Starší komentáře ke článku: optikalutea.cz

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz

Avatar

Autor komentáře: Nox.lbc

Datum vložení: 25.7.2006 10:50:48

Layout, design a barvy se mi líbí ... vlastně jsem nenašel nic co bych tomuhle webu mohl vytknout ;-) ... po dloooouhé době [b]perfektní práce![/b]

Avatar

Autor komentáře: milan

Datum vložení: 26.7.2006 10:38:34

Nebudu zde hodnotit technicke provedeni a kvalitu kodu - to navstevniky nezajima. Ale odviji se od toho moje hodnoceni. Priznam se, ze takove stranky jsou pro me nocni murou, osobne tomu rikam "programatorsky design". OTRESNE!!!! - prvni co cloveka napadne pri vstupu na stranku je "zase blog"! Kde jsou fotky, kde je nejaky napad nebo neco?!?! Pro me je tohle, z hlediska grafiky, pohrbena stranka. Neberte to nikdo osobne, ja proste nejsem programator, ale grafik a kvalitu stranek hodnotim bez validatoru... BTW - staci se podivat na odkazy v sekci "bryle" a poznate hned rozdil - nejsem sice extra priznivce flash, ale verte mi, tohle navstevnici VUBEC NERESI...

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 26.7.2006 10:42:20

Dovolil bych si poznamenat, že návštěvníka možná nezajímá kód stránek, nás však ano - kdyby tomu tak nebylo, nebyl by ani důvod, proč na serveru o webdesignu provozovat Kritiku webu ;-)

Avatar

Autor komentáře: milan

Datum vložení: 26.7.2006 10:50:56

Omlouvam se, zmatla me tato veta v popisu rubriky: "Kritika webu slouží ke čtenářskému hodnocení vytvářených nebo již vytvořených internetových stránek." a v neposledni rade slovo "design". Chtel jsem sem jen pridat neprogramtorsky pohled na vec. Kdybych vedel, ze je to zde jen pro kodery, tak bych zde samozrejme neotravoval ;)

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 26.7.2006 11:14:14

Ne, není to zde pro kodéry, ale pro webdesignéry. A ty by měl zajímat (nejen, ale i) kód, protože i na jeho kvalitě záleží ;-)

Avatar

Autor komentáře: Edvard Vajgl

Datum vložení: 26.7.2006 12:26:51

Dekujeme za kritiku. Vedeli jsme ze stranky vsem libit nebudou. Ale napsat o necem, ze je to OTRESNE me trosku zarazi. Mohl by jste na tedy pro ukazku poslat odkazy na vasi praci aby jsme se mohli pro priste poucit? dekuji.

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 26.7.2006 12:39:02

Prosím, nerozvíjejte zbytečný flame. I kdyby někdo maloval jako Picasso, neznamenalo by to, že někdo jiný maluje hůře nebo dokonce otřesně. Když už, uveďte zde rozumné argumenty související s posuzovaným webem, nikoli s osobou posuzovatele - ta je víceméně irelevantní ;-)

Avatar

Autor komentáře: Plaváček

Datum vložení: 25.7.2006 10:53:06

Pohledný a solidně zpracovaný web, kterému lze vytknout pár drobných prohřešků. Především při pokusu o zvětšení písma se celý web rozpadl na prvočinitele a připomínal nesložené puzzle. V tomto ohledu by si měl autor ještě pohrát se stylovým předpisem. Chybějící tisková verze zamrzí a mě osobně, za což možná ale tvůrce nemůže, dost chybí na celém webu alespoň nějaký obrázek. Jak v obsahu, tak v hlavičce, která by snesla nějakou jemnou tématickou ilustraci , aby návštěvník hned na první pohled zjistil, že se nachází na stránce, věnující se optice. Především v obsahové části absentující fotografie s ukázkami sortimentu (obroučky brýlí a podobně) považuji za dost hrubou marketingovou chybu.

Avatar

Autor komentáře: VfB

Datum vložení: 25.7.2006 11:21:59

s těmi obnrázky souhlasím, takhle mně nejdřív napadne že jde o nějaký blog jo a linky na výroibce bych otvíral do nového okna, přeci nechceme aby nám zákazník utekl :)

Avatar

Autor komentáře: Jiří Prokop

Datum vložení: 25.7.2006 13:17:59

Web používá XHTML a to přeci už neumožňuje odkazu definovat atribut target. Takže do nového okna jedině javascriptem. Ale já osobně, jako uživatel Firefoxu, si "okna" otevírám sám, jak chci. Proto bych to neřešil.

Avatar

Autor komentáře: Lukáš Havrlant

Datum vložení: 25.7.2006 16:03:33

[i]"Web používá XHTML a to přeci už neumožňuje odkazu definovat atribut target. Takže do nového okna jedině javascriptem."[/i] XHTML obecně to umožňuje, neumožňují to striktní verze, s použitým jazykem to nemá nic společného.

Avatar

Autor komentáře: Jiří Prokop

Datum vložení: 26.7.2006 8:50:46

Děkuji za objasnění... A web tedy obsahuje definici pro striktní xhtml 1.0, nelze pro něj atribut target použít.

Avatar

Autor komentáře: SniperEd

Datum vložení: 25.7.2006 11:39:38

Podle mne by mohla úvodní stránka obsahovat trošku více informací, již z několika důvodů. Dále bych se zaměřil na vylepšení nadpisu h1 a některých nadpisů h2, nenesou žádnou užitečnou informaci, hlavně z hlediska SEO.

Avatar

Autor komentáře: Jiří Prokop

Datum vložení: 25.7.2006 13:24:27

Web se mi celkově líbí (až na absenci ilustračních fotografií/obrázků), ale měl bych výtku k menu. To bych prohodil s logem/hlavičkou webu. Docela mi to vadilo při navigaci, ale to je asi jen subjektivní dojem. Dále jsem si všiml, že při vypnutých stylech chybí mezera v nadpise mezi názvem firmy a jménem, jen drobnost. Ještě drobnost, pravý panel "7 důvodů..." nemá "flexibilní pozadí" a tak jen při drobném zvětšení písma text přesahuje ven, nevypadá to hezky.

Avatar

Autor komentáře: Rada

Datum vložení: 25.7.2006 14:46:48

V Opeře se zvětšuje celá stránka, ne jen písmo, takže s nějakým rozpadajícím se textem nejsou problémy... to je špatná vlastnost Firefoxu..

Avatar

Autor komentáře: Andrew

Datum vložení: 25.7.2006 15:16:02

Tak to je hodně odvážné tvrzení. Opera zoomuje, kdežto Firefox prostě zvětší písmo. Ale tvrdit, že jedno z toho je [b]špatně[/b], to bych si vážně nedovolil.

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 25.7.2006 16:00:24

Zvětšovat nějakou část stránky bez ohledu na zbytek je podle (nejen) mého názoru opravdu velká chyba. Bohužel se jaksi zažila ;-)

Avatar

Autor komentáře: Andrew

Datum vložení: 25.7.2006 16:30:04

No vidíte. A podle (nejen) mého není. To jsou věci, co?

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 25.7.2006 16:40:34

Zvětšování písma v prohlížečích bez zvětšování ostatních prvků stránky je dáno historickým vývojem - bitmapová grafika se zvětšuje špatně a dřívější zařízení měla sotva dostatečný výkon i na to písmo. Bylo to takové řešení "aby se vlk nažral a koza zůstala celá", nicméně dnes je již překonané a nesmyslné. Nebo vy si snad myslíte, že zničení komplexního designu pouze za účelem zvýšení čitelnosti je správný přístup k věci? Já tedy rozhodně nikoli a řešení Opery považuji za nejlepší možné...

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 25.7.2006 16:58:23

Abych se vyjádřil jasněji - zvětšování písma na webových stránkách je bezpochyby užitečný nástroj. Má však omezený dosah a problémy, které uživatele nutí k jeho použití, řeší jen polovičatě. Zvětšování stránky jako celku vidím v kontextu použitelnosti a přístupnosti stránek jako pokročilejší a vhodnější řešení ;-)

Avatar

Autor komentáře: Lukáš Havrlant

Datum vložení: 25.7.2006 17:04:16

[i]"Já tedy rozhodně nikoli a řešení Opery považuji za nejlepší možné..."[/i] Nestává se vám v Opeře že po zvětšení písma a následném rolnutí stránky se text tak nějak rozsype a je nečitelný? Zvětšování moc nepoužívám, takže jsem nijak nehledal, jestli je to obecný problém nebo můj, ale faktem je, že se mi to občas stávalo.

Avatar

Autor komentáře: Andrew

Datum vložení: 25.7.2006 17:23:05

[i]Nebo vy si snad myslíte, že zničení komplexního designu pouze za účelem zvýšení čitelnosti...[/i] Tedy, že zrovna vy budete omlouvat neschopnost designerů, to bych fakt nečekal ;-) Ale vážně - můj názor je, že obě varianty mají svá pro i proti. Zoomování má výhodu v tom, že stránka zachovává layout a "nic se nehne". Nevýhodou je, že designerův komplexní, vyvoněný, antialiasovaný a kdovíjaký design vezme za své, protože zvětšená bitmapa (a vůbec zvětšená jinak než v řádu celých čísel) vypadá... tak jak vypadá. Nebo si vezměte web, který má fixní šířku a vychází vám (skoro) na šířku obrazovky, a zkuste ho zvětšit. Přeji příjemné dvourozměrné scrollovaní ;-)

Avatar

Autor komentáře: VlastaV

Datum vložení: 25.7.2006 15:46:40

Děkuji za kritiku stránek. Některé připomínky jsou velmi cenné. Velmi jsem se snažil, aby byl web dobře "zoomovatelný" v hlavních prohlížečích (IE, Mozilla, Opera). Jak slyším tak se mi to ne zcela povedlo. Obrázky by to skutečně chtělo. Zákazník bohužel nedodal kvalitní obrázky, budou doplněny v blízké době. O SEO jsem již něco slyšel :). Můžete mi říci které nadpisy jsou z tohoto hlediska nevhodné?

Avatar

Autor komentáře: SniperEd

Datum vložení: 25.7.2006 17:36:02

Např. nadpis vítejte, nebe chybí více klíčových slov v hlavním nadpise, tedy h1

Avatar

Autor komentáře: Lukáš Havrlant

Datum vložení: 25.7.2006 16:13:17

- <a name="top"/> => uf, tak tohle je hodně odvážné... Radši bych používal <a name="top"></a>. Nebo úplně nejlépe bych odkazoval na nějaký prvek s identifikátorem. - <div class="box-pad"> => tuhle sekci bych strčil do <address> - obecně bych doporučil trošku sémantičtější názvy než "box-blue". Jednou změníte barvu pozadí a už se v tom nevyznáte... - <b>Otevřeno:</b> => nebylo by lepší použít <strong> nebo styly?

Avatar

Autor komentáře: Vesta

Datum vložení: 25.7.2006 17:29:11

Možná se mýlím, ale <b>Otevřeno:</b> je v pořádku pokud autor chtěl použít tučné písmo a neříkat, že je to důležité. A zápis <b>Otevřeno:</b> mi příjde lepší než <span class="tucne">Otevřeno:</span>

Avatar

Autor komentáře: Lukáš Havrlant

Datum vložení: 25.7.2006 18:16:10

Pokud chtěl použít tučné písmo, měl použít kaskádové styly, od toho je tady máme. Ale v zásadě není moc co řešit, řešení s <b> je praktičtější a ničemu to v zásadě nevadí...

Avatar

Autor komentáře: indi

Datum vložení: 25.7.2006 16:23:54

Xhtml Validni... na CSS mi to hlasi 2x error. Jinak v celku povedena prace. Myslim si ze by zvetsovani stacilo udelat ve sloupcich -> nemusi se prece zmensovat a zvetsovat cele bloky kdyz to nesedi. >> v podtate jednoduche stranky << nebylo co zkazit.

Avatar

Autor komentáře: Plaváček

Datum vložení: 25.7.2006 17:25:17

Validita není dogma a v případě validity CSS se jedná o fikci, kterou bych snad ani nezmiňoval.

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 25.7.2006 17:34:10

Na druhou stranu dosáhnout validity CSS je jednodušší, než dosáhnout validity čehokoli jiného. Pokud někdo má v CSS hrubé chyby, plynoucí z neznalosti...

Avatar

Autor komentáře: Pavel Černý

Datum vložení: 25.7.2006 22:17:15

Vím že to je mimo téma, ale jak získat to ohodnocení dogmy nebo co to je?

Avatar

Autor komentáře: Lukáš Havrlant

Datum vložení: 25.7.2006 22:20:29

No obvykle stačí to dogma splňovat ač nevím přesně o jaké dogmatu mluvíte.

Avatar

Autor komentáře: Ali

Datum vložení: 25.7.2006 23:48:15

w4dogma?

Avatar

Autor komentáře: Netman

Datum vložení: 28.7.2006 10:27:29

Osobně se mi stránky moc líbí, jak z hlediska výběru barev, tak kódem. Btw po dlouhé době vidím, že autor odsazuje jednotlivé řádky kódu podle jejich zanoření, abychom se v tom my programátoři taky vyznali :). Jediné, co bych ještě doplnil, je barevné pozadí divů v pravém sloupci, aby to bez obrázkového pozadí vypadalo podobně, jako s ním.

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz