Starší komentáře ke článku: Omezení kešování citlivých informací v ASP.NET

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz

Avatar

Autor komentáře: miroslav.kucera

Datum vložení: 6.1.2007 17:27:28

To slovo "kesovani" je ale tuze moc osklive.

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 6.1.2007 19:43:12

Slovo "keš" je v češtině přítomno přinejmenším dobrých padesát let a z osobní zkušenosti mohu tvrdit, že v informatice se používalo už v letech osmdesátých. Rozvoj informatiky v devadesátých letech a její vulgarizace, umožněná především rozvojem systému WWW, vnesla k nám podivné slovo "cache", které má tu ošklivou vlastnost, že do češtiny vůbec nezapadá - nedá se skloňovat, rozvíjet, nelze ho kombinovat s jinými výrazy a vůbec se chová jako tříska v oku. Programátorské rychlokvašky a PR managoři ať si mají svou "cache", normální Čech bude mít vždy raději "keš" ;-)

Avatar

Autor komentáře: miroslav.kucera

Datum vložení: 9.1.2007 20:58:00

No ja myslim, ze staci si porovnat v Google vyskyt slova "keš" a "cache"... Uprimne - nevidim duvod, proc slovo "cache" psat ve clancich jako "keš" - vyslovovat mozna, ale psat? Promin, Vileme, imho je to hloupost :) "ICQ" take píšes jako "ICQ" a nikoliv jako "ajsíkjů".

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 9.1.2007 21:12:50

V Google najdeš cokoli (včetně skvostů jako "úterí") a "cache" musí být zákonitě frekventovanější než "keš". Odborná terminologie je jedna věc, čžengliš druhá. Více viz http://interval.cz/clanky/hrichy-pro-sileneho-korektora-autentizace-autentikace-nebo-autentifikace/ ;-)

Avatar

Autor komentáře: miroslav.kucera

Datum vložení: 10.1.2007 12:57:38

Jiste, ze tam najdes skvost jako "úterí", ale doufam, ze nechce tvrdit, že "úterí" je frekventovanejsi nez "úterý" (coz byla pointa meho prispevku). No, abych to uzavrel - nelibi se mi vyrazy keš, kešovaní atd. a navrhuji pouzivat czenglish terminy cache, cachovani atd. (tyto slova samozrejme cist jako kes, kesovani atd).

Avatar

Autor komentáře: nekucera

Datum vložení: 10.1.2007 20:21:25

Obavam se, ze srovnavani cetnosti u mezinarodniho slova cache a kes a utery vs. uteri je ponekud mimo misu - tady ste se ponekud netrefil, nemyslite?

Avatar

Autor komentáře: pol

Datum vložení: 20.2.2007 11:53:02

rozebíráte kraviny :)

Avatar

Autor komentáře: Zdeněk

Datum vložení: 24.3.2007 8:57:07

Hned jsem do svého handleru pro download obrázků přidal direktivu [i]no-transform[/i]. Můj handler jednak chrání před kradením odkazů refererem (pošle chybu 403 a zobrazí varovný GIF) a jednak při parametru ?dl=1 navodí stažení obrázku dialogem Uložit - a teď i zabrání překomprimování na serverech dial-upu. Ale postrádám tady vysvětlení, jak povolit použití stále stejné položky v cache nezávisle na parametru (za otazníkem). Předávám totiž javascriptem proměnnou parametrem do volané stránky čistě klientsky a server vždy musí zbytečně poslat totéž. Dá se zařídit, aby cache odpověděla na [b]/stranka.html[/b] stejně a bez dotazování serveru jako na [b]/stranka.html?foo=bar[/b] ?

Avatar

Autor komentáře: houba

Datum vložení: 24.3.2007 12:14:19

S tím refererem to není úplně dobrý nápad - klient není povinen jej předávat a řada klientů jej také nepředává. Pokud už jej kontrolovat, jen pokud dorazí a liší se od požadavaného. Pokud nedorazí, pak nevíme, jestli jde o "zloděje", nebo má prostě tak nakonfigurovaný prohlížeč nebo firewall.

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz