Starší komentáře ke článku: pc-market.cz

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz

Avatar

Autor komentáře: hermit

Datum vložení: 12.1.2004 3:59:43

- "Novinka: Web vyhovuje normám XHTML 1.0 a CSS2" - pravdou je, ze se mi stranky korektne zobrazuji pouze v IE6, viz. nahledy (OP 7.11 g-man.wz.cz/interval/op.jpg , Gecko/20030516 Mozilla Firebird/0.6 g-man.wz.cz/interval/fb.jpg , K-Meleon Version 0.7 Build 700 Compiled Thu Oct 31 00:54:24 2002 g-man.wz.cz/interval/km.jpg)
- u prohlizecu s jadrem Gecko (FB, K-M, ...) se po strankach neda bohuzel pohybovat v graf. rezimu u OP s trochou utrpeni to jde, skoda

- graficky se mi to paci (pouze v IE) je to jednoduchy a da se to cist

jen tak zrychla
- neosetrena tiskova verze
- title pred kodovanim
- mohlo by se to vycentrovat na stred stranky

Avatar

Autor komentáře: Plaváček

Datum vložení: 12.1.2004 7:57:17

a představme si společně, že jsem se dnešního rána vyhrabal z vyhřátých peřin nikoliv jako věčný šťoura Plaváček, nýbrž manažer větší nadnárodní firmy starající se o prezentaci celé společnosti. Pochopitelně s odpovídajícím platem a společenským renomé. Připusťme taktéž, že můj dobrý obchodní a pivní partner byl okouzlen prací firmy PC MARKET a doporučil mi jí jako jednu z těch kvalitnějších na českém trhu. Protože už nějaký pátek uvažujeme o redesignu webových stránek společnosti HULAHOP a. s., výrobce barevných obručí, spouštím svůj oblíbený prohlížeč, kterým je v souladu s politikou celé firmy mírně zastaralý, leč oblíbený prohlížeč Mozilla ve verzi 1 a nějaké drobné. Dopřejme si také ten luxus, že naše firma vzhledem k vyšší poptávce po našich výrobcích v uplynulém roce dosáhla převratných zisků (zejména exportem do zemí, kde žili dosud v bláhovém přesvědčení, že bez barevných obručí HULAHOPu se mohou snadno obejít. Nemohou.) a na redesign našeho webového sídla máme dostatek prostředků v tvrdé měně. To jsou výchozí předpoklady, které budeme mít stále na paměti.

Prvním, čeho jsem si povšiml byla překrásná orchidej KOSATUS LILKUS, jež mě hned po ránu donutila zabrousit do adresního řádku a zkontrolovat, zda jsem omylem nezadal adresu velkoobchodem květinami. Nezadal. Jsem tu správně. Úvod jsem přelouskal mezi dvěma doušky manažerské kávy (kafee ohne loger). A to bylo, vážení přátelé, vše - viz <a href='http://www.plavacek.net/pcmarket.jpg' target='_blank'>http://www.plavacek.net/pcmarket.jpg</a> .

Protože po navigaci se záhadně slehla zem, nezbylo, než opustit graficky nevyvážený vzhled a přepnout se do textového režimu, kde mě potěšila možnost přeskočit navigaci. Jenom mě tak bokem napadlo, že tato volba je trochu nesystematická, když právě kvůli nalezení navigace jsem se musel do textu přepnout. Ale budiž.

Spěchám klikem přes navigaci a volím položku Web design v bláhové naději, že se něco podstatného dozvím. Bohužel, tři zde zveřejněné věty jsou poněkud málo a těžko, přetěžko přesvědčí správní radu společnosti o kvalitě nabízených služeb. Zde bych rád podotkl, že trochu se pochválit a poklepat po rameni není na webu tohoto zaměření zákonem zakázáno.

Nezbývá nic jiného (pokud nehodlám přítelovo doporučení brát jako nevydařený novoroční žertík) než zabřednout do Referencí a juknout, čím tato firma oblažila rozlehlý oceán českého internetu. Mé pocity jsou rozporuplné. Se ctí totiž vyvázl jediný web (Wustenrot), ale jako stroprocentní vzor přístupnosti a dokonalosti bych si ho také nedokázal představit. Concord Paper pro změnu dvě minuty načítal animaci, což mě otrávilo, protože mi došlo kafe. Jenom mě mrzí, že jsem se nemohl podívat na ... Mnoho dalších. Škoda. Nakonec mi udělal radost jediný webík s všeříkajícím názvem Sexfree.cz, ale vzhledem k tomu, že správní radu z padesáti procent tvoří moderní dynamické a emancipované ženy, jako reference o této firmě zmíněný web nepřipadal v úvahu.

Sečteno a podtrženo, půl hodinky strávené nad prezentací firmy PC MARKET se jeví jako čas ztracený a protože manažerský čas není stejně drahý jako kupříkladu čas popelářův, odcházím se porozhlédnout jinam. Jinými slovy - tato firma právě vlastní vinou a nedbalostí přišla o lukrativního a solventního zákazníka.

Avatar

Autor komentáře: Radek Domín - autor

Datum vložení: 12.1.2004 9:56:30

Děkuji za reakce, které prozatím přišly. Pokusím se na kritiku ihned reagovat. Prozatím byla zprovozněna textová verze a opravena navigace tak, aby byla přístupnější pro prohlížeče. S obsahovým nedostatkem se potýkám od začátku. Doufám, že i tento problém bude brzy vyřešen.

Avatar

Autor komentáře: Libor Chaloupka

Datum vložení: 12.1.2004 10:13:24

Dobry den, vizualni styl webu je prijemnej, skoda ze v moji vychozi mozille (ver. 1.4 winXP) nepouzitelnej .... to bezvadny pull-down menu jsem objevil az pom. IE, takze bych doporucil jinou alternativu (vhodnou i pro vypnutej javascript :), zkratka by se pri kliknuti misto hlasky "doporucujeme pouzit text.verzi, nepodarilo se nacist rozbal. menu" (vypnutej JS) zobrazila nabidka rozbal. podmenu klasicky, vedle sebe horizontalne napriklad ... toliko asi nejvetsi vytka, protoze me se ZADNY pulldownmenu neukazalo, pouze zmet nejakych znaku na uplne jinym miste, zkratka odhaduju ze web je sice XHTML/CSS, nicmene byl "odladen" pouze pro IE.

s pozdravem ....

Avatar

Autor komentáře: Civilkář

Datum vložení: 12.1.2004 20:36:27

Dobrý den,

myslel jsem si, že se dnes rozepíšu, ale bohužel koukám přës MSIE 5.0 a nevidím vůbec žádnou navigaci, pouze text defaultní stránky. Nevidím ani (jistě efektní) animaci ve Flashi.

Jelikož se mi nechce kritizovat jen titulní stránku webu, opouštím jej.

Autorovi řeknu jen jedno - chcete-li se skutečně prezentovat jako firma, která má co do činění s IT, ba snad dokonce s tvorbou webu, tak s tou stránkou něco udělejte. Explorer 5 je druhý nejrozšířenější prohlížeč a Vaše prezentace v něm nefunguje. Dnes se sice říká, že web umí dělat každý ňouma, ale jak vidím, tak tomu tak zdaleka není.

Co říci víc ...

Zdravím Vás.

Avatar

Autor komentáře: hermit

Datum vložení: 12.1.2004 21:28:42

<I>Explorer 5 je druhý nejrozšířenější prohlížeč</I>
- mysleno IE 5.0 + 5.5? nebo jen 5.0?
- pokud jen 5.0 tak bych rek, ze dle vlastnich statistik mi 5.0 IE vychazi pouze na 12,5%
- to jen takove odboceni

Avatar

Autor komentáře: Radek Domín - autor

Datum vložení: 13.1.2004 9:45:07

Díky za kritiku,

<B>nezobrazený flash</B>: Ano. S flash animací je to problém. Buď je nevalidní XHTML kód, nebo je problém se zobrazením u některých prohlížečů. Máte někdo nějaký typ, jak vložit do webu Flash tak, aby byl kód validní jako XHTML Strict a zároveň, aby byl web kompatibilní se všema prohlížečema?

<B>špatně se zobrazující navigace</B>: Vím, že v některých případech se javascriptová nabigace nezobrazuje korektně, nebo dokonce vůbec. S ohledem na tento fakt (ale nejen to) byla do webu přidána také alternativní verze. Ta umožňuje, uživatelům starších prohlížečů (a těch na kterých se stránka nezobrazí korektně) a uživatelům alternativních způsobů čtení stránky, číst obsah v textové verzi, který je obsahově shodná s grafickým layoutem. Myslíte, že je toto řešení nevhodné?

Avatar

Autor komentáře: Jirka

Datum vložení: 13.1.2004 11:11:10

ad navigace: no mě to přijde jako nevhodné řešení. Kvůli tomu že používám mozillu přece nebudu číst textouvou verzi.

Avatar

Autor komentáře: Brandon

Datum vložení: 13.1.2004 11:12:20

Zdravím,

také jsem se trápil s navigací a našel jsem zajímavé stránky:
<a href='http://css.maxdesign.com.au/index.htm' target='_blank'>http://css.maxdesign.com.au/index.htm</a>

ještě je zajímavá jejich stránka se srovnáním kompatibility jednotlivých řešení:
<a href='http://css.maxdesign.com.au/listamatic2/browser-support.htm' target='_blank'>http://css.maxdesign.com.au/listamatic2/browser-support.htm</a>

Když to nepomůže, tak se tam dá najít minimálně dost inspirace.

Avatar

Autor komentáře: Vita

Datum vložení: 13.1.2004 12:22:08

<a href='http://www.alistapart.com/articles/flashsatay/' target='_blank'>http://www.alistapart.com/articles/flashsatay/</a>

Avatar

Autor komentáře: Civilkář

Datum vložení: 13.1.2004 16:19:08

Dobrý den,

nutit uživatele MSIE 5 (ať již 5.0 nebo 5.5) do textové verze mi přijde trochu troufalé - řekl bych, že na to je uživatelů Explorera pětky ještě trochu moc ...

MSIE 5 asi není již zrovna výkřik poslední módy, ale podle mých zkušeností je používán pořád hodně (alespoň tedy ve státní správě) ...

Avatar

Autor komentáře: Civilkář

Datum vložení: 13.1.2004 16:15:17

Dobrý den,

myslel jsem všechny verze MSIE 5, tedy 5.0 a 5.5 - na mé stránce dělají okolo 30 % ...

Zdravím Vás.

Avatar

Autor komentáře: Vita

Datum vložení: 13.1.2004 19:57:36

Davat IE 5.0 a 5.5 do jednoho rance... to jsou vpodstate kategoricky jine prohlizece - IE 5.5 ma funkcnosti/html+css daleko blize k 6.0 nez k 5.5.

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz