Starší komentáře ke článku: Opera 9 - bezplatný prohlížeč pro náročné

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz

Avatar

Autor komentáře: AlešD

Datum vložení: 14.8.2006 8:04:00

V článku jsem nenašel zmínku o šikovné variantě opery Opera@USB. Jedná se o verzi určené pro USB flash disk. Jinými slovy "Vaše Opera je vždy s vámi".

Avatar

Autor komentáře: patrik

Datum vložení: 14.8.2006 8:33:13

Operu jsem zkoušel už ve verzi 5.01 (někdo i 3.51) a dokonce jsem pro ni i stránky ladil (i když s CSS byly ještě dost problémy v této verzi). Verze 6.0 byl velký skok kupředu a ve verzi 7.5 ještě větší. Verze 8.0 už byla vysoce použitelná a to trvá až doteď, i když verzi 8.5x mám radši než 9.0 - viz dále. Nicméně stále se najdou problémy s CSS2.1 i JavaScriptem - a hlavně jeho laděním. Od verze 8.0 ji používám jako hlavní prohlížeč, a to hlavně z důvodu bezkonkureční rychlosti, množství funkcí v základu (které lze ale povypínat včetně GUI prvků jak je libo) a vysoké kompatibilitě se standardy. Na hledání a instalování rozšíření (a hlavně nekompatibilitě s novými verzemi Firefoxu) nemám ani čas ani náladu. "které se nezadýchává, ani pokud otevřete větší množství stránek současně." = a to je přesně jeden z hlavním důvodů. Pokud si otevřu třeba 30 tabů (což potřebuju běžně, někdy i víc), Opera to bere i na slabším kompu (AMD K6-2 400, 160MB RAM) v pohodě, a hlavně pracuje s prioritama - aktivní tab je naprosto prioritní, a i když se načítá 20 dalších, je to pořád použitelný - kdežto Firefox nějakej aktivní tab naprosto nezajímá a při načítání dalších neaktivních tabů se na dobu jejich načítání zasekne a můžu si jít tak leda na 5 minut na kafe. Nicméně ve verzi 9.0 oproti verzi 8.5x začíná asi kód nabobtnávat, protože zrovna ty priority tabů se o něco (i když tak 10 - 20% to je) zpomalily... A jen doufám, že to nebude do budoucna pravidlo, protože pak by to byl problém, a možná bych se i vrátil k 8.5x.

Avatar

Autor komentáře: Adam V.

Datum vložení: 14.8.2006 9:52:40

Operu používám jako hlavní prohlížeč od doby, kdy zmizel reklamní proužek v bezplatné verzi. Od té doby jsem se sžil s prohlížečem natolik, že bych neměnil. Funkce jako jsou gesta myši a vyhledávání pomocí zadání 'klíčového písmene' do adresní řádky, to jsou věci, které zrychlují práci. A co se týče optimalizace CSS pro Operu, nikdy jsem neměl problémy. To už spíš stránku špatně zobrazoval Firefox než Opera. Co mi však u Opery chybí... Používám myš s kolečkem, kterým jde rolovat do stran (horizontálně) - výborné třeba v textovém editoru -, například v phpMyAdminu se mi stává, že stránka je někdy daleko širší než okno prohlížeče, a tak bych rád využil horizontální rolování stránky. Bohužel, zatím jsem nepřišel na nastavení v Opeře. Neměli byste radu...? V IE je tato funkce v pořádku.

Avatar

Autor komentáře: asdf

Datum vložení: 14.8.2006 14:30:40

Vyhledávání pomocí klíčového písmene má například Firefox taktéž, stejně jako gesta myši (přes rozšíření).

Avatar

Autor komentáře: Tifosi

Datum vložení: 14.8.2006 16:39:20

No tak Ti asi moc neporadim... když Ti povim, že moje myška od ze sady Logitech S510 umí i v opeře rolovat do stran :c) Co ovladače?

Avatar

Autor komentáře: Adam V.

Datum vložení: 16.8.2006 0:04:25

Sakris, kdyz jsem si kupoval set klavesnice s mysi, volil jem mezi tim tvym a mym MS wireless comfort... tak jsem zas jednou slapnul vedle :(

Avatar

Autor komentáře: Oswald

Datum vložení: 14.8.2006 22:23:13

Malý workaround: Pokud při tom rolováním kolečkem přidržíš ALT, tak Opera bude scrollovat horizontálně.

Avatar

Autor komentáře: Adam V.

Datum vložení: 16.8.2006 0:05:36

bohuzel to u me nefunguje

Avatar

Autor komentáře: Jiří Macich ml.

Datum vložení: 14.8.2006 23:11:31

Máte řádně instalovány aktuální ovladače od výrobce? U mě Opera 9.01 a Logitech MX1000 v pohodě funguje horizontálně i vertikálně.

Avatar

Autor komentáře: Karel Kudrna

Datum vložení: 15.11.2006 20:28:22

Nevím jestli jsem to dobře pochopil,ale zkusil jsi někdy panel zobrazení?Jinak to fakt nemá konkurenci!Každý den najdu nové super překvápko.Jo a zkus http://www1.operacesky.net/opera-lover-0.html.

Avatar

Autor komentáře: milan

Datum vložení: 14.8.2006 10:28:25

Škoda, že reklamní proužek neodstranili dřív - mohli být dnes pro Firefox konkurencí... Teď skončí jako NetScape :(

Avatar

Autor komentáře: paul

Datum vložení: 16.8.2006 23:17:38

no nevím, já si spíš myslím, že opera má na to převálcovat firefox. Firefoxu jsem fandil, ale musel jsem zavhrnout. Jakmile nainstaluji všemožná rozšíření, bez kterých je firefox nepoužitelný, tak se stane nestabilní a často padá. Pak přijde další verze a rozšíření jsou pozadu, takže se zablokují a je mi to na nic. Navíc proč se mořit s instalací rozšíření, když si stáhnu operu mám tam všechno co potřebuji v jednom kompaktním celku a podle mého názoru vychytanější a stabilnější.

Avatar

Autor komentáře: Béďa

Datum vložení: 14.8.2006 10:38:06

"Vedle klávesových zkratek a gest myší si můžete libovolně přizpůsobit panely nástrojů a postranní lišty" Toto jde přizpůsobit "klikáním", pokud ovšem věnujete trochu času opravdové konfiguraci opery pomocí konfiguračních souborů, můžete změnit i nabídky po kliknutí myši rozdělené podle toho, na co jste klikli... můžete potom vyházet všechno co je jednodušeji dostupné pomocí klávesových zkratek. Určitě se to vyplatí. Panel pro rychlé hledání je IMHO v Opeře zbytečný, protože daleko rychlejší je napsat do adresního řádku "g hledaný výraz" a hledá to v googlu. Další vyhledávače jdou samozřejmě přidat v 9 už i z menu, nebo si stáhnout už hotový soubor search.ini. Můžete přidat jakoukoliv stránku, kde je formulář pro hledání(i pomocí POST), pravidla.cz, slovníky... Opera je v základním nastavení dobrý prohlížeč, každému ale vyhovuje něco jiného a nejde udělat univerzální rozhraní, které by vyhovovalo začátečníkům i pokročilým uživatelům, proto jde v Opeře upravit spousta věcí, ale za cenu několika hodin hledání a učení se, vyložený čas se ale vrátí v daleko efektivnější práci. Skvělá věc je taky kontrola pravopisu ve formulářích.

Avatar

Autor komentáře: asdf

Datum vložení: 14.8.2006 14:34:08

Je divné, že o kontrole pravopisu neví ani jeden z uživatelů Opery, který ji již dlouhou dobu používá. Search.ini je IMHO špatně vyřešen. Kdo zkusil přidávat vyhledávače ve Firefoxu nebo IE7 (používají stejný formát modulu), nebude chtít měnit.

Avatar

Autor komentáře: Béďa

Datum vložení: 14.8.2006 18:36:26

Kontrola pravopisu je nová od verze 9, vlastně se to asi nedá považovat za funkci Opery, musíte si nainstalovat program Aspell se kterým potom Opera spolupracuje. Ano, ve FF/IE7 je přidání nového vyhledávače jednodušší pokud už někdo udělal příslušný modul, je jich sice dost, ale třeba pro pravidla.cz jsem nenašel. Když není udělaný, musíte tvořit sami...

Avatar

Autor komentáře: Case

Datum vložení: 14.8.2006 19:08:47

Hm, o kolik jednodušší může přidávání nového vyhledávače být, než kliknout pravým tlačítkem do políčka, do kterého se zadává hledaný výraz, a zvolit Create search, jako to má Opera 9? autorovi článku: Opera je zdarma odjakživa, proto nemá smysl zdůrazňovat právě tuhle skutečnost. Zvýrazněna mělo být to, že je (už nějakou dobu) bez reklamy, nikoliv ne to, že je k dispozici zdarma.

Avatar

Autor komentáře: asdf

Datum vložení: 15.8.2006 7:50:39

Tak to se omlouvám, myslel jsem, že přidat nové vyhledávače jde jen úpravou souboru search.ini nebo v Nastavení.

Avatar

Autor komentáře: petrsimi

Datum vložení: 14.8.2006 15:59:02

Osobně mi v opeře vadí jen systém záložek, zavírací křížek je na každé zvlášť a to mě dost zpomaluje, nevíte jak jí přeučit na systém jaký má firefox? Nebo si budu muset zvykat?

Avatar

Autor komentáře: buba

Datum vložení: 14.8.2006 16:29:56

křížek jde samozřejmě v nastavení vypnout. a není nic rychlejšího, než tab odstřelit prostředním tlač.

Avatar

Autor komentáře: kahi

Datum vložení: 14.8.2006 19:24:01

ale je. mouse gesture dolů-doprava :-)

Avatar

Autor komentáře: EsoRimer

Datum vložení: 15.8.2006 14:42:25

A v novem firefoxu co sem cet to bude taky tak (o:

Avatar

Autor komentáře: Zlinman

Datum vložení: 16.8.2006 14:31:57

Mně spíš vadí, že po zavření záložky se zobrazí obsah té, na které jsem byl naposled. Vyhovuje mi to po firefoxím způsobu - zobrazí se následující záložka (např. z výsledku vyhledávání na google otevřu 10 tabů - když u nějakého zjistím, že to není ono, zavřu tab a jsem na dalším tabu, ale u opery mě to vrací zpátky na výsledky hledání...). Jde na tohle opera přeučit? (našel jsem jen možnost nastavení přepínámí mezi záložkami pomocí Ctrl+Tab, ale to není ono).

Avatar

Autor komentáře: MirEgg

Datum vložení: 16.8.2006 18:20:24

Nač přeučovat, stačí si to nastavit :o) Ono se v Nástrojích dá změnit věcí... Zkoušel jste to? ;o) Ctrl+F12 nebo Nástroje - Nastavení - Pokročilé volby - Listy a kuk, je to tam :o) (Mluvím o Opeře 9.01 build 8552) MirEgg

Avatar

Autor komentáře: gd

Datum vložení: 22.8.2006 10:06:35

Mám stejný problém a tímhle způsobem se mi to nepodařilo nastavit. Vybral jsem "V pořadí dle lišty listů" a nechová se to tak, jak bylo popsáno. Pokud by tohle někdo z místních Opera znalců dokázal přenastavit, byl by to obrovský krok pro lidstvo... (Chci tím říct, že bych už Operu používal jako default browser :)

Avatar

Autor komentáře: Radek Hulán

Datum vložení: 14.8.2006 20:16:06

Nechci aby to znělo příliš zle, ale o Opeře by měl psát člověk, který ji dokonale zná. A to Jirka Macich není. Pro J.M.: Víš třeba co udělá klávesová zkratka Ctrl+Alt+L? Nebo oblíbená F2? Víš, že Opera umí "fit-to-page-width", což je naprosto geniální funkce, kdy se příliš široká stránka přeformátuje na šířku aktivního viewportu (nedocenitelné)? Víš, že u každého webu si mohu nastavit svoje uživatelské CSS, JavaScript, cookies, zobrazení, či podporu pluginů? Stačí stisknout F12. Těch tipů a triků pro Operu, které nejsou až tak zřejmé, jsou tisíce, a řadí k Operu k naprosto nejlepšímu prohlížeči pro PROFESIONÁLY. Opera = efektivita. Firefox = triviálnost a pomalost. MSIE = zaostalost. Mimochodem, tvoje konfigurace Opery je děsně neohrabaná, je vidět i z ní, že ji prostě neznáš. Profi Opera vypadá například takto: http://img216.imageshack.us/img216/8638/operascreenshotci2.png PS: aby to neznělo jen jako plané tlachání, pokud je Viléme zájem, napsal bych skutečný článek o Opeře :-)

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 14.8.2006 20:24:13

Nevím, jestli je Jirka Macich tím nejlepším člověkem na článek o Opeře. Možná ano, protože není fanatik, možná ne, protože není fanatik - co já vím? Jistě ale vím, že jako jediný sednul a ten článek napsal...

Avatar

Autor komentáře: Radek Hulán

Datum vložení: 14.8.2006 20:49:01

Nejde o fanatismus ;-) Pokud je zájem o článek odborný, kde NEBUDE hodnocení, jen popis "vychytávek" a jejich praktického využití Opery, jsem k dispozici :-)

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 14.8.2006 21:00:15

http://interval.cz/clanky/jak-se-stat-autorem-magazinu-interval-cz/

Avatar

Autor komentáře: Radek Hulán

Datum vložení: 14.8.2006 21:28:20

http://interval.cz/autori/hulan-radek/ ;-) Proto se tě ptám, zda o tom máš zájem, autor přece dávno jsem.. Pravda, nějaký ten rok neaktivní, dosud si pamatuji na odkládanou a odkládanou a .. druhou část článku o jEditu. Nebyl čas. Ale Opera je láska. Na to je čas :-) K věci: Opera je browser pro "fajnšmekry", nikoliv pro masy, a "masa" o něm tudíž nemůže psát. Má hromadu vychytávek, které masy neocení, těm stačí (v tom dobrém slova smyslu) primitivismus Firefoxu (což je záruka tržního úspěchu; viz analogie na iPod). Nicméně, Interval.cz není "masový" server, a tudíž by článek o Opeře, podaný pro ne-masy, mohl strávit :-)

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 14.8.2006 22:32:05

Právě proto, že jsi autor, bych předpokládal, že víš, jak to chodí. Očekával bych tedy článek v poště a ne kilometrovou diskusi na webu...

Avatar

Autor komentáře: Sqee

Datum vložení: 15.8.2006 9:34:04

Souhlasím s Vilémem. Více činů méně kritizování. Jinak díky za článek. Neděkuji za mě, ale za všechny, kteří se díky této stránce rozhodli Operu alespoň vyzkoušet. Je to skvělý prohlížeč, který používám již od verze 6 a dle mého názoru je to nejlepší volba pro vývoj a testování internetových stránek.

Avatar

Autor komentáře: Milan

Datum vložení: 15.8.2006 10:36:21

S tím, že Opera je nejlepší volba pro vývoj a testování internetových stránek bohužel nemohu souhlasit. Mně se Opera vždy celkem líbila, ale právě kvůli tomu, že pro ni neexistuje nic podobného čím disponuje Firefox s rozšířením "Web developer toolbar" a pokud vím tak nemá rozumné odchytávání JavaScriptových chyb, je pro mne pro tvorbu internetových aplikací nepoužitelná. Také má problémy s CSS (a to i přesto, že se tu snaží někdo tvrdit, že tomu tak není). Být ale běžným uživatelem webu, asi bych na Operu přešel (rychlost a paměťová skromnost).

Avatar

Autor komentáře: kahi

Datum vložení: 15.8.2006 14:00:12

Na Web Developer Toolbar do Opery je odkazováno na konci článku.

Avatar

Autor komentáře: absolutčávo

Datum vložení: 15.8.2006 23:16:56

Plugin Web developer toolbar je taktiež aj pre operu http://operawiki.info/WebDevToolbar Opera narozdiel od Firefoxu prešla Acid testom takže o žiadnych problémoch s CSS nemôže byť reč.

Avatar

Autor komentáře: Hever

Datum vložení: 17.8.2006 23:47:45

Měl jsem kdysi tu správnou náladu tento toolbar do opery dostat. Výsledkem tohoto snažení byla ale jenom docela rozhozená opera a nějaká jedna funkce k dobru. Tady je proště ff vepředu. WDT má v základní instalaci (pokud se nemýlím). A taky je ve firefoxu vskutku použitelný.

Avatar

Autor komentáře: Zlinman

Datum vložení: 16.8.2006 14:50:54

Na co jsou PROFESIONÁLOVI tlačítka jako back, forward, reload? Tisíce ne až tak zřejmých tipů a triků? To je nejméně dvatisíce? Pokud se zaměříte na čistou Operu bez doplňků, tak možná ani ne po stovce Vám dojde dech (otázkou zůstává definice pojmu "nejsou až tak zřejmé" - předpokládám, že to budou ty, které nejsou popsány na opera.com, kde bych zřejmě typy a triky hledal - takže fakt by mě ty tisíce triků zajímaly) :-P

Avatar

Autor komentáře: dgx

Datum vložení: 14.8.2006 21:24:11

Nějak jsem si s ostrou devítkou (i 9.01) nepadl do oka a vracím se k druhé beta verzi, která co do stability a rychlosti byla lepší. Také se vám stává, že píšete URL do adresího řádku a na chvíli (řádově sekundy) se v Opeře doslova zastaví čas? A to padání, ojoj.

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 14.8.2006 22:34:00

Nepozoroval jsem, nemám s 9.01 žádné problémy. Ale nemám čistou instalaci, jde o upgrade ze šestky...

Avatar

Autor komentáře: jarmil

Datum vložení: 15.8.2006 8:38:30

To mě dělá od devítky jako takový... Takže taky uvažuju, pokud se to nezlepší, k návratu na 8.54. Zdá se, že je v kódu nějaká chyba a tohle mi taky dost vadí - 8.54 to nedělá. A zvlášť je to patrný, když se otevírají další záložky, pak už se to blíží hlemejždi Firefoxu, fuj.

Avatar

Autor komentáře: asdf

Datum vložení: 15.8.2006 19:33:34

zase fanatik

Avatar

Autor komentáře: jarmil

Datum vložení: 15.8.2006 8:40:34

... a vůbec i scrollování stránky kolečkem myši je utrpení, 8.54 opět neměla problém. Ach jo.

Avatar

Autor komentáře: VK

Datum vložení: 14.8.2006 22:52:10

Je možné nějak nastavit, aby se záložky při současném stisku pravého tlačítka a pohybu kolečkem myši přepínaly v pořadí, v jakém jsou zobrazeny? Nechci tímto vytahovat nějaké slabiny Opery, to opravdu ne. Především kvůli rychlosti bych na Operu rád přešel, nicméně ono pořadí, s jakým stránky rolují ve variantě bez zobrazení seznamu, opravdu nějak nemůžu překousnout :|... Jsem až moc zvyklý na chování Firefoxu s rozšířením TabScroller...

Avatar

Autor komentáře: ALIEN

Datum vložení: 15.8.2006 10:49:20

CTRL+F12 > Advanced > Tabs > When cycling through tabs with Ctrl+Tab: Cycle in tab bar order

Avatar

Autor komentáře: VK

Datum vložení: 15.8.2006 12:11:58

Jo, tato možnost byla i v předchozích verzí. TabScroller u Firefoxu však dokáže cyklovat v tomto pořadí i bez zobrazování jakéhokoliv seznamu. Nevím proč, ale zobrazení seznamu stránek mi připadá jako "mezikrok navíc"...

Avatar

Autor komentáře: ALIEN

Datum vložení: 15.8.2006 12:42:30

V tom případě je tam ještě "Cycle without showing list".

Avatar

Autor komentáře: VK

Datum vložení: 15.8.2006 16:10:42

Jo, ale to pak není v pořadí, v jakém jsou panely zobrazeny na obrazovce. To pak nastupuje na scénu nějaká "inteligentní" metoda, u které při cyklování vůbec netuším, který panel vyskočí jako další... Jo, nějaký systém v tom je. Ale žádný takový, který by nenutil člověka přemýšlet, který by byl zkrátka intuitivní... A pripadá mi to strašně nepraktický :|. Možnost cyklovat mezi panely bez zobrazování seznamu v takovém pořadí, v jakém jsou zobrazeny, prostě v Opeře asi chybí :(. Nicméně co jsem koukal, tak na "wishlistu" to vývojáři od uživatelů už delší dobu mají... Škoda, byla by to pro ně práce na pět minut...

Avatar

Autor komentáře: n3tman

Datum vložení: 16.8.2006 11:25:28

Potom nechápu, proč se mně tak Opera chová. Držím pravé tlačítko a kolečkem bez zobrazení menu přepínám mezi stránkami tak, jak jsou zobrazeny na obrazovce, takže úplně v pořádku. Nastavujete opravdu správně?

Avatar

Autor komentáře: VK

Datum vložení: 16.8.2006 15:58:46

Máte pravdu! Vývojáři u Opery ono chování skutečně změnili, i když se tím nikde moc nepochlubili a ani pro nové chování neudělali novou volbu v menu - jednodušše nenápadně změnili tu starou. Ve verzi 8.5 bylo cyklování ještě po staru. Tak to si u mě u Opery šplhli :)... Více info viz http://my.opera.com/community/forums/topic.dml?id=134662

Avatar

Autor komentáře: myf

Datum vložení: 19.8.2006 15:28:52

heureka. už jsem si myslel, že jsem méněcenný červ, který se nedokáže prokousat ani tím nejzákladnějším nastavením Opery. kdysi dávno (v dobách 8.5tky) jsem (nejen) tenhle problém ublogl ( http://myf.blog.cz/0511/operni-bruska ) ale myslím (doufám) že nic z oněch vyčitek už na současnou verzi neplatí (?).

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 19.8.2006 16:22:22

Malé OT - mohl bych se zeptat, proč uvnitř závorek píšete mezery?

Avatar

Autor komentáře: myf

Datum vložení: 19.8.2006 18:47:17

Myslím že 'na veřejnosti' to dělávám pouze okolo linků: je to zlozvyk z dob, kdy nebylo možné se spolehnout na "chytré|korektní" rozpoznávání URL v diskusních systémech, respektive kdy toto rozpoznávání třeba hladově "požralo" vše od "http" až do prvního bíleho znaku. Na vašem serveru (se seriály o regulárních výrazech ;] ) to samozřejmě nehrozí, ale až doteď mne nenapadlo si to ověřit. p.s. někdy mi, pravda, přijde 'ergonomické' odmezerovávát závorky (a třeba i ostatní interpunkci)(co třeba takové pravidlo "dvě mezry za větou"?) dle vzoru 'hyperkorektního' zdrojového kódu (občas smolím javascript), ale je mi jasné, že z typografického hlediska je to neskutečný diletantismus a 'ven' s tím, myslím, nechodím.

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 19.8.2006 19:30:01

K tomu bych řekl jen toliko, že jste si pravděpodobně všiml toho, že před odesláním příspěvku musíte "odklepnout" náhled, kde můžete vše překontrolovat ;-)

Avatar

Autor komentáře: P.

Datum vložení: 17.8.2006 10:35:37

Dík, tohle už dlouho hledám, a nebyl nikdo ani na cz foru Opery. Kdo by poradil.

Avatar

Autor komentáře: mat

Datum vložení: 15.8.2006 14:45:05

Obshauje stale Opera reklamni banner? Nebo uz to neni na poradu dne. Naposledy jsem ji videl snad ve verzi 7 nebo co to bylo, tak by mne zajimalo, jestli to tam porad maji

Avatar

Autor komentáře: mat

Datum vložení: 15.8.2006 14:48:48

Kdybych daval vetsi pozor pri cteni clanku, tak bych se nemusel blbe ptat :-)

Avatar

Autor komentáře: Adam V.

Datum vložení: 16.8.2006 0:20:53

dobry, opravdu jsi me rozesmal (to myslim v dobrym). taky se mi sem tam stane, ze se ptam na blbosti, ale takhle elegantne se z toho vymluvit... :o)

Avatar

Autor komentáře: Satur

Datum vložení: 15.8.2006 15:09:07

Zdravim priznivce Opery. Uz nekolikrat jsem zkousel prejit na Operu, ale vzdy me "neco" vadilo. Napr.: velmi jsem si zvyk v Maxthonu na Groups. Jde neco podobneho i v Opere? Nasel sem jen Relace, ale to je moc slabe. Muzete poradit?

Avatar

Autor komentáře: Jiří Bureš

Datum vložení: 15.8.2006 15:22:57

Poraďte. Kde nastavit, aby Opera po kliknutí na odkaz se zmáčknutou klávesou Shift zůstala na stejném listu a nepřeskočila na list nový?

Avatar

Autor komentáře: noname

Datum vložení: 15.8.2006 16:48:54

od toho je ctrl+shift. a určitě se to dá všechno přenastavit v nastavení klávesových zkratek (nástroje, nastavení, pokročilé nastavení, myš a klávesnice, klávesnice, upravit ...)

Avatar

Autor komentáře: Fred

Datum vložení: 16.8.2006 10:10:32

Prohlížeč je to dobrý, tahle verze dokonce už zvládla import oblíbených z Firefoxu, což je značný pokrok. Nedávno jsem si stáhnul Swift a ten zrovna tak jako Firefox zobrazí na rozdíl od Opery většinu věcí na těchto stránkách http://www.css3.info/ nebo tohle zvládne dokonce i MSIE http://www.browserland.org/xmlstuff/cxd/ (konkrétně ten příklad http://www.browserland.org/xmlstuff/cxd/example.xhtml) Nejvíc mě štve, že v každé verzi Opery chybuje něco jiného. Na rozdíl od předchozí verze už zase fungují tiskové styly (nemusí se nastavovat ručně netisknout pozadí). Neví někdo zda existují nějaké stránky kde by byl veřejně dostupný soupis chyb jednotlivých verzí, aby člověk věděl co může čekat. BTW ten acid test to je hodně velký populismus.

Avatar

Autor komentáře: Kelt

Datum vložení: 16.8.2006 12:57:17

Jsem dlouhodobým příznivcem Firefoxu, Opera mě nechávala nějak chladným. Připadalo mi blbé mít na PC 3 prohlížeče :-))) Pod vlivem dnešního článku jsem ale neodolal a Operu vyzkoušel a musím říci, že jsem příjemně překvapen rychlostí a komfortem. Jen si ještě musím zvyknout na trošku jinou filozofii programu než FireFox.A zatím trošku tápu jak přidat i jiné vyhledávače než předdefinované. Ale snad na to nějak přijdu...

Avatar

Autor komentáře: Radek Hulán

Datum vložení: 16.8.2006 14:35:02

Právě (i) na toto téma píšu článek. Vilém jej bude mít v emailu nejpozději v pátek :)

Avatar

Autor komentáře: MirEgg

Datum vložení: 16.8.2006 18:33:15

Stačí kliknout pravým tlačítkem do vyhledávacího okna třeba na Seznamu a poslední volba Vytvořit vyhledávač je ta pravá ;o) BTW Už to tu v diskusi někde je :o) MirEgg

Avatar

Autor komentáře: kelt

Datum vložení: 17.8.2006 8:58:26

Díky moc, už jsem na to mezitím přišel sám.

Avatar

Autor komentáře: kyli

Datum vložení: 16.8.2006 20:20:45

Kde se prosím v Opeře povolují ActiveX prvky, je to potřeba pro některé aplikace bank (KB), pokud nastavíme, aby se Opera chovala "navenek" jako IE, s kterým jako jediným spolupracuje KB, ostatní prohlížeče ignoruje. A nepište prosím ať si zřídím účet u jiné banky, mám také. Předem děkuji za informaci, bohužel nepodařilo se mi to někde nalézt.

Avatar

Autor komentáře: Kelt

Datum vložení: 17.8.2006 9:02:56

Pokud vím, tak ActiveX je Microsoftí vynález dostupný naštěstí jen v IE :-)) Ve FireFoxu se dá podobný problém vyřešit např. rozšířením IE Tab, které otevře v daném panelu jádro IE. Jelikož nemám s Operou žádné zkušenosti, zajímalo by mě také, zda podobný trik jako ve FF lze použít i v Opeře?

Avatar

Autor komentáře: q123

Datum vložení: 17.8.2006 9:12:38

pohybujem sa s notebookom v roznych prostrediach ale v poslednom case hlavne u klienta, ktory ako proxy pouziva MS ISA Server. v tomto prostredi je pre mna Opera nepouzitelna (vid http://www.opera.com/support/search/supsearch.dml?index=463), preto mam stale no1 Firefox. Aj ked Operu velmi uznavam a pouzivam.

Avatar

Autor komentáře: Radek Hulán

Datum vložení: 17.8.2006 10:18:03

This proxy server will not work with Opera unless you download and install the MS Proxy Client (mspclnt). Ask your network administrator to configure the server in such a way that it gives you access to the Internet through use of the mspclnt. Then configure Opera as if you were connected to the Internet without using a proxy server. This involves removing all proxy information from your proxy settings. (Go to Tools > Preferences > Advanced > Network > Proxy servers... and disable proxy for all protocols.)

Avatar

Autor komentáře: q123

Datum vložení: 17.8.2006 10:45:24

jasne, ze o tom viem. Ale skus s tymto otravovat network admina siete s 1000+ klientami :) hlavne ked ani nie si ich zamestanec :)

Avatar

Autor komentáře: stokie

Datum vložení: 18.8.2006 12:33:44

Nevíte náhodou někdo, co je to za skin?

Avatar

Autor komentáře: Jiří Macich ml.

Datum vložení: 18.8.2006 17:49:17

Pokud myslíte ten z obrázku http://podklady.interval.cz/macich/1320/opera_2_a.png, tak je to skin z http://my.opera.com/community/customize/skins/info/?id=4484

Avatar

Autor komentáře: strokie

Datum vložení: 18.8.2006 21:50:47

Děkuji... Na webu opery jsem brouzdal docela dlouho a stále ho ne a ne najít.

Avatar

Autor komentáře: Muf

Datum vložení: 18.8.2006 15:16:31

Mne se treba libi ze Opera umi zobrazit mj. WAP coz jsem u jinych prohlizecu nevidel

Avatar

Autor komentáře: Honza

Datum vložení: 18.8.2006 20:37:43

Operu používám již od verze 5,ovšem až tak od verze 7.5 je možné používat ji bez toho,aniž by člověk musel občas přepínat do IE. Celkem mě ale rozhodila jedna velká chyba verze 9 a to, že ve quirks módu počítá šířku stejně jako ve standard módu. Příkladem je http://mravobijec.pc.cz, který funguje snad ve všech prohlížečích korektně kromě Opery 9. Možná je ale chyba na mé straně. Uvítám jakoukoli připomínku.

Avatar

Autor komentáře: Joker

Datum vložení: 25.8.2006 22:45:31

"Očekávalo se, že uvolnění Opery zdarma a bez reklamy zvýší zájem (...), ale nějaký razantní nástup Opery (...) se celkem překvapivě nekonal." Úplně takhle bych to neviděl. Firefox si při svém rozjezdu díky mohutné propagaci zajistil rychlý nástup, zatímco Opera byla v té době placená. Tím získala ztrátu, kterou těžko lze nějak rychle smazat. Přesto, vzápětí po uvedení bezplatné Opery 8.5 padal jeden rekord počtu stažení za druhým. Taktéž třeba v TOPlistu podíl Opery neustále roste. Teď jsem koukal, že podíl Opery třeba v kategorii Hardware je 10,0%. Na jaře to bylo nějakých 6%. Zkusil jsem si udělat průměr přes všechny kategorie v TOPlistu a co nevidím... 4,00%. Jasně, není to moc, ale když si uvědomíte, že zhruba před měsícem to bylo 3,7% a před vydáním Opery 8 se to pohybovalo někde na 1,x%... ten nárůst je poměrně zřetelný. A těší mě, že zjišťuju, že Operu používá čím dál víc "normálních" lidí... nejen programátoři nebo "ajťáci". Právě Opera jako "vše v jednom" řešení mi pro "běžné uživatele" přijde lepší, než Firefox, protože běžný uživatel si nebude stahovat různá rozšíření a tudíž ani nezjistí, že některé funkce vůbec existují.

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz