:23

No s tím velkým ypsilonem to také vypadá krásně ;-)

Někdy je IMHO lepší zbytečně chyby neopravovat, zvláště v diskusích. Každý se přeci může překlepnout nebo zmýlit v něčem, co normálně bez problémů zvládá ;-)

Avatar

Autor komentáře: Milan Krepelka

Datum vložení: 11.11.2003 21:05:18

Mohl by jste nejake uvest ?
Rozhodne jsem pro navrhove vzory desktopovych aplikaci ;)
Jinak autora znam z <a href='http://www.builder.cz' target='_blank'>http://www.builder.cz</a>, takze...uz se tesim na pokracovani...

Avatar

Autor komentáře: Rene Stein

Datum vložení: 11.11.2003 21:36:02

Nevim, zda Vam jmena k necemu budou, lepsi by byl asi nejaky popis. Ale zkusit muzete PowerDesigner od Sybase (muj favorit, ktery ale neni nejlevnejsi), Visio 2002 (2003) dodavane s VS.NET (IMHO nic moc), Enterprise Architect (www.sparxsystems.com.au), Rational Rose (viz <a href='http://www.unicorn.cz)' target='_blank'>http://www.unicorn.cz)</a>
Select Enterprise (viz <a href='http://www.lbms.cz)..' target='_blank'>http://www.lbms.cz)..</a>.
Navrhove vzory budou, hlavne ty, ktere se nevazi na zadne UI - protoze Interval je magazin o webu, budu se zminovat o specifikach implementace vzoru na webu. Jsem rad, ze se Vam clanek libil, soude podle toho, ze se tesite na pokracovani :)

Avatar

Autor komentáře: AQUA

Datum vložení: 6.9.2004 13:48:32

Len vas chcem upozornit, ze dnes sa Select Enterprise vola Selct Component Arcitect a tiez aj na to, ze sa to od verzie Select Enterprise znacne vylepsilo ...

Tiez by som upozornil na to, ze je dost riskantne upnut sa na CASE, ktory nema lokalnu podporu, nie je prilis v danom teritoriu rozsireny a teda nie je s kym sa o nejakych "specialitkach" presnejsie pobavit ... Pri nasadeni CASE na vacsie IT projekty, je lokalna podpora jedna z klucovych podmienok - aspon take su moje viacrocne skusenosti.

Avatar

Autor komentáře: Martin

Datum vložení: 19.8.2004 17:33:57

Zdravim,
zkuste se juknout po produktu firmy GentleWare(www.gentleware.de) Posseidon For UML.
Community verze je gratis.

Martin

Avatar

Autor komentáře: Lukáš Benda

Datum vložení: 23.2.2005 16:18:49

Comunity verzi jiz ocividne nevydavaji. Jinou moznosti je treba DIA, ktery je puvodne z Linuxu, ale portovany i na Windows.

Avatar

Autor komentáře: stepan

Datum vložení: 8.2.2006 17:24:27

...stále ano http://gentleware.com/index.php?id=33

Avatar

Autor komentáře: Sherry

Datum vložení: 16.6.2008 22:37:19

Tak jestli nevyvýjeli, tak už zase vyvýjí Community verzi a dá se používat bez Rented license - viz stránka http://www.gentleware.com/products.html a pak klik na Community Edition a Download...

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz